Προς το περιεχόμενο

Gaming PC στα ~1200 ευρώ, σύντομη παρουσίαση


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ δεν μας τα λες καλά!! απο την μία λες ότι δεν αντεχεις οτιδήποτε λιγοτερο απο 26 αρα και απο την αλλη οτι τα μεινεις με την 19αρα για 2 - 3 μηνες!! Δεν έχει λογική αυτό!!

Τεσπα γουστο σου καπέλο σου ... δεν μοθ πεφτει λογος εμενα αλλα έτσι πως είσαι τωρα είναι σαν να προσπαθηεις να πιλοταρεις μαχητικο βλεποντας μεσα απο φινιστρίνι ψαροκαικου... εεε δεν παλευεται ουτε για τρεις μηνες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι όμως η 19άρα είναι προσωρινή λύση μέχρι να πάρω μεγαλύτερη. Αυτό που λέω είναι ότι όοοοοταν δεήσω να κάνω την αγορά (μετά από 1-2-3-4 μήνες), η πρώτη μου προτεραιότητα θα είναι μια 26άρα. Αν μέχρι τότε δεν υπάρχει φράγκο ή αν δεν βρω μία του γούστου μου, τότε θα κοιτάξω για λιγότερες ίντσες. Γενικά δεν βιάζομαι για την οθόνη. Το μεγάλο μου θέμα ήταν το ίδιο το PC.

 

Τέλος η 19άρα δεν είναι wide αλλά 5:4, οπότε δεν είναι δα και τόσο μικρή. Τουλάχιστον για τις εφαρμογές των Windows θα κάνει προσωρινά τη δουλειά της. Για τα οποια παιχνίδια έχω ακριβώς δίπλα μια 42άρα LG.

 

Ρε στείλτε την ψύκτρα ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις την 42αρα συνδεδεμενη για να παιζεις τα παιχνιδια και την 19αρα για τις εφαρμογες γραφειου τοτε αλλαζει το πραγμα.....

Ουτε την 26αρα μην παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις την 42αρα συνδεδεμενη για να παιζεις τα παιχνιδια και την 19αρα για τις εφαρμογες γραφειου τοτε αλλαζει το πραγμα.....

Ουτε την 26αρα μην παρεις.

Συμφωνώ με τον θάνο! αν έχεις και 42άρα τι την θές την οθόνη; Ταινίες και παιχνίδια στην μεγάλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον θάνο! αν έχεις και 42άρα τι την θές την οθόνη; Ταινίες και παιχνίδια στην μεγάλη..

 

Μου αρεσει οταν εσυ συμφωνεις μαζι μου..... :P :P :P

 

Ο Χρησταρας που εχει χαθει ρε?μου ελειψε το μ@λ@κισμενο.χαχαχα.εβαλε κατι φωτογραφιες στο fb με την γουρουνα.ολο βολτες κανει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει οταν εσυ συμφωνεις μαζι μου..... :P :P :P

 

Ο Χρησταρας που εχει χαθει ρε?μου ελειψε το μ@λ@κισμενο.χαχαχα.εβαλε κατι φωτογραφιες στο fb με την γουρουνα.ολο βολτες κανει.

 

Ναι ναι πήρε την γουρούνα και ησυχάσαμε :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε επιτέλους σήμερα η ψύκτρα και το G19. Για να λύσω την απορία της Karmen (που είμαι σίγουρος ότι την έχει φάει η αγωνία :P) το πληκτρολόγιο είναι από τα πιο ήσυχα που έχω δοκιμάσει ποτέ. Είχα πρόχειρα για δοκιμή το original Logitech G15 και μερικά της Microsoft, όμως όλα έκαναν πολύ περισσότερη φασαρία από το G19. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής και φυσικά όλα τα λεφτά η -πανεύκολη- εναλλαγή χρωμάτων. Θεωρητικά μπορείς να χρησιμοποιείς 16,7 μύρια από αυτά, μέσω της χρωματικής κλίμακας RGB.

 

4 πράγματα με χάλασαν λίγο. Πρώτον υπήρχε ένα μικρό σκουπιδάκι μέσα στην οθόνη, αλλά με λίγο... κοπάνημα κατέβηκε στο κάτω μέρος της και πλέον δεν φαίνεται καθόλου. Δεύτερον, το "κάτω" του d-pad είναι λίγο ευαίσθητο και πολλές φορές το πληκτρολόγιο το καταλαβαίνει σαν "ΟΚ" (το κεντρικό κουμπί του d-pad). Τρίτον η ροδέλα του ήχου στα δεξιά χαμηλώνει τον ήχο πολύυυυυυ αργά. Για να φτάσω τον ήχο από το 100% στο 50%, πρέπει να περιστρέψω το control κάπου 6-7 φορές!

 

Τέταρτον το αγγλικό layout του keyboard, που όμως δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα μόλις συνηθίσεις ότι το σύμβολο που εμφανίζεται στο κουμπί είναι διαφορετικό από αυτό που εκτυπώνει. Και φυσικά στα μείον ο ακροδέκτης του τροφοδοτικού που έχει το αγγλικό βύσμα. Έχω γεμίσει αντάπτορες στο σπίτι ρε γμτ, οι μισές συσκευές είναι με τέτοιους ακροδέκτες.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να συνδέσω USB συσκευή πάνω στο keyboard, να δω πόσα mA θα σηκώσει. Λόγω της εξωτερικής τροφοδοσίας δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα, αλλά επειδή για τα πολλά mA πρέπει να υπάρξει software negotiation μεταξύ των 2 συσκευών, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τίποτα.

 

Περνώντας στο ζουμί (δηλ. στο ίδιο το PC), έφαγα ένα ωραιότατο 7ωράκι μέχρι να το στήσω. Η Α70 (που με ζόρισε λίγο από δική μου απροσεξία) τοποθετήθηκε σε οριζόντια διάταξη push-pull, με τον push στις 1600 στροφές και τον pull στις 2000. Γενικά δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία και από θερμοκρασίες μια χαρά. Η CPU με default clocking βρίσκεται γύρω στους 34 βαθμούς σε idle. Το manual της Α70 πάντως είναι πραγματικά για γέλια. Τα μισά εξαρτήματα δεν σου λέει καν που χρησιμεύουν και τι να τα κάνεις. Αν κάποιος διαβάσει μόνο το installation manual πραγματικά έχει ελάχιστες ελπίδες να "κουμπώσει" σωστά την ψύκτρα.

 

Το καλό είναι ότι δεν "τρωει' καθόλο χώρο από τις μνήμες, οπότε αν στο μέλλον χρειαστούν περισσότερα modules, θα είναι πάρα πολύ εύκολο να τοποθετηθούν.

 

Μετά από ένα έξτρα ευχάριστο (ΝΟΤ) τρίωρο μαζέματος-"χτενίσματος"-κουμπώματος των υπόλοιπων καλωδίων, μπορώ να πω ότι το κουτί "άναψε" με τη μία, χωρίς προβλήματα. Πράγμα περίεργο, αφού κάθε φορά όλο και κάτι διαφορετικό συμβαίνει... :-( Το HAF X δουλεύει με 5 ανεμιστήρες, σε θερμοκρασία 24-25 βαθμών. Γενικά είναι ήσυχο αλλά πιστεύω ότι με έναν εξάρι fan controller θα βελτιώσω ακόμα περισσότερο την κατάσταση (δεν είναι άμεση προτεραιότητα όμως). Στα συν η δυνατότητα συμμαζέματος των καλωδίων στην "πίσω" μεριά του κουτιού, ώστε να μην μπλέκουν στη μητρική και κόβουν τη ροή αέρα.

 

Ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι η έλλειψη φίλτρου σκόνης στο κάτω μέρος του κουτιού. Το PSU Corsair τοποθετήθηκε με τον ανεμιστήρα προς τα κάτω (ώστε να ρουφάει φρέσκο αέρα), οπότε αναγκαστικά θα μαζεύει και σκόνη. Έχω δει διάφορα custom φίλτρα ειδικά για το HAF X, αλλά πάνε ο κούκος αηδόνι. Ίσως πάρω ένα φτηνό φίλτρο από 12άρι fan και το στριμώξω όπως-όπως.

 

Επίσης πρώτη φορά είδα από κοντά UEFI BIOS και κουφάθηκα. Αυτό το πράγμα είναι κατευθείαν από ταινία επιστημονικής φαντασίας. Από αύριο αρχίζει το σκάλισμα!

 

Τα υπόλοιπα (εγκατάσταση Win7/64, drivers κλπ) προχώρησαν με συνοπτικές διαδικασίες και πλέον λείπει μόνο η κάρτα γραφικών. Την περιμένω μέσα στη βδομάδα. Μετά.... Fifa και NBA 2k!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δεν είναι και εντελώς κενό. Έχει ένα τρυπητό πλέγμα από σκληρό πλαστικό που κάπως περιορίζει τη σκόνη, αλλά δεν είναι και κανονικό φίλτρο σκόνης (όπως πχ. αυτό το πολύ ψιλό που έχει το μπροστινό μέρος). Απ' όσο διάβασα η έλλειψη φίλτρου σε αυτό το σημείο είναι γενικό θέμα του HAF X και ουσιαστικά δημιουργεί πρόβλημα μόνο σε όσους βάζουν το ανεμιστήρι του τροφοδοτικού στο κάτω μέρος.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια γνώμη για τη Dell U2312HM; Είναι χειρότερη από την κλασικό U2311H; Διάβασα κάμποσα θέματα στο insomnia και αλλού και δεν έβγαλαν άκρη.

 

http://www.skroutz.g...se=dell+u2312hm

 

Άλλα μόνιτορ που έχω δει είναι τα:

 

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με επιλογή IPS vs TN. Δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ IPS από κοντά, αλλά απ' όσο έχω καταλάβει αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε μέγεθος και στα πιστότερα χρώματα και των μεγαλύτερων γωνιών θέασης των IPS, μάλλον θα προτιμούσα ένα ΤΝ (ναι ΤΝ, δεν είναι τυπογραφικό, δεν ασχολούμαι με φωτογραφία και τέτοια, αραιά και που μόνο σκαλίζω κανα Photoshop. Τώρα αν πχ. το πράσινο δεν είναι εντελώς σωστό κλπ ελάχιστα με ενδιαφέρει).

 

Επίσης πήρα επιτέλους απόφαση, ότι η οθόνη δεν με ενδιαφέρει να έχει HDMI (πόσο μάλλον και DVB-T δέκτη, τη μόδα του καιρού μας). Γενικά δίνω μέχρι 200-220 ευρώ.

 

edit: μου φαίνεται τελικά θα πάω στην U2312HM και τελειώνει η υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

(το νου σας, βγάζω φτυάρι)

 

Σχεδόν τρία χρόνια αργότερα, το PC τσουλάει ακόμα. Στο ενδιάμεσο αγόρασα επιπλέον:

 

Και πλέον ήγγικεν η ώρα για νέα κάρτα γραφικών, οπότε παρήγγειλα την Sapphire R290 Tri-X OC 4GB και την περιμένω από βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...