Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη γλωσσας σε Windows 7&Vista (non Ultimate)


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και καλως σας βρηκα, ειμαι καινούρια στο site σας :) σημερα πρελαβα το νεο μου lap top απο γερμανια. το προβλημα μου ειναι οτι εχει windows 7 home premium με αγγλικη γλωσσα, η βασικη του ομως ειναι τα γερμανικα. θα ηθελα να περασω την ελληνικη γλωσσα αλλα παιδευομαι τοσες ωρες ματαια... βρηκα στο forum καποιες πολυ χρησιμες οδηγιες αλλα δυστυχως δεν καταφερα τιποτα γιατι ουτε καν το vistalizator δεν καταφερα να περασω. το κατεβαζω στο pc αλλα μολις παω να το τρεξω μου βγαζει μηνυμα οτι η εκδοση των windows 7 που εχω δεν ειναι συμβατη με το vistalizator. Δοκιμασα και τις 2 εκδοσεις που λετε αλλα τζιφος. επισης απενεργοποιησα και το antivirus. το pc εχει το sp1. θελω να διευκρινησω οτι στο windows update μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει πακετα γλωσσων ή κατι τετοιο. Σας παρακαλω πολυ οποιος εχει καποια ιδεα για το τι συμβαινει ή αν κανω κατι λαθος ,να μου το πει.

ευχαριστω εκ των προτερων

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το έκανες?

Υ.Γ.Aν δε μας τρεξει το vistalizator,απλα παταμε δεξι κλικ/properties/compatibility/επελεξε το τετραγωνο Run this program in compatibility mode: και διαλεγουμε το windows 7!

 

Capture3-1.png

 

Δοκίμασε και τα 2 vistalizators σε windows7 mode, αλλά όταν θα κάνεις add την γλώσσα,πρόσεξε στο παράθυρο που θα σου ανοίξει να σου γραφεί internal και οχι express mode!

 

post-192952-0-02562100-1319667571_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο!!!!! το εκανα και ανοιξε!!!! λοιπον ξεκινω την διαδικασια και ο θεος βοηθος... να ρωτησω πρωτα κατι ακομα.επειδη εδω και ωρες το ψαχνω το θεμα βρηκα οτι εχει κι αλλο τροπο να το κανεις με το αρχειο lp.cab . εγω τετοιο αρχειο δεν εχω. και οταν παω στις ρυθμισεις για την γλωσσα δλδ στο keyboards and languages , δεν υπαρχει επιλογη για display language. ουτε ενα κουμπι :cry: μηπως αντιμετωπισω προβλημα τωρα που θα κανω την διαδικασια αυτη?

 

επισης να διευκρινησω οτι δεν εχω cd διοτι πολυ απλα δεν μου το εδωσε αυτος που μου πουλησε τον υπολογιστη οποτε αυτο:Windows Home Premium ή Professional:

Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχετε το αρχείο με τη γλώσσα lp.cab ή το DVD της Microsoft με τις γλώσσες.

 

Πατήστε το σήμα των Windows κάτω αριστερά.

Στη περιοχή της αναζήτησης πληκτρολογήστε cmd και πατήστε Enter.

Στο παράθυρο που θα ανοίξει πληκτρολογήστε:

dism /online /add-package /packagepath:D:\langpacks\gr-gr\lp.cab

(αντικαταστήστε το D:\langpacks\gr-gr\lp.cab με τη διαδρομή που βρίσκεται το αρχείο στο PC σας)

bcdedit /set {current} locale gr-GR

bcdboot %WinDir% /l gr-GR

 

Μόλις τελειώσει πατήστε πάλι το σήμα των Windows κάτω αριστερά.

Στη περιοχή της αναζήτησης πληκτρολογήστε regedit και πατήστε Enter.

Πηγαίνετε στο HKEY_LOCAL_MACHINE->SYSTEM->CurrentControlSet->Control->MUI->UILanguages και σβήστε το en-US

Κάνετε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

 

 

αποκλειεται να το καταφερω ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγενε στην πρώτη σελίδα του θέματος κ εκεί εξηγώ ακριβώς την διαδικασία να αλλάξεις την γλώσσα και με εικόνες!

Αυτό που περιγράφεις είναι άλλη μέθοδος, εσύ θα το αλλάξεις με το vistalizator!

Και δε χρειάζεσαι ούτε sd ούτε τίποτα, απλά ακολούθησε τις οδηγίες μου στην πρώτη σελίδα και κατέβασε το vistalizator 2.3 που είναι σε ενα ποστ μου στη 3τη σελίδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έκανες?

 

 

Δοκίμασε και τα 2 vistalizators σε windows7 mode, αλλά όταν θα κάνεις add την γλώσσα,πρόσεξε στο παράθυρο που θα σου ανοίξει να σου γραφεί internal και οχι express mode!

 

post-192952-0-02562100-1319667571_thumb.png

 

 

ενταξει τα κανω αυτα που ειπες αλλα μου γραφει συνεχως express mode. παω στο vistalizators και κατεβαζω απο τις γλωσσες απο το MUI for windows 7 64 RTM κατεβαζω την ελληνικη αλλα στο προγραμμα λεει οτι ειναι express mode.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την υπομονη σου :rolleyes:

 

επισης ναι κατεβασα την εκδοση 2.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 2.4 δε δουλεύει στο sp1!

Προσπαθώ να βρω μια λύση και θα σου απαντήσω μόλις βρω κάτι!;)

 

 

ευχαριστω και παλι, για την βοηθεια και την προσπαθεια σου :rolleyes: ειμαι καινουρια στο περριβαλλον των windows 7 και η γλωσσα με δυσκολευει πολυ που ειναι ξενα. οποτε μπορεσεις και αν βρεις κατι καλοδεχουμενο... θα συνεχισω κι εγω να προσπαθω μηπως βρω κατι.

 

ευχαριστω και παλι, για την βοηθεια και την προσπαθεια σου :rolleyes: ειμαι καινουρια στο περριβαλλον των windows 7 και η γλωσσα με δυσκολευει πολυ που ειναι ξενα. οποτε μπορεσεις και αν βρεις κατι καλοδεχουμενο... θα συνεχισω κι εγω να προσπαθω μηπως βρω κατι.

 

 

δουλευει και με την 2.4 τελικα μολισ το περασα και λεει και internal. συνεχιζω ακαθεκτη :ph34r:

 

το ατιμο μου λεει οτι δεν μπορω να το κανω. λιγα δευτερολεπτα μετα την εναρξη του install μου το σταματαει :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι, για την βοηθεια και την προσπαθεια σου :rolleyes: ειμαι καινουρια στο περριβαλλον των windows 7 και η γλωσσα με δυσκολευει πολυ που ειναι ξενα. οποτε μπορεσεις και αν βρεις κατι καλοδεχουμενο... θα συνεχισω κι εγω να προσπαθω μηπως βρω κατι.

 

 

 

 

δουλευει και με την 2.4 τελικα μολισ το περασα και λεει και internal. συνεχιζω ακαθεκτη :ph34r:

 

το ατιμο μου λεει οτι δεν μπορω να το κανω. λιγα δευτερολεπτα μετα την εναρξη του install μου το σταματαει :cry:

Το περίμενα!

Άσε θα το ψάξω και ως αύριο το βράδυ κάτι θα βρω! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λοιπών,ο default τρόπος εγκατάστασης των mui γλωσσών είναι ο express κ όχι ο internal!

Ο internal δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα εγκατασταθεί σε όλα τα pc, αλλά αν το περάσεις δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα updates των windows για τη γλώσσα. Επειδή θα την αναγνωρίζουν!

Ο exress τρόπος είναι ο πιο σίγουρος, αλλά δε θα μπορείς να κάνει τα updates που αφορούν τη γλώσσα. Αυτό όμως μπορείς να τα περνάς μέσα από το vistalizator!

 

Προσοχή το θέμα των updates αφορά μόνο όσα έχουν να κάνουν με τη γλώσσα κ όχι άλλα μέρη των windows!

 

 

Οπόταν περνάς τη γλώσσα με express mode, και κάθε 2 εβδομάδες ή κάθε μήνα το γυρνάς στα αγγλικά και κάνεις τα updates που αφορούν την γλώσσα!

Ο τρόπος να αλλάζεις την γλώσσα κάθε φορά είναι ο ίδιος.Δλδ τρέχεις το vistalizator διαλέγεις την γλώσσα που θες,απ'αυτες που έχεις ήδη κάνει install και πατάς το τετραγωνάκι που γράφει change language! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!ευχαριστω και παλι για την βοηθεια :-) οποτε προχωρω κανονικα την διαδικασια οπως πρεπει! να ειστε καλα και συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που κανετε στο insomnia ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!ευχαριστω και παλι για την βοηθεια :-) οποτε προχωρω κανονικα την διαδικασια οπως πρεπει! να ειστε καλα και συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που κανετε στο insomnia ;)

Οποιοδήποτε πρόβλημα εμφανιστεί, απλά το αναφέρεις για να βοηθήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια βαζω το Vistalizator σε Win 7 Pro SP1 και δε μου ανοιγει.

Υπαρχει εκδοση για PRO ?

 

Αν οχι τοτε πως μπορω να αλλαξω τα αγγλικα WIndows 7 Pro σε ελληνικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ektor7 έσωσες πολύ κόσμο με αυτό το ποστ ,αλλά εγω έχω ακόμα μια απορία. Οι soulless bastards τυποι στο site της microsoft λένε οτι αν χρησιμοποιήσεις vistalizer, χανεις "Activation and License for the installed Windows 7"(βλεπε προτελευταίο ποστ) .Ισχύει αυτό ? Και αν, μπορούμε να το αποφύγουμε? (γενικά , δεν εχω ιδέα για το τι γινεται αν σε πιάσουν.Μένεις ξαφνικά χωρίς λειτουργικό σύστημα? -God! i sound like a noob right now...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...