Προς το περιεχόμενο

Γυμναστικη στο σπιτι


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν ειναι τοσο απαραιτητος ο διαδρομος.

Αν πραγματικα θελεις να κανεις γυμναστικη, τοτε κανεις τρεξιμο στο παρκακι/γηπεδακι της περιοχης σου.

 

Απορροφά τους κραδασμούς ο διάδρομος και σε πολύωρο τρέξιμο δεν υπάρχει καταπόνηση. Έξω όμως είναι πιο ωραία :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η ΣΩΣΤΗ γυμναστική στο σπίτι αν και δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά δεν συμφέρει οικονομικά. Το γυμναστήριο έχει πόσα μηχανήματα για την εκγύμναση κάθε μυ του σώματος που για να τα αγοράσεις θες μια περιουσία, ενώ το γυμναστήριο είναι 300 ευρώ το χρόνο (3 χρόνια γυμναστήριο = ένας διάδρομος). Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, στο σπίτι μπορεί ναι μεν να δεις κάποια αποτελέσματα αλλά μην περιμένεις αυτά του γυμναστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τι θέλει κανείς. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις καλή φυσική κατάσταση, να διατηρείς φυσιολογικό βάρος και υγιές σώμα, μια χαρά μπορείς και χωρίς γυμναστήριο. Βγαίνεις για τρέξιμο στη γειτονιά (αν υπάρχει κάποιο παρκάκι/γήπεδο/αλάνα κοντά), κάνεις και 5 βασικές ασκησούλες στο σπίτι με 2 βαράκια ή με τις ελαστικές ταινίες και είσαι τέλειος. Αν πάλι θες να κάνεις γράμμωση ή να πάρεις πολύ όγκο, πιθανώς το γυμναστήριο είναι πιο κατάλληλο.

 

Σ' εμένα το εγχείρημα γυμναστήριο έχει αποτύχει όποτε προσπάθησα γιατί βαριόμουν να σηκωθώ να πάω. Αντίθετα, το να βγω ακριβώς έξω από το σπίτι μου για τρέξιμο ή το να κάνω γυμναστική στο σπίτι με βολεύει πολύ περισσότερο και το κάνω αρκετά συχνά. Αν κάποιος νιώθει ότι χρειάζεται κίνητρο, μπορεί να δοκιμάσει wii fit, nike+ (ipod) και τέτοιου είδους υπηρεσίες που σε ενθαρρύνουν και σου δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις την πρόοδό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν υπάρχει κάποιος χώρος για τρέξιμο, κάνε τρέξιμο, χαλαρό τζόκινγκ, διατάσεις, και στο σπίτι μπορείς να κάνεις βαράκια, κοιλιακούς, καθίσματα, πους-άπς. μονόζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε το παιδί είπε για γυμναστική στο σπίτι και γι αυτό πρότεινα διάδρομο. Εννοείται πως αν υπάρχει η δυνατότητα να πάει σε κάποιο πάρκο ή γήπεδο και να τρέξει είναι καλύτερα από το διάδρομο.

Κάνω γυμναστήριο εντατικά εδώ και σχεδόν 2 χρόνια, έχω κόψει και το τσιγάρο και είμαι άλλος άνθρωπος και πραγματικα δε νομίζω ότι θα τα κατάφερνα χωρίς γυμναστήριο.

Τα joε weider όντως να είναι καλά που είναι φθηνά....

 

Πάντως με λάστιχα να αποκτήσεις όγκο δύσκολο.

Από την άλλη ένα προγραμματάκι με 5 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο τις τρεις βάρη και τις 2 αεροβικό πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για κάποιον που δεν χρειάζεται να χάσει κιλά. βέβαια το παιδι δε μας εξήγηση και ποιός είναι ο σκοπός του.

Θέλεις να χάσεις κιλά ή είσαι εντάξει και θες να κάνεις γράμμωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα φιλε efo δεν εχω σκοπο να ξοδεψω παραπανω απο 60 για διαφορα οπως το ροδακι που δεν ξερω ποσο κανει θα κοιταξω σημερα !!!οχι ειμαι ενταξει 1.86 και ειμαι 85 κιλα...γράμμωση θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΩΣΤΗ γυμναστική στο σπίτι αν και δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά δεν συμφέρει οικονομικά. Το γυμναστήριο έχει πόσα μηχανήματα για την εκγύμναση κάθε μυ του σώματος που για να τα αγοράσεις θες μια περιουσία, ενώ το γυμναστήριο είναι 300 ευρώ το χρόνο (3 χρόνια γυμναστήριο = ένας διάδρομος). Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, στο σπίτι μπορεί ναι μεν να δεις κάποια αποτελέσματα αλλά μην περιμένεις αυτά του γυμναστηρίου.

δεν χρειάζεσαι οργανα για ολους τους μυς.απλα τις σωστες ασκησεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα φιλε efo δεν εχω σκοπο να ξοδεψω παραπανω απο 60 για διαφορα οπως το ροδακι που δεν ξερω ποσο κανει θα κοιταξω σημερα !!!οχι ειμαι ενταξει 1.86 και ειμαι 85 κιλα...γράμμωση θέλω

 

10 ευρω κανει το ροδακι, αλλα γνωμη μου ειναι ότι σε αρχικο σταδιο δεν θα σου χρειαστει γιατι δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτο το Insanity ?

dvdπρογραμμα γυμναστικης.ενα απο τα καλυτερα.δυστυχως δεν παιζει να το βρεις ελλαδα αρα amazon, ebay ή τορρενταδικα..

εγω τωρα εχω ξεκινήσει το insanity asylum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.Θα ηθελα να ρωτησω τι γυμναστικη μπορω να κανω στο σπιτι χωρις διαδρομους κτλ με τα κλασικα βαρακια μονοζυγο κτλ

 

 

Φίλε μου εξαρτάται τι θες να κάνεις. Αν έχεις περιττά κιλά υποχρεωτικά γυμναστήριο, πολύ τρέξιμο και διατροφή. Αν θες να χτίσεις σώμα πάλι γυμναστήριο αλλά και γι αυτό θα χρειαστείς δουλειά εκεί.

Για μέση λύση που απλά θες να κρατάς μια φόρμα και ένα στοιχειώδες κορμί μπορείς άνετα στο σπίτι με 0 ευρώ.

 

 

Για το τελευταίο λοιπόν με μηδενικό κόστος:

1) Zέσταμα με σκοινάκι για 1-2 λεπτά.

2) Για στήθος και λίγο χέρια 10-12 push ups,

3) Για κοιλιακούς κάνεις ροκανίσματα, πλάγιους, ραχιαίους κτλπ ή εναλλακτικά κάνεις τη σούπερ άσκηση αυτή εδώ

belly-4__.jpg

μένοντας σε αυτή τη θέση για 40 δευτρόλεπτα κρετ΄ωντας το σώμα σου σε ίσια θέση (μην καμπουριάζει δλδ).

4) Για πλάτες και μπράτσα μονόζυγο 10-12 επαναλήψεις. Η καλύτερη άσκηση.

5) Για πόδια υπάρχουν αρκετές ασκήσεις επίσης.

 

3 φορές τα παραπάνω και θα δεις διαφορά. Όχι απότομες κινήσεις, ίσια στάση σώματος και πάντα ζέσταμα πριν ξεκινήσεις με το σκοινάκι.

 

Μπορείς να βρεις προγράμματα γυμναστικής σπο google για το σπίτι και πίστεψε με αξίζει αν είσαι της μέσης λύσης.

 

Γνώμη μου αν θες τέτοιου είδους γυμναστική μη δώσεις ούτε 1 ευρώ για βαράκια dvd και τα σχετικά ακόμα. Ξεκίνα έστω με κάμψεις και μονόζυγο είναι must. Ακόμα και γυμναστές στα γυμναστήρια το λένε άλλο που βάζουν το κόσμο και τους πιτσιρικάδες στα βάρη και στα όργανα.

 

Απορροφά τους κραδασμούς ο διάδρομος και σε πολύωρο τρέξιμο δεν υπάρχει καταπόνηση. Έξω όμως είναι πιο ωραία :rolleyes:

 

+1 και σε αυτό.

Αν θέλετε ρε παιδιά να πετύχετε κάτι μη τα περιμένετε όλα στο πιάτο δεν πρόκειτε να έρθουν. Βγείτε και λίγο έξω ρίχτε ένα τρέξιμο για μισή ώρα έστω. Ειδικά όσοι μένουμε στο κέντρο της Αθήνας το έχουμε ανάγγκη αυτό και πρέπει να πηγαίνουμε σε μακρινές αποστάσεις για να βρούμε μέρος να τρέξουμε.

Περίμενα πως και πως το καλοκαίρι να πάω στο εξοχικό μου στη Φωκίδα για να ρίχνω τρέξιμο μέσα στο δασάκι του χωριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εδω στα ελληνικηα πως λέγεται?:)

 

Λαστιχο είναι, έχει πολλα το intersport διαφόρων κατηγοριών αντιστασεων μαλιστα αναλογα την ενταση της ασκησης που θελεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαστιχο είναι, έχει πολλα το intersport διαφόρων κατηγοριών αντιστασεων μαλιστα αναλογα την ενταση της ασκησης που θελεις να κανεις.

θυμασαι σε τι τιμες παιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...