Προς το περιεχόμενο

Gaming PC στα ~1200 ευρώ, σύντομη παρουσίαση


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίπου 2 χρόνια μετά την τελευταία μου σύνθεση, αποφάσισα να στήσω άλλο ένα gaming PC. Αυτή τη φορά λίγο φθηνότερο, αν και το τελικό κόστος θα είναι παρόμοιο γιατί θα χρειαστώ και οθόνη (24-25"). Υπολογίζω γύρω στα ~1100-1200 ευρώ χωρίς monitor, ηχεία, πληκτρολόγιο και ποντίκι.

 

Συνήθως προσπαθώ να αγοράσω τα πάντα από 1-2 μαγαζιά το πολύ, όμως τώρα έκανα εξαίρεση γιατί -περιέργως πως- δεν βιάζομαι καθόλου. Το Fifa βγαίνει τέλος του μήνα, τα NBA 2k, BF3, CoD αργούν ακόμα περισσότερο, οπότε μπορώ να στήσω το μηχανάκι με την ησυχία μου. Πολλά εξαρτήματα παραγγέλθηκαν από amazon.co.uk, ενώ αρκετά άλλα από visionstudio, msystems, getitnow, Πλαίσιο, ακόμα και ebay. Παραθέτω τα σημαντικότερα από αυτά:

 

CPU: Ακολούθησα τη... συνηθισμένη συμβουλή της Karmen (και άλλων πολλών εδώ μέσα), να πάω για i5-2500k αντί για i7. Το προηγούμενο PC είχε i7-920 και η αλήθεια είναι ότι ο επεξεργαστής ακόμα "κάθεται". Αυτή τη φορά επέλεξα το value for money.

 

RAM: Με συνοπτικές διαδικασίες οι γνωστές και μη εξαιρετέες Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP.

 

Case: Οπωσδήποτε μετά από ένα κουτί σαν το Lian Li PC-P80 (βλ. προηγούμενη σύνθεση), οτιδήποτε φθηνότερο φαίνεται πλαστικούρα του ελέους. Μετά από κάμποσο ψάξιμο, διάβασμα, video κλπ κατέληξα στο Coolermaster HAF X και ελπίζω να μην το μετανιώσω.

 

Μ/B: Δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις, δεν έχω σκοπό να κάνω εκτεταμένο O/C, δεν ζητάω πάρα πολλά άρα δεν το έψαξα και ιδιαίτερα. Η Asus P8Z68-V Pro μου φάνηκε μια χαρά και την προτίμησα. Μάλιστα έκανα την παραγγελία από visionstudio και οι τύποι με πήραν την αμέσως επόμενη μέρα τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν ότι δεν την έχουν ετοιμοπαράδοτη (όπως αναφέρουν στο site) και θα καθυστερήσουν... 2 μέρες. Δεν έχω παραγγείλει ξανά από εκεί, αλλά αν μη τι άλλο δείχνουν ότι σέβονται τους πελάτες τους. Μπράβο.

 

PSU: Αν και αρχικά κοίταγα για Corsair CX600, τελικά παρήγγειλα το TX650.

 

GPU: Δεν ήθελα να πληρώσω τον κούκο αηδόνι. Απ' ότι κατάλαβα η 6950 είναι αρκετά δημοφιλής για τα λεφτά της, ακόμα κι αν δεν φλασάρεται πλέον. Προτίμησα την υλοποίηση της Sapphire στα 2GB. Είναι αυτό που λένε "καλύτερα να περισσέψουν, παρά να μην φτάσουν".

 

Ψύκτρα: Για κάποιο περίεργο λόγο εδώ έκανα το εκτενέστερο ψάξιμο. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο των Noctua 12 και 14 σε λογικά λεφτά, οπότε κατέληξα στην Corsair A70 που προτείνεται (και προτείνετε) γενικώς. Επειδή οι 1600 στροφές μου φαίνονται αρκετές, διάβασα ότι αν συνδεθούν και τα 2 ανεμιστήρια στην ίδια παροχή μπορούμε να τα "κατεβάσουμε" στις 1000 περίπου στροφές. Άρα θα έχουν και τα δύο την ίδια ταχύτητα περιστροφής; Όμως απ' όσο έχω καταλάβει στις διατάξεις push-pull, ο ανεμιστήρας που κάνει το pull πρέπει να γυρίζει γρηγορότερα. Χμμμ...

 

O/S SSD: Crucial M4 128GB, αρκετά δημοφιλής και εξαιρετική περίπτωση για τα λεφτά του. Κάτι είδα για freeze issues (που διορθώνονται με registry tweaks), αλλά δεν με πτόησε ιδιαίτερα.

 

Τα υπόλοιπα παρελκόμενα (πληκτρολόγια, ποντίκια, καλώδια, σιλικόνες, έξτρα ανεμιστήρια, λαμπάκια κλπ) δεν είναι άξια λόγου, οπότε δεν τα αναφέρω λεπτομερώς. Συνήθως τα σκάω χοντρά για keyboard/mouse (πχ. στο άλλο PC έχω Logitech G19 και G700), όμως κάπως πρέπει να κρατήσω το κόστος σε λογικά πλαίσια οπότε θα κοιτάξω για κάτι... φυσιολογικότερο.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ηχεία. Για πρώτη φορά εδώ και 10+ χρόνια δεν θα πάω σε 5/7.1, γιατί τελικά σχεδόν ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ (κυρίως λόγω χώρου). Ένα απλό σύστημα 2.1 με αξιοπρεπές woofer-άκι και volume control με είσοδο ήχου/έξοδο ακουστικών νομίζω πως θα με καλύψει.

 

Για οθόνη μίνιμουμ οι 24 ίντσες, αλλά προς το παρόν θα τη βγάλω με κάποια απ' αυτές που μου περισσεύουν (19" wide και 5:4 ή 22" wide). Μελλοντικά βλέπουμε. Τέλος δεν έχω αποφασίσει ακόμα για δίσκο storage αλλά μάλλον θα πάω για κάτι απλό στα 2ΤΒ. Αρχικά σκεφτόμουν την περίπτωση του Raid5 (άρα 3 δίσκους), όμως είπα να περιορίσω λίγο τα έξοδα και θα βολευτώ με έναν. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τα σκάσεις τα 270 τότε για όθόνη εδώ!!

http://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html

 

Από εκεί και πέρα αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι σε επιασε και θέλεις να αλλάξεις το ήδη παρα πολύ καλό συστημα που έχει!!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην σε ακλύπτει καπου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μας κανεις ε?

Εχεις αυτο το pc και θες αλλο?

Κανε αν ειναι και δωσε μου το παλιο.

Χαχα, έχεις δίκιο. Έπρεπε όμως να εξηγήσω ότι το παλιό δεν το χρησιμοποιώ πια σχεδόν καθόλου. Το έχω αφήσει στο πατρικό μου και παίζει με αυτό ο αδερφός μου. Δεν τολμώ να το πάρω γιατί θα με σφάξει. Στο άλλο σπίτι έχω μόνο ένα laptop τριετίας, οπότε κάθε φορά που θέλω να δω ένα καινούριο παιχνίδι πρέπει να... ξενιτεύομαι. :P

 

Ανέβαλα την αγορά του δεύτερου PC για πολύ καιρό, αλλά πλέον είναι must με τα παιχνίδια που βγαίνουν σύντομα. Κόβω όμως από αλλού, πχ. τα απολύτως απαραίτητα στο σούπερ μάρκετ ενώ έχω να πλύνω το αμάξι 4 μήνες! (πού θα πάει, κάποια στιγμή θα βρέξει το ρημάδι)

 

@stm00192 Ευχαριστώ για την πρόταση, θα τη βάλω στα υπ' όψιν! Πάντα ήθελα μια οθόνη Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα .. ε αφού έγινε ατυπη μεταβίβαση στον αδερφό τότε σε καταλαβαίνω!! :P :P :P

 

Γενικότερα πάντως συμφωνώ με την σύνθεσή σου!!

Δεν μου είπες όμως αν μπορεις να τα δώσεις για την οθόνη!!

Αν όχι πανε στην U2311 δεν νομίζω ότι είναι τπτ να θυσιάσεις μία ίντσα για να πας σε κάτι πραγματικά καλό και να γλυτώσεις από μία κακή 24 οθόνη με TN πανελ!!

Για ηχεία δες αυτά!!

http://www.msystems.gr/index.php?category=2410&product=12494

και αν δεν τα αντεχει η τσέπη σου αυτά!!!

http://www.skroutz.gr/s/317575/Edifier-M3300SF.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την οθόνη θα συμφωνήσω με τον stm00192 και πάλι....

 

Επίσης αν από το Lian Li PC-P80 πας στο Haf X sorry αλλά θα απογοητευτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν από το Lian Li PC-P80 πας στο Haf X sorry αλλά θα απογοητευτείς...

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ ... αλλά για να παρει κατι αντιστοιχο του Lian-li πρεπει δυστυχώς να ξοδέψει μια μικρη περιουσία για κούτι και δεν ξέρω αν το παιρνει σε αυτό το budget!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ ... αλλά για να παρει κατι αντιστοιχο του Lian-li πρεπει δυστυχώς να ξοδέψει μια μικρη περιουσία για κούτι και δεν ξέρω αν το παιρνει σε αυτό το budget!!

Τουλάχιστον ας πήγαινε σε 600T ή κάτι αντίστοιχο τεσπα (ίδια τιμή έχουν πάνω κάτω)... Το Haf X το είδα από κοντά και ελαφρά φορτωμένο. Δεν είναι σταθερό σαν κουτί. Με απογοήτευσε :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον ας πήγαινε σε 600T ή κάτι αντίστοιχο τεσπα (ίδια τιμή έχουν πάνω κάτω)... Το Haf X το είδα από κοντά και ελαφρά φορτωμένο. Δεν είναι σταθερό σαν κουτί. Με απογοήτευσε :-(

 

Εγω πότε δεν συμπαθησα κανένα απο τα κουτιά της σειρας HAF αλλά όποτε το λέω εδω με μέσα με λενε ιεροσυλο και με κράζουνε!!! :P :X :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα .. ε αφού έγινε ατυπη μεταβίβαση στον αδερφό τότε σε καταλαβαίνω!! :P :P :P

 

Γενικότερα πάντως συμφωνώ με την σύνθεσή σου!!

Δεν μου είπες όμως αν μπορεις να τα δώσεις για την οθόνη!!

Αν όχι πανε στην U2311 δεν νομίζω ότι είναι τπτ να θυσιάσεις μία ίντσα για να πας σε κάτι πραγματικά καλό και να γλυτώσεις από μία κακή 24 οθόνη με TN πανελ!!

Για ηχεία δες αυτά!!

http://www.msystems....0&product=12494

και αν δεν τα αντεχει η τσέπη σου αυτά!!!

http://www.skroutz.g...er-M3300SF.html

Όσο κι αν ακούγεται... κάπως, γενικά είμαι υπέρ των περισσοτέρων ιντσών παρά της καλύτερης ποιότητας. Οπότε στο δίλημμα που μου βάζεις θα επιλέξω την 24άρα με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι αλήθεια ότι το budget είναι λίγο μεγαλύτερο από αυτό που είχα σκοπό να δώσω (λογικό, αφού συνήθως κοιτάω σε LG, Samsung κλπ), όμως αν η οθόνη πραγματικά τα αξίζει δεν είναι θέμα. Απλώς αυτή τη στιγμή δεν είναι κύρια προτεραιότητα, καθώς προβλέπω να βολεύομαι για 1-2 μήνες με τις οθόνες που μου περισσεύουν.

 

Για τα ηχεία όμως είναι διαφορετική η περίπτωση και νομίζω θα κοιτάξω τα πρώτα που ανέφερες. Εκ πρώτης όψεως φαίνονται να είναι ό,τι ακριβώς ζητάω.

 

 

Για την οθόνη θα συμφωνήσω με τον stm00192 και πάλι....

 

Επίσης αν από το Lian Li PC-P80 πας στο Haf X sorry αλλά θα απογοητευτείς...

Τουλάχιστον ας πήγαινε σε 600T ή κάτι αντίστοιχο τεσπα (ίδια τιμή έχουν πάνω κάτω)... Το Haf X το είδα από κοντά και ελαφρά φορτωμένο. Δεν είναι σταθερό σαν κουτί. Με απογοήτευσε :-(

Έχεις δίκιο, αλλά το έχω πάρει απόφαση ότι κουτί σαν το LianLi δεν πρόκειται να βρω (ειδικά με τα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω). Οπότε ήξερα από πριν ότι δεν ψάχνω για τέτοια ποιότητα. Το 600Τ το έχω υπ' όψη μου και μάλιστα ήταν η δεύτερη επιλογή. Διάβασα κάμποσα συγκριτικά, είδα μερικά video και τελικά είπα να προτιμήσω το HAF. Το αν έκανα καλά ή όχι θα φανεί σύντομα. Θεωρητικά από όλα αυτά τα πράγματα, το πρώτο που θα έχω στα χέρια μου θα είναι μάλλον το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αλλά το έχω πάρει απόφαση ότι κουτί σαν το LianLi δεν πρόκειται να βρω (ειδικά με τα λεφτά που είμαι διατεθειμένος να δώσω). Οπότε ήξερα από πριν ότι δεν ψάχνω για τέτοια ποιότητα. Το 600Τ το έχω υπ' όψη μου και μάλιστα ήταν η δεύτερη επιλογή. Διάβασα κάμποσα συγκριτικά, είδα μερικά video και τελικά είπα να προτιμήσω το HAF. Το αν έκανα καλά ή όχι θα φανεί σύντομα. Θεωρητικά από όλα αυτά τα πράγματα, το πρώτο που θα έχω στα χέρια μου θα είναι μάλλον το κουτί.

Παίρνεις το Lian Li PC-P80, από τον αδελφό σου και του πάς κάτι άλλο, καλό αλλά πιο οικονομικό! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω για την σταθεροτητα του haf....Το εχω με υδροψυξη και πιστευω οτι ειναι αρκετα σταθερο...Εχει αρκετα μερη πλαστικα αλλα σε καμια περιπτωση δεν δειχνει ψευτικο...!Τωρα αν να το συγκρινεις με τα LianLi οκ δειχνει ψευτικο και καθολου στιβαρο αλλα μιλαμε για 2haf 1LianLi σε ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαχα, έχεις δίκιο. Έπρεπε όμως να εξηγήσω ότι το παλιό δεν το χρησιμοποιώ πια σχεδόν καθόλου. Το έχω αφήσει στο πατρικό μου και παίζει με αυτό ο αδερφός μου. Δεν τολμώ να το πάρω γιατί θα με σφάξει. Στο άλλο σπίτι έχω μόνο ένα laptop τριετίας, οπότε κάθε φορά που θέλω να δω ένα καινούριο παιχνίδι πρέπει να... ξενιτεύομαι. :P

Ευτυχώς, υπάρχουν και χειρότεροι απο μένα! :P

Μας γ@μ@σαν τα νιάνιαρα! :-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πότε δεν συμπαθησα κανένα απο τα κουτιά της σειρας HAF αλλά όποτε το λέω εδω με μέσα με λενε ιεροσυλο και με κράζουνε!!! :P :X :-(

Συμφωνώ με τον ιερόσυλο και την κυρία...600T και απο εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...