Προς το περιεχόμενο

Κινητά και gadgets ευθύνονται για το 25% των ατυχημάτων στους δρόμους


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πήρα αφορμή από αυτά που είπες χωρίς να "επιτίθεμαι" προσωπικά σε εσένα.

 

Απλά θα πω τα εξής:

 

Πρώτον: Το να περιμένουμε να φανεί στην πράξη ποιος μπορεί να οδηγάει μιλώντας στο τηλέφωνο, κάνοντας τσιγάρο ή πίνοντας καφέ είναι λάθος γιατί εγώ και ο καθένας δε φταίμε σε κάτι. Επίσης δε μπορεί κανείς να προβλέψει την σοβαρότητα της "απόδειξης" που θα προκύψει. Μπορεί να φύγουν ζωές!

 

Δεύτερον: Επειδή μέτρα και σταθμά για το ποιος "το χει" ή "ποιος μπορεί να κάνει 3 πράγματα ταυτόχρονα χωρίς να αφαιρείται ούτε 0,5% της ικανότητας του" (αν μπορεί να υπάρξει αυτό) δεν υπάρχουν ο νόμος οφείλει να προφυλάξει και να απαγορεύσει την "επιλογή" διότι οτιδήποτε θίγει τρίτους δεν μπορεί να ονομάζεται δικαίωμα.

 

Τρίτον: Όπως καταλαβαίνεις Αν μειώνονται οι λόγοι απόσπασης της προσοχής του οδηγού, μειώνονται και οι πιθανότητες ατυχήματος. Άρα δεν μπορεί να ισχύει το "Αφού μπορείς να πεθάνεις με 15 τρόπους, γιατί να μην βάλεις στη ζωή σου και έναν 16ο;". Γιατί δεν αξίζει το ρίσκο και μάλιστα ρίσκο που αφορά τρίτους (που θα βρεθούν στο δρόμο σου)

 

Αυτά από μένα τελείως φιλικά.cool.gif

 

ΥΓ. "Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέ τω" και όλοι μας έχουμε κάνει λάθη και έχουμε θέσει σε κίνδυνο εμάς και τους γύρω μας ηθελημένα ή άθελα μας. Το θέμα είναι τουλάχιστον να ξέρουμε ότι αυτό που κάνουμε είναι λάθος μπας και το διορθώσουμε κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά έβαλες τον καφέ τώρα μέσα και με τελείωσες :-)

Αυτό που θέλω να πω εγώ εν τέλει είναι ότι δεν είναι λύση να απαγορέψεις τα πάντα με νόμο γιατί 1ον θίγονται άτομα που δεν δημιουργούν πρόβλημα και 2ον οι νόμοι αυτοί θα είναι ανεφάρμοστοι.

Νόμοι που είναι καταδικασμένοι να μην εφαρμοστούν το μόνο που κάνουν είναι να εκπαιδεύουν τον πολίτη στην παρανομία.

Εγώ βρήκα αφορμή να παρέμβω όταν κάποιος μίλησε για το τσιγάρο, το οποίο σε καμιά περίπτωση δεν εμποδίζει την οδήγησή μου. Όταν μιλάω στο κινητό είναι για λίγο, και έχω τη συναίσθηση ότι κάνω μ@λακία εκείνη τη στιγμή αφού δεσμεύω ένα χέρι γι αυτό και προσέχω διπλά.

Το κινητό καλώς απαγορεύεται αλλά οτιδήποτε άλλο είναι υπερβολή. Με την ίδια λογική μπορεί να απαγορεύεται να μιλάς στο συνοδηγό σου, ή να οδηγάς άυπνος ή βαρυστομαχιασμένος. Εμποδίζουν όλα αυτά αλλά δε γίνεται να υπάρχει νόμος για τα πάντα. Μόνο για τα πολύ κραυγαλέα.

Γι αυτό λέω ότι πάνω απ' όλα είναι ευθύνη του οδηγού.

Για να μάθεις αν "το έχεις" δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάποιον στο λαιμό σου. Από σένα εξαρτάται σε τι συνθήκες θα πρωτοδοκιμάσεις.

 

Φιλικά επίσης B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σενάριο:

 

Πας με 120km/h και καπνίζεις. Σου πέφτει η κάφτρα πάνω στο γυμνό σου μπούτι και εκείνη την στιγμή για κάποιο λόγο ο μπροστινός σου τσαρουχώνει τα φρένα.

 

. . . . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ο έμπειρος καπνιστής προσέχει πάντα με την καύτρα.

2ον επειδή το έχω πάθει (στο περίπου) απλά δαγκώνεσαι και κάνεις αυτό που πρέπει επειδή οδηγάς. Το σημάδι το έχω ακόμα.

3ον και βασικότερο: ένας καπνιστής, ειδικά ένας που κάνει 2 πακέτα+ την ημέρα, σε ένα ταξίδι πχ 5 ωρών χωρίς τσιγάρο και καφέ είναι μόνιμος κίνδυνος μετά από κάποιες ώρες. Τι είναι προτιμότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάω στο κινητό είναι για λίγο, και έχω τη συναίσθηση ότι κάνω μ@λακία εκείνη τη στιγμή αφού δεσμεύω ένα χέρι γι αυτό και προσέχω διπλά.

...κι εδώ συνοψίζεται όλο το ζουμί της υπόθεσης. Κάνεις μαλακία, το κάνεις εις γνώση σου, αλλά παρόλα αυτά προσπαθείς να το δικαιολογήσεις. Ισχυρισμούς του τύπου "είμαι έμπειρος", "το έχω", ή "έχω σημάδι από παλιότερη βλακεία μου, άρα ξέρω" εγώ προσωπικά τους θεωρώ παράλογους και εκτός πραγματικότητας και φυσικά δε προτίθεμαι να ψάξω να βρω λογικά επιχειρήματα και στατιστικές μελέτες για να αποδείξω το αυτονόητο.

 

 

Μάθε να κάνεις συζήτηση με λογικά επιχειρήματα και τα ξαναλέμε.

Ευτυχώς που μου έδειξες πως να παρατάσω τα επιχειρήματά μου σε μια κουβέντα:

Τώρα το ότι είσαι σίγουρος για τις οδηγητικές μου ικανότητες χωρίς να με ξέρεις είναι τόσο γελοίο που δε θα το σχολιάσω καν.
Ότι να'ναι..Οι γραφικότητες που λες δεν αξίζουν απάντηση αλλά μόνο χλευασμό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κι εδώ συνοψίζεται όλο το ζουμί της υπόθεσης. Κάνεις μαλακία, το κάνεις εις γνώση σου, αλλά παρόλα αυτά προσπαθείς να το δικαιολογήσεις. Ισχυρισμούς του τύπου "είμαι έμπειρος", "το έχω", ή "έχω σημάδι από παλιότερη βλακεία μου, άρα ξέρω" εγώ προσωπικά τους θεωρώ παράλογους και εκτός πραγματικότητας και φυσικά δε προτίθεμαι να ψάξω να βρω λογικά επιχειρήματα και στατιστικές μελέτες για να αποδείξω το αυτονόητο.

 

 

 

Ευτυχώς που μου έδειξες πως να παρατάσω τα επιχειρήματά μου σε μια κουβέντα:

 

 

 

 

 

Μαθήματα λογικής επιχειρηματολογίας:

...κι εδώ συνοψίζεται όλο το ζουμί της υπόθεσης. Κάνεις μαλακία, το κάνεις εις γνώση σου,

ok μεχρι εδω

αλλά παρόλα αυτά προσπαθείς να το δικαιολογήσεις.

Πότε το έκανα αυτο? Είπα ότι το κάνω με μεγάλη προσοχή χωρίς να έχω δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

Ισχυρισμούς του τύπου "είμαι έμπειρος"

Πότε το είπα αυτό? :confused:

"το έχω"

Αυτό αποδεικνύεται από την πράξη. Το ότι δεν το πιστεύεις είναι άλλο θέμα. Δεν μπορώ να σου το αποδείξω.

"έχω σημάδι από παλιότερη βλακεία μου, άρα ξέρω"

Είσαι τελείως ότι να ναι όμως..

1ον δεν έκανα βλακεία

2ον το σημάδι δεν αποδεικνύει τπτ, παιδί 1ης δημοτικού καταλαβαίνει ότι το έγραψα χαριτολογώντας ΕΛΕΟΣ!!!!

εγώ προσωπικά τους θεωρώ παράλογους και εκτός πραγματικότητας και φυσικά δε προτίθεμαι να ψάξω να βρω λογικά επιχειρήματα και στατιστικές μελέτες για να αποδείξω το αυτονόητο.

Φυσικά είναι παράλογοι και εκτός πραγματικότητας αφού τους έφτιαξες μόνος σου συνδυάζοντας και παραφράζοντας προτάσεις που έγραψα. Και φυσικά δε θα βρεις στατιστικές ή λογικά επιχειρήματα που θα υποστηρίζουν τις ιδεοληψίες σου του στυλ "όποιος οδηγάει καπνίζοντας είναι δολοφόνος". Έτσι είναι αν έτσι πιστεύεις. Αμην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπος με βέσπα στη γειτονιά μου έχει στερεώσει θήκη για φραπέ στο τιμόνι. Τον έχω πετύχει να κρατάει με το ένα χέρι το τιμόνι, να έχει τσιγάρο στο ίδιο χέρι, να κρατάει το κινητό στο άλλο και να μιλάει, και να έχει και τον φραπέ στο τιμόνι. Ενδεχομένως παρακάτω μπορεί και να άφησε το τιμόνι εντελώς για να τραβήξει καμιά τζούρα καφέ, με το ίδιο χέρι που κρατούσε το τσιγάρο. Είχε γυναίκα και ένα κοριτσάκι (λέω είχε γιατί πρόσφατα χώρισε) και τους είχα δει τρικάβαλο πάνω στη βέσπα. Τουλάχιστον αυτοί σώθηκαν... Ο καφές, καφές πάνω στο τιμόνι πάντα, μόνιμος. Του είχε πει ο πατέρας μου μια μέρα, ότι θα σκοτωθεί με αυτά που κάνει, και αυτός του απάντησε "τουλάχιστον θα πάω ευχαριστημένος". Τέτοιοι είμαστε τέτοια θα παθαίνουμε. Και ατομικά και σαν λαός. Περαστικά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Η δουλειά μου είναι να οδηγώ (προς κάποιο πελάτη) και να κλείνω συμφωνία με τον επόμενο (μέσω τηλεφώνου φυσικά...!!) πιστέψτε με αν οδηγείς με τα μάτια στον δρόμο και Βluetooth HF οι πιθανότητες να προκαλέσεις ατύχημα είναι λίγες. Μπορεί να κολλάς καμιά φορά μπροστά σε πρασινο φανάρι αλλά είναι μέχρι να σου κορνάρει ο απο πίσω. Ε και τι έγινε? Περισσότερες από 25% έχεις αν δεις μια νεαρή (και όχι μόνο νεαρή..) δεσποινίδα με τα κάλλη της εν τη ελευθέρα θέα και ξεφύγει το μάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...