Προς το περιεχόμενο

Κινητά και gadgets ευθύνονται για το 25% των ατυχημάτων στους δρόμους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν ειναι καποιος οδηγος εδω περα καλυτερα να μην κανει reply σε αυτο το thread.

 

Οταν μιλας στο κινητο,σπας την προσοχη σου σε 2 πραγματα + οτι το ενα χερι ειναι συνηθως στο κινητο και δεν προλαβαινεις να αλλαξεις ταχυτητες,να βγλεις φλας,να στριψεις γρηγορα το τιμονι,να αλλαξεις ταχυτητα και αλλα πολλα.

 

Οποιος μιλαει σε κινητο και οδηγει θα πρεπει καλυτερα να το κανει μονο οταν το αμαξι ειναι ακινητοποιημενο και μονο τοτε.

 

Και εδώ υπάρχει ένας πολύ σημαντικός παράγων. Ο αντρικός εγκέφαλος σε αντίθεση με τον γυναικείο δεν μπορεί να διασπάσει την προσοχή του σε 2 ή περισσότερα πράγματα. Αντιθέτως έχει αποδειχθεί ότι η γυναίκα μπορεί πχ να βλέπει τηλεόραση και ταυτόχρονα να μιλάει στο τηλέφωνο χωρίς να χάνει λεπτομέρειες σε κανένα από τα 2.

 

Πω ρε παιδιά, την ώρα που διάβαζα αυτό το θέμα πετάχτηκε μια μαλακισμένη από ένα στενό παραλίγο να με παιρνε σβάρνα. Σωστά μάντεψατε κρατούσε κινητό στο ενα χέρι.....ζωάδι!!!

 

Ευτυχώς που ήμουν με δευτέρα και πρόλαβα να αντιδράσω αλλιώς.....

 

:P

 

android.png

 

 

εσύ οδηγάς και surfάρεις στο Insomnia.gr; rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρωί ήμουνα στην Εθνική Οδό, κοιτάω αριστερά και τί να δω!!! Μια γυναικάρα, με μια αυτοκινητάρα, με πατημένα 120, να κοιτάζεται στον πλαϊνό καθρέφτη και να βάζει κραγιόν! Και φυσικά, έτσι αφηρημένη όπως ήταν, είχε αρχίσει να μπαίνει στη λωρίδα μου!

 

Τρόμαξα τόσο που μου έπεσε η ξυριστική μηχανή απ’ το ένα χέρι και το σάντουιτς από το άλλο. Προσπάθησα να κουμαντάρω το τιμόνι με τα γόνατα, μου φεύγει και το κινητό όπως το κρατούσα με τον ωμό και μιλούσα, πέφτει μέσα στον καφέ που είχα ανάμεσα στα πόδια μου, έγιναν τα πλήκτρα του laptop χάλια! Πάλι καλά που δε βράχηκε η εφημερίδα που είχα πάνω στο τιμόνι!

 

Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο φταει τωρα τα gadget των κινητων και οχι η βλακεια που δερνει τους οδηγουν οταν οδηγουν να ειναι με το ενα χερι στο τιμονι-ταχητητες και με το αλλο στο κινητο σηγουρα αυτο φταει οτι χρησημοποιει το γαδγετ και οχι οτι δεν εχει την ορημοτητα να σκεφτει οτι οταν οδηγω δεν εχω στο ενα χερι το κινητο να χαζευω ολες τησ εφαρμογες και κ.τ.λ.π δηλαδη οσο προχαραει η τεχνολογια 8ε λενε φτεει το κινητο που εχει πολλες εφαρμογες φταει το i-pod φταει το ενα φταει τι να πω

εγω τρακαρα βλεποντας την ορθογραφια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε παιδιά, την ώρα που διάβαζα αυτό το θέμα πετάχτηκε μια μαλακισμένη από ένα στενό παραλίγο να με παιρνε σβάρνα. Σωστά μάντεψατε κρατούσε κινητό στο ενα χέρι.....ζωάδι!!!

 

Ευτυχώς που ήμουν με δευτέρα και πρόλαβα να αντιδράσω αλλιώς.....

 

:P

 

android.png

 

Και pvp με το ένα χέρι έπαιζα κάποτε και μετο άλλο έστλνα sms...ωραίοι καιροί τώρα μόνο στο αυτοκίνητο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί ήμουνα στην Εθνική Οδό, κοιτάω αριστερά και τί να δω!!! Μια γυναικάρα, με μια αυτοκινητάρα, με πατημένα 120, να κοιτάζεται στον πλαϊνό καθρέφτη και να βάζει κραγιόν! Και φυσικά, έτσι αφηρημένη όπως ήταν, είχε αρχίσει να μπαίνει στη λωρίδα μου!

 

Τρόμαξα τόσο που μου έπεσε η ξυριστική μηχανή απ’ το ένα χέρι και το σάντουιτς από το άλλο. Προσπάθησα να κουμαντάρω το τιμόνι με τα γόνατα, μου φεύγει και το κινητό όπως το κρατούσα με τον ωμό και μιλούσα, πέφτει μέσα στον καφέ που είχα ανάμεσα στα πόδια μου, έγιναν τα πλήκτρα του laptop χάλια! Πάλι καλά που δε βράχηκε η εφημερίδα που είχα πάνω στο τιμόνι!

 

Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Θεϊκό!!!!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ υπάρχει ένας πολύ σημαντικός παράγων. Ο αντρικός εγκέφαλος σε αντίθεση με τον γυναικείο δεν μπορεί να διασπάσει την προσοχή του σε 2 ή περισσότερα πράγματα. Αντιθέτως έχει αποδειχθεί ότι η γυναίκα μπορεί πχ να βλέπει τηλεόραση και ταυτόχρονα να μιλάει στο τηλέφωνο χωρίς να χάνει λεπτομέρειες σε κανένα από τα 2. Εκτός αν το ένα από αυτά είναι οδήγηση οχήματος που έχει πρόβλημα εκ γενετής :cry:

 

 

 

 

εσύ οδηγάς και surfάρεις στο Insomnia.gr; rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να αποφύγω να το αναφέρω αυτό. mrgreen.png

 

Πάντως εκεί απ'οτι έχω διαβάσει είναι θέμα ορμονικό. Έχουν εκ φύσεως θέμα στον υπολογισμό του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσο μεγάλο ποσοστό, μια και μεγαλύτερη ευθύνη έχει το ποτό κατά 95%

 

 

20% ποτό

40% δρόμοι

40% οδηγική απροσεξία/λάθος

 

Αναλογία Αυτοκινήτων - Μηχανάκια 10-90

 

Άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το handsfree που εχει αναφερθει πολλακις δε νομιζω οτι βοηθαει στην μη αποσπαση της προσοχης.

 

Απλα εχεις και τα δυο χερια στο τιμονι. Το σωστο ειναι οταν οδηγας να οδηγας, ουτε, κινητο, ουτε

τσιγαρο, ουτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγάω 5 χρόνια τώρα και μόνο 3 φορές σήκωσα το κινητό εν ώρα οδήγησης και το μόνο που είπα είναι "θα σε πάρω όταν φτάσω" και αυτό όταν είμαι στα φανάρια ή σε κάποιο σταυροδρόμι που περιμένω. Στο κινητό έχω την εκφώνηση του ατόμου που με καλεί. Ξέρω ποιος με καλεί χωρίς να το κοιτάξω καν και ποτέ μέσα στη τσέπη. Πραγματικά ο μόνος που φταίει είναι ο οδηγός και κανένας άλλος. "Το μαχαίρι ποτέ δεν ήταν φονικό όπλο για να είναι τώρα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το handsfree που εχει αναφερθει πολλακις δε νομιζω οτι βοηθαει στην μη αποσπαση της προσοχης.

 

Απλα εχεις και τα δυο χερια στο τιμονι. Το σωστο ειναι οταν οδηγας να οδηγας, ουτε, κινητο, ουτε

τσιγαρο, ουτε τπτ.

σωστόοος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...