Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 702
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

@benign γενικοτερα και στην πραγματικη ζωη αυτοι που πανε "μπροστα" ειναι οι κακοι,απατεωνες κτλ και οι καλοι παντα την τρωνε σστο τελος.  εχεις σκεφτει οτι ειναι ενας παραλληλισμος με την πραγματικοτητα ολο αυτο το θεμα με τους σκοτωμους?

 

Παρε για παραδειγμα τον Γιαννη τον Χιονι ειναι ο καλος ο χαρακτηρας που θελει πραγματικα το καλο ολων ανετα δεν μπορουσε ο αλλος να παρακουσει την εντολη του και να μην τον αφησει να μπει και να του επιτεθει και να τον σκοτωσει αυτον και οσους wildlings μπορουσε!? Και οχι μονο σαν σειρα αλλα και σε πραγματικες συνθηκες θα μπορουσε ανετα να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benign γενικοτερα και στην πραγματικη ζωη αυτοι που πανε "μπροστα" ειναι οι κακοι,απατεωνες κτλ και οι καλοι παντα την τρωνε σστο τελος.  εχεις σκεφτει οτι ειναι ενας παραλληλισμος με την πραγματικοτητα ολο αυτο το θεμα με τους σκοτωμους?

 

Παρε για παραδειγμα τον Γιαννη τον Χιονι ειναι ο καλος ο χαρακτηρας που θελει πραγματικα το καλο ολων ανετα δεν μπορουσε ο αλλος να παρακουσει την εντολη του και να μην τον αφησει να μπει και να του επιτεθει και να τον σκοτωσει αυτον και οσους wildlings μπορουσε!? Και οχι μονο σαν σειρα αλλα και σε πραγματικες συνθηκες θα μπορουσε ανετα να γινει.

Ειναι συζητησιμο αυτο που λες και δεν ισχυει απολυτα. Αν το παμε κοινωνικα ,παμε σε πολιτικη συζητηση και ισως και οντολογικη και ξεφευγουμε απο το θεμα. :)

 

Εδω μιλαμε για ενα επος,ενα λογοτεχνικο ειδος που διαχρονικα,απεικονιζει την παλη αναμεσα σε ανωτερους ηθικα ανθρωπους,οχι απαραιτητα τελειους,με ελαττωματα,αλλα που προσπαθουν να παιξουν θετικο ρολο,απεναντι σε εγωιστες,κακους και τυραννους. Οταν χτιζεις τους χαρακτηρες σου,καποιοι γινονται πολυ αγαπητοι στο κοινο σου,για διαφορους λογους.Καποιους απο αυτους ειναι θεμιτο να τους ''σκοτωσεις'' στην διαρκεια της εξελιξης της πλοκης,αλλα θα πρεπει να υπαρχουν αλλοι ισαξιοι αλλιως υποβαθμιζεται το εργο σου.

 

Ετσι λοιπον,κανοντας κριτικη στον Martin, που σαν αναγνωστης και fan ειναι δικαιωμα μου, λεω οτι για μενα προσωπικα,οχι μονο απο την λογοτεχνικη του σκιαγραφηση αλλα και λογω του ηθοποιου που τον υποδυθηκε του Sean Bean,οτι ο θανατος του Ed αφησε ενα κενο στην πλοκη και κανενας αλλος ηθοποιος η χαρακτηρας απο τους λεγομενους ''καλους'' δεν πλησιαζει καν στην αξια του. Οποτε για μενα ,right from the start εχασε ενα μεγαλο μερος της δυναμικης της η ιστορια ,απο αυτο. Κατα την γνωμη μου εκανε λογοτεχνικο λαθος εδω ο Martin κατι που ο Tolkien ουτε καν διανοηθηκε γιατι θα ηταν σαν να σκοτωνε στην αρχη τον Aragorn που απο την αρχη του εργου φανηκε οτι ηταν σημαντικος χαρακτηρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλα προφανως ο καθενας εχει δικαιωμα στην κριτικη και στο να υποστηριζει την αποψη του αυτο δεν το συζηταμε! 

 

Στο θεμα τωρα. Θυμησου μια φορα στην ιστορια που καποιος ο οποιος πηγαινε κοντρα στα συμφεροντα των "δυνατων/πλουσιων" την εβγαλε καθαρη. Ολοι ειτε σκοτωνοντουσαν ειτε ηταν υπο διωγμο ειτε εξωρια κτλ! Εκει λοιπον ειναι πολυ πιθανο να βασιζει ο συγγραφεας το ολο θεμα του με τους θανατους των καλων χαρακτηρων.

Μπορει να μην ειναι αρεστω απο τους θεατες γιατι εχουν συνηθισει παντα στο τελος να κερδιζει το καλο αλλα αυτο δεν συμβαινει και στην πραγματικοτητα. Δηλαδη εγω απο τη δικη μου μερια το βλεπω σαν κατι ρεαληστικο και καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι η αντιληψη σου limited? Δεν βλεπουμε πολεμικο ντοκυμοντερ,βλεπουμε ενα επος σε στυλ Lord of the Rings. O ιδιος ο συγγραφεας του το εχει δηλωσει και μαλιστα οτι εχει επηρεαστει απο αυτο.Επος με θριαμβο των κακων χαρακτηρων του και συνεχη αφανισμο ολων των καλων και τελικη επικρατηση του κακου δεν εχει υπαρξει στην παγκοσμια λογοτεχνια και ο λογος ειναι προφανης.Ειναι στην φυση του ανθρωπου να θαυμαζει τον ηρωισμο και την γενναιοτητα και γενικα οτι τον εξυψωνει.

http://www.top100arena.com/news/751/top-10-books-where-bad-guys-won

Παρακάτω δίνουν και μερικά ακόμα

http://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/opdbf/does_anyone_know_of_any_booksseries_where_the/

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/2znfp3/books_where_evil_triumphs_over_good/

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070321194649AADHlhY

 

Μάλλον οι γνώσεις σου στη λογοτεχνία είναι πολύ περιορισμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.top100arena.com/news/751/top-10-books-where-bad-guys-won

Παρακάτω δίνουν και μερικά ακόμα

http://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/opdbf/does_anyone_know_of_any_booksseries_where_the/

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/2znfp3/books_where_evil_triumphs_over_good/

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070321194649AADHlhY

 

Μάλλον οι γνώσεις σου στη λογοτεχνία είναι πολύ περιορισμένες.

Αν σου είναι δύσκολο, να σου θυμίσω τον Dexter, που σίγουρα θα τον έχεις έστω ακούσει.

Μαλλον οι δικες σου ειναι ανυπαρκτες,τα εργα που παραθετεις δεν ειναι στην κατηγορια ''επος''. Α και οι περισσοτεροι συγγραφεις,χαμηλης αξιας,με καποιες εξαιρεσεις.

 

Να και μια απο τις αγαπημενες μου σκηνες με τον Sean. :)

 

καλα προφανως ο καθενας εχει δικαιωμα στην κριτικη και στο να υποστηριζει την αποψη του αυτο δεν το συζηταμε! 

 

Στο θεμα τωρα. Θυμησου μια φορα στην ιστορια που καποιος ο οποιος πηγαινε κοντρα στα συμφεροντα των "δυνατων/πλουσιων" την εβγαλε καθαρη. Ολοι ειτε σκοτωνοντουσαν ειτε ηταν υπο διωγμο ειτε εξωρια κτλ! Εκει λοιπον ειναι πολυ πιθανο να βασιζει ο συγγραφεας το ολο θεμα του με τους θανατους των καλων χαρακτηρων.

Μπορει να μην ειναι αρεστω απο τους θεατες γιατι εχουν συνηθισει παντα στο τελος να κερδιζει το καλο αλλα αυτο δεν συμβαινει και στην πραγματικοτητα. Δηλαδη εγω απο τη δικη μου μερια το βλεπω σαν κατι ρεαληστικο και καλο!

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι το βλεπεις σαν κατι το ''καλο''? Αυτο το εργο της κοινωνικης δικαιοσυνης,ειναι σε εξελιξη ακομη,αλλα σκεψου οτι απο την αρχαιοτητα μεχρι τωρα,σε σημαντικο βαθμο,τα δικαιωματα των μη ισχυρων και των μειοψηφιων ειναι πολυ περισσοτερα και καποιοι ηρωες πεθαναν για αυτο,ετσι δεν ειναι? Μπορει να μην εχουμε φτασει εκει που πρεπει αλλα καμμια συγκριση με το παρελθον.Η αισθηση μου ειναι οτι οι μαζες αφυπνιζονται εστω και αργα λογω της πλυσης εγκεφαλου στην οποια υποκεινται. :)

 

Η θυσια ιστορικων ηρωων δεν εχει παει χαμενη σε καμμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον οι δικες σου ειναι ανυπαρκτες,τα εργα που παραθετεις δεν ειναι στην κατηγορια ''επος''. Α και οι περισσοτεροι συγγραφεις,χαμηλης αξιας,με καποιες εξαιρεσεις.

 

Να και μια απο τις αγαπημενες μου σκηνες με τον Sean. :)

 

Καλά μάθε πρώτα εσύ τι πάει να πει έπος, και μετά έλα να την πεις σε άτομο που έχει μάστερ λογοτεχνίας.

Ιδίως όταν οι μόνες σου γνώσεις είναι ο Tolkien.

 

Ακούς εκεί έπος το fantasy novel.

Να περιμένω να μου'ρθει σύγκριση και με την Ιλιάδα τώρα; Ή μήπως με την Οδύσσεια; Γιατί αν μιλήσω για Bēoƿulf θα σου βάλω δύσκολα..

 

Αμ το άλλο που εμμέσως πλην σαφώς παρουσιάζεις τον Martin σαν συγγραφέα σπουδαίο;

Μετριότατος, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Χώρια που βάζω χέρι στη φωτιά ότι παίζουν ghost writers από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@benign, από την αρχή της σειράς (των βιβλίων εννοώ) και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, φαίνεται πως οι σημαντικοί χαρακτήρες-παίκτες που θα παίξουν ρόλο μέχρι και το τέλος, οι καλοί που λες, είναι πρακτικά οι Jon, Arya, Daenerys και Tyrion, ίσως και ο Bran. Οι υπόλοιποι, όσο καλοί (είτε ηθικά, είτε γενικότερα με την έννοια του χαρακτήρα) και ενδιαφέροντες κι αν είναι, ουσιαστικά παραμένουν plot devices και αφορμές να κινηθούνε μηχανισμοί για την εξέλιξη της ιστορίας. Η όλη ιδέα του διπόλου "καλού-κακού" που χρησιμοποιείται για να αφηγηθεί ένα έπος και τα διδάγματα του δε φαίνεται και να ταιριάζει στον ίδιο τον Martin, έχει πει πως δεν του αρέσει και προτιμά τους "morally grey" χαρακτήρες.
 

για να καταλάβω, αν τελικά κατέβουν οι white walkers και σκοτώσουν ότι κινείται και επικρατήσουν αυτοί θα υπάρχει άνθρωπος που θα είναι ευχαριστημένος? γιατί ρεαλιστικά, είναι εξαιρετικά πιθανό σενάριο.

Όλοι θέλουμε, έστω και μια μικρή δόση δικαιοσύνης στο τέλος. Δε με πειράζει αν θα έρθει απο τον jon, την αρυα, την καλισι, τον μπραν, τον ρικον ή οποιονδήποτε, απλά στο τέλος να υπάρξει έστω και μια δόση δικαιοσύνης.


Ναι, γιατί; Πέρα από το ότι, επίσημα, δεν γνωρίζουμε ακόμα τα κίνητρα τους και τι σχεδιάζουν (αν και στο s05e08 μάλλον τους παρουσιάσανε λίγο σαν μια τυπικά κακή δύναμη/απειλή) δεν είναι παράλογο από τη στιγμή που οι περισσότεροι στο σύμπαν αυτό ασχολούνται με τα μικροπολιτικά. 2 χαρακτήρες μονάχα υπολογίζουν τους WW και προσπαθούν να σώσουν το βασίλειο.

Επεξ/σία από slipknot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μάθε πρώτα εσύ τι πάει να πει έπος, και μετά έλα να την πεις σε άτομο που έχει μάστερ λογοτεχνίας.

Ιδίως όταν οι μόνες σου γνώσεις είναι ο Tolkien.

 

Ακούς εκεί έπος το fantasy novel.

Να περιμένω να μου'ρθει σύγκριση και με την Ιλιάδα τώρα; Ή μήπως με την Οδύσσεια; Γιατί αν μιλήσω για Bēoƿulf θα σου βάλω δύσκολα..

 

Αμ το άλλο που εμμέσως πλην σαφώς παρουσιάζεις τον Martin σαν συγγραφέα σπουδαίο;

Μετριότατος, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Χώρια που βάζω χέρι στη φωτιά ότι παίζουν ghost writers από πίσω.

Τιποτε απο οσα λες δεν εχω πει,βλεπω οτι εχεις και παρακρουσεις και μικρη επαφη με οτι γραφεται. Ισα,ισα που διατυπωσα την  αποψη ξεκαθαρα οτι αν και καλος συγγραφεας ο Martin και πολυ ενδιαφερον το εργο του, για μενα εχει κανει λαθη,κατι το οποιο εχω γραψει ξεκαθαρα και εδω και εχω υπονοησει και στο αλλο σχετικο νημα. Καποιος με βασικες αναγνωστικες ικανοτητες επιπεδου Δημοτικου μπορει να το καταλαβει.

 

Το ποιες ειναι οι λογοτεχνικες γνωσεις μου το ξερω εγω,εσυ δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις.Τωρα εσυ ισχυριζεσαι οτι εχεις master στη λογοτεχνια, κατι που φυσικα δεν μπορει να επιβεβαιωθει,αλλα απο τον τροπο που εκφραζεσαι και επιτιθεσαι σε οσους διαφωνουν μαζι σου σιγουρα εχεις master στην κατινια.

@benign, από την αρχή της σειράς (των βιβλίων εννοώ) και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, φαίνεται πως οι σημαντικοί χαρακτήρες-παίκτες που θα παίξουν ρόλο μέχρι και το τέλος, οι καλοί που λες, είναι πρακτικά οι Jon, Arya, Daenerys και Tyrion, ίσως και ο Bran. Οι υπόλοιποι, όσο καλοί (είτε ηθικά, είτε γενικότερα με την έννοια του χαρακτήρα) και ενδιαφέροντες κι αν είναι, ουσιαστικά παραμένουν plot devices και αφορμές να κινηθούνε μηχανισμοί για την εξέλιξη της ιστορίας. Η όλη ιδέα του δίπολου "καλού-κακού" που χρησιμοποιείται για να αφηγηθεί ένα έπος και τα διδάγματα του δε φαίνεται και να ταιριάζει στον ίδιο τον Martin, έχει πει πως δεν του αρέσει και προτιμά τους "morally grey" χαρακτήρες.

 

Ναι, γιατί; Πέρα από το ότι, επίσημα, δεν γνωρίζουμε ακόμα τα κίνητρα τους και τι σχεδιάζουν (αν και στο s05e08 μάλλον τους παρουσιάσανε λίγο σαν μια τυπικά κακή δύναμη/απειλή) δεν είναι παράλογο από τη στιγμή που οι περισσότεροι στο σύμπαν αυτό ασχολούνται με τα μικροπολιτικά. 2 χαρακτήρες μονάχα υπολογίζουν τους WW και προσπαθούν να σώσουν το βασίλειο.

Ναι το εχω καταλαβει αυτο ,για αυτο ειπα oτι δεν μου πολυαρεσει,αλλα εχεις δικιο εχω δει interview του Martin που το αναφερει αυτο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imo ακόμα και ο Ned δεν ήταν τοσο "καλός" (αν και απο τους πιο ασπρόμαυρους χαρακτήρες της ιστορίας).Τόσους ανθρώπους θα καταδίκαζε υποστηρίζοντας τον Stanis αλλά honor>common ppl.Μόνο την οικογένειά του σκέφτηκε στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτε απο οσα λες δεν εχω πει,βλεπω οτι εχεις και παρακρουσεις και μικρη επαφη με οτι γραφεται. Ισα,ισα που διατυπωσα την  αποψη ξεκαθαρα οτι αν και καλος συγγραφεας ο Martin και πολυ ενδιαφερον το εργο του, για μενα εχει κανει λαθη,κατι το οποιο εχω γραψει ξεκαθαρα και εδω και εχω υπονοησει και στο αλλο σχετικο νημα. Καποιος με βασικες αναγνωστικες ικανοτητες επιπεδου Δημοτικου μπορει να το καταλαβει.

 

Το ποιες ειναι οι λογοτεχνικες γνωσεις μου το ξερω εγω,εσυ δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις.Τωρα εσυ ισχυριζεσαι οτι εχεις master στη λογοτεχνια, κατι που φυσικα δεν μπορει να επιβεβαιωθει,αλλα απο τον τροπο που εκφραζεσαι και επιτιθεσαι σε οσους διαφωνουν μαζι σου σιγουρα εχεις master στην κατινια.

 

Ναι το εχω καταλαβει αυτο ,για αυτο ειπα oτι δεν μου πολυαρεσει,αλλα εχεις δικιο εχω δει interview του Martin που το αναφερει αυτο. :)

Είπες ότι δεν υπάρχει έπος που να κερδίζει το κακό.

Προσπερνώντας το λάθος σου να μη φανώ κακός, σου δίνω βιβλία που πράγματι συμβαίνει αυτό.

 

Και αντί να παραδεχτείς τη βλακεία που έγραψες, μου την λες στα ίσα ότι έχω περιορισμένες γνώσεις επειδή τα βιβλία που έδωσα δεν ανήκουν στην κατηγορία έπος. Ξαναγράφεις την βλακεία σου λοιπόν.

 

Με λίγα λόγια.

Το ice and fire δεν είναι έπος. Δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με έπος. Ούτε καν ο Tolkien ο άλλος αντίστοιχος του Martin που γνωρίζεις, δεν έχει γράψει έπος. Τα έργα του Martin είναι στην κατηγορία fantasy novel. Σε αυτήν την κατηγορία, και όχι μόνο σ'αυτήν, έχουν γραφτεί πολλά βιβλία που επικρατεί το κακό ή ο αντιήρωας.

 

Και ναι, έχω master στην αγγλική, ιταλική και γαλλική λογοτεχνία.

Μάντεψε σε ποια απ'όλες ανήκει ο Martin (και ο Tolkien, ο άλλος που γνωρίζεις).

 

Τα λάθη του Martin που λογοτεχνικά κατά τη γνώμη μου τον βάζουν κάτω από τη λεζάντα του "μέτριου" είναι άλλα και καμιά σχέση δεν έχουν να κάνουν με τον αν αποκεφάλισε τον Νεντ ή όχι. Ο συγγραφέας δεν κρίνεται από την φαντασία του μόνο, ούτε από τις επιλογές ηρώων και πρωταγωνιστών.

Αλλά επειδή δεν έχω σκοπό να δώσω σεμινάριο σε όσα ξόδεψα χρόνια από τη ζωή μου διαβάζοντας και εξάμηνα στο πανεπιστήμιο μαθαίνοντας, το σταματώ.

 

Λοιπόν, για να επανέλθουμε στο αρχικό quote που σου έκανα.

Μηπως ειναι η αντιληψη σου limited? Δεν βλεπουμε πολεμικο ντοκυμοντερ,βλεπουμε ενα επος σε στυλ Lord of the Rings. O ιδιος ο συγγραφεας του το εχει δηλωσει και μαλιστα οτι εχει επηρεαστει απο αυτο.Επος με θριαμβο των κακων χαρακτηρων του και συνεχη αφανισμο ολων των καλων και τελικη επικρατηση του κακου δεν εχει υπαρξει στην παγκοσμια λογοτεχνια και ο λογος ειναι προφανης.Ειναι στην φυση του ανθρωπου να θαυμαζει τον ηρωισμο και την γενναιοτητα και γενικα οτι τον εξυψωνει.

 

Το ice and fire δεν είναι έπος.

Ούτε το LOTR είναι έπος.

Ναι, έχουν γραφτεί βιβλία που επικρατεί το κακό έναντι του καλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, γιατί; Πέρα από το ότι, επίσημα, δεν γνωρίζουμε ακόμα τα κίνητρα τους και τι σχεδιάζουν (αν και στο s05e08 μάλλον τους παρουσιάσανε λίγο σαν μια τυπικά κακή δύναμη/απειλή) δεν είναι παράλογο από τη στιγμή που οι περισσότεροι στο σύμπαν αυτό ασχολούνται με τα μικροπολιτικά. 2 χαρακτήρες μονάχα υπολογίζουν τους WW και προσπαθούν να σώσουν το βασίλειο.

Το λέω απο την άποψη πως  ό,τι έχει γίνει θα πάει ουσιαστικά χαμένο σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιος θα ήταν ευχαριστημένος με κάποιο τέτοιο τέλος. Σαν ενδεχόμενο είναι ισχυρό, αλλά θα ήταν πολύ περίεργο τέλος. Δε λέω να  γυρίσει το χρονο πισω και να ζήσουν όλοι καλά, αυτό προφανώς θα ήταν γελοίο, αλλά δε μπορεί να τελειώσουν και όλα τόσο οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα η ιδια συζήτηση. Ο ιδιος ο συγγραφέας εχει πει οτι θελει να γραψει ιστορίες για το westeros που όπως και στη ζωή, τα πράγματα δεν έρχονται πάντα όπως τα θέλουμε. Αυτη ειναι και η γοητεία των βιβλίων του γιατι απο λογοτεχνικης πλευρας δεν ειναι κατι το ιδιατερο, ούτε ο τρόπος γραφής του όμως εντυπωσιάζει, αυτό που άρεσε ειναι το όλο σασπενς και το γεγονός οτι οι χαρακτήρες του ειναι σαν όλους τους κοινούς ανθρώπους με τα καλά τους και τα κακά τους. Ουτε οι υπερτατα καλοί χαρακτηρες υπάρχουν (Αραγκορν, Χομπιτ, Γκανταλφ κλπ), ούτε οι υπέρτατα κακοι (Σάουρον), ουτε υπάρχει κάποιος απώτατος στόχος  (καταστροφή δακτυλιδιου), ειναι σαν να διαβάζεις ενα βιβλίο ιστορίας για μια συγκεκριμένη περίοδο στο westeros. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ότι δεν υπάρχει έπος που να κερδίζει το κακό.

Προσπερνώντας το λάθος σου να μη φανώ κακός, σου δίνω βιβλία που πράγματι συμβαίνει αυτό.

 

Και αντί να παραδεχτείς τη βλακεία που έγραψες, μου την λες στα ίσα ότι έχω περιορισμένες γνώσεις επειδή τα βιβλία που έδωσα δεν ανήκουν στην κατηγορία έπος. Ξαναγράφεις την βλακεία σου λοιπόν.

 

Με λίγα λόγια.

Το ice and fire δεν είναι έπος. Δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με έπος. Ούτε καν ο Tolkien ο άλλος αντίστοιχος του Martin που γνωρίζεις, δεν έχει γράψει έπος. Τα έργα του Martin είναι στην κατηγορία fantasy novel. Σε αυτήν την κατηγορία, και όχι μόνο σ'αυτήν, έχουν γραφτεί πολλά βιβλία που επικρατεί το κακό ή ο αντιήρωας.

 

Και ναι, έχω master στην αγγλική, ιταλική και γαλλική λογοτεχνία.

Μάντεψε σε ποια απ'όλες ανήκει ο Martin (και ο Tolkien, ο άλλος που γνωρίζεις).

 

Τα λάθη του Martin που λογοτεχνικά κατά τη γνώμη μου τον βάζουν κάτω από τη λεζάντα του "μέτριου" είναι άλλα και καμιά σχέση δεν έχουν να κάνουν με τον αν αποκεφάλισε τον Νεντ ή όχι. Ο συγγραφέας δεν κρίνεται από την φαντασία του μόνο, ούτε από τις επιλογές ηρώων και πρωταγωνιστών.

Αλλά επειδή δεν έχω σκοπό να δώσω σεμινάριο σε όσα ξόδεψα χρόνια από τη ζωή μου διαβάζοντας και εξάμηνα στο πανεπιστήμιο μαθαίνοντας, το σταματώ.

 

Λοιπόν, για να επανέλθουμε στο αρχικό quote που σου έκανα.

Το ice and fire δεν είναι έπος.

Ούτε το LOTR είναι έπος.

Ναι, έχουν γραφτεί βιβλία που επικρατεί το κακό έναντι του καλού.

1.To Lord of the Rings χαρακτηριζεται σαν epic high-fantasy novel. Εχει στοιχεια επους.

 

2. Στο πρωτο σου post που εκανες προσωπικη επιθεση κατι που απαγορευεται απο τους κανονισμους του site,ανεφερες λογοτεχνικα εργα οπως για παραδειγμα  ''In the Miso Soup'' απο τον Ryu Murakami με παραπομπες που οποιοσδηποτε μπορει να διαβασει αφου ειναι πριν λιγα posts ,το οποιο οπως πολυ σωστα σου απαντησα δεν εχει καν επικα στοιχεια αφου η κατηγορια του ειναι φιλοσοφικη νουβελα.  Αρα δεν εγραψα βλακεια αλλα σωστα και επειδη προφανως δεν ξερεις γιατι μιλας,ξανακατεφυγες σε υβρεις,χαρακτηριστικο ανθρωπων χωρις παιδεια και σεβασμο για τον συνομιλητη τους.

 

3. To A Song of Ice and Fire ειναι ''epic fantasy'' και αυτο εχει στοιχεια επους.

 

4. Στη φραση σου ''Ο συγγραφέας δεν κρίνεται από την φαντασία του μόνο, ούτε από τις επιλογές ηρώων και πρωταγωνιστών.'' Αυτα που ανεφερες ειναι θεμελιωδη για ενα εργο,και κρινεται σε σημαντικο βαθμο απο αυτα, αλλα σιγουρα οχι μονο απο αυτα.Για βρες λοιπον σε πιο σημειο εγραψα εγω οτι κρινω το εργο του μονο απο αυτα? Απλα εγω ανεφερα τα τρωτα που εκρινα οτι ειναι πιο ''χτυπητα'' στο εργο του,τιποτε αλλο.Δεν εγραψα συνολικη αποψη.

 

Στο μονο που συμφωνω απο οσα εγραψες ειναι οτι ο Martin δεν ειναι μεγαλου βεληνεκους συγγραφεας,αλλα εν μερει γιατι εσυ τον κρινεις πολυ πιο αυστηρα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.To Lord of the Rings χαρακτηριζεται σαν epic high-fantasy novel. Εχει στοιχεια επους.

 

2. Στο πρωτο σου post που εκανες προσωπικη επιθεση κατι που απαγορευεται απο τους κανονισμους του site,ανεφερες λογοτεχνικα εργα οπως για παραδειγμα  ''In the Miso Soup'' απο τον Ryu Murakami με παραπομπες που οποιοσδηποτε μπορει να διαβασει αφου ειναι πριν λιγα posts ,το οποιο οπως πολυ σωστα σου απαντησα δεν εχει καν επικα στοιχεια αφου η κατηγορια του ειναι φιλοσοφικη νουβελα.  Αρα δεν εγραψα βλακεια αλλα σωστα και επειδη προφανως δεν ξερεις γιατι μιλας,ξανακατεφυγες σε υβρεις,χαρακτηριστικο ανθρωπων χωρις παιδεια και σεβασμο για τον συνομιλητη τους. Εχεις προβλημα τελικα.

 

3. To A Song of Ice and Fire ειναι ''epic fantasy'' και αυτο εχει στοιχεια επους.

 

4. Στη φραση σου ''Ο συγγραφέας δεν κρίνεται από την φαντασία του μόνο, ούτε από τις επιλογές ηρώων και πρωταγωνιστών.'' Αυτα που ανεφερες ειναι θεμελιωδη για ενα εργο,και κρινεται σε σημαντικο βαθμο απο αυτα, αλλα σιγουρα οχι μονο απο αυτα.Για βρες λοιπον σε πιο σημειο εγραψα εγω οτι κρινω το εργο του μονο απο αυτα? Απλα εγω ανεφερα τα τρωτα που εκρινα οτι ειναι πιο ''χτυπητα'' στο εργο του,τιποτε αλλο.Δεν εγραψα συνολικη αποψη.

 

Και επειδη και εγω δεν εχω διαθεση η χρονο να κανω σεμιναρια σε ασχετους,μυθομανεις και ατομα που δεν διαθετουν βασικες αναγνωστικες ικανοτητες,επισης το σταματω.

 

Στο μονο που συμφωνω απο οσα εγραψες ειναι οτι ο Martin δεν ειναι μεγαλου βεληνεκους συγγραφεας,αλλα εν μερει γιατι εσυ τον κρινεις πολυ πιο αυστηρα απο εμενα.

Θα συνεχίσεις να γίνεσαι ξεφτίλα για πολύ ακόμα;

Ξέρεις τι σημαίνει epic fantasy;

Για ποιον λόγο έχει ονομαστεί epic;

Ποια είναι τα στοιχεία που έχει;

Ποιες οι διαφορές της με έπος;

Έχεις την παραμικρή ιδέα τι πάει να πει έπος;

Στα λινκς που έδωσα, δεν ισχυρίστηκα ότι τα βιβλία που προτάθηκαν ήταν έπη, ούτε fantasy. Μετά την κουταμάρα που έγραψες για έπος, δεν θεώρησα υποχρεωτικό να αναφέρω μόνο fantasy, τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα τι είναι. Γι'αυτό και ανέφερα τον Ντέξτερ, μπας και το πιάσεις.

 

Και για να επανέλθουμε στο αρχικό post ξανά.

Μηπως ειναι η αντιληψη σου limited? Δεν βλεπουμε πολεμικο ντοκυμοντερ,βλεπουμε ενα επος σε στυλ Lord of the Rings. O ιδιος ο συγγραφεας του το εχει δηλωσει και μαλιστα οτι εχει επηρεαστει απο αυτο.Επος με θριαμβο των κακων χαρακτηρων του και συνεχη αφανισμο ολων των καλων και τελικη επικρατηση του κακου δεν εχει υπαρξει στην παγκοσμια λογοτεχνια και ο λογος ειναι προφανης.Ειναι στην φυση του ανθρωπου να θαυμαζει τον ηρωισμο και την γενναιοτητα και γενικα οτι τον εξυψωνει.

 

Υπάρχουν βιβλία της κατηγορίας epic fantasy που κυριαρχεί το κακό.

Η δική σου όχι μόνο αντίληψη αλλά και γνώση είναι πολύ περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...