Προς το περιεχόμενο

Ταξι - Απελευθερωση επαγγέλματος


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 9 Ιουλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 9 Ιουλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

εγω δεν γραφω για σενα αλλα για τους υπολοιπους...εσυ γραφτηκες στο φορουμ μονο και μονο για να υποστηριξεις τον κλαδο σου και μολις ειδα οτι πεταξες κα μια εξυπναδα γιατι δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο http://www.insomnia.gr/topic/413544-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%b8%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%ce%b7-%cf%85%cf%80%ce%b5%cf%81%ce%b2%ce%b1%cf%83%ce%b7/page__view__findpost__p__4142862 .

Εσυ απλα ειπες καποια πραγματα και αυτα οπως σας βολευουν.Απο την αλλη εχω γραψει τοσα πραγματα(για κακη τυχη καποιον δεν ηταν του αερα)σε παρομοια τοπικ για κλειστα επαγγελματα και γενικα οτι γνωριζω.

Τέλος αυτο που εγραψα ισχυει γιατι ειναι κουραστικο να συζηταμε στον αερα και απο γνωμες φιλων φιλου και μαλακιες....

Είσαι πολύύύ έξω όμως...

 

Μπαίνω στο ινσο πάνω από την ημερομηνία εγγραφής σου,θίνκ αμπάουτ ίτ,δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται.Και δεν μπήκα να υποστηρίξω τον κλάδο μου,γιατί δεν είδες (νομίζω...) να κλαίω που δεν αγοράζει ο κόσμος βιβλία (ο κλάδος μου...).

 

Κοίταξες ρε μπαγλαμίδη την παραπομπή που σου έριξα,ή είδες μόνο το δάχτυλο;Σου απάντησα σοβαρά και τεκμηριωμένα για την κουβέντα σου ότι "θα πάμε στο χωριό και θα φάμε" και το μόνο που βρήκες είναι να πεις ότι πέταξα εξυπνάδα;Ξέρεις από χωριό ρε;Σούχει φύγει ποτε η σούφρα στο σκάψιμο;Έχεις καβλώσει (να σου σηκωθεί δηλαδή) όταν φυτεύεις;Έχει τζιουργκνίσει ποτε τα χαράματα η μπλάνα στο μπατζάκι σου;Έχεις μπλάξει ποτε το κότσφα στπαραβόλα;Σ' έχει πάρει στο φαλάγγι ο δραγάτς;

 

Γράφτηκα στο φορουμ για να υποστηρίξω τον κλάδο μου...Πίνεις κάτι;Να κεράσω;Δεν αμφισβητεί κανένας την αυθεντία που αποκόμισες τρολάροντας δέκα χρόνια στο ίνσο,μη φοβάσαι,δεν ηρθαν τα ήμερα να διώξουν τ' άγρια,αλλά μην επαναπαύεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οποιος θελει να το αμφισβητησει να το κανει μονο αν ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης ή οδηγος ΟΧΙ τι του λενε οι φιλοι του.

Εισαι μηπως φιλε μου κατι απο τα δυο;

 

Ανεφερες ταμειακες.

Βεβαιως και ελεγχονται , σε καθημερινη βαση εκδιδεται Ζ ημερας , εδω και καιρο τα ταξι κρατανε βιβλια εσοδων εξοδων.

 

Ανεφερες παρακρατηση αδειας/

Βεβαιως και εχει γινει , σπανια ομως καθοτι ο περισσοτερος κοσμος δεν θα μπει στην διαδικασια να καταγγειλει τα κακως κειμενα

 

Ανεφερες για πιατσες (που δεν πολυκαταλαβα τι θελεις να πεις)

Ναι , ο καθενας μπορει να κατσει σε οποια πιατσα θελει , αρκει να ειναι πιατσα ταξι

 

Ανεφερες για αδειες.

Η Θεσ/νικη μονο εχει περι τις 2000 . Κατω στην Αθηνα αν δεν κανω λαθως ηταν περι τις 6000 , μην υπολογιζοντας και τυχων παρανομους που μπορει να εχει κατω (διχως αδεια ταξι , αλλα κιτρινα αυτοκινητα με μια κουκουλα πανω) . Τα νομιμα ταξι εχουν στο παμπριζ τους στρογγυλο τσιπακι προς πληροφορηση ολων

Στην Ευρωπη αναλογει 1 αδεια ανα 1500~2000 κατοικους . Στην Ιταλια , για μια πολη του πληθυσμου της Θεσνικης περιπου εχουν 650~700 ταξι.

Που 700 που 2000 που εχουμε εδω

 

Λες για απληστια.

Δεν αντιλεγω οτι πολλοι συναδερφοι επιλεγουν οτι φθηνοτερο για "εργαλειο" , αρκει να καλυπτεται απο το οριο αποσυρσης.

Αυτο ομως που θα επρεπε ολοι να γνωριζουν ειναι το κλασσικο οτι πληρωνεις παιρνεις . Οταν για παραδειγμα ενας που εσκασε 28 χιλιαρικα να παρει ενα Prius θα βλεπει το συνεργειο μια στις χιλιες , ο αλλος που εχει το κακοσυντηρημενο Skoda καθε τρεις και λιγο θα χανει μεροκαματο για να τραβιεται στα συνεργεια

 

Βλεπω απο το υφος της δημοσιευσης σου οτι δεν συμπαθεις τον εν λογο κλαδο . Ειναι προσωπικη σου αποψη , σεβαστη.

Αλλα θα σε παρακαλουσα να μην προσπαθεις να βαφτισεις τα ακρα που περιγραφεις , γιατι περι ακρα προκειται , σαν καθολικο κανονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-εξηγησα τι και πως τα εμαθα.

-κλασικη καραμελα.μηπως να γραφες οτι απλα καλυπτονται μεταξυ του συνδικατου και ολα καλα.το κρατος ειναι περα βρεχει ειναι κατι αντιστοιχο με τα βενζιναδικο καποιοι θελουν το παρεμποριο-μαυρα λεφτα...

-για τις πιατσες που κανεις οτι δεν καταλαβαινεις.εννοω την κλικα στις χρυσες πιατσες!!!

-<<Ο εν λόγω κλάδος, ο οποίος απαριθμεί 29.500 άδειες πανελλαδικά...>>isotimia <..περιπου 14χιλ.ταξιστην αθηνα>

-απλα αποφασισα οσα γνωριζω να τα λεω μπας και ξυπνανε οι υπολοιποι για το τι γινετε γυρω τους.τν+εφημεριδες ειτε δεν γνωριζουν ειτε απλα καλυπτουν καταστασεις.

τελος να πουμε αλλο ενα "κλειστο" επαγγελμα μιας και πιασαμε τις μεταφορες(μετα τα δχφ+βυτια+βενζιναδες)ειναι τα μινιβαν+limo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογω οτι δεν γνωριζα οτι ο αριθμος στην Αθηνα εχει φτασει τις 14000.

Αναλογικα δηλαδη παμε στα 2.3 ταξι ανα 1000 κατοικους , τραγικα υψηλο νουμερο

Αν με τον ορο "καραμελα" αναφερεσαι στην εκδοση Ζ , και σε ενδιαφερει οπως λες να ξυπνησουν ολοι γυρω μας , θα μπορουσες να πας στον συνεταιρισμο ταξι της πολης σου , και να ριξεις μια ματια πως λειτουργουν οι λογιστες και τι τους καταθετουν οι συναδερφοι σε μηνιαια βαση

Χρυσες πιατσες και κλικες δεν υπαρχουν στην Θεσ/νικη , στην πολη σου δεν μπορω να γνωριζω τι συμβαινει , ο νομος ομως ειναι ξεκαθαρος , μπορεις να κατσεις σε οποια πιατσα θελεις

Προτιμησεις , ναι , υπαρχουν , αλλοι καθονται σχεδον παντα σε αεροδρομιο , αλλοι σε σταθμο , κτελ , στη Τουμπα κτλ , αλλα δεν μπορεις να πεις τον αλλο οχι δεν καθεσαι .

 

Τελος , προσπαθεις να περασεις τα quote και το "ακουσα απο ατομα" για εγκριτη δημοσιογραφια .

Οχι φιλε μου

Απο την στιγμη που θελεις να αφυπνησεις τους συνανθρωπους μας , φροντισε να το κανεις σωστα και τεκμηριωμενα

Απο λαικισμο δοξα το Θεο εχουμε γεμισει στην τηλεοραση.

Εαν θελεις μπορεις να διαβασεις προσεκτικα τα ποστ μου , και σε περιπτωση που εχεις καποια απορια , ή ακομη και αμφιβολια , εδω ειμαστε!

 

Ολα αυτα τα λεω φιλικα χωρις καμμια διαθεση να σε προσβαλω

Απλα τοσα χρονια που εχω στην Ελλαδα εχω χορτασει απο "ειδημονες" , "γνωστες" και ημιμαθεις που χρησιμοποιωντας τα ΜΜΕ περισσοτερο κακο κανουν , παρα καλο

 

Θα ηθελα επισης σαν τελευταιο να προσθεσω οτι , την εν λογο δουλεια εγω προκειται να την κανω μεχρι τον Οκτωβριο , καθοτι επειτα αναχωρω για εξωτερικο . Δηλαδη δεν εχω κανενα απολυτως λογο να "υπερασπιζομαι" μια ομαδα εργαζομενων απο την στιγμη που ειμαι απλα περαστικος απο το επαγγελμα .

Για οσο ομως την κανω , φροντιζω να την κανω σωστα , αλλα παραλληλα να ενημερωνω και σωστα το κοινο , και για τα καλα , αλλα και για τα κακα κειμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολες τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες ειναι απο 1.3 ΕΩΣ 2 ταξι ανα 1000 κατοικους, οι ταξιτζηδες εδω με τον πρωην υπουργο ειχαν κανονισει εως 2.5 στην αθηνα και 2 για την υπολοιπη Ελλαδα δηλαδη το μεγαλυτερο σε ολη την Ευρωπη και ηδη τοτε τα ειχαν πιασει αυτα τα νουμερα,σκεφτειται τι θα γινει τωρα που θα παρει ο καθενας ΧΩΡΙΣ οριο δεν θα οφελεισει κανεναν, γιατι αν βγουν 100 χιλιαδες ταξι θα βγαζουν 5 ευρω μεροκαματο και η κινηση στους κεντρικους δρομους θα φτανει 50 χιλιομετρα.

 

Θα καταστραφει ο κλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρης απελευθέρωση=

 

1) Όσοι κάθονταν και έπαιρναν νοίκι, τώρα πρέπει να πανε για δουλειά.

2) Όποιος είχε πάνω απο μια άδεια, τον πούλο. Και καλα να πάθει αφού στα συμβόλαια μεταβίβασης πότε δε δήλωναν πραγματική αξία. Το ίδιο και οι φαρμακοποιοι. Και δικαιωμα μεταβίβασης στα παιδιά τους. Τσαμπα μαγκεσ δηλαδη. Αυτό στο εξωτερικό απαγορεύεται, αφού μιλάμε για άδειες ΔΧ.

 

3) κρίμα για αυτούς που πήραν δάνεια πρόσφατα για μια άδεια. Αλλα είχαν προειδοποιηθει. Αν αύριο κάποιος ρίξει 100.000 για να ανοίξει ένα μαγαζί, και δεν παει καλα, το κράτος δεν θα τον αποζημειωσει. Φίλε μου επενδυσες , επαιξες και έχασε. Ή όλοι με τους ίδιους όρους στην αγορά, ή τίποτα. Τα προνόμια τέλος στη χρεωκοπημενη Ελλάδα.

 

4) την τελευταία εβδομάδα όταν παίρνω ταξί, μου κάνουν και μια πιπα. Φαίνεται ότι έτσι στρωνουμε στην Ελλάδα. Ας συμπεριφέρονταν επαγγελματικά Όλα αυτά τα χρόνια , να τη γλιτωναν τώρα. Δε θα τους λυπηθει κανείς και το ξέρουν.

 

5) Το πλήθος στο Σύνταγμα το εχουν δει. αυτο που δεν εχουν δει είναι το άλλο πλήθος , το βουβό, που κΑθεται υπομονετικά και υπομένει την καθημερινότητα, τη δουλειά, τις επιταγές. Καποια μέρα όμως θα βγει στους δρόμους αυτό το πλήθος, και οι του Συντάγματος, οι Δημόσιοι και οι άλλοι, θα τρέχουν για τη θάλασσα...αλά Ξέρξης.

 

Αρκετά σας ανεχτηκαμε λαμόγια και αιμορουφιχτρες του κέρατα. Εδώ ακούς στις γειτονιες δημόσιους υπαλλήλους να βρίζουν τους ιδιωτικούς επειδή εχουν καλύτερη σύνταξη και επειδή οι μεν χάνουνε το εφάπαξ. Ρε λαμόγια, που σας πλήρωνε ο ελληνικός λαός τόσα χρόνια,πουθελετε και εφάπαξ. Αεις στο διάολο.....

 

Συγχαρητήρια στους καθηγητές του σχολείου στη βόρεια Ελλάδα οι οποίοι τίμησαν τον δημόσιο τομέα και έγιναν υπόδειγμα. Κι εις τους άλλους τους ολίγους επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προνόμια τέλος στη χρεωκοπημενη Ελλάδα.

 

 

Aυτο ακριβως .

 

........................................................

 

Οι οδηγοί ταξί λένε «ναι» στο άνοιγμα του επαγγέλματος

 

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4640645

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο offtopic.

 

-Αν η απευλευθέρωση εξασφαλίσει ποιότητα υπηρεσιών, τότε να γίνει χωρίς καμία υποχώρηση.

-Αν η ΜΗ απευλευθέρωση εξασφαλίσει ποιότητα υπηρεσιών, τότε να γίνει χωρίς καμία υποχώρηση. (ναι ειναι η ίδια πρόταση με ένα ΜΗ)

-Αν η απελευθέρωση δεν φέρει κάνενα θετικό αποτέλεσμα στην παροχή υπηρεσιών, τότε ... με αφήνει παντελώς αδιάφορο τι θα γίνει.

 

Τι εννοώ με τον όρο ποιότητα υπηρεσιών:


  •  
  • Να μπαίνω στο ταξί και να μην έχω το συναίσθημα οτι μπήκα να με κλέψουν (γιατί έτσι νοιώθω ΠΑΝΤΑ - τυχαίο; )
  • Να κάνω τηλεφωνική κλήση και να μη χρεώνομαι τον κούκο αηδόνι.
  • Να χρεώνομαι τα εξτρά (συμφωνώ) αλλά με βάση τις τιμές καταλόγου και όχι τις στρογγυλοποιήσεις προς τα πάνω και στο περίπου.
  • Να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ ΤΟ ΤΑΞΙΜΕΤΡΟ (είτε ανα χλμ είτε με ειδικό κουμπάκι).
  • Να μην πρέπει να κοιτάω συνεχώς το ταξίμετρο μήπως εχει τακτικές αυξήσεις ή ο ταρίφας αλλάζει την ταρίφα
  • Να μην πρέπει να δίνω ακριβείς οδηγίες σε απλές διαδρομές για να αποφεύγω τους άσκοπους (τυχαίους; ) κύκλους
  • Να κόβεται πάντα η μηχανογραφημένη απόδειξη, χωρις δικαιολογίες (μου τελείωσε το χαρτί, έχει χαλάσει ο εκτυπωτής, κλπ), εκτός αν του πω εγώ οτι δεν τη θέλω. Με αυτό τον τρόπο φαίνεται ξεκάθαρα αν ειναι πειραγμένο το ταξίμετρο. Δεν είναι τυχαίο που γράφουν χειρόγραφες αποδείξεις με όνομα Κώστας Παπαδόπουλος και πινακίδα λάθος γραμμένη (καταλάθος πάντα). Να υπάρξει νομική ρύθμιση : Δεν εχεις αποδειξη - δεν παίρνεις λεφτά.
  • Όταν ζητήσω από τον ταρίφα να μην πάρει διπλο-τριπλο κούρσες γιατί βιάζομαι, αυτός να το σεβαστεί χωρίς γκρίνιες και γκριμάτσες. Η νομική του υποχρέωση ειναι πολύ ανώτερη από τη δική μου υπομονή και ανεκτικότητα και φιλότιμο.
  • Τσιγάρο στο αυτοκίνητο, μόνο αν με ρωτήσει. Άμα καπνίζει, εγώ θα αρχίσω να κλάνω, ρεύομαι, φυσάω τη μύτη μου, καθαρίζω τη μύτη μου με το δάχτυλο.
  • Να μου δώσει ρέστα με βάση αυτά που γράφει το ταξίμετρο, ΧΩΡΙΣ στρογγυλοποιήσεις του τύπου 3,40 -> 4 ευρώ γιατί δεν εχεις ψιλά. Η στρογγυλοποίηση μπορεί να γίνει και ανάποδα ( 3,40 -> 3 ευρω)
  • (από την πλευρά οδηγού άλλου αυτοκινήτου) Τα γα****να τα φλας και alarm ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ στοιχείο για να φαινεται ωραιο το αμαξι.
  • Με το χρεώνεις τους τουρίστες 10 φορες παραπάνω, μαμάς σε βαθμό κακουργήματος, την εικόνα όλων μας ως λαός και χώρα.

 

Μπαίνω σε ταξί πάνω από 12 χρόνια. Τέσσερις φορές (ναι μόνο 4) συνάντησα επαγγελματία με την πλήρη έννοια του λόγου. Τους έδωσα γερό μπουρμπουάρ, τους ευχαρίστησα με χειραψία και τους λυπήθηκα γιατί πρέπει να αντιμετωπίζουν τα ρεμάλια που είναι η πλειοψηφία στο χώρο τους.

 

Όσοι έχετε μείνει για κάποιο μικρό διάστημα στην Αγγλία, σκεφτείτε τα Mini-cabs (όχι τα black cabs). Είναι (προσωπική γνώμη) ο ορισμός του επαγγελματία αυτοκινητιστή (προσέξατε οτι δεν έγραψα ταρίφα; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...