Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τατουάζ τοποθετείται στο δέρμα για ιατρική παρακολούθηση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα ετσι ξεκιναει η τεχνικη, πρωτα για τους αρρωστους και τους ηλικιωμενους και μετα ο υπολοιπος κοσμος.

 

δε σε είδα να φοράς κάποιο από τα προηγούμενα 100.000 διαφορετικών τύπων tags και sensors που έχουν αναπτυχθεί μέχρι τώρα. :-D

 

Εκτός αν εννοείς ότι θα σε υποχρεώσουν να φοράς κάτι που θα φτιαχτεί για διαβητικούς, χωρίς να έχεις διαβήτη..

 

Και για να έχουμε καλό ρώτημα, αυτό θα το πληρώσει η CIA , η FSB, το FBI ή το ΙΚΑ ;

 

Αν η απάντηση είναι "το ΙΚΑ", τότε τη γλυτώσαμε..

Θα πρέπει να λαδώσουμε για να μας το βάλουν.. :P

 

 

 

Δε καταλαβαίνω τις αντιδράσεις σε βάρος όσων αντιμετωπίζουν θέματα που αφορούν την πιθανή καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους καχύποπτα. Είναι δείγμα υγείας. Αντίθετα το να δέχεσαι τα πάντα άκριτα και "δε βαριέσαι μωρέ, σιγά" είναι αρρωστημένο.

 

Δεν είμαι παντογνώστης, ούτε ξέρω τι θα γίνει. Όμως καχύποπτος είμαι. Μέχρι απόδειξης του εναντίων, θα προτιμήσω τον παλιό παραδοσιακό δρόμο.

 

Ο οποίος είναι ποιος ; (ο παλιός παραδοσιακός δρόμος) ;

 

Να υποθέσω ότι έχεις πετάξει το κινητό σου, έχεις διαγράψει όλα τα προφίλ σου στο internet και έχεις σταματήσει οποιαδήποτε ηλεκτρονική επικοινωνία (browsing-messaging-emails κλπ.) ,

έχεις ακυρώσει τις πιστωτικές σου κάρτες και έχεις κλείσει τους τραπεζικούς σου λογαριασμούς ;

Έχεις σταματήσει να βλέπεις τηλεόραση και να διαβάζεις εφημερίδες για να μη σε βομβαρδίζουν με junk και ψέματα ;

 

Ο Χ Ι ;;;

 

Όλα τα παραπάνω ΣΥΣΤΗΜΙΚΑ (βάσει των προδιαγραφών τους ) καταγράφουν και αποθηκεύουν τις κινήσεις και τις ενέργειες σου σε πολύ σημαντικά πεδία δραστηριότητας (επικοινωνίες, οικονομικές συναλλαγές, απόψεις κλπ.)..

 

Για ποιο λόγο λες να χρειαστεί να σε tagάρουν με κάτι άλλο;

Δεν έχουν αρκετές πληροφορίες για σένα ; ;)

 

 

 

Βρε παιδιά, δεν είναι λίγο παράξενο, πριν από 2000 χρόνια να το έχει γράψει ο Ιωάννης στην Αποκάλυψη, να το έχουν πει άγιοι παλιοί και καινούργιοι, όπως ο Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός και ο γέροντας Παίσιος πριν από 20 χρόνια και τώρα να γίνεται ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ;;;

 

Ξέρω ξέρω :

ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ , εικοστρία δέκα πενηνταδύο δέκα δέκα !!

 

Για πλακα???Μας κοροιδευεις???Εγω παντως καχυποπτα το βλεπω και επισης αμα το "τσιπακι" θα ειναι για ιατρικους λογους απλα θα μας κοροιδευουν γιατι δεν λενε πως το τσιπακι προκαλει καρκινο απο τα ραδιοκυματα.

 

Καλά κάνεις και το βλέπεις καχύποπτα το "τσιπάκι"..

Όταν (και αν) μπει σε εμπορική εκμετάλλευση, πχ ιατρικούς σκοπούς , όπως Monitoring καρδιάς - αρτηριακής πίεσης - ζαχάρου κλπ. κλπ.,

μην το χρησιμοποιήσεις,

και πήγαινε περίμενε κάθε μέρα σε ουρές για εξετάσεις

ή βάλε ένα holter ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή μεγέθους τουλάχιστον walkman, με μπαταρίες , σωλήνες βεντούζες κλπ.

 

Καλα ρε για κοροιδα η για ρομποτακια μας εχουν περασει???Εγω πιστευω πως δεν θα περασει γιατι ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΟ.Μακαρι να ειμασταν Αγγλοι οι οπιοι μεχρι και την καρτα του πολιτη καταργησαν.

 

παραλήρημα :o

 

Δεν θα περάσει ποιο ;

Η επιστημονική έρευνα σχετικά με το πως και που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τεχνική καταγραφής σωματικών λειτουργιών ;

Έχεις διαβάσει καν το άρθρο ;

 

 

Σταματήστε να διαβάζετε Λιακόπουλο, μετά να πηγαίνετε να βγάζετε τα σώψυχα σας και τα άπλυτα σας στο facebook φόρα παρτίδα, και αφού τα κάνετε όλα αυτά , μετά να κράζετε σαν τις γριές στις εκκλησίες :

 

ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ εξ εξ εξ (666) ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ :lol:

 

 

 

==================================================

 

Όσο για το άρθρο καθεαυτό, τα "επαναστατικά" και λοιπές αρλούμπες τα ακούμε χρόνια..

Αυτές οι δημοσιεύσεις κύριο σκοπό έχουν να πείσουν για την αξία μιας "ανακάλυψης" και την καινοτομία της , για αυτό διανθίζονται από άρθρα με υπερβολές του τύπου "επαναστατικό" κλπ.,

ώστε να βρεθούν χρηματοδότες για τη συνέχιση της έρευνας..

 

 

Το συγκεκριμένο δεν το βλέπω και τόσο επαναστατικό, μάλλον λογική εξέλιξη τεχνολογιών θα έλεγα, που θέλει συσκευές κυρίως ιατρικές (πχ. ινσουλίνης) να μικραίνουν ώστε να είναι πιο βολικές για χρόνια πάσχοντες κλπ.

 

Το βρίσκω και μάλλον περιορισμένων δυνατοτήτων, αφού ακόμα είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο έρευνας, και αμφιβάλλω αν θα βρει χρηματοδότες (οι οποίοι εστιάζονται ΠΑΝΤΑ στην πρακτική εφαρμογή που μπορεί να έχει) .

 

Ακόμα δεν έχουν σκεφτεί πως να το τροφοδοτήσουν με ρεύμα..

 

Θα κολλάς δηλαδή αυτό το tag κάπου (ή θα το εμφυτεύεις whatever), θα πρέπει να εμφυτεύσεις αλλού μια κυψέλη καυσίμου ή ηλιακό πάνελ !!!!! (το οποίο φυσικά χρειάζεται επιφάνεια για να αποδώσει),

αλλού μια κεραία για ασύρματη μετάδοση

κλπ. κλπ.

 

Κατά το γνωστό ανέκδοτο,

"δε μου βάζετε κι ένα πινέλο στον κ@λ@ να βάφω και την κουπαστή στο μεταξύ" ; ^_^

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Όποιος παρακολουθεί τις εξελίξεις θα δει ότι και σε άλλες χώρες προς τα εκεί βαδίζει το πράγμα.Αλλά ας μην πάμε μακριά:

 

http://troktiko.eu/?p=184343

 

Πως σας φαίνεται αυτό με την πολύ <<σωστή>> αιτιολόγηση πως για το <<καλό>> της λειτουργίας του Δήμου γίνεται;

Δηλαδή με κάρτα όπως παλιά δεν γίνεται;;Με κωδικό σε υπολογιστή δεν γίνεται;Πρέπει να είναι πάνω τους;;Άντε γεια ρε..

 

:lol: :lol:

 

χαίρομαι που διαβάζεις το έγκυρο blog troktiko , που στην πρώτη σελίδα έχει στα top αναγνώσματα το άρθρο με τίτλο "η παρτούζα του πασίγνωστου παρουσιαστή και της πασίγνωστης τραγουδίστριας ......"

 

Και το εν λόγω άρθρο που αναφέρεις μεταφέρθηκε από ένα blog με url : greek-orthodoxy.blogspot.com..

 

Χορηγός ο Λιακόπουλος ;

 

OYOYOYOYOY 666 OYOYOYOYOY :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε kfyros, ορθώς αναφέρεις αυτά που αναφέρεις και για τις πιστωτικές κάρτες, και για την τηλεόραση και για τους λογαριασμούς.

Το καλό είναι ότι μας δίνεται η επιλογή και κινητό να μην χρησιμοποιούμε αν δεν θέλουμε, και πιστωτική κάρτα να μην βγάζουμε και γενικώς έχουμε επιλογή όσο και αν εμμέσως μας αναγκάζουν να εξαρτόμαστε από αυτά.

Ένα microchip στο χέρι μας είναι φασιστικό(το είπα ευγενικώς).Τόσο απλό.

Η είδηση που παραθέτω είναι αληθής και με λίγο ψάξιμο θα βρεις και άλλες πηγές στο διαδίκτυο.

Μην βιάζεσαι να μηδενίσεις ό,τι διαβάζεις στις απαντήσεις των παιδιών και της δικής μου, γιατί δεν αφήνεις χώρο για να το επεξεργαστείς και αυτό κλείνει το μυαλό.Αυτό χωρίς προδιάθεση προσβολής από μέρους μου.

Το ότι η τεχνολογία προοδεύει δεν σημαίνει απαραιτήτως πως βοηθά και την κοινωνία να προοδεύσει, αλλά όπως και να έχει φασισμοί του στυλ <<βάλε τσιπάκι αλλιώς θα περιμένεις στο ΙΚΑ ή δεν μπορείς να αγοράσεις να φας>> κτλ, σε οποιονδήποτε αξιοπρεπή άνθρωπο δεν περνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kfyros, ορθώς αναφέρεις αυτά που αναφέρεις και για τις πιστωτικές κάρτες, και για την τηλεόραση και για τους λογαριασμούς.

Το καλό είναι ότι μας δίνεται η επιλογή και κινητό να μην χρησιμοποιούμε αν δεν θέλουμε, και πιστωτική κάρτα να μην βγάζουμε και γενικώς έχουμε επιλογή όσο και αν εμμέσως μας αναγκάζουν να εξαρτόμαστε από αυτά.

Ένα microchip στο χέρι μας είναι φασιστικό(το είπα ευγενικώς).Τόσο απλό.

Η είδηση που παραθέτω είναι αληθής και με λίγο ψάξιμο θα βρεις και άλλες πηγές στο διαδίκτυο.

Μην βιάζεσαι να μηδενίσεις ό,τι διαβάζεις στις απαντήσεις των παιδιών και της δικής μου, γιατί δεν αφήνεις χώρο για να το επεξεργαστείς και αυτό κλείνει το μυαλό.Αυτό χωρίς προδιάθεση προσβολής από μέρους μου.

Το ότι η τεχνολογία προοδεύει δεν σημαίνει απαραιτήτως πως βοηθά και την κοινωνία να προοδεύσει, αλλά όπως και να έχει φασισμοί του στυλ <<βάλε τσιπάκι αλλιώς θα περιμένεις στο ΙΚΑ ή δεν μπορείς να αγοράσεις να φας>> κτλ, σε οποιονδήποτε αξιοπρεπή άνθρωπο δεν περνούν.

 

 

200905amusingourselvest.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε για κοροιδα η για ρομποτακια μας εχουν περασει???Εγω πιστευω πως δεν θα περασει γιατι ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΟ.Μακαρι να ειμασταν Αγγλοι οι οπιοι μεχρι και την καρτα του πολιτη καταργησαν.

 

 

δλδ αν αληθευει το οτι θα γινει χτυπημα στους ολημπιακους αγωνες το 2012 στην αγγλια και τους κατηγορισουν που δεν ηταν οργανομενοι καταληλα οπως λες με την καρτα του πολιτη ετσι θα ψαρωσουν οι υπολιπες χωρες?

 

παω για καφε γτ σαλταρα με ολα αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαααααα δεν θα πάρω, στο fb εχω μόνο ότι έχει και η ασφάλεια για μένα (πολη, ημ/νια γενησης, και κατι φοτο) δεν ποστάρω ποτέ τι κανω και τι θα κανω, πιστωτικη δεν χρησιμοποιω και το gps στο κινητο μου το εχω κλειστό... Απο κεί και πέρα δεν θα δώσω στον καθένα πληροφοριες για το που είμαι και το τι κάνω... Όσων αφορά την υγεία μου όποτε νιώθω άσχημα πετάγομαι μέχρι το νοσοκομείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...