Προς το περιεχόμενο

Ταξι - Απελευθερωση επαγγέλματος


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι ολες οι πολεις ιδιες, οπως δεν ειναι και ολες οι τιμες ιδιες. Στην Αθηνα μπορει να κοστιζει 250 χιλιαρικα, αλλα θα σου βγαλει πανω απο 5 χιλιαρικα το μηνα καθαρα. Σε 4 χρονακια το καθαρισες. Το ιδιο και στην επαρχια. Μπορει να σου αποφερει μονο 2-3 χιλιαρικα το μηνα, αλλα εχει κοστος περι τα 100 χιλ. Ανθρωπος που ξεχρεωνει 10 χρονια αδεια ταξι ειναι κακος επαγγελματιας. (εκτος και αλλαζει αμαξι καθε δυο χρονια).

Και γιατι να ξεκουραστουν; Αυτος που ανοιγει το οποιοδηποτε μαγαζι πρεπει να βαλει ενα μεσα να ξεκουραστει, η δουλευει μεχρι να παρει συνταξη;

 

Πω ρε φιλε πως φαινεται οτι εισαι "εξω απο τον χορο" 5 χιλιαρικα το μηνα? υπαρχουν μερες που βγαζεις 60 ευρω το 12ωρο.

Σιγουρα δεν θα δουλευεις 7 μερες την βδομαδα δεν αντεχεις σωματικα σε αυτη την δουλεια, αρα πες 5-6 μερες την βδομαδα.

 

 

Αλλα ας πουμε εστω οτι βγαζεις 5 χιλιαρικα το μηνα δεν υπολογισες φαι,οικογενεια,συντηρηση αμαξιου,πετρελαιο και ξερω γω τι αλλο δηλαδη για το δανειο σου μενει 1-2 χιλιαρικα αν εισαι τυχερος.. ανετα 10 χρονια

 

Κατηγορια επαγγελματικο αμαξι... πολλοι μπερδευονται οτι θα παρουν ενα αμαξι και θα το κρατησουν για ολη τους την ζωη επειδη εχουν συνιθισει να κανουν 20 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο... μονο που σαν επαγγελματιας κανεις 200χιλιαδες το χρονο, βλεπεις το αμαξι να αποσυντιθεται σε γρηγορη κινηση, αρα λοιπον σιγουρα θα αγορασεις τουλαχιστον αλλο ενα.. αλλος ενας χρονος πισω...

 

Λιγη ανθρωπια δεν βλαπτει, δεν σου ειπα να κλαψεις για κανεναν απλα να καταλαβεις τι περναει οπως και εσυ θελεις να σε καταλαβουν οταν περνας δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει κανεις.

 

Οι ανθρωποι αγορασαν την αδεια με την προυποθεση οτι θα μεινει κλειστο το επαγγελμα και με το σκεπτικο οτι θα επενδυσουν σε κατι που δεν θα χασει την αξια του, δεν μπορει ξαφνικα χωρις προειδοποιηση να τους πουνε ξερεις πηρες τα @@ μου η αδεια σου αξιζει 5χιλιαρικα τωρα.

 

 

Να σου πω και κάτι άλλο που δε θα το ξέρεις επειδή είσαι μικρός (no offence σε ηλικία εννοώ). Το άνοιγμα επαγγέλματος των ταξί συζητιέται από τις αρχές του '90. Ποιός του φταίει του άλλου εδώ που εδώ και 5 χρόνια ξέρει πως σίγουρα θα ανοίξει το επάγγελμα από τη μια μέρα στην άλλη, και πάει και αγοράζει άδεια για 200.000 ευρώ; Πρέπει να λαμβάνει υπόψη το ρίσκο που έχει μια τέτοια κίνηση. ΔΕ ΤΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα θελα να κλεισει το επαγγελμα του προγραμματιστη για να διπλασιασουμε με το λομπυ των συναδερφων μου τις αποδοχες μας, που κανουμε αιτηση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη διαμαρτύρεσαι λοιπόν για τη φορολογία. That's life men.

 

τι άκυρος παραλληλισμός...

 

δεν τους φορολόγησαν, προσπαθούν να ανοίξουν το επάγγελμα για να γίνει όπως όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κανουν ολοι οι ανθρωποι που εχουν παρει 200χιλιαρικα δανειο και εχουν βαλει υποθηκη το σπιτι τους ρε παιδια?

 

It's called business risk ...

 

ελληνικοί χαρακτήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε εξήγησε το αυτό, στον άπλυτο και αγενή ταρίφα lolz!!!!!

 

δε μπορώ! είμαι με άλλους τρεις άσχετους στο ταξί και ο καθένας μας θα πληρώσει ολόκληρη "πειραγμένη" ταρίφα.

δεν έχω διάθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι άκυρος παραλληλισμός...

 

δεν τους φορολόγησαν, προσπαθούν να ανοίξουν το επάγγελμα για να γίνει όπως όλα τα άλλα.

Νομίζεις ότι είναι άκυρος.

 

Είναι κατά το "όταν παίρνεις δάνεια και δε μπορείς να πληρώσεις θα σου πάρω και το σώβρακο". THAT'S LIFE

Σε κλέψανε και νιώθεις αδικημένος? THAT'S LIFE

Κάποιος πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα και χέστηκα ποιος και αν σε έκλεψε. THAT'S LIFE

 

 

Κανείς δε διαφωνεί με το ότι άνοιξε το επάγγελμα.

Η διαφωνία είναι στο ότι δεν έγινε ομαλά έτσι να προστατευτούν κάποιοι και να μην φάνε την παπάρα. Αυτό βέβαια δε συνάδει με το "that's life" και φυσικά δεν έγινε.

 

Οι παλιοί που έχουν κάνει την απόσβεση των χρημάτων που δώσανε κλπ δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε.

 

Έχει πολλά χρόνια τώρα που το "that's life" είναι συνώνυμο με "suck my dick".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεολογία βασίζεται στο ότι σε λίγο θα μου απαγορεύσουν να χέσω αν έχω φάει τα αρκουδάκια haribo γιατί διαταράσσω το οικοσύστημα επειδή λέει "το σκατό βγαίνει ουράνιο τόξο και μπερδεύεται ο σαλίγκαρος"

 

Θέλω να έχω το δικαίωμα να χέζω ουράνια τόξα μαζί με φίλους (που θέλουν κι αυτοί) σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο που δεν ενοχλώ το σαλίγκαρο.

 

Τόσο απλό που παρόλα αυτά ένας άνθρωπος με "παιδεία" ΔΕ μπορεί να το καταλάβει.

 

 

ΤΙΙΙΙ έγραψε χαχααχαχ

 

http://www.youtube.com/watch?v=5hAbdC5MiCs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορώ! είμαι με άλλους τρεις άσχετους στο ταξί και ο καθένας μας θα πληρώσει ολόκληρη "πειραγμένη" ταρίφα.

δεν έχω διάθεση!

 

Α εγώ νόμιζα ότι θα σε ενοχλούσαν τα φτηνά τσιγάρα του με τα cancer accelerator πρόσθετα, γι' αυτό και δεν θα μιλούσες.

 

Anyway μολις κατέβεις behave και "ΣΙΓΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ"

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε πως φαινεται οτι εισαι "εξω απο τον χορο" 5 χιλιαρικα το μηνα? υπαρχουν μερες που βγαζεις 60 ευρω το 12ωρο.

Σιγουρα δεν θα δουλευεις 7 μερες την βδομαδα δεν αντεχεις σωματικα σε αυτη την δουλεια, αρα πες 5-6 μερες την βδομαδα.

 

 

Αλλα ας πουμε εστω οτι βγαζεις 5 χιλιαρικα το μηνα δεν υπολογισες φαι,οικογενεια,συντηρηση αμαξιου,πετρελαιο και ξερω γω τι αλλο δηλαδη για το δανειο σου μενει 1-2 χιλιαρικα αν εισαι τυχερος.. ανετα 10 χρονια

 

Κατηγορια επαγγελματικο αμαξι... πολλοι μπερδευονται οτι θα παρουν ενα αμαξι και θα το κρατησουν για ολη τους την ζωη επειδη εχουν συνιθισει να κανουν 20 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο... μονο που σαν επαγγελματιας κανεις 200χιλιαδες το χρονο, βλεπεις το αμαξι να αποσυντιθεται σε γρηγορη κινηση, αρα λοιπον σιγουρα θα αγορασεις τουλαχιστον αλλο ενα.. αλλος ενας χρονος πισω...

 

Λιγη ανθρωπια δεν βλαπτει, δεν σου ειπα να κλαψεις για κανεναν απλα να καταλαβεις τι περναει οπως και εσυ θελεις να σε καταλαβουν οταν περνας δυσκολα.

 

Δεν το καταλαβα αυτο το "εξω απ το χορο". Φυσικα και ειμαστε εξω απο το χορο, εκτος κι αν πιστευες οτι θα εμπαιναν εδω ολοι οι ταριφες μονο να κλαψουν τον πονο τους. Και οταν μιλαγαμε για τους βιντεοκλαμπαδες, κι οταν μιλαμε για τους περιπτεραδες, η για τους καφετεριο-ιδιοκτητες, η τους τεχνικους η/υ, παντα εξω απο το χορο μιλαμε, δε γινεται να κανουμε ταυτοχρονοα ολες αυτες τις δουλειες και να εχουμε "χορευτικη" αποψη.

 

Εχοντας λοιπον, οχι "χορευτικη" αλλα σφαιρικη αποψη επι του ελευθερου επαγγελματος που εχουμε κανει για αρκετα χρονια, εχω να πω οτι αν καποιος εδωσε 250 χιλ. (χωρις την αγορα του αυτ/του, ητοι αλλο κανα 50αρι), απλα για να βγαζει 1000-1500 ευρω στην Αθηνα, τοτε κατ' αρχην ειναι αχρηστος επαγγελματιας. Αν δε, συνυπολογισουμε οτι τα τελευταια 5 χρονια, ξερουν οτι σιγουρα θα γινει ανοιγμα του επαγγελματος, απλα δεν ηξεραν το ποτε, τοτε ας το πιουνε με το ζουμι τους. Τζοκερ επαιξαν με την ημερομηνια, μπορει να τους καθοταν πριν 5 χρονια, μπορει απο την αλλη να μη γινοταν τιποτε για τα επομενα 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίες άδειες ανήκουν στο κράτος υποτίθεται και όταν κάποιος παίρνει σύνταξη, αποσύρεται κτλ γυρνάνε πίσω στο κράτος και τις δίνει αυτό στους επόμενους.

Όπως με τα φορτηγά και τα φαρμακεία.

 

oh wait.... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άδεια , είναι στην ουσία αέρας....

 

Για να πάρουνε το καρτελάκι που στην ουσία είναι η άδεια ιδιοκτησίας σου λέει ο μαντράς:

 

"70 χιλιάρικα η Μερσέντα και 200.000 η άδεια"

 

"Μα ρε συ , 200 χιλιάδες....ξερεις...."

 

"Αααα στα παπακια μου φίλε , το ζητάνε πολλοί , αν δεν γουστάρεις φύγε...."

 

Και επειδή , φτωχές οικογένειες υπήρχανε και προ κρίσης , δεν μπορούσανε να κάνουνε αλλιώς.

 

Εγώ τώρα , που είμαι άνεργος , δεν μπορώ πχ να καβαλήσω ένα ταξι?

Παρεπιπτόντως έκανα χαρτιά για αναβάθμιση σε επαγγελματικό!

 

Και αν πάρω ένα Skoda , δουλέψω 10 ώρες , και βάλω άλλον έναν 10 ώρες , μπορώ να βγάλω δικά μου καλά λεφτάκια , να δώσω ψωμί σε έναν άλλο άνθρωπο-άνεργο( είμαι περίεργος , τα "μεταπτυχιακά" θα πιάσουνε τιμόνι? :rolleyes: ).

 

Επίσης , λόγω ανταγωνιστικότητας , θα πέσει και το νοίκι , σε φάση 500 ευρώ τον μήνα. Πείνασες? Πιάσε τιμόνι!

 

Οπότε , για όποιον θέλει να πάρει ταξί , 20.000 + 10.000 η άδεια , φθηνή επένδυση.

 

Επίσης , σύμφωνα με αυτά που ακούω , θα υπάρχουνε προυποθέσεις!!!!!!!!!!

 

1) θα πρέπει να ξέρει άπταιστα ελληνικά ( δεν παίζουνε Πακιστάνια λοιπόν...)

2) Θα πρέπει να έχει πιστοποίηση Αγγλικών ( Έστω και ένα Palso ξερω γω..., γιατί παρα πολλοι ταρίφες δεν ξερουνε γρι Αγγλικά)

3) Θα πρέπει να είναι τελειόφοιτος Λυκείου

 

 

Και κάποια άλλα που μελατάνε ( μέχρι και να ανοίξει σχολή ΙΕΚ 6μηνη με ειδικότητα "Οδηγός Ταξί")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...