Προς το περιεχόμενο

Metal και Rock...μιας άλλης γενιάς (video only)


nikosgia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συγκεκριμένο live, αν και είναι πάνω από δεκαετία που έλαβε χώρα, δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου. Το πήρα χαμπάρι μόλις χθες, αλλά ...κάλλιο αργά παρά ποτέ, ειδικά όταν γίνονται σημαντικές διαπιστώσεις. Το λοιπόν...βρήκα σε ποιο σημείο χωλαίνουν οι πολυαγαπημένοι μου Metallica.

 

Καλοί, χρυσοί, δεμένοι, με έμπνευση, αλλά...έπρεπε να αρρωστήσει ο Lars, να χρειαστεί να καλύψει άλλος drummer το κενό για να γίνει το live και να αποδεχθεί την πρόσκληση ο Lombardo, για να καταλάβω ότι ...έτσι έπρεπε να ακούγονται οι Metallica! Ο ήχος στο video είναι ψιλοχοντροάθλιος, αλλά ακόμα κι έτσι αποκαλύπτεται ότι, ή ο Lars είναι πολύ λίγος (μέχρι χθες, δεν ήμουν σίγουρος ότι ήταν αυτός που δε με «γέμιζε» από τους τέσσερις, αλλά πλέον είμαι...), ή ο Lombardo πολύ τεράστιος ('ντάξει, αυτό το πίστευα από παλιά), ή και τα δύο! Γνώσεις μουσικής δεν έχω καθόλου, αλλά αυτό που άκουσα, ήταν μακράν οι καλύτεροι Metallica που έχω ακούσει, αν μη τι άλλο σε live...

 

 

 

 

Στο live αυτό ήμουν παρών! Μας είχανε σπάσει τα ούμπαλα οι Metallica με την καθυστέρηση - ήταν να ξεκινήσουν στις 21:00 και ξεκίνησαν στις 22:30! Όπως αποδείχθηκε, επί 90 λεπτά έκαναν πρόβες με τους drummers άλλων συγκροτημάτων που δέχθηκαν να καλύψουν το κενό του κουλού (ναι, ναι, καμία εκτίμηση για τις ικανότητες του Lars ως drummer). Ξεκινάει το Battery και παρατηρώ ότι το συγκρότημα το "τρέχει" το κομμάτι, είναι ένα "κλικ" πιο γρήγορο από ότι είναι στο δίσκο. Κάνει zoom η κάμερα στον drummer και τσουπ! Η φάτσα του Lombardo στο video wall! Καύλα! Καύλα! Καύλα! 

 

Δυστυχώς, τελείωσε πολύ γρήγορα (pun intended). Μετά το "Four Horsemen" ανέλαβε ο Joey των Slipknot (no problem there, απλά θα προτιμούσα Lombardo all the way).

 

Υ.Γ. 1: Ο ήχος του video είναι πανάθλιος, συμφωνώ. Ο ήχος στο live γ@μούσε κι έδερνε!

Υ.Γ. 2: Καύλα νο 2: Έπαιξαν τραγούδια από το "Black Album" και πίσω. :-)

Υ.Γ. 3: Ντε-καυλέ: Έπαιξαν μόνο μία ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά... είμαστε σοβαροί ???? Απουσιάζουν οι πανμέγιστοι....

 

HAIL, HAIL..................HAIL and KILL !!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=WfBrmhAxDjY

 

https://www.youtube.com/watch?v=Glrva_Dj9sY

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0pIoaL18ibE

 

Τώρα πια.... στα 43 μου.... την πιο "ΓΛΥΚΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ" αυτής της χώρας, 1980-1990 την έξησα ως έφηβος, με ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΜΕΤΑΛ  και τα μυαλά στα blenders..

 

MΑΝΟWAR, Motorhead, AD-DC, WASP, IRON MAIDEN, JUDAS-PRIEST και άλλα πολλά........

 

Και μετά.... κάτι σύγχρονο....... Μόνο όμως επί  Morten Veland

 

 

Στο ANGINA, ΠΡΟΣΟΧΗ στο 3:38 έως 4:35   Δ Ε Ν   Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι  

 

Επεξ/σία από fouskmech
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...