Προς το περιεχόμενο

Seinfeld - Αν δεν συμβαίνει τίποτα, τότε γιατί το βλέπω;


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

To Seinfeld* είναι αμερικάνικη κωμική σειρά του NBC με πρωταγωνιστή τον Jerry Seinfeld ο οποίος είναι stand-up comedian και στη σειρά υποδύεται τον εαυτό του σε μια φανταστική εκδοχή της ζωής του.

seinfeldSM2.png.c50b9c9390f034d56fd811e6d0504c3b.png

 

Συμπρωταγωνιστές μαζί με τον Seinfeld και εξίσου αξιόλογοι χαρακτήρες της σειράς είναι οι:

Elaine Benes (Julia Louis-Dreyfus), ως πρώην σχέση του Jerry και νυν απλή φίλη.

Spoiler

 

George Constanza (Jason Alexander) - παιδικός και καλός φίλος του Jerry. Εγωιστής, πεισματάρης, τεμπέλης και γκαφατζής αλλά και με ένα αρκετά πανούργο μυαλό -όταν το χρησιμοποιεί.

Spoiler

 

Krammer (Michael Richards) - ο ενοχλητικός και άκρως περίεργος γείτονας του Jerry.

Spoiler

 

Γενικό χαρακτηριστικό της σειράς είναι το ότι η παρέα συνήθως αντιμετωπίζει επιφανειακά τα άλλα άτομα που γνωρίζουν καθώς και καταστάσεις στις οποίες μπλέκουν ή εμπλέκονται άλλοι.

Η σειρά (αυτό)προωθήθηκε ως "a show about nothing" (μια σειρά όπου δεν συμβαίνει τίποτα – μια σειρά που ασχολείται με το τίποτα), κυρίως λόγω κάποιων ιδιαίτερων επεισοδίων (The Chinese Restaurant, The Parking Garage) όπου φαινομενικά η παρέα βρίσκεται σε μια κατάσταση που περιμένουν να συμβεί κάτι χωρίς αυτό να συμβαίνει.

Το Seinfeld έχει 9 seasons (με διαφορετικό αριθμό επεισοδίων ανά season) και έχει ολοκληρωθεί (1989-1998). Κατά την εμπειρία μου, χρειάζεται να μπει κανείς στη 2η season (και ακόμα καλύτερα στην 3η) για να καταλάβει και να εκτιμήσει το στυλ της σειράς. Από τη σειρά έχουν περάσει σε ρόλο guest ή σε πιο μόνιμο ρόλο πολλοί γνωστοί (από αλλού πλέον κυρίως) ηθοποιοί (πχ Bryan Cranston, Jerry Stiller, Courteney Cox, Bette Midler, Lisa Edelstein, Michelle Forbes, Anna Gunn, Bob Odenkirk κλπ).

Δημιουργοί της σειράς είναι ο Jerry Seinfeld και ο Larry David (στη σειρά ο George Constanza, τον περισσότερο καιρό είναι ένας ρόλος που αντιπροσωπεύει τον Larry, και ο ίδιος ο LD έχει κάνει κάποιες εμφανίσεις και... voice-overs στη σειρά σε κάποια επεισόδια). Ο Larry David είναι επίσης δημιουργός της σειράς το HBO "Curb your Enthusiasm", που δανείζεται πολλά στοιχεία από το Seinfeld αλλά επίσης διαφοροποιείται αρκετά, και στην περασμένη 7η season, έδωσε με ένα πρωτότυπο τρόπο, ένα εναλλακτικό finale και re-union show στο Seinfeld.

Κάποιος έχει γράψει (πιθανότατα σε αυτό το forum) ότι το μόνο πράγμα πιο αστείο από το Seinfeld είναι τα Seinfeld Bloopers. Συμφωνώ απόλυτα.

Ενημέρωση:
Καθώς η σειρά έχει αρκετούς
fans, υπάρχει αρκετό fan made content εκεί έξω, όπως πχ αυτά τα custom made "trailers" φανταστικών ταινιών που βασίζονται σε αστεία ή ατάκες της σειράς.

Spoiler

 

*. Κάποιος έπρεπε να το κάνει.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι στην ογδωη σεσον και η σειρά τα σπάει. Η αλήθεια είναι οτι τα περισσοτερα γέλια βγαίνουν μετα την δεύτερη και την τριτη σεσον που η σειρά απογειώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα φτασει στο σημειο να μην βλεπω επισοδεια για να μην τελειωσει η σειρα (wait, what? whistling.png)

χαχαχααχα ναι ρε φίλε αν και είναι 9 σεσονς με αρκετά επεισοδια, τα χεις ρουφήξει χωρίς να το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω δει σειρά με χειρότερο φινάλε (ναι, έβλεπα Lost)!!!

 

+1

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Δεν έχω δει σειρά με χειρότερο φινάλε (ναι, έβλεπα Lost)!!!

 

 

Εγώ από την άλλη

 

 

το βρήκα ένα από τα καλύτερα φινάλε που έχω δει ποτέ! Πολύ έξυπνο και όπως ακριβώς άξιζε σε μια τέτοια σειρά. ΥΓ: Και του Lost ωραίο ήταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη

 

 

το βρήκα ένα από τα καλύτερα φινάλε που έχω δει ποτέ! Πολύ έξυπνο και όπως ακριβώς άξιζε σε μια τέτοια σειρά. ΥΓ: Και του Lost ωραίο ήταν.

 

 

 

 

αυτο με το κουμπι λες? καλο σαν σκεψη αλλα θα μπορουσε να ειχε πολυ καλυτερη υλοποιηση... αλλα η ολη φαση με το αεροπλανο τον νομο του καλου σαμαριτη και φυλακιση απο το πουθενα μου φανηκε πολυ μουφα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το φινάλε σε γενικές γραμμές ως φινάλε/κατάληξη το βρήκα καλό.


Ως επεισόδιο της σειράς το βρήκα κάπως μέτριο. Είχε κάποια highlights (πχ η σκηνή στο αεροπλάνο), αλλά η ιδέα με τα flashbacks και την (υπερβολικά σύντομη) επιστροφή χαρακτήρων στο δικαστήριο δεν μου άρεσε πολύ και δεν έβγαλε αρκετό γέλιο.

Επίσης, βάρυνε και το ψυχολογικό κομμάτι του ότι δεν θα ξανα-έβλεπα άλλο καινούργιο original επεισόδιο Seinfeld (πριν το εγχείρημα του reunion μέσω του Curb Your Enthusiasm).

Ως όμως φινάλε της σειράς ήταν καλό (οι χαρακτήρες που "υπέφεραν" στα χέρια της παρέας, πήραν την εκδίκησή τους) και πρωτότυπο (η κατάληξη ήταν κάτι που δεν περίμενε κανείς -σίγουρα όχι εγώ!).

 



Το νέο υποθετικό "φινάλε" - reunion show που γυρίστηκε για τους σκοπούς του Curb Your Enthusiasm, ήταν αρκετά πιο συμβατικό επεισόδιο ( κεί πάλι βάρυνε ο παράγοντας του Reunion και της πιστής ανάπλασης των παλιών σκηνικών και της αισθητικής της σειράς).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη κωμωδία από το Seinfeld :wub:

 

Οσον αφορά το φινάλε, μπορεί να μην ήταν τέλειο... αλλά ήταν το κατάλληλο και πιο ταιριαστό για μια τέτοια σειρά.

Το Seinfeld δεν είναι από τις σειρές που θα ταίριαζε ένα συμβατικό τέλος, όπου όλοι μένουν ικανοποιημένοι και οι πρωταγωνιστές καταλήγουν ευτυχισμένοι.

 

Πάντως, ο George είναι από τους κορυφαίους χαρακτήρες. Καθημερινά αντιγράφω στην δουλειά μου τις μεθόδους του :lol:

 

 

 

Περιμένω πως και πως τα νέα επεισόδια από το Curb your Enthusiasm του Larry David :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πει κανεις για το Seinfeld ειναι λιγο.Ο ορισμος του Sitcom.Απο τις λιγες κωμικες σειρες που οι βασικοι χαρακτηρες βγαζουν ολοι γελιο στην ιδια ποσοτητα ανεξαιρετως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μετά το Curb η καλύτερη σειρά για εμένα.

 

Πάντως, νομίζω ότι και στο Friends δεν γινόταν κάτι και ήταν ένα "show about nothing". Απλά η καθημερινότητα μέσα από το πρίσμα της υπερβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι την 5η σαιζον στο Curb Your Enthusiasm που εχω δει με τιποτα δεν μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο απο το seinfeld.Εχω γελασει και με το curb αλλα με το seinfeld το γελιο που εριξα δεν προκειτε να το ξαναριξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τα αγαπημένα μου parts των Bloopers (ειδικά η σκηνή στην κηδεία "Why why!?! - I don't know why. I don't know. I wish I've known. I don't know." ):

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...