Προς το περιεχόμενο

Hewlett Packard : Σκοτώνει το webOS και προ των πυλών αποχώρηση από την αγορά PC


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[humor]Η Apple είναι πίσω από όλα αυτά για να καταστρέψει το WeOS που είναι (ήταν) πολύ δυνατό και για να πάρει το ποσοστό της HP από την αγορά φορητών υπολογιστών. Αυτό έγινε όταν μια μέρα ο CEO της ΗΡ πλησίασε πολύ τον Jobs και τον επιρρέασε το distortion field.[/humor]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γιατι εχω ακριβως αντιθετη εμπειρια ?

 

βεβαια το δικο μου οντως μπορεις να το πεις σκυλι, αφου αυτη τη στιγμη που χαζοσερφαρω ο επεξεργαστης idle ειναι στους 63 βαθμους (δηλαδη αν δω καμια hd ταινια απο hdmi στην τηλεοραση παει και 90, παιχνιδια ουτε καν γινεται πανηγυρι..) και δεν εχει καει ακομα :P

 

ο σκληρος και το τροφοδοτικο βεβαια τα φτυσαν μια χαρα και αναγκαστηκα να βαλω το χερι στη τσεπη :rolleyes:

αρα μονο καλη δε θα λεγα τη ποιοτητα τους (αφηνω τους φιλους απέξω γιατι εκει εχω δει και χειροτερα)

η τιμη βεβαια ειναι συνηθως πολυ καλη για αυτο που παιρνεις, αλλα την επομενη φορα θα προτιμησω να τα δωσω αλλου κι ας δωσω παραπανω

 

επισης μου τη σπαει που δεν ειναι καθολου απλη υποθεση να τα ανοιξεις και να καθαρισεις σωστα και τελειως , οταν ειδα βιντεο του dv5 μου τρομαξα.. απο την αλλη καποια αλλα οπως τα vaio ανοιγουν πολυ ευκολα και εχεις αμεση προσβαση στη cpu και τη ψυκτρα της χωρις να βγαζεις πληκτρολογια και οθονες..

 

 

Μη συγκρινεις θερμοκρασιες desktop με laptop. μια χαρα ειναι οι 63 για σερφινγκ (δεν ειναι καθολου idle να τρεχει flash kai java )

 

Για να τα φτυσει ο σκληρος μαλλον αρχησες να το μετακινεις και να το χτυπας την ωρα που ηταν ανοιχτος, για το τροφοδοτικο δεν ξερω τι μπορει να φταιει

 

Το ανοιγμα και το καθαρισμα σε οσα εχω δει ηταν μια χαρα ευκολο, αλλα να ξερεις οτι σε οποιο λαπτοπ και να το κανεις χανεις την εγγυηση, α και μην νομιζεις οτι δεν φαινεται... για αυτο εχουν χρωμα οι βιδες που βγαζεις για να το ανοιξεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλα η εγγυηση του εχει περασει..απλα δεν το ανοιγω γιατι θα χασω τα αυγα και τα πασχαλια , ειναι ανουσια πολυπλοκο να ανοιξεις hp

τελοσπαντων ο καθενας κρινει με βαση τις εμπειριες του και δοξα το θεο λαπτοπ εχω δει αρκετα τριγυρω μου για να συγκρινω

 

οσο για τις θερμοκρασιες, φυσικα και δεν περιμενω επιπεδα desktop αλλα οταν βαζεις να παιξεις ενα απλο παιχνιδακι (τυπου alien swarm) με τους φιλους σου για το χαβαλε.. και λες εχω 9600gt αρα μπορω να παιξω και κατι και αρχιζει να ψηνεται το χερι σου (αλλα μονο το δικο σου , οχι των αλλων) , ε τοτε κατι δεν παει καλα

σε αλλα πιο βαρια , μετα απο καποια ωρα απλα κολλαγε απο τη ζεστη , οποτε ξεχασα μια για παντα αυτη τη δυνατοτητα την οποια υποτιθεται οτι μου εδινε η (καλη για την εποχη της και για λαπτοπ) καρτα

 

οσο για το σκληρο και αυτος μαλλον θυμα της ζεστης επεσε , ή απλα ηταν κακης ποιοτητας , τοσα χρονια δεν εχω χτυπησει ποτε μου σκληρο και γενικα προσεχω τα πραγματα μου , δεν ειμαι ο τυπος που το πεταει χυμα απο δω κι απο κει , ουτε το μετακινω ιδιαιτερα (εως καθολου) οσο λειτουργει

 

στο τροφοδοτικο ειχα καμμενη πλακετα γιατι αν ηταν μονο πυκωτες θα μου τους αλλαζε πατερας φιλου

 

τελοσπαντων, το προβλημα μου ειναι οτι εδωσα αλλα 100 ευρω περα απο τα 800 που εδωσα για να το παρω για να συνεχισω να εχω λαπτοπ και με τις θερμοκρασιες που βαραει ξερω οτι δε θα ζησει για πολυ ακομα και το κακο ειναι οτι για τη δουλεια που το θελω, δεν υπαρχει λογος να εχω κατι καλυτερο απο c2d , αρα μολις μου καψει και καμια μητρικη θα δυσαρεστηθω αρκετα

 

μακαρι βεβαια να βγω ψευτης , δε με τρωει ο κωλος μου, αλλα αν εβλεπα 20 βαθμους κατω θα ενιωθα περισσοτερη σιγουρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Laptops της όμως δε θα μου λείψουν καθόλου, απαράδεχτες προχειροκατασκευές, με σωρεία προβλημάτων.

 

Κανεις πλακα ε? Απο τα πιο ανθεκτικα και καλα laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κουτση μαρία λέει την πίκρα της. Τα HP compaq & elitebooks & tablets ήταν και είναι από τις καλύτερες συσκευές. Κάτοχός πολλών και μπορώ να κρίνω. Γιαυτό ήταν και είναι η εταιρία πρώτη σε πωλήσεις παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κουτση μαρία λέει την πίκρα της. Τα HP compaq & elitebooks & tablets ήταν και είναι από τις καλύτερες συσκευές. Κάτοχός πολλών και μπορώ να κρίνω. Γιαυτό ήταν και είναι η εταιρία πρώτη σε πωλήσεις παγκοσμίως.

την επομενη φορα που θα χρεαστει να βαλω το χερι στη τσεπη, θα σε φωναξω να μου τα πληρωσεις. τοτε και δε θα γκρινιαζω ουτε εγω ουτε καποια αλλη κουτση μαρια

 

επισης την επομενη φορα που θα χρειαστει να ανακατευτω με το φοβερο service τους θα βαλω εσενα να μου συμπληρωσεις αιτησεις και χαρτοσημα (ουτε στο δημοσιο να μασταν :rolleyes: ) για να βγαλεις ακρη μαζι τους (μετα απο καποιες μερες βεβαια, αφου πρωτα σου στειλουν αιτησεις και αφου τις συμπληρωσεις και αφου σου στειλουν προσφορες και τα @@ μου κουνιουνται.. ΥΓ μην τολμησεις και ρωτησεις γιατι δεν δουλευει καποιος driver απο το site τους, τα παραπονα σου στην ms.. )

 

μεχρι τοτε ασε μας να εχουμε την αποψη μας (ειδικα οσοι ειμαστε πελατες και σκασαμε τα ωραια μας λεφτακια ) και να εχουμε μια διαφορετικη αντιληψη περι του τι ειναι καλο και ποιοτικο ..

 

δε λεω φοβερο σαν στατιστικο δειγμα τα "πολλα" μηχανακια που εχεις παρει (ποσα ειναι 10? 20? ) , αλλα δε μου λεει κατι , οπως δε σου λενε κατι κι εσενα οι περιπτωσεις καποιων που δεν ειναι ευχαριστημενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επαγγελματικα της ντεσκτοπ παντως θα χαρω πολυ να εξαφανιστουν. Ηταν κατι σειρες που επρεπε να λυσεις 20 βιδες για να αλλαξεις ενα δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έρευνα που είχε δημοσιευθεί το 2009, τα HP βγήκαν τα χειρότερα με διαφορά. Συγκεκριμένα 1 στα 4 HP laptop παρουσιάζει πρόβλημα.

 

http://gizmodo.com/5406415/laptop-reliability-study-asus-and-toshiba-come-out-on-top

 

Πρέπει να είχε δημοσιευθεί και στο Insomnia η είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έρευνα που είχε δημοσιευθεί το 2009, τα HP βγήκαν τα χειρότερα με διαφορά. Συγκεκριμένα 1 στα 4 HP laptop παρουσιάζει πρόβλημα.

 

http://gizmodo.com/5406415/laptop-reliability-study-asus-and-toshiba-come-out-on-top

 

Πρέπει να είχε δημοσιευθεί και στο Insomnia η είδηση.

 

αν και πηγε off topic το ολο θεμα να πω και εγω οτι η χειροτερη εμπειρια που εχω και προσωπικα και απο φιλους, ειναι τα ..... A C E R .....

 

κυριολεκτικα και δωρο να μου τα κανουν δεν τα θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επαγγελματικα της ντεσκτοπ παντως θα χαρω πολυ να εξαφανιστουν. Ηταν κατι σειρες που επρεπε να λυσεις 20 βιδες για να αλλάξεις ενα δισκο.

ή την μπερδεύεις με άλλη ή δεν μιλάμε για τα business συστήματα, ή έχεις μείνει πάρα πολύ πίσω αγαπητέ, συγκεκριμένα είσαι καμιά 7ετία γιατί απλούστατα όχι μόνο δεν έχεις βίδες να ξεβιδώσεις, αλλά όλα είναι κουμπωτά μα όλα όμως! Άντε να υπάρχει καμιά εξαίρεση και να θέλει κανένα 15ρι tork το οποίο βγαίνει και με ίσιο.

Γενικότερα τώρα όσο αφορά τα συστήματά της, αν κρίνετε παιδιά από κάτι pavilion και ορισμένα presario, λογικό είναι να έχετε σχηματίσει λάθος άποψη, ουτε εγώ τα έχω σε εκτίμηση, όμως, τα business της είναι φοβερά από πλευράς αξιοπιστίας ποιότητας κατασκευής και αισθητικής, σοβαρά,στιβαρά μηχανήματα, όχι όπως κάτι σουργελοvaio, fujitsu, acer κοκ.

 

Για ένα φίλο που είπε οτι δεν θα ακουμπήσει τα notebook δυστυχώς δεν ισχύει, αφού και αυτά υπάγονται στο PSG της όποτε θα τα πάρει και αυτά η μπάλα.

 

Δυστυχώς την βλέπω να καταντάει όπως η IBM με τα lenovo...

Πραγματικά ανησυχητική εξέλιξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά χαλαρώστε.

βλάβες υπάρχουν σε όλα τα μηχανήματα είτε είναι φτηνά είτε πανάκριβα..

 

το after sales support είναι αυτό που μετράει.

 

Δυστυχώς, και η hp και η acer ψιλοπάσχουν σε αυτό , και περνάς από 40 κύματα για να επισκευαστεί κάτι..

Ειδικά με την hp υπάρχει πολύ κακή εμπειρία σε CAR εγγυήσεις ή εγγυήσεις NBD , που συνήθως δίνονται σε business μηχανές .

Σε αρκετές περιπτώσεις σε ταλαιπωρούν αναίτια , και κωλυσιεργούν χωρίς να ανταποκρίνονται στις υποχρεώσεις τους..

 

Η acer απλά δεν έχει τέτοιου είδους εγγυήσεις και τρέχα γύρευε για να επισκευαστεί μηχάνημα της..

 

Μόνο η dell δουλεύει σοβαρά σε αυτό το κομμάτι.

 

 

Πάντως fujitsu siemens (Παναγία μου) δεν είναι καμιά τους :-D

 

(Για Sony δεν ξέρω, σε IBM υπήρχε κακή εμπειρία τύπου HP αλλά αρκετά παλιότερα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...