Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το Ν64 με το πρωτοποριακό τότε χειριστήριο

ορίστε ? αστειεύεσαι πως το "M" ήταν πρωτοποριακό ? Για ανθρώπινα χέρια μιλάμε ?

 

 

Πολύ σνόμπ η Νιντέντο ! Για να είμαι ειλικρινής όμως, για μένα δεν είναι deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα θα λένε ότι χρειάζεσε 2ο χειρηστήριο για να παίξεις multiplayer και αυτό θα είναι του wii. ότι να ναι δηλαδή :P

 

 

E ναι, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εσύ θα παίρνεις το κανονικό και θα δίνεις του Wii στον φίλο σου. Χαρές που θα κάνει! Oh wait!

 

Ελπίζω μέχρι το launch να κάνουν κάτι.

 

Δηλαδή κάθισαν και σκέφτηκαν ότι κάποιος μπορεί να θέλει να δει τηλεόραση όταν παίζεις, αλλά όχι ότι μπορεί να θέλει να παίξει φυσιολογικά μαζί σου. ΟΚ τα ρέστα μου.

 

ορίστε ? αστειεύεσαι πως το "M" ήταν πρωτοποριακό ? Για ανθρώπινα χέρια μιλάμε ?

 

Αναλογικός μοχλός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα χειριστηριο ηταν. Απο οσο θυμαμαι την Nintendo αυτη ανακαλυψε τους μοχλους, αυτη τα φτερακια,

αυτη το dpad, διαολε ακομα και δονηση αν δεν απατωμαι ηταν η πρωτη που εβαλε στα χειριστηρια της με το Rumple pack

στο N64, και παντα ολα τα χειριστηρια της ηταν εργονομικοτατα.

 

E ναι, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εσύ θα παίρνεις το κανονικό και θα δίνεις του Wii στον φίλο σου. Χαρές που θα κάνει! Oh wait!

 

Ελπίζω μέχρι το launch να κάνουν κάτι.

 

Δηλαδή κάθισαν και σκέφτηκαν ότι κάποιος μπορεί να θέλει να δει τηλεόραση όταν παίζεις, αλλά όχι ότι μπορεί να θέλει να παίξει φυσιολογικά μαζί σου. ΟΚ τα ρέστα μου.

 

Για μενα το μονο και βασικοτερο προβλημα με το Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σόρρι που σας το χαλάω, αλλά μόλις στη προηγούμενη σελίδα έδωσα λίνκ όπου αναλυτής που μίλησε με τον Πρόεδρο της Νιντέντο Αμερικής, είπε ότι το Wii-U θα μπορεί να χρησιμοποιεί 2 τέτοια χειριστήρια.

 

Ακόμα δεν έχει δωθεί ξεκάθαρη απάντηση για το θέμα, οπότε ας μήν δημιουργούμε τετελεσμένα πρίν της ώρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβαζεις καλα τα ποστ μου θα δεις οτι ειμαι υπερ της Nintendo οποτε δε μας το χαλας, αντιθετως ειναι παρα πολυ καλο νεο.

 

Μονο λιγο με τον Carmack επιφυλασομαι, αν και θεωρω οτι ειναι απο τους πολυ καλους προγραμματιστες του χωρου, στο κομματι

κρισης hardware δε τον εμπιστευομαι καθολου.

 

Εδιτ 2:

 

Tωρα ειδα το λινκ για το χειριστηριο, ειναι παλιο το νεο, κυκλοφορει απο τη δευτερη μερα της παρουσιασης, και βασικα δε λεει τπτ, ισα ισα που τους κανει να φαινονται πιο ασχημα

προς τα εξω οταν ο ενας λεει ναι και ο αλλος οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρι που θα στο χαλάσω, αλλά το πρώτο "σόρρι που σας το χαλάω" είχε να κάνει με το χάλασμα της ongoing συζήτησης για το χειριστήριο και όχι για το αν είστε fans ή όχι. :-D

 

Tωρα ειδα το λινκ για το χειριστηριο, ειναι παλιο το νεο, κυκλοφορει απο τη δευτερη μερα της παρουσιασης, και βασικα δε λεει τπτ, ισα ισα που τους κανει να φαινονται πιο ασχημα

προς τα εξω οταν ο ενας λεει ναι και ο αλλος οχι.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

Όλα δείχνουν ότι η Νιντέντο δέν ήταν έτοιμη να παρουσιάσει τη νέα κονσόλα, αλλά αναγκάστηκε λόγω των τεράστιων διαρροών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά ιαπωνικά δημοσιεύματα αναφέρουν πως στην ATi είπαν πως η κάρτα που θα βάλουν στο μηχάνημα μπορεί κάλλιστα να στείλει τέσσερα διαφορετικά σήματα σε ξεχωριστά χειριστήρια, πέρα από αυτό της βασικής οθόνης. Από εκεί και πέρα, μάλλον είναι θέμα υψηλού κόστους, αλλά και κατά πόσο θα μπορούν επεξεργαστές, μνήμες κ.λπ. να "σηκώσουν" πέντε ουσιαστικά παιχνίδια...

 

Όλα δείχνουν ότι η Νιντέντο δέν ήταν έτοιμη να παρουσιάσει τη νέα κονσόλα, αλλά αναγκάστηκε λόγω των τεράστιων διαρροών.

Αυτό το πίστευα εδώ και βδομάδες και άρχισα να το βροντοφωνάζω πια όταν είδα την κονσόλα με τα μάτια μου, έπιασα το χειριστήριο και έπαιξα τα "παιχνίδια" της που δεν ήταν παιχνίδια, αλλά concept demos και tech demos...

 

//Όσο για το DVD support... Άντε το Blu-Ray του PS3 πες εντάξει, ήταν άλλη περίπτωση... αλλά ρε παιδιά, ειλικρινά, πόσες φορές είδατε DVD στο X360 σας; Εγώ ούτε μια! Και στην τελική, με 20€ παίρνεις DVD player που κάνει απείρως καλύτερη δουλειά από την ενσωματωμένη υποστήριξη μιας κονσόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά ιαπωνικά δημοσιεύματα αναφέρουν πως στην ATi είπαν πως η κάρτα που θα βάλουν στο μηχάνημα μπορεί κάλλιστα να στείλει τέσσερα διαφορετικά σήματα σε ξεχωριστά χειριστήρια, πέρα από αυτό της βασικής οθόνης. Από εκεί και πέρα, μάλλον είναι θέμα υψηλού κόστους, αλλά και κατά πόσο θα μπορούν επεξεργαστές, μνήμες κ.λπ. να "σηκώσουν" πέντε ουσιαστικά παιχνίδια...

 

 

Αυτό το πίστευα εδώ και βδομάδες και άρχισα να το βροντοφωνάζω πια όταν είδα την κονσόλα με τα μάτια μου, έπιασα το χειριστήριο και έπαιξα τα "παιχνίδια" της που δεν ήταν παιχνίδια, αλλά concept demos και tech demos...

 

//Όσο για το DVD support... Άντε το Blu-Ray του PS3 πες εντάξει, ήταν άλλη περίπτωση... αλλά ρε παιδιά, ειλικρινά, πόσες φορές είδατε DVD στο X360 σας; Εγώ ούτε μια! Και στην τελική, με 20€ παίρνεις DVD player που κάνει απείρως καλύτερη δουλειά από την ενσωματωμένη υποστήριξη μιας κονσόλας...

 

Όντως για dvd δεν αξίζει τόσο. Για blu ray όμως ναι. Αλλά όσο να ναι πιο πολύ σου γεμίζει το μάτι αν ξερεις ότι παίζει και dvd :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως για dvd δεν αξίζει τόσο. Για blu ray όμως ναι. Αλλά όσο να ναι πιο πολύ σου γεμίζει το μάτι αν ξερεις ότι παίζει και dvd :-D

Ναι, αλλά ακόμα πιο καλή στο μάτι φαίνεται μια τιμή 10-20€ λιγότερα... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διαβασα ότι δεν θα παίζει ούτε dvd ούτε blu ray ......

ρε nintendo τι μλκιεσ είναι αυτές???

 

Ανεκαθεν η Nintendo ηθελε τα μηχανηματα της σαν -gaming- κονσολες και οι ιδιοι να θεωρουνται σαν gaming developers και γενικα σαν εταιρια για gaming. Δεν ειχαν, δεν εχουν και δεν προκειται να εχουν το παραμικρο ενδιαφερον να προσφερουν "τυπικα" αυτα τα features που ηδη εχουν αλλες αντιπαλες "παιχνιδομηχανες". Για του λογου του αληθες δεν ειναι λιγοι αυτοι που πηραν PS2/3 μονο και μονο σαν DVD/ Blue-ray players. Αυτο η Nintendo δεν το θελει. Δεν εχει να κανει με σνομπ ή κατι τετοιο, εχει να κανει καθαρα με το προσωπο της σαν εταιρια. Οταν μιλας για NINTENDO εννοειται οτι μιλαμε για παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε ? αστειεύεσαι πως το "M" ήταν πρωτοποριακό ? Για ανθρώπινα χέρια μιλάμε ?

 

Αναλογικός μοχλός

 

αυτό ακριβώς

 

επίσης για ποιον λόγο να φορτωθώ μια ακόμα συσκευή επειδή η N δεν κάνει το αυτονόητο και να παίζει DVD?...με αυτήν την λογική να πάρουμε και ένα MP3 player, να βάλουμε και κανά PCακι κάτω από την τηλεόραση για κανέναν internet browser κτλ..άντε μπορεί να βγάλουν τον Opera και να γλυτώσουμε κανά 8ευρω (αν τον έχει τσάμπα, γιατί στο Wii τον πληρώσαμε και αυτόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι αυτό που έγραψε ο ikaruga24.

 

Η Νιντέντο ακολουθεί ένα πολύ συγκεκριμένο μοντέλο σκέψης εδώ και πάρα πολλά χρόνια και αυτά που θεωρούνται αυτονόητα από τους ανταγωνιστές δέν ισχύουν για την ίδια.

 

Από την άλλη όμως προτιμώ χίλιες φορές να μήν παίζει DVDs, Blue-Rays, mp3s ή οτιδήποτε άλλο, αρκεί να συνεχίσει να μου προσφέρει αυτό που οι ανταγωνιστές δέν μπορούν:

 

100% backwards compatibility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τι συγκεκριμένο τρόπο σκέψης μιλάμε όταν μας βάζει internet browsing, τον καιρό, νέα κ.α. στην κονσόλα; Καμία σχέση με το gaming δεν έχουν τα παραπάνω. Θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με το DVD player. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Προτιμώ να είναι φθηνότερο. Άλλωστε πλέον τις ταινίες τις κατεβάζει και η κουτσή Μαρία. Αλλά μην λέμε ότι θέλουμε περί gaming νοοτροπίας. Αυτά last year.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτα ειναι extra που εχουν να κανουν με το λειτουργικο της κονσολας και που πρακτικα δε προσθετουν καποιο κοστος.

 

Ενω πολυ πιθανον για την αναπαραγωγη DVD και Blueray να χρειαζονται licences.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...