Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απόσπασμα από συνέντευξη Μάρτιν:

Ε: Since Song of Ice and Fire so often subverts reader expectations and avoids traditional fantasy storytelling structures, should fans have any real hope that this tale will have a happy ending? As The Boy recently said on Thrones, “If you think this has a happy ending, you haven’t been paying attention.”

Α: I’ve stated numerous times that I anticipate a bittersweet ending.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω απο την άποψη πως  ό,τι έχει γίνει θα πάει ουσιαστικά χαμένο σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιος θα ήταν ευχαριστημένος με κάποιο τέτοιο τέλος. Σαν ενδεχόμενο είναι ισχυρό, αλλά θα ήταν πολύ περίεργο τέλος. Δε λέω να  γυρίσει το χρονο πισω και να ζήσουν όλοι καλά, αυτό προφανώς θα ήταν γελοίο, αλλά δε μπορεί να τελειώσουν και όλα τόσο οριστικά.

 

Για μένα δεν είναι θέμα ευχαρίστησης τόσο, όσο λογικής αποδοχής ενός πιθανού τέλους. Επειδή είπες για έλλειψη κάποιου αισθήματος δικαιοσύνης πιο πάνω, αυτή η έννοια είναι σχετική. Οι WW μπορεί να λειτουργούν βάση δικών τους προφητειών ή κάποιου ηθικού πλαισίου γενικότερα, που να κρίνει, μακροπρόθεσμα, δίκαιη και αναγκαία την επικράτηση τους. Αυτά βέβαια είναι τραβηγμένες θεωρίες, αλλά προσωπικά (χωρίς να έχω διαβάσει και τα 5) πιο μυστήριοι μου φαίνονται οι children.

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι και τα 2 υποθετικά σενάρια, τόσο η επικράτηση των με, όσο και των δε, είναι αρκετά κοινότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι ολοι θα πρεπει να ειναι πιθανο να πεθανουν,οπως και στην ζωη,αλλα ο συγκεκριμενος συγγραφεας σκοτωνει συνεχως τους καλυτερους και πιο αγαπημενους χαρακτηρες του κοινου,οχι καποιους απο τους καλους,που θα ηταν λογικο. Εδω εχαμε επικη μαχη με ηρωα τον Jon ετσι ? Που δεν ειναι απλα ενας καλος χαρακτηρας αλλα οπως και ο Ed εξαιρετικος πολεμιστης.Τωρα αν του δωσουν  ενα αδοξο τελος ,οπως στον πατερα του,τοτε ειναι προφανης μαζοχισμος.Ενας χαρακτηρας οπως ο Ed δεν επρεπε να φυγει ετσι γρηγορα και αδοξα,ας εβγαζε πολλους αλλους, καλους απο την μεση,χαμηλοτερου βεληνεκους.

 

Το γεγονος οτι εχουμε εναν ταλαντουχο συγγραφεα δεν σημαινει οτι το κοινο του δεν μπορει να τον κριτικαρει,προσωπικα αν και σε γενικες γραμμες του δινω τα ευσημα οτι γραψε κατι πολυ ενδιαφερον ,εχει πολλα τρωτα για τα δικα μου γουστα,ισως για να κανει πιο εμπορικο το προιον του.

 

Δεν θελω να κερδιζει το καλο με ελαχιστες απωλειες,δεν ειμαι μικρο παιδακι ,θελω και αξιωνω καποιους απο τους χαρακτηρες που εχουν σημαντικη αξια και ασκουν μεγαλη γοητεια στο κοινο λογω της προσωπικοτητας τους,να μενουν ζωντανοι γιατι κανουν την ιστορια πιο ενδιαφερουσα. Εχω διαβασει πολυ επικη λογοτεχνια,τοσο μαζοχιστη και ηρωοκτονο συγγραφεα πρωτη φορα συναντω.

 

 

παντα οι αγγλοι σκοτωναν τους χαρακτηρες τους: απο τον sherlock holmes μεχρι τον κεντρικο στο spooks. Ετσι τους αρεσει, ετσι το κανουν και δεν προκειται να αλλαξει για κανεναν.

Μηπως ειναι η αντιληψη σου limited? Δεν βλεπουμε πολεμικο ντοκυμοντερ,βλεπουμε ενα επος σε στυλ Lord of the Rings. O ιδιος ο συγγραφεας του το εχει δηλωσει και μαλιστα οτι εχει επηρεαστει απο αυτο.Επος με θριαμβο των κακων χαρακτηρων του και συνεχη αφανισμο ολων των καλων και τελικη επικρατηση του κακου δεν εχει υπαρξει στην παγκοσμια λογοτεχνια και ο λογος ειναι προφανης.Ειναι στην φυση του ανθρωπου να θαυμαζει τον ηρωισμο και την γενναιοτητα και γενικα οτι τον εξυψωνει.

 

Ετσι ειναι το επος; Μαλιστα

Για μένα δεν είναι θέμα ευχαρίστησης τόσο, όσο λογικής αποδοχής ενός πιθανού τέλους. Επειδή είπες για έλλειψη κάποιου αισθήματος δικαιοσύνης πιο πάνω, αυτή η έννοια είναι σχετική. Οι WW μπορεί να λειτουργούν βάση δικών τους προφητειών ή κάποιου ηθικού πλαισίου γενικότερα, που να κρίνει, μακροπρόθεσμα, δίκαιη και αναγκαία την επικράτηση τους. Αυτά βέβαια είναι τραβηγμένες θεωρίες, αλλά προσωπικά (χωρίς να έχω διαβάσει και τα 5) πιο μυστήριοι μου φαίνονται οι children.

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι και τα 2 υποθετικά σενάρια, τόσο η επικράτηση των με, όσο και των δε, είναι αρκετά κοινότυπα.

 

 

ναι δεκτο αλλα δεν θα επρεπε να υπηρχει ενα Lore απο πισω or something?

επισης

 

μου αρεσει αυτο το video απο την μεση και μετα

 

,αλλα απο τον τροπο που εκφραζεσαι και επιτιθεσαι σε οσους διαφωνουν μαζι σου σιγουρα εχεις master στην κατινια.

 

:)

Δες λιγο πως χαρακτηρισες (στις προηγούμενες σελίδες) όσους δεν ψήνονται για happy ending. Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα, ειναι οτι σε τόσες σελίδες μονο εσυ λυσομανας για το happy end και τους καλούς χαρακτηρες παρόλο που ο stark ηταν , 4 all intense and purposes, γίδι με 0 δυνατότητες προσαρμογής σε καινούργια περιβάλλοντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παντα οι αγγλοι σκοτωναν τους χαρακτηρες τους: απο τον sherlock holmes μεχρι τον κεντρικο στο spooks. Ετσι τους αρεσει, ετσι το κανουν και δεν προκειται να αλλαξει για κανεναν.

o Martin είναι Αμερικάνος όμως :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεκτο αλλα δεν θα επρεπε να υπηρχει ενα Lore απο πισω or something?

 

Σαφώς, σίγουρα υπάρχει και διάφορες λεπτομέριες μου διαφεύγουν τώρα, απλά πολλά απ' όσα δείχνουν/θα δείξουν πλέον ξεφεύγουν από το ήδη υπάρχον υλικό των 5 βιβλίων και τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντα οι αγγλοι σκοτωναν τους χαρακτηρες τους: απο τον sherlock holmes μεχρι τον κεντρικο στο spooks. Ετσι τους αρεσει, ετσι το κανουν και δεν προκειται να αλλαξει για κανεναν.

 

 

έλα ρε σποιλερα, και ήθελα να το διαβάσω αυτό :P

Εκτός και αν δε κατάλαβα εγώ καλά ποιο εννοείς, εγώ μιλάω για τα βιβλία του Delaney Joseph

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Martin είναι Αμερικάνος όμως :P

 

Oops... Θα ορκιζομουνα οτι ειναι απο Αγγλία πάντως.

 

Okay, άκυρο εκείνο το part απο το σχόλιο.

 

=]

Σαφώς, σίγουρα υπάρχει και διάφορες λεπτομέριες μου διαφεύγουν τώρα, απλά πολλά απ' όσα δείχνουν/θα δείξουν πλέον ξεφεύγουν από το ήδη υπάρχον υλικό των 5 βιβλίων και τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν.

 

 

Ειπε στο vid για κατι lord of the night που κυνηγάνε τους κακούς ανθρώπους και κατι τετοια.

 

 

έλα ρε σποιλερα, και ήθελα να το διαβάσω αυτό :P

Εκτός και αν δε κατάλαβα εγώ καλά ποιο εννοείς, εγώ μιλάω για τα βιβλία του Delaney Joseph

Εγω έλεγα για την σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο πως χαρακτηρισες (στις προηγούμενες σελίδες) όσους δεν ψήνονται για happy ending. Επίσης, το κερασάκι στην τούρτα, ειναι οτι σε τόσες σελίδες μονο εσυ λυσομανας για το happy end και τους καλούς χαρακτηρες παρόλο που ο stark ηταν , 4 all intense and purposes, γίδι με 0 δυνατότητες προσαρμογής σε καινούργια περιβάλλοντα...

 

Λαθος καταλαβες.Για αλλον ηταν το σχολιο και για αλλο λογο. Δεν επανερχομαι γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι οι υπολοποι να διαβαζουν διενεξεις και ειναι κουραστικο και ανουσιο.

 

Αυτο ελλειπε να χαρακτηρισω σαν ''κατινα'' καποιον επειδη δεν θελει happy ending,δεν ειμαι παρανοικος. Εμενα κυριως δεν μου αρεσει η ευκολια που σκοτωνει καποιους σημαντικους,για την προσωπικη μου αντιληψη παντα,χαρακτηρες του.Αλλα ουδεις τελειος,για αυτο και ενω πολλοι τον διαβαζουμε δεν σημαινει και οτι ειναι ο αγαπημενος μας συγγραφεας. Καθενας με τα γουστα του.

Το θεμα της διαφωνιας εχει τελειωσει για μενα.Αλλα δεν εξυπηρετηται ενα πνευμα ευγενικης συζητησης οταν καποιος χωρις να με ξερει εκφραζεται προσβλητικα με επιθετα οπως ''limited'' για την αντιληψη μου η τις γνωσεις μου.Αν μου το ελεγε καποιος στον δρομο θα του εκανα την μουρη κρεας αλλα σε ενα φορουμ,απλα αντιδρω μερικες φορες με θυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Syrio εύκολο, αφου με το που πάνε την Arya στο φινάλε ("too old"/Mercy) είναι λογικό να υπάρχει ο Syrio στο preview.

 

Ο Benjen έχει κάνει αρκετό ντόρο στα forums κτλ, υπάρχουν πολλές θεωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω  οτι στο τελος θα κερδισουν οι ανθρωποι τη μαχη με τους ww αλλα σιγουρα θα θυσιαστουν παρα πολλοι μεχρι το τελος και ειναι εντελως αβεβαιο το ποιος θα επιβιωσει. για αυτο ειναι πιο σκοτεινο απο π.χ. το Lotr . υπαρχει αυτη η αβεβαιοτητα, π.χ. στο lotr εισαι βεβαιος οτι  ο φροντο δεν παιζει να πεθανει... στο got αυτο δεν μπορεις να το πεις για κανενα χαρακτηρα...

 

και αν υπαρχει κατι στο οποιο ειναι βασισμενο το got, ειναι προφανες οτι μιλαμε για τον πολεμο των ροδων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 με επιθετα οπως ''limited'' για την αντιληψη μου η τις γνωσεις μου.Αν μου το ελεγε καποιος στον δρομο θα του εκανα την μουρη κρεας 

 

 

 

 

και σαν αντιδραση ειναι limited

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείτε απλά να το αφήσετε να λήξει? Δε μας ενδιαφέρει να προσβάλετε ο ένας τον άλλον, το θέμα είναι για τα βιβλία, όχι για το ποιος θα την πει καλύτερα στον αλλο. Αν θέλετε τόσο πολύ να το συνεχίσετε (ο benign είπε πως θεωρεί ότι το θέμα έχει τελειώσει οπότε εσύ είσαι αυτός που το συνεχίζει) πείτε τα σε πμ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...