Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη γλωσσας σε Windows 7&Vista (non Ultimate)


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αλήθεια είναι στη μέση. αρχίζεις και λαμβάνεις συνεχώς (μια την ημέρα?) ειδοποιήσεις ότι υπάρχει πρόβλημα με τα windows (δεν είναι genuine) αλλά τίποτε άλλο. σε λάπτοπ μου συμβαίνει αυτό εδώ και 2 χρόνια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ektor7 έσωσες πολύ κόσμο με αυτό το ποστ ,αλλά εγω έχω ακόμα μια απορία. Οι soulless bastards τυποι στο site της microsoft λένε οτι αν χρησιμοποιήσεις vistalizer, χανεις "Activation and License for the installed Windows 7"(βλεπε προτελευταίο ποστ) .Ισχύει αυτό ? Και αν, μπορούμε να το αποφύγουμε? (γενικά , δεν εχω ιδέα για το τι γινεται αν σε πιάσουν.Μένεις ξαφνικά χωρίς λειτουργικό σύστημα? -God! i sound like a noob right now...)

Συγνωμη που δεν το ειδα τοσο καιρο,αλλα μαλλον κρυφτικε γρηγορα στη 2 σελιδα κ γι'αυτο δε το ειδα!

Εγω προσωπικα εχω 2 γλωσσες περασμενες εδω κ1.5 χρονο κ δεν ειχα κανενα θεμα!Φυσικα εγω το εχω γυρισμενο στα αγγλικα,γι'αυτο τα updates δε μπορουν να ανηχνευσουν τις αλλαγες του vistalizator!

Οποταν μια καλη λυση για αποφηγουμε ολο το θεμα με την ms,μπορουμε να το γυριζουμε στα αγγλικα οταν θα εχουν μεζευτει καποια updates για να τα περναμε!

Και μη φοβασε η ms δε κινηγαει ποτε καποιο,ακομη κι αν εχει παρανομο λογισμικο της,ποσο μαλλον για ενα προγραμμα που αλλαζεις απλα την γλωσσα!

 

Οσο για το φιλο που ρωτησε για τα win pro,εγω περασα γλωσσα μεσων vistalizator σε win ultimate κ λειτουργουν μια χαρα! :-D

 

ektor7 διαβασα ολο το θεμα μπραβο σου για την υπομονη σου και την δουλεια σου

Ευχαριστω,αλλα το ψιλοπαρατησα τον τελευταιο καιρο!Μετανιωνω γι'αυτο και δε θα το ξανακανω! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα στο λάπτοπ ελληνική γλώσσα και μετα απο 2 μήνες μου εμφάνισε μήνυμα ότι δεν έχω γνήσια windows. Εάν ξανα βάλω με το vistalizator την αγγλική γλώσσα , κατεβασω όλα τα updates θα στρώσει; Και μετα πάλι να βάλω τα ελληνικά αφου απενεργοποιησω & το αυτόματο windows update?

 

Αλλιώς ποια λύση μου προτείνετε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα στο λάπτοπ ελληνική γλώσσα και μετα απο 2 μήνες μου εμφάνισε μήνυμα ότι δεν έχω γνήσια windows. Εάν ξανα βάλω με το vistalizator την αγγλική γλώσσα , κατεβασω όλα τα updates θα στρώσει; Και μετα πάλι να βάλω τα ελληνικά αφου απενεργοποιησω & το αυτόματο windows update?

 

Αλλιώς ποια λύση μου προτείνετε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Νωμιζω κανε αυτο που ειπες,ετσι αλλιως 5λεπτα διαδικασια να αλλαξεις την γλωσσα(ενα απλο restart)!

Δε χρειαζεται να ξαναπερασεις τα updates.Οταν περασεις τα επομενα updates απο τα αγγλικα win,το πιο πιθανο να σου αναγνωρισει ξανα οτι ειναι αυθεντικα!

Εγω παντως δε θα τα αφηνα να μου κανει τα updates απο τα Ελληνικα,θα το γυρνουσα στο αγγλικο για να τα περασω!

 

Κρατα μας ενημερους για να ξερουμε κι εμεις τι εγινε! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το κάνω κ´ θα ενημερώσω. Μπορει να συμβεί κ´ σε άλλον οπότε να ξέρει..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Το πιο πιθανο.Ειναι μεσα στα παρατραγουδα αυτης της μεθοδου!

Και το θεμα οτι μπορει να περασουν μηνες να συμβει κατι τετοιο και γι'αυτο καλο ειναι οταν τυχει να ξερουμε πως να το αποφυγουμε ή να το διορθοσουμε!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιρει τα ελληνικα βγαζει αυτο το μυνημα

77612636.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Τρεξε το με το Vistalizator 2.30.

Και αν παλι δε στο τρεξει σε internal,σιγουρα θα στο τρεξει με external(express)!

O external η διαφωρα με τον internal,ειναι οτι δε σου κανει τα update της ms που αφορουν τη γλωσσα!

 

Αλλα μικρο το κακο,γιατι τα update ολα πρεπει να τα περνουμε απο τη γλωσσα που ειχε κανονικα το κομπιουτερ,δλδ την Αγγλικη!Με αλλα λογια δε θα περασεις κανενα update οταν εισαι για παραδειγμα στα ελληνικα κ οταν θα μαζευτου αρκετα το γυρνας μια μερα στα αγγλικα για να τα περασεις ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

external τα πέρασε !!

Ok!

Ειναι ολα καλα?

Ο External ειναι ο κανονικος τροπος που μπαινουν οι γλωσσες!Απλα μερικα κομπιουτερ μπορουσαν να μπουν με internal!

 

To λοιπών,ο default τρόπος εγκατάστασης των mui γλωσσών είναι ο express κ όχι ο internal!

Ο internal δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα εγκατασταθεί σε όλα τα pc, αλλά αν το περάσεις δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα updates των windows για τη γλώσσα. Επειδή θα την αναγνωρίζουν!

Ο exress τρόπος είναι ο πιο σίγουρος, αλλά δε θα μπορείς να κάνει τα updates που αφορούν τη γλώσσα. Αυτό όμως μπορείς να τα περνάς μέσα από το vistalizator!

 

 

Οπόταν περνάς τη γλώσσα με express mode, και κάθε 2 εβδομάδες ή κάθε μήνα το γυρνάς στα αγγλικά και κάνεις τα updates που αφορούν την γλώσσα!

Ο τρόπος να αλλάζεις την γλώσσα κάθε φορά είναι ο ίδιος.Δλδ τρέχεις το vistalizator διαλέγεις την γλώσσα που θες,απ'αυτες που έχεις ήδη κάνει install και πατάς το τετραγωνάκι που γράφει change language! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν μπορω να βρω σχετικοτερο θεμα με το προβλημα μου, το βαζω εδω.

 

Σε φρεσκο και πληρως updated συστημα, γυρισμενο στα ελληνικα με το vistalizator, εχω το κλασσικο προβλημα με τα locales.

Τα ελληνικα σε οποιαδηποτε εφαρμογη εχει... ελληνικα φαινονται κινεζικα/κουτακια/ιερογλυφικα. Εννοειται πως το locale του συστηματος εχει αλλαξει σε ελληνικα παντου.

 

Τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα καταρχάς τα συγχαρητήρια μου στο δημιουργό του topic για τις χρήσιμες πληροφορίες, λίγο τα φώτα σας εάν αντιμετώπισε κάποιος το ίδιο πρόβλημα...

Έκανα την διαδικασία με το vistalizator για αλλάγη γλώσσας σε windows 7 pro sp1 (Αγγλικά) στη συνέχεια το ξανα γύρισα στην αγγλική γλώσσα και έκανα τις ενημερώσεις και μετά το ξανα γύρισα σε ελληνικά με το vistalizator.

Το πρόβλημα που έχω πλέον είναι ότι κάνοντας δεξί κλικ και πηγαίνοντας στη συμβατότητα έχει χαθεί η επιλογή για windows 7 και έχω μόνο εως vista sp2 (όχι μόνο στο vistalizator αλλά γενικά).

Ξέρει κανένας τι μπορεί να έχει γίνει ή κάποια ιδέα για να επαναφέρω την επιλογή συμβατότητας για windows 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν μπορω να βρω σχετικοτερο θεμα με το προβλημα μου, το βαζω εδω.

 

Σε φρεσκο και πληρως updated συστημα, γυρισμενο στα ελληνικα με το vistalizator, εχω το κλασσικο προβλημα με τα locales.

Τα ελληνικα σε οποιαδηποτε εφαρμογη εχει... ελληνικα φαινονται κινεζικα/κουτακια/ιερογλυφικα. Εννοειται πως το locale του συστηματος εχει αλλαξει σε ελληνικα παντου.

 

Τι αλλο μπορω να κανω?

Δοκιμασε και αυτο:

post-192952-0-94734000-1330141128_thumb.png

 

Καλησπέρα καταρχάς τα συγχαρητήρια μου στο δημιουργό του topic για τις χρήσιμες πληροφορίες, λίγο τα φώτα σας εάν αντιμετώπισε κάποιος το ίδιο πρόβλημα...

Έκανα την διαδικασία με το vistalizator για αλλάγη γλώσσας σε windows 7 pro sp1 (Αγγλικά) στη συνέχεια το ξανα γύρισα στην αγγλική γλώσσα και έκανα τις ενημερώσεις και μετά το ξανα γύρισα σε ελληνικά με το vistalizator.

Το πρόβλημα που έχω πλέον είναι ότι κάνοντας δεξί κλικ και πηγαίνοντας στη συμβατότητα έχει χαθεί η επιλογή για windows 7 και έχω μόνο εως vista sp2 (όχι μόνο στο vistalizator αλλά γενικά).

Ξέρει κανένας τι μπορεί να έχει γίνει ή κάποια ιδέα για να επαναφέρω την επιλογή συμβατότητας για windows 7;

Βαλτο στο Vista sp2,παλι θα στο τρεξει!

Απλα ειναι πολυ περιεργο που στο εκανε αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...