Προς το περιεχόμενο

Για άρση της ανωνυμίας στα blog ετοιμάζεται η κυβέρνηση


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πραγματικά θέλω να ακούσω μία ώριμη και μεστή άποψή της "αντίθετης" πλευράς, πες μου, πώς θα προστατευτώ όταν αύριο το Χ ανώνυμο blog με "καταγγείλει" ως σάτυρο, ναρκομανή, τραβεστί ή βάζελο;

Τι θα κάνω, μήνυση στο θεό ή στην Google ή στο Wordpress;

 

Μάλλον δεν υπάρχει σοβαρή απάντηση της αντίθετης πλευράς, ή την αγνοώ.

Με το fimotro δεν είχε γίνει άρση πριν λίγους μήνες λόγω μήνυσης δημοσιογράφων του mega και αποκαλύφθηκε ο Παπαγιάννης; Πως έγινε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοκρατια δεν θελατε; whistling.gif

ρε σλογκαν σου εχει γινει; και τα θηλυκά καποτε ισοτητα θελανε αλλα αυτο τι σημαινει; πως δεν μπορουμε εμεις τα αρσενικα να κανουμε οτι καναμε και πριν; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πραγματικά θέλω να ακούσω μία ώριμη και μεστή άποψή της "αντίθετης" πλευράς, πες μου, πώς θα προστατευτώ όταν αύριο το Χ ανώνυμο blog με "καταγγείλει" ως σάτυρο, ναρκομανή, τραβεστί ή βάζελο;

Τι θα κάνω, μήνυση στο θεό ή στην Google ή στο Wordpress;

[offtopic]

 

Θα κάνεις αίτηση να σου αλλάξουν το νόμιμο όνομα σε paredwse. ^_^

 

[/offtopic]

 

Μα ηδη δεν υπαρχει ανωνυμια - ο παροχος δεν μπορει να δωσει το IP σου πχ αν ανεβασω στο μπλογκ μου παιδικη πορνογραφια?

 

Επισης paredwse εχεις Pm

 

Άλλο τι μπορεί να κάνει κάποιος και άλλο σε τι υποχρεούται από τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον δεν υπάρχει σοβαρή απάντηση της αντίθετης πλευράς, ή την αγνοώ.

Με το fimotro δεν είχε γίνει άρση πριν λίγους μήνες λόγω μήνυσης δημοσιογράφων του mega και αποκαλύφθηκε ο Παπαγιάννης; Πως έγινε αυτό;

Με το μπαρδόν, είχα μείνει με την εντύπωση ότι προσπάθησες έκων-άκων να εκπροσωπήσεις την "αντίθετη" πλευρά. :)

 

Όσο για τη μήνυση ενάντια σε συγκεκριμένο blog, ναι, απ' ότι κατάλαβα έγινε άρση απορρήτου βάσει της Γνωμοδότησης του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου. Αλλά αυτή η διαδικασία είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, νομικά έωλη και σαθρή. Δεν μπορούμε, θέλοντας να κάνουμε κάτι σωστό, να το κάνουμε στραβά. Αφού ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουμε, ας το κάνουμε ορθά.

 

Μα ηδη δεν υπαρχει ανωνυμια - ο παροχος δεν μπορει να δωσει το IP σου πχ αν ανεβασω στο μπλογκ μου παιδικη πορνογραφια?

Ναι, μέχρι τώρα ο νόμος περιορίζεται στα κακουργήματα. Αλλά το να σε "καταγγείλω" ως σάτυρο (για παράδειγμα), δεν είναι κακούργημα, είναι πλημμέλημα. Εκεί δεν υφίσταται νομοθετικά άρση απορρήτου, μόνο δια μέσου της γνωστής Γνωμοδότησης Σανιδά την οποία επανέλαβε ο νυν Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Και η οποία δίδει λανθασμένη ερμηνεία στο νόμο.

 

Επισης paredwse εχεις Pm

Merci, τώρα το βλέπω. :)

 

[offtopic]

 

Θα κάνεις αίτηση να σου αλλάξουν το νόμιμο όνομα σε paredwse. ^_^

 

[/offtopic]

God forbid! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε παρακαλώ διαφώτισέ με λοιπόν, ποιός νόμος προστατεύει ΗΔΗ από την online λασπολογία που εκτοξεύει ο κάθε ένας πίσω από την ανωνυμία του;

 

 

 

 

 

Ο ιδιος ακριβως νόμος με τον οποίο τους τελευταιους 18 μήνες εχουν κατεβάσει σωρεια blog ειδησιογραφικών και μη! Μη μου ζητάς λεπτομερειές... νομικός δεν είμαι, βλέπω ομώς οτι κατατρέχουν το διαδίκτυο μια χαρά ήδη. Βάσει ποιας λογικής δεν επαρκεί το υπάρχων καθεστώς και θέλουν να "δέσουν" κι αλλο την ιστορία?

 

Δεν πάσχω απο εμμονές καταδίωξης ούτε έχω την τάση να βλέπω φαντάσματα και λοιπά, όμως δεν μπορώ να παραβλέψω το σθένος με το οποίο μάχονται κατά των blog (ιδίως τα πολιτικά), ενώ την ίδια στιγμή έχουμε πολυ σοβαρότερα θέματα. Θεωρώ/υποψιάζομαι λοιπόν οτι το όλο ζήτημα δεν έχει να κάνει με το κοινο ποινικό δίκαιο (με εβρισες-σε εβρισα) αλλά με βαθύτερα πολιτικά ζητήματα και την ανάγκη φίμωσης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδόν, είχα μείνει με την εντύπωση ότι προσπάθησες έκων-άκων να εκπροσωπήσεις την "αντίθετη" πλευρά. :)

Ναι, προσπάθησα.

Καταλαβαίνω και συμφωνώ με τα επιχειρήματά σου, απλά θεωρώ -και όχι άδικα- ότι θα γίνει κατάχρηση της ρύθμισης αυτής, προς όφελος κάποιων. Το βρίσκεις περίεργο για τα ελληνικά δεδομένα να γίνει κάτι τέτοιο; Το έχω πολύ πρόχειρο να στο παραλληλίσω με τους μεγαλοοφειλέτες του δημοσίου, που υπάρχουν και δραστηριοποιούνται εδώ και 10-20 χρόνια χωρίς κυρώσεις, ενώ ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας δέχεται σε εβδομαδιαία βάση πιέσεις για μικροποσά.

Άραγε "αντίθετη" πλευρά εσύ δεν βλέπεις; Δε μπορεί! Βέβαια θα πάρουν και μια ώθηση οι δουλειές I'll give you that. ;)

Πιστεύεις ότι η ρύθμιση αυτή γίνεται για τον paredwse ή για τον Πρετεντέρη την Τρέμη και τον κάθε άλλο προς τον κάθε Παπαγιάννη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο ιδιος ακριβως νόμος με τον οποίο τους τελευταιους 18 μήνες εχουν κατεβάσει σωρεια blog ειδησιογραφικών και μη! Μη μου ζητάς λεπτομερειές... νομικός δεν είμαι, βλέπω ομώς οτι κατατρέχουν το διαδίκτυο μια χαρά ήδη. Βάσει ποιας λογικής δεν επαρκεί το υπάρχων καθεστώς και θέλουν να "δέσουν" κι αλλο την ιστορία?

 

[....]

 

Επειδή τυγχάνει να είμαι νομικός, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ουσιαστικά νομικό πλαίσιο δεν υφίσταται. Και δεν αντιλαμβάνομαι προς τι η σθεναρή αντίθεση στο να υπάρξει. Στο κάτω-κάτω, ακόμη και η παραμικρή φυλλάδα να βγει, αναγράφεται το όνομα ενός εκδότη-διευθυντή-υπευθύνου. Ακόμη κι εδώ, το παρόν site, έχει κάποιον υπεύθυνο, ο οποίος έχει ονοματεπώνυμο και τον οποίο οι Αρχές μπορούν να βρουν σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

 

Γιατί πρέπει να εξαιρούνται τα proktiko-fimologo-paparolo; Επειδή είναι ντεμέκ πολιτικά; Με συγχωρείτε για τη φρασεολογία (την οποία δεν συνηθίζω) αλλά παπάρια ειδησιογραφικά είναι. Κουτσομπολίστικες μπουρδολογίες και αναμασήματα του κώλου δημοσιεύουν. Και φυσικά "αποκλειστικές" ειδήσεις που συνήθως μόνο στη φαντασία τους υπάρχουν.

 

Παρεμπιπτόντως, σιγά τα "ειδησιογραφικά" blogs που κατέβηκαν. Το proktiko έκλεισε μετά την δολοφονία (Κύριος οίδε από ποιούς) του ιδιοκτήτη του. Αν περιδιαβάσεις το ελληνικό διαδίκτυο, τα περισσότερα άλλα υπάρχουν. Και αναμασούν τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς ειδήσεις. Το ένα κάνει repost από το άλλο.

 

Ερωτώ λοιπόν, εκ νέου: όταν ο Χ άγνωστος αντίζηλος/ανταγωνιστής/πρώην εραστής της γυναίκας μου με συκοφαντήσει ανώνυμα σε κάποιο "ειδησιογραφικό" blog, ποιός θα με προστατέψει εμένα; Πού θα στραφώ να βρω το δίκιο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου, πώς θα προστατευτώ όταν αύριο το Χ ανώνυμο blog με "καταγγείλει" ως σάτυρο, ναρκομανή, τραβεστί ή βάζελο;

οπα αδερφε :shock:

αμα ειναι να παθουμε τετοια ζημια εγω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, αλλά αν εγώ έχω βάσιμες ενδείξεις (αλλά όχι απτές αποδείξεις) ότι ο paredwse είναι όντως βάζελος, γιατί να μη μπορώ να το ποστάρω να ενημερωθεί ο κόσμος, χωρίς φόβο ότι θα μου κάνει μήνυση για δυσφήμηση? Η για το τάδε e-κατάστημα ότι δεν εξυπηρετεί καλά, ότι κλέβει/αργεί κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, αλλά αν εγώ έχω βάσιμες ενδείξεις (αλλά όχι απτές αποδείξεις) ότι ο paredwse είναι όντως βάζελος, γιατί να μη μπορώ να το ποστάρω να ενημερωθεί ο κόσμος, χωρίς φόβο ότι θα μου κάνει μήνυση για δυσφήμηση? Η για το τάδε e-κατάστημα ότι δεν εξυπηρετεί καλά, ότι κλέβει/αργεί κλπ?

Μα αυτό ακριβώς, αν τον είδες π.χ. με φανέλα βαζελική μπορείς να πεις ότι «των είδα με φανέλα βαζελική»(παρατήρηση) αλλά δεν μπορείς να πεις ότι «είναι βάζελος»(αβάσιμες λασπολογίες).

 

e-κατάστημα ότι δεν εξυπηρετεί καλά, ότι κλέβει/αργεί κλπ?

Επειδή το ότι σου έτυχε εσένα (έστω και 100 φορές) δεν αποδεικνύει τίποτα,μπορείς να πεις τι σου συνέβη και πόσες φορές(παρατήρηση) αλλά δεν μπορείς να το γενικεύσεις(αβάσιμες λασπολογίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έως το τέλος Σεπτεμβρίου θα είναι έτοιμα τα νομοθετικά μέτρα για την ταυτοποίηση των διαχειριστών στα ελληνικά ιστολόγια (Blog)...

 

Και πως θα γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα τους δεν ειναι η ανωνυμια αλλα η πολυφωνια που....δεν ελεγχεται!

Η πορτα ειναι ετοιμη να κλεισει και μαζι η ελευθεροτυπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να πεις; ότι αν φτιάξω εγώ μαγαζί μεγάλο,πολυεθνικό(λέμε τώρα) χάνω αυτομάτως το προνόμιο του να έχω το κούτελό μου καθαρό; Θα πρέπει να δέχομαι ο,τι και να πουν εναντίων μου;και μάλιστα μήπως και με χαμόγελο; Τι λες τώρα;

Οι πολυεθνικές είναι οι αδύναμοι που πρέπει να προστατευτούν;

Μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο :P

 

 

Οπότε η μόνη μας εναλλακτική μας πηγή πληροφόρησης είναι το MEGA ε; Ή MEGA ή proktiko/fimotro. Τίποτε άλλο.

Μάλιστα.

 

Όχι αλλά έφερα το πιο τρανταχτό παράδειγμα. Εξάλλου έτσι κι αλλιώς ο κόσμος επιλέγει από που θα ενημερωθεί εγώ αυτό που δεν θέλω και δεν το καταλαβαίνετε μερικοί είναι να φιμώνεται ο καθένας με το φόβο μιας μήνυσης που και 1000 δίκια να έχει θα τον βάλει οικονομικά μέσα. Πιστεύω στη δύναμη του λόγο και επίσης ξεχνάτε κάποιοι ή δεν ξέρετε άλλοι ότι οι καταγγελίες εδώ στο insomnia ήταν αυτές που βελτίωσαν το afer sale εταιριών όπως το plaisio όταν κάποτε οι πωλητές νόμιζαν ότι οι υπολογιστές ήταν τοστιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...