Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις σχετικα με Γυμναστικη-Διατροφη


pavlos1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, απο αυριο αρχιζω γυμναστηριο και θα ηθελα την γνωμη σας σε καποια ερωτηματα μου.. Καταρχην ειμαι 15 ετων, 1.78 υψος και 78 κιλα και λιπος εχω μονο στην περιοχη της κοιλιας και αυτο δεν ειναι πολυ..Τα πως εχω τοσα κιλα δεν μπορω να το καταλαβω βεβαια μιας και δεν ειμαι παχυς (!), φυσιολογικος προς γυμνασμενος ειμαι θα ελεγα..

 

Το γυμναστηριο το αρχιζω με σκοπο να φτιαξω το σωμα μου ( οχι να γινω κανα τουμπανο-φουσκωτος ), να φτιαξω συνολικα ολο το σωμα μου στους επομενους μηνες ( μεχρι το καλοκαιρι :mrgreen: )..

 

Στο γυμναστηριο εβαλα 4μηνο, αλλα αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να το συνεχισω μεχρι το καλοκαιρι τουλαχιστον, και γενικα δεν νομιζω να το σταματησω..

 

1) Σκεφτομουν το προγραμμα κι ειχα στο νου μου να ενταξω και αεροβικη ασκηση ( σκαλες στο σπιτι μου ) και ηθελα την γνωμη σας για το πως να τα κανω και τα 2..Να κανω αεροβικη και βαρη την ιδια μερα ή μηπως αεροβικη να κανω τις μερες που δεν θα πηγαινω γυμναστηριο? Και αν κανω κα τα 2 την ιδια μερα, ποιο ειναι καλυτερο να κανω πρωτο? Αεροβικη και μετα βαρη η το αντιθετο?

 

2) Θα χρειαστει να κανω καποιο ειδος διατροφης για να φτιαξω το σωμα μου ( οχι φουσκωτος οπως προανεφερα ) ? Τα βασικα τα εχω στο νου μου οπως πιο πολλες πρωτεινες μετα το gym και αν θελω να χασω λιπος πρεπει να τρωω λιγοτερους υδατανθρακες..

 

3) Εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο για να επιτυχω τον σκοπο μου? Καθε βοηθεια-παρατηρηση ευπροσδεκτη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αεροβικη όσο περισσότερο κάνεις τόσο καλύτερο για σένα. Ργω θα πρότεινα Δευτέρα - Τετ. - Παρασκευη βάρη και 15-20' αερόβιο αφου τελειώσεις και τριτη - πεμπτη μόνο αερόβιο σε ότι όργανο σε βολευει. Αν δεν σε βολεύει κανε Δ. - Τρ. - Πε, Πα βαρη κ αερόβιο στο τέλος κ Τετάρτη μόνο αερόβιο.

2) Αν δεν εχεις θέμα βαρους και περιττού λιπους δεν χρειάζεται να αλλαξεις διατροφικές συνηθειες αλλά να ξέρεις κόβοντας τα λίπη και βελτιώνοντας την διατροφή σου θα δεις καλύτερη γράμμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αεροβικη όσο περισσότερο κάνεις τόσο καλύτερο για σένα. Ργω θα πρότεινα Δευτέρα - Τετ. - Παρασκευη βάρη και 15-20' αερόβιο αφου τελειώσεις και τριτη - πεμπτη μόνο αερόβιο σε ότι όργανο σε βολευει. Αν δεν σε βολεύει κανε Δ. - Τρ. - Πε, Πα βαρη κ αερόβιο στο τέλος κ Τετάρτη μόνο αερόβιο.

2) Αν δεν εχεις θέμα βαρους και περιττού λιπους δεν χρειάζεται να αλλαξεις διατροφικές συνηθειες αλλά να ξέρεις κόβοντας τα λίπη και βελτιώνοντας την διατροφή σου θα δεις καλύτερη γράμμωση.

 

1) Αεροβικη σκεφτόμουν να κάνω σπίτι μου στις σκάλες ανεβοκατεβασμα που εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή αεροβικη άσκηση...πρόγραμμα ακριβώς δεν θα μπορώ να ακολουθήσω γιατί θα μεταβάλλεται λόγω σχολείου..σκεφτόμουν 3 φορές την εβδομάδα βάρη κι μετά λίγο αεροβια, κι 1-2 φορές μόνο αεροβια 30 με 60 λεπτά..

 

2) από άποψη περιττού λίπους μόνο στην κοιλιά εχω όπου λογικα δεν θα φαίνονται οι κοιλιακοί μιας κι ξέρω ότι δεν πρέπει να έχεις καθόλου λίπος για να φανούν.. Εγώ ευτυχώς δεν εχω πολύ, όμως εχω λίγο εκεί και το μόνο πρόβλημα από άποψη περιττού λίπους βρίσκεται εκεί παρόλο που δεν είναι πολύ το λίπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεβασμα της σκαλας ειναι καλό το κατέβασμα παλι οχι :P Γενικά αν έχεις γηπεδο κοντα ή χώρο να τρέξεις προτίμησε το, χωρις να αφήσεις τις σκάλες, επίσης και μέσα στο γυμναστηριο κανε κανα διάδρομο. 45-50΄ειναι υπεραρκετα για αερόβιο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Στο θέμα διατροφής που λες, εγώ θα πρότεινα απλά να καθαρίσεις από όλα τα περιττά και να ρίξεις την έμφαση στο θερμιδικό έλλειμα που θα σου επιτρέψει να χάσεις σιγά σιγά σωματικό λίπος. Ρίξε μια ματιά σε πρόγραμμα διατροφής bodybuilding/fitness αλλά χωρίς υπερβολές για το στόχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε γιατί είσαι μικρός, μην πλακωθείς στα βάρη. Σε αυτή την ηλικία, εγώ θα πρότεινα πιο "φυσική" γυμναστική. Δηλαδή κυρίως αερόβια, κοιλιακούς, κάμψεις, έλξεις κτλ. Το σώμα σου ακόμα αναπτύσσεται και αλλάζει και δεν είναι το καλύτερο να το επιβαρύνεις. Εξάλλου, αν μάθεις από τώρα να κάνεις αερόβια άσκηση, θα έχεις πολλαπλά οφέλη στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπέρα σε όλους! Προσωπικά για θέματα αθλητικής διατροφής ενημερώνομαι στο portal διατροφής του medNutrition. Μπορείτε να δείτε εδώ: www.mednutrition.gr/diatrofi-a-w/odigos-diatrofis/athlitiki-diatrofi. Πρόσφατα μάλιστα έχει βγει και αντίστοιχο podcast σχετικά με την αθλητική διατροφή. Η ενότητα του podcast ονομάζεται ''το πιάτο του αθλητή''  και το πρώτο θέμα έχει τίτλο: ''Τι να τρώει ένας αθλητής πριν τη σωματική δραστηριότητα; Ποιες παραμέτρους πρέπει να λαμβάνει υπόψη;'' εάν σας ενδιαφέρει να το ακούσετε μπορείτε να το ακούσετε στο ακόλουθο

link: www.mednutrition.gr/ti-na-troei-enas-athlitis-prin-ti-swmatiki-drastiriotita-poies-parametroys-prepei-na-lambanei-ypopsi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...