Προς το περιεχόμενο

Ταξι - Απελευθερωση επαγγέλματος


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ανταγωνιστούν με ίσους όρους όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους που έχουν πάρει δάνειο για το σπίτι τους. Ηρέμησε, δεν είναι μόνο οι ταρίφες με δάνεια και υποχρεώσεις.

-Τι θα γίνει με αυτούς?

-Τι με νοιάζει. Εγώ μπορώ να βγάλω άδεια τώρα?

-Μα αυτοί πήραν δάνειο για να πάρουν άδεια.

-Στα τρυφερά μου. Εγώ δουλειά θέλω. Ας πρόσεχαν.

 

Τα στοιχεία που βρέθηκαν σε ανασκαφή στη βόρεια Ισπανία, στην περιοχή Αταπουέρκα, αποκάλυψαν πως οι "παππούδες" των σύγχρονων Ευρωπαίων έτρωγαν ανθρώπους!! Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις των αρχαιολόγων, έρευνες έδειξαν πως η ανθρωποφαγία δεν αποτελούσε τμήμα κάποιου τελετουργικού, αλλά γινόταν από την ανάγκη της επιβίωσης! Έτρωγαν κυρίως τα πτώματα των εχθρών μετά τις μάχες, ενώ προτιμούσαν τα μικρά παιδιά και τους εφήβους!

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα ανταγωνιστούν με ίσους όρους όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους που έχουν πάρει δάνειο για το σπίτι τους. Ηρέμησε, δεν είναι μόνο οι ταρίφες με δάνεια και υποχρεώσεις.

 

 

Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει κανεις.

 

Οι ανθρωποι αγορασαν την αδεια με την προυποθεση οτι θα μεινει κλειστο το επαγγελμα και με το σκεπτικο οτι θα επενδυσουν σε κατι που δεν θα χασει την αξια του, δεν μπορει ξαφνικα χωρις προειδοποιηση να τους πουνε ξερεις πηρες τα @@ μου η αδεια σου αξιζει 5χιλιαρικα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει κανεις.

 

Οι ανθρωποι αγορασαν την αδεια με την προυποθεση οτι θα μεινει κλειστο το επαγγελμα και με το σκεπτικο οτι θα επενδυσουν σε κατι που δεν θα χασει την αξια του, δεν μπορει ξαφνικα χωρις προειδοποιηση να τους πουνε ξερεις πηρες τα @@ μου η αδεια σου αξιζει 5χιλιαρικα τωρα.

 

 

έχει χρόνια πάντως που λεγόταν ότι τα ταξί θα απελευθερωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει κανεις.

 

Οι ανθρωποι αγορασαν την αδεια με την προυποθεση οτι θα μεινει κλειστο το επαγγελμα και με το σκεπτικο οτι θα επενδυσουν σε κατι που δεν θα χασει την αξια του, δεν μπορει ξαφνικα χωρις προειδοποιηση να τους πουνε ξερεις πηρες τα @@ μου η αδεια σου αξιζει 5χιλιαρικα τωρα.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Οι ανθρωποι αυτοι (οπως και οι φορτηγατζηδες), αγορασαν την αδεια εν γνωσην τους οτι μπορει και την επομενη μερα να απελευθερωθει το επαγγελμα, το ξεραν τουλαχιστον δυο χρονια. Το γνωριζω απο πρωτο χερι και στο λεω. Ολοι ηξεραν οτι σημερα - αυριο θα απελευθερωθει, απλα πονταριζαν στο ποσο δυνατο ηταν το συνδικατο και ποσο επιρροη ειχε στην κυβερνηση για να παρουν ακομη μια παραταση,ρισκαρισαν, αλλοι κερδισαν (οι πιο παλιοι), αλλοι εχασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεολογία βασίζεται στο ότι σε λίγο θα μου απαγορεύσουν να χέσω αν έχω φάει τα αρκουδάκια haribo γιατί διαταράσσω το οικοσύστημα επειδή λέει "το σκατό βγαίνει ουράνιο τόξο και μπερδεύεται ο σαλίγκαρος"

 

Θέλω να έχω το δικαίωμα να χέζω ουράνια τόξα μαζί με φίλους (που θέλουν κι αυτοί) σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο που δεν ενοχλώ το σαλίγκαρο.

 

Τόσο απλό που παρόλα αυτά ένας άνθρωπος με "παιδεία" ΔΕ μπορεί να το καταλάβει.

 

 

μαζι σου.

μεχρι ομως να πεισεις,με τους νομιμους τροπους που σου παρεχει μια δημοκρατικη χωρα οπως η ελλαδα,το κρατος να αλλαξει αυτον τον αδικο νομο για τους καπνιστες και να τον τροποποιησει καταλληλα ωστε ολοι να ειναι ικανοποιημενοι,καπνιστε και μη

καπνιστες,ειναι φανταζομαι αυτονοητο απο την πλευρα σου πως οποτε εισαι στην καφετερια η στο μπαρ η στο εστιατορειο η στο μετρο η σε οποιοαδηποτε αλλο δημοσιο χωρο,και εγω σου ζητησω ευγενικα να σβησεις το τσιγαρο γιατι με ενοχλει,εσυ με την σειρα σου θα συμφωνησεις ευγενικα ,θα ζητησεις αν θελεις και ενα συγνωμη που καπνιζεις σε δημοσιο χωρο,και θα το σβησεις αμεσως χωρις δευτερη κουβεντα.ναι η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίες:

 

Μπηκα σε ενα ταξι και έκανα τον εξομολόγο, μου είπε πως δίνει 120 ευρώ στον ιδιοκτητη για να κανει μια 12ωρη βάρδια αρα ο ιδιοκτητης παιρνει 240 τη μέρα έχοντας μια αδεια ταξι. Περιπου 7000 το μηνα δηλαδη...

Προφανώς αυτος που κάνει τις βάρδιες έχει και κάποιο κέρδος, ας πουμε 30 τη μερα αν και λίγα λέω μαλλον.

Επομενως ένα ταξι αποφέρει περιπου ενα 300αρι το 24ωρο και αυτά τα χρήματα πηγαινουν σε 3 ατομα max, ας βγάλουμε τα εξοδαγια βενζινες και συντηρηση, αφαιρω 100 τη μερα αρα μιλάμε για 200ευρω.

Αν ελευθερονόταν η αγορά δεν θα υπήρχε ενας εξορθολογισμός του υπερκέρδους που έχουν τα ταξι απο τη στιγμη που δεν θα είχαν τον βραχνα των αδειων και τα έσοδα τους θα ηταν καθαρα εσοδα.

 

Νομιζω πως όλη η κουβεντα γίνεται για να μη χασουν τα κεκτημένα τα λαμογια με τις αδειες, οι εισοδηματιες που έχουν αγορασει 5-6 αδειες και παιρνουν λεφτα νοικιάζοντας τα ταξι και τελευταια έρχεται και η ταξη που αγορασε με οικονομιες μια αδεια και τώρα αυτη χανει την αξια της. Περα από την τελευταία περίπτωση που ειναι λυπηρή δεν βλέπω το λόγο να μην ελευθερωθεί το επαγγελμα, αν και μπορει ευκολα να υπάρξει καποια αποζημίωση σε αυτους που χανουν χρήματα λογω της ελευθερης αδειοδότησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια ήταν γνωστό ότι θα "ανοίξει" το επάγγελμα. Απλά επειδή ως λαός είμαστε της λογικής "τι να αλλάξουν μωρέ ναούμ, μόλις μας πουν αλλαγή θα κατέβουμε στους δρόμους να τα γαμήσουμε όλα και θα πάρουν τις όποιες αποφάσεις πίσω" εξακολουθούσαν κάποιοι να επενδύουν σε κάτι που αργά ή γρήγορα θα απαξιωνόταν. Επιπλέον συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά το ποσό που πλήρωνε κάποιος για άδεια δεν πήγαινε στο κράτος αλλά σε κάποιον άλλο ιδιώτη. Δεν τους πούλησε δηλαδή κάτι το κράτος και μετά τους την έφερε πισώπλατα. Sorry λοιπόν αλλά στα τρυφερά μου για τις όποιες λανθασμένες επιχειρηματικές κινήσεις ιδιωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Οι ανθρωποι αυτοι (οπως και οι φορτηγατζηδες), αγορασαν την αδεια εν γνωσην τους οτι μπορει και την επομενη μερα να απελευθερωθει το επαγγελμα, το ξεραν τουλαχιστον δυο χρονια. Το γνωριζω απο πρωτο χερι και στο λεω. Ολοι ηξεραν οτι σημερα - αυριο θα απελευθερωθει, απλα πονταριζαν στο ποσο δυνατο ηταν το συνδικατο και ποσο επιρροη ειχε στην κυβερνηση για να παρουν ακομη μια παραταση,ρισκαρισαν, αλλοι κερδισαν (οι πιο παλιοι), αλλοι εχασαν.

 

Οπως ειπες τα τελευταια χρονια εγινε γνωστο υπαρχουν αλλοι μεγαλης ηλικιας τωρα πια που ξεχρεωνουν 10 χρονια, αυτοι που περιμεναν να ξεχρεωσουν και να βαλουν εναν οδηγο μετα να εχουν εισοδημα να ξεκουραστουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας πήρε ο πόνος και για τους ταρίφες, παπάρια λέω 'γω. Τώρα που θα σφίξουν οι κώλοι, θα γίνουν άνθρωποι επιτέλους. Δεν θα 'χει "Που πας; Δε με βολεύει...", "Δώσε 12 με κλειστό το ταξίμετρο" και μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπες τα τελευταια χρονια εγινε γνωστο υπαρχουν αλλοι μεγαλης ηλικιας τωρα πια που ξεχρεωνουν 10 χρονια, αυτοι που περιμεναν να ξεχρεωσουν και να βαλουν εναν οδηγο μετα να εχουν εισοδημα να ξεκουραστουν..

 

Δεν ειναι ολες οι πολεις ιδιες, οπως δεν ειναι και ολες οι τιμες ιδιες. Στην Αθηνα μπορει να κοστιζει 250 χιλιαρικα, αλλα θα σου βγαλει πανω απο 5 χιλιαρικα το μηνα καθαρα. Σε 4 χρονακια το καθαρισες. Το ιδιο και στην επαρχια. Μπορει να σου αποφερει μονο 2-3 χιλιαρικα το μηνα, αλλα εχει κοστος περι τα 100 χιλ. Ανθρωπος που ξεχρεωνει 10 χρονια αδεια ταξι ειναι κακος επαγγελματιας. (εκτος και αλλαζει αμαξι καθε δυο χρονια).

Και γιατι να ξεκουραστουν; Αυτος που ανοιγει το οποιοδηποτε μαγαζι πρεπει να βαλει ενα μεσα να ξεκουραστει, η δουλευει μεχρι να παρει συνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια ήταν γνωστό ότι θα "ανοίξει" το επάγγελμα. Απλά επειδή ως λαός είμαστε της λογικής "τι να αλλάξουν μωρέ ναούμ, μόλις μας πουν αλλαγή θα κατέβουμε στους δρόμους να τα γαμήσουμε όλα και θα πάρουν τις όποιες αποφάσεις πίσω" εξακολουθούσαν κάποιοι να επενδύουν σε κάτι που αργά ή γρήγορα θα απαξιωνόταν. Επιπλέον συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά το ποσό που πλήρωνε κάποιος για άδεια δεν πήγαινε στο κράτος αλλά σε κάποιον άλλο ιδιώτη. Δεν τους πούλησε δηλαδή κάτι το κράτος και μετά τους την έφερε πισώπλατα. Sorry λοιπόν αλλά στα τρυφερά μου για τις όποιες λανθασμένες επιχειρηματικές κινήσεις ιδιωτών.

Με τη λογική αυτή: όλοι ξέρουμε ότι η Ελλάδα είναι μία χώρα που χρωστάει σε όποιον έχει ΑΦΜ ή VAT επομένως αν αύριο έρθει ο χοντρός και σου πει "φέρε το σπίτι σου να πληρώσω τον φανφούκτεν" εσύ δε θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς γιατί το ήξερες ότι η Ελλάδα είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση αλλά κάθισες εδώ και δε φρόντισες πουλήσεις το σπίτι σου.

 

Μετά το "μαζί τα φάγαμε" έρχεται το "το ήξερες ότι χρωστάμε" κατά το "το ξέρανε ότι θα ανοίξει"

 

μαζι σου.

μεχρι ομως να πεισεις,με τους νομιμους τροπους που σου παρεχει μια δημοκρατικη χωρα οπως η ελλαδα

 

 

Διαφωνώ με το ότι η Ελλάδα είναι δημοκρατική χώρα. Σε μια δημοκρατία άλλωστε και ο καπνιστής θα είχε δικαιώματα.

καπνιστες,ειναι φανταζομαι αυτονοητο απο την πλευρα σου πως οποτε εισαι στην καφετερια η στο μπαρ η στο εστιατορειο η στο μετρο η σε οποιοαδηποτε αλλο δημοσιο χωρο,και εγω σου ζητησω ευγενικα να σβησεις το τσιγαρο γιατι με ενοχλει,εσυ με την σειρα σου θα συμφωνησεις ευγενικα ,θα ζητησεις αν θελεις και ενα συγνωμη που καπνιζεις σε δημοσιο χωρο,και θα το σβησεις αμεσως χωρις δευτερη κουβεντα.ναι η οχι;

Θα το κάνω από σεβασμό στον συνάνθρωπο μου. Αυτό δε μου αφαιρεί το δικαίωμα μου να απαιτώ ειδικό χώρο καπνιστών, το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση γενικώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, είναι προφανές ότι αυτοί που έχουν πληρώσει για άδεια, χάνουν λεφτά. Δυστυχώς, στο ελληνικό κράτος δεν υπάρχει σχεδιασμός 5ετιας-10ετίας. Όπως ξαφνικά καταργήθηκε η επετηρίδα στους καθηγητές, όπως αλλάζουν τα νομοσχέδια για τις αναμονές των γιατρών για ειδικότητα, οι άδειες για τα φαρμακεία, ο χρόνος στράτευσης, οι σχολές που κλείνουν και ανοίγουν, η ηλικία συνταξιοδότησης και χίλια δυο άλλα. Όλοι κάποια στιγμή έχουμε βρεθεί σε αυτούς που πληρώνουν το μάρμαρο. Σωστό δεν είναι, αλλά συμβαίνει σε όλους τους τομεις και όχι μόνο στους ταξιτζήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει κανεις.

 

Οι ανθρωποι αγορασαν την αδεια με την προυποθεση οτι θα μεινει κλειστο το επαγγελμα και με το σκεπτικο οτι θα επενδυσουν σε κατι που δεν θα χασει την αξια του, δεν μπορει ξαφνικα χωρις προειδοποιηση να τους πουνε ξερεις πηρες τα @@ μου η αδεια σου αξιζει 5χιλιαρικα τωρα.

 

όταν ο κόσμος έμπαινε ακόμα στο δημόσιο, κάποιοι άνθρωποι ξόδευαν χρόνια και χρήματα να σπουδάσουν για να μπουν σε κάποιο υπουργείο.

τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί τι θα κάνουν; μήνυση στο κράτος που τους εξαπάτησε;

 

το ίδιο και με τους χιλιάδες που σπουδάζουν δάσκαλοι. κάποτε θα μπουκώσει το θέμα και μετά θα κλαίγονται ότι είναι αδιόριστοι.

 

that's life! το ίδιο και με ένα ακριβό οικόπεδο που χάνει την αξία του επειδή κοντά κάπου έγινε χωματερή πχ.

 

that's life!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...