Προς το περιεχόμενο

Gaming PC στα ~1200 ευρώ, σύντομη παρουσίαση


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήραν πριν λίγο από getitnow και είπαν να πάω να το παραλάβω. Άιντε να δούμε...

 

Και γω σήμερα το παρέλαβα :-D

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις όσον αφορά τη θερμική απόδοση δεν είναι και οι καλύτερες πάντως.. Στις κάρτες γραφικών που ήθελα να ρίξω τις θερμοκρασίες έχω τις ίδιες.. Βέβαια δεν έβαλα προς το παρόν το Fan duct του GPU γιατί θέλει λίγο κόψιμο για να ταιριάξει με τις ψύκτρες.

 

Σίγουρα όμως είναι πολύ καλύτερο από άποψη θορύβου συν το ότι έχει φίλτρα σκόνης παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς δεν μπορώ να τεστάρω όλα αυτά που γράφεις καθώς το κουτί είναι ακόμα άδειο :P Πριν λίγα λεπτά το έβγαλα από τη συσκευασία του και κατάλαβα τι εννοούσε η Karmen περί πλαστικού κλπ και ποιά είναι η σύγκριση με τα Lian Li.

 

Παρ' ολ' αυτά νομίζω ότι θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Περιμένω τώρα να αρχίσουν να έρχονται τα επόμενα συμπράγκαλα για να το στουμπώσω (μέχρι στιγμής έχω πάρει στα χέρια μου μόνο τα ηχεία και το σκληρό 2TB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράει αλλά αργά. Ήρθε σήμερα και το τροφοδοτικό (Corsair TX650v2). Επίσης παρήγγειλα ένα έξτρα ανεμιστήρα 20άρι Coolermaster Megaflow (αυτόν με τα ledάκια) και επειδή άρχισαν να μαζεύονται πολλοί, λέω να πάρω κανα fan controller. Τούτο εδώ (Kaze Master Pro) λέει τίποτα; http://www.eworld.co...ts/details/1234

 

Έχω διαβάσει ενθουσιώδεις κριτικές γενικά αλλά ζητάω κι άλλη μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς δεν κάνουν θόρυβο αυτά τα 200άρια. Εγώ τα μόνα που ακούω είναι τα ανεμιστήρια απ'τις κάρτες γραφικών και του επεξεργαστή όταν ανεβάζουν στροφές.

Σε κάθε περίπτωση δούλεψέ το πρώτα το μηχάνημα και βλέπεις.

 

Πάντως όσον αφορά τη θερμική απόδοση , χρειάστηκε να βγάλω το φίλτρο σκόνης προσωρινά απ'το πλαινό ανεμιστήρα καθώς οι κάρτες γραφικών μου είναι κυριολεκτικά η μια πάνω στην άλλη και χρειάζονται πολύ φρέσκο αέρα. Ωραία τα φίλτρα σκόνης αλλά κόβουν πολύ την ροή. Θα το ξαναβάλω όταν δροσίσει λίγο ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς δεν κάνουν θόρυβο αυτά τα 200άρια. Εγώ τα μόνα που ακούω είναι τα ανεμιστήρια απ'τις κάρτες γραφικών και του επεξεργαστή όταν ανεβάζουν στροφές.

Σε κάθε περίπτωση δούλεψέ το πρώτα το μηχάνημα και βλέπεις.

 

Πάντως όσον αφορά τη θερμική απόδοση , χρειάστηκε να βγάλω το φίλτρο σκόνης προσωρινά απ'το πλαινό ανεμιστήρα καθώς οι κάρτες γραφικών μου είναι κυριολεκτικά η μια πάνω στην άλλη και χρειάζονται πολύ φρέσκο αέρα. Ωραία τα φίλτρα σκόνης αλλά κόβουν πολύ την ροή. Θα το ξαναβάλω όταν δροσίσει λίγο ο καιρός.

Στο θέμα του πλαϊνού ανεμιστήρα, όχι της κάρτας,του πύργου, εγώ τον είχα να φυσάει προς τα μέσα, αλλά επειδή γέμιζε σκόνες,το αντέστρεψα να φυσάει προς τα έξω!Μακακια μου?

Και στην περίπτωση της υλοποίησης της Asus με DirectCU II,που βγάζει τον ζεστό αέρα από το πάνω μέρος της κάρτας,δλδ προς το πλαϊνό μέρος του πύργου,θα ήτα καλύτερα το ανεμιστηράκι να βγάζει τον αέρα προς τα έξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκάσω ρε γμτ. Έχουν έρθει σχεδόν τα πάντα, εκτός από την ψύκτρα της Corsair. Η πλάκα είναι πως αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που μου ταχυδρόμησαν (από Amazon, στις 6/9). Από τότε έχουν έρθει όλα τα άλλα, ακόμα και μεταγενέστερες παραγγελίες από το Amazon, εκτός από την ψύκτρα!

 

Έτσι μου 'ρχεται να στήσω το PC με τη μαμήσια της Intel και μετά να την αντικαταστήσω, αλλά βαριέμαι τη φασαρία με τις σιλικόνες και το ράβε-ψήλωνε.

 

Μερικές προσθήκες που έγιναν στην αρχική σύνθεση ήταν το dvd-rom Sony Optiarc AD-7260S και ένα 20άρι ανεμιστήρι Coolermaster Megaflow με μπλε LED για την πλαϊνή πόρτα (το original fan της πόρτας πήγε στο πάνω μέρος του κουτιού).

 

Τέλος για πληκτρολόγιο έκανα την -γκουχ- κλασική υπέρβαση, παίρνοντας το Logitech G19 (με την έγχρωμη οθόνη, ενώ στο άλλο PC έχω την παλιά καλή έκδοση του G15). Τι να κάνουμε, έχω μια αδυναμία στα καλά keyboards/mouses και το συγκεκριμένο το βρήκα σε καλή τιμή στο amazon, γύρω στα 120 ευρώ.

 

Η σύνθεση θα ολοκληρωθεί με διάφορα περισσευούμενα περιφερειακά, όπως έναν εσωτερικό 700άρη SATA 3,5" (στις θύρες hot plug του HAF X), ένα ποντίκι Logitech ΜΧ518 και -προσωρινά- μια NEC 19" (αγορασμένη προ 5ετίας).

 

Ένα καλό πολύμπριζο μου λείπει και καθάρισα. Αρκεί να έρθει εκείνη η γ@μωψύκτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν μου έχει έρθει ακόμα. Το περιμένω Δευτέρα-Τρίτη (φαντάζομαι) για να του βγάλω τα συκώτια. Μόλις μάθω θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν μου έχει έρθει ακόμα. Το περιμένω Δευτέρα-Τρίτη (φαντάζομαι) για να του βγάλω τα συκώτια. Μόλις μάθω θα σου πω.

Είδα βίντεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο αλλάζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

 

έχει στο Gallery Της Logitech :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ αυτό κοιτάω τώρα. Έχουν επίσης διάφορα video στο YT, όπως τα παρακάτω:

 

 

Γενικά το πληκτρολόγιο κάνει παπάδες.

 

Λειτουργεί ακόμα και ως χριστουγεννιάτικο δέντρο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, έχεις ένα δίκιο όμως ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να πάρω οθόνη άμεσα. Η συγκεκριμένη αποτελεί πολύ καλή πρόταση αλλά έχει 2 κουσούρια. Κατά πρώτον δεν έχει είσοδο HDMI (που το θέλω οπωσδήποτε) και κατά δεύτερον είναι... 23άρα.

 

Έχοντας συνηθίσει σε 26άρα, θα ήθελα πρώτα να εξαντλήσω τις πιθανότητες για μια μεγάλη οθόνη, πριν κοιτάξω κάτι μικρότερο. Η 26άρα ίσως να μην έχει τόσο καλό panel, αλλά είπαμε: για μένα "monitor size >>> all". Απλώς θα περάσει λίγος καιρός (ίσως 2-3 μήνες) μέχρι να αποφασίσω να τα "σκάσω" για οθόνη.

 

Το πληκτρολόγιο, είπαμε. Δεν έχει λογική, ήταν αδυναμία και υπέρβαση ταυτόχρονα. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...