Προς το περιεχόμενο

Συνέλαβαν 18χρονο Έλληνα hacker απ' το Μπραχάμι


ipal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 304
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι Αμερικάνοι άκουσαν Ελλάδα, ετοίμασαν βαλίτσες, πήραν αντηλιακά, βερμούδες, t-shirt και σαγιονάρες και αναζητούν και άλλους hackers/crackers στα Ελληνικά νησιά, καμουφλαρισμένοι σε τουρίστες... μέχρι και μπύρες πίνουν με το ζόρι για κάλυψη... τι τραβάνε και αυτοί οι Χριστιανοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παλικάρι είναι απλός χρηστης διαδικτυακών οπλων με τα οποια έκανε διαδικτυακά εγκλήματα. Δεν είναι "ιδιοφια" είναι απλός εγκληματίας.

 

Σας δίνω ένα παράδειγμα κάποιος χρησιμοποιεί ένα εξελιγμένο αντικλείδι και συστήματα υψηλής τεχνολογίας για να υποκλέψει στοιχεια σας και να τα χρησιμοποιήσει εναντίων σας η έχει ένα αγοράσει ένα πολύ εξελιγμένο όπλο με το οποιο κάνει ληστείες είναι απλός χρηστης αυτών των αντικειμένων δεν τα κατασκεύασε ο ίδιος απλά τα χρησιμοποιεί και έχει το θάρρος, τρελα, αποφασιστικότητα να το κάνει για ίδιον όφελος αυτό δεν τον κάνει "ιδιοφια" έτσι δεν είναι?

 

"ιδιοφια" είναι αντίθετος ο efeybreths και ο κατασκευαστής αυτών των αντικειμένων.

 

Το ίδιο έκανε και αυτός είχε προμηθευτεί κατάλληλα εργαλεία μέσω τρίτων που κυκλοφορούν στο internet και στο ebay και με αυτά έκανε ζημιες.

 

Το D.Ο.Σ. attack δεν είναι hacking είναι σαν να να βάζεις 100 γνωστούς σου να περνούν συνεχεια τηλέφωνο κάποιον μαζικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τον πάρουν οι πραγματικοί του φίλοι.

 

Για μένα είναι κοινός εγκληματίας.

 

Τον μέτριο χάκερ τον ξέρουν πολύ τον καλο κανένας!

 

Ιστορικά οι μεγαλύτερες "υποθεξεις" hacking έχουν γίνει με τον εξής τρόπο... "social engineering" παίρνει κάποιος την ας πούμε "Kelly" (όπου Kelly η καλλίγραμμη γραμματέας με γνώση του κωδικού του CEO της εταιρίας) και προσποιούμενος το αφεντικό και γνωρίζοντας συνήθειες γεγονότα κτλ της λέει "θεα μου με έπρηξε η γυναικα μου και ξέχασα πάλι τον κωδικό μου τον θυμίζεις σε παρακαλώ γιατί είναι ανάγκη και αν τον κάνω άλλη μια φορα λάθος θα κλειδώσει"... και μόλις η "Kelly" τσιμπήσει ... boom! Φυσικά γίνετε πιο πιστευτός αν η κλίση γίνει από το κλεμμένο κινητό του CEO ή με περισσότερα τεχνολογικά gadgets από sim Κλώνο της "οριτζιναλ" του CEO που μέσα σε δευτερόλεπτα αντιγράφεται αν το άφησε κάποια στιγμή το κινητό του χωρίς να το ελέγχει!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Mitnick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην το κανουν στελνοντας σοκολατακια ..το ξεφτιλισες τελειως,ομως .Ειπαμε μην το παρατραβηξουμε .Σιγα μην αφηνουν τις γραματεις στην σια να παιρνουν απο τον οποιοδηποτε οτιναναι .Τοσο βλακες τους εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν πηρα το μερος του. δεν καταλαβες. απλα λεω οτι ουσιαστικα το ελευθερος που λενε με αυτους τους ορους δεν ισχυει. ειναι καταχρηστικο. μπορει καποιοι να το δουν αυτο και να πουν οτι δεν μπηκε φυλακη και να παρουν θαρρος :shifty:

Γιαυτο το λένε "Ελευθερος με περιοριστικούς όρους" και δεν το λένε σκέτο "Ελεύθερος"

 

Σιγα μην το κανουν στελνοντας σοκολατακια ..το ξεφτιλισες τελειως,ομως .Ειπαμε μην το παρατραβηξουμε .Σιγα μην αφηνουν τις γραματεις στην σια να παιρνουν απο τον οποιοδηποτε οτιναναι .Τοσο βλακες τους εχεις;

Διαβασε το "The Art of Deception" του Kevin Mitnick και θα καταλάβεις οτι δεν είναι υπερβολές. Τα λέει απλά και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε βγήκε και 2 ρε παιδιά; Δύο βιβλία έχει βγάλει ο Mitnick πάνω στο θέμα, το Deception και το Intrusion. Και τα 2 εξαιρετικά ενδιαφέροντα, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αλλά για AoD2 πρώτη φορά ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παλικάρι είναι απλός χρηστης διαδικτυακών οπλων με τα οποια έκανε διαδικτυακά εγκλήματα. Δεν είναι "ιδιοφια" είναι απλός εγκληματίας.

 

Σας δίνω ένα παράδειγμα κάποιος χρησιμοποιεί ένα εξελιγμένο αντικλείδι και συστήματα υψηλής τεχνολογίας για να υποκλέψει στοιχεια σας και να τα χρησιμοποιήσει εναντίων σας η έχει ένα αγοράσει ένα πολύ εξελιγμένο όπλο με το οποιο κάνει ληστείες είναι απλός χρηστης αυτών των αντικειμένων δεν τα κατασκεύασε ο ίδιος απλά τα χρησιμοποιεί και έχει το θάρρος, τρελα, αποφασιστικότητα να το κάνει για ίδιον όφελος αυτό δεν τον κάνει "ιδιοφια" έτσι δεν είναι?

 

 

 

Εσύ δηλαδή παλικάρι μου γνωρίζεις να κανεις αυτά που έκανε?

 

Δεν λέω ο τύπος απατεώνας είναι αλλά τόση ώρα κάθομαι και βλέπω posts με κάποιους ανίδεους που κάνουν πως τα ξέρουν όλα και στην ουσία δεν ούτε τι σημαίνει hacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα λίγο χρόνο για σκοτωμα,έκατσα και διάβασα τα περισσότερα σχόλια και κατέληξα στο ότι το μεγάλο δίλημμα εδω μέσα είναι εάν ο πιτσιρικάς είναι ιδιοφυιια ή όχι..

Εγω που δεν κατέχω βαθιά γνώση των συστημάτων Ασφαλειας και των τρόπων παραβίασης των, έχω να πω ότι, αν όντως ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η είδηση και έχει όντως παραβιάσει τις εν λόγω σελίδες με επιτυχία ,τότε ναι έκανε κάτι που λίγοι καταφέρνουν..

Αυτο βέβαια νομίζω δεν τον κάνει αυτομάτως ιδιοφυιια.. Αρκετοί απο μας ,θεωρώ,αν αφιερωθουν σε αυτο το σκοπό κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν..και πιθανότατα θα καταφέρουν να πιαστούν.

Και στην τελική, και εγω (και ο καθένας) αν βρω τους πόρους, τα υλικά και τα σχέδια, κάποια στιγμή μπορει να καταφέρω να συναρμολόγησω μια πυρηνική κεφαλή..Αυτο δε με κάνει όμως ούτε ιδιοφυιια ούτε επιστήμονα..τρομοκράτης με άκρες με κάνει.

Και φυσικά επειδή η επιστήμη είναι άμεσα συνηφασμενη με την ηθική, δεν νομίζω να μου λέγατε μπράβο αν την τοποθετούσα στα κεντρικά της εθνικής τράπεζας..

Εν τελεί, ο πιτσιρικάς ήταν ικανός και το έκανε και αποτι κατάλαβα επειδή έβλεπε πολλές ταινίες, μάλλον έψαχνε δουλεια με αυτόν τον τροπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλαδή παλικάρι μου γνωρίζεις να κανεις αυτά που έκανε?

 

Δεν λέω ο τύπος απατεώνας είναι αλλά τόση ώρα κάθομαι και βλέπω posts με κάποιους ανίδεους που κάνουν πως τα ξέρουν όλα και στην ουσία δεν ούτε τι σημαίνει hacking.

 

Ξέρουμε όμως ότι hacking ΔΕΝ είναι αυτό που έκανε ο πιτσιρικάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papajo_r:

 

 

Ευχαριστω τον/την mpyral που με κάλυψε απόλυτα! Νομίζω πως η απάντησή μου επί προσωπικού -και λόγω φόρτισης- θα ήταν αισθητικά πολύ χειρότερη. :-)

 

Όλα τα λεφτά. Η αντεπιχειρηματολογία του @papajo_r ασθενής και χωρίς ουσία. Ίσα για να απαντήσει. Δεν ήξερε καν ποιος ήταν αυτός που μίλαγε στο σύνταγμα και πάει να βγει και από πάνω επειδή δεν μιλάει άπταιστα την Ελληνική, που ως ΕΛΛΗΝΑΣ οφείλει. Ίσως καλύτερα θα ήταν να προτιμούσε τον άλλο τρόπο απάντησης, δηλαδή να έγραφε ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ

 

Οφείλω μόνο να διευκρινίσω πως δεν είχα σκοπό την προσωπική επίθεση σε κανένα σημείο της απάντησής μου, οπότε ατυχώς εκλήφθηκε ως τέτοια. :X

 

 

 

@Jenes:

Δεν λέω ο τύπος απατεώνας είναι αλλά τόση ώρα κάθομαι και βλέπω posts με κάποιους ανίδεους που κάνουν πως τα ξέρουν όλα και στην ουσία δεν ούτε τι σημαίνει hacking.

 

Θυμάσαι το post #9; B)

Εχεις σκεφτει ποτε να κατουρησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγηκε και 2? :shifty:

 

Δεν το ξέρετε;;; Εξαιρετικό είναι!!!

 

Βγήκε σε εξαιρετικά περιορισμένα αντίτυπα από τις Εκδόσεις Κέρδος.

 

Όποιος το googlαρε και δεν το βρήκε, ας μου στείλει pm και τα κλειδιά του σπιτιού του να τον βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...