Προς το περιεχόμενο

ΤΟ Linux ή ΤΑ Linux; ΤΟ Windows ή ΤΑ Windows;


orotoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

All time classic debate?

 

Το "τάδε" βγήκε για Linux

 

Θα βάλω Linux

 

Πολύ ωραίΕντάξει με Linux

 

Δοκίμασε να βάλεις τα/το Linux/Windows/MAC OS

 

Γενικά... μπορούν να βρεθούν workarounds για να μην αρχίσει αυτή η χαζή αντιπαράθεση.... :P

 

 

Αλλά επειδή είναι Κυριακή και ωραία μέρα για χαζές αντιπαραθέσεις...

 

 

Το άρθρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάλλιστα για να προσδιορίσει κανείς για τι μιλάει. Μιλάει για το σύνολο ή για κάτι συγκεκριμένο;

 

Π.χ., τα MAC OS θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για το σύνολο των εκδόσεων MAC OS.

Το ίδιο και με τα Linux. Π.χ., τα Linux είναι μία σειρά από ....

Το ίδιο και με τα Windows..

 

Αλλά, το Linux Arch/Debian/Fedora/Mint/Gentoo/Centos

 

Όπως, το Windows XP/Vista/7. Βέβαια... πιο πολύ μου αρέσει να λέω "7άρια" παρά "7άρι".

 

 

Επίσης, επειδή όταν μιλάς με κάποιον θες να συνεννοηθείς, εάν μιλάς με κάποιον που γνωρίζει, μπορείς κάλλιστα να ακολουθήσεις αυτό που λένε τα παιδιά για GNU/Linux. Εάν μιλάς με κάποιον νεοεισερχόμενο, τότε μπορείς να του πεις αυτό που λένε οι περισσότεροι.

 

Όπως δεν θα πεις στους γονείς σου τα ελαττώματα του IE αλλά ένα απλό "ο Chrome/Opera/Firefox είναι καλύτερος γιατί είναι πιο καλός". Και αυτό θα φτάνει για να τον αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω να πω οτι , προφανως , δεν εχουν καμια σχεση με το λειτουργικο , ουτε καν εχουν περασει απεξω ή η εμπειρια τους βασιζεται στο "φαινεσθαι" [κυριως ubuntu και παραγωγα users (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα)]. :P

 

Επισης ξαναλω για πολλοστη φορα.

 

Ενα ειναι το GNU/Linux

 

Οι διανομες-πακεταρισμα-παραλλαγες (δεν ξερω να στο περιγραψω ακομα πιο απλα για να το καταλαβεις) του πολλες.

 

Ποσο πιο απλα να το πω?

 

:-(

Κοιτα εσυ σαν πιο εμπέιρος το καταλαβαινεις ετσι που πιθανοτατα ειναι το σωστο αλλα δεν μπορει να χωρεσει το δικο μου μυαλουδακι :P πως ενα καρο λειτουργικα προγραμματα για Η/Υ mint,ubuntu,fedora,opensuse,debian κλπ με ενα καρο διαφορετικα UI xfce,kde,gnome κλπ και ενα καρο φορητα λειτουργικα συστηματα οπως meego,maemo,limo,Android κλπ να μην εχει πλυθυντικο αριθμο και να εχει μονο ενοικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok , ας το παμε αλλιως , μηπως και.

 

Απαντησε μου τα εξης:

 

Τι ειναι το mint

 

Τι ειναι το debian

 

Τι ειναι το android.

Ειναι linux based Λ.Σ.

Βασικα τωρα που το σκεφτομαι μετα απο ωρα μηπως τελικα επειδη οπως ειπα και πιο πανω λογω απειριας μπευρδευομαστε και δεν θα επρεπε νσ λεμε τα linux που ειναι ενα αλλα τα unix και τα συνχαιουμε λανθασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... ποιασαμε ΤΑ Unix τωρα! :-D

Τα Solaris, τα HP-UX, τα IRIX και παει λεγοντας...

 

Φιλε μου, ενα ειναι και το Unix. Οι εκδοσεις του ειναι διαφορες, αλλα το unix... ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... ποιασαμε ΤΑ Unix τωρα! :-D

Τα Solaris, τα HP-UX, τα IRIX και παει λεγοντας...

 

Φιλε μου, ενα ειναι και το Unix. Οι εκδοσεις του ειναι διαφορες, αλλα το unix... ενα.

Χαχαχα με εχεις παρει με στραβο ματι :lol:

Ας μου πει καποιος τοτε ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες στις διαφορες διανομες unix και linux ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα με εχεις παρει με στραβο ματι :lol:

Ας μου πει καποιος τοτε ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες στις διαφορες διανομες unix και linux ?

Κοιτα, απο Unix μονο Solaris εχω δοκιμασει, οποτε δεν μπορω να ξερω τις διαφορες του με το IRIX π.χ. Αλλα οι διαφορες διανομες linux, ολοι ξερουμε πανω-κατω τι διαφορες εχουν. Π.χ rpm's vs deb's vs tar.gz's. Ή διαφορές στα scripts και το που τοποθετουνται. Ουσιαστικα ο πυρηνας των βασικων εντολων ομως ειναι ο ιδιος και κοινος, οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε για σημαντικες διαφορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα με εχεις παρει με στραβο ματι :lol:

Ας μου πει καποιος τοτε ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες στις διαφορες διανομες unix και linux ?

 

Χοντρικα τα πραγματα εχουν ως εξης.

 

Το unix ηταν/ειναι λειτουργικο που ειχε βρει κυριως εφαρμογη σε servers.Σε βαθμο τετοιο που μεγαλες εταιριες του χωρου ειχαν τροποποιησει/φερει στα μετρα των servers τους δημιουργοντας παραλλαγες(λεγε με διανομες).Η ΗP για παραδειγμα ειχε το HP-UX , η IBM το AIX , η Silicon Graphics το IRIX , η SUN το Solaris κλπ κλπ κλπ.

 

Επειδη εχω δουλεψει σε ολα τα παραπανω σου λεω εγγυημενα οτι τραγικες διαφορες δεν ειχανε.Διαφοροποιουνταν σε configuration files και σε ελαχιστες εντολες , οπως καλη ωρα γινεται και με τις διαφορες διανομες linux.

 

Καποια στιγμη υπηρξε μια ταση να μπει το unix και στους προσωπικους υπολογιστες αλλα προφανως επρεπε να τροποποιηθει για να υποστηριζει το hardware των pc.Διοτι αλλο το hardware εκει στους σερβερς και αλλο στα πισι.Και ετσι σιγα σιγα προεκυψε το λινουξακι μας . :-)

 

Δες και την παρακατω εικονα να δεις πως πηγε η δουλεια...

 

http://el.wikipedia....%CE%BF:Unix.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι linux based Λ.Σ.

Βασικα τωρα που το σκεφτομαι μετα απο ωρα μηπως τελικα επειδη οπως ειπα και πιο πανω λογω απειριας μπευρδευομαστε και δεν θα επρεπε νσ λεμε τα linux που ειναι ενα αλλα τα unix και τα συνχαιουμε λανθασμενα.

 

 

οκ i rest my case.

 

for the record

 

mint = διανομη GNU/Linux

 

debian = διανομη GNU/Linux

 

android = λειτουργικο που χρησιμοποιει τον linux kernel.

 

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το GNU/Linux ειναι ενα , τοτε τι να πω. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ i rest my case.

 

for the record

 

mint = διανομη GNU/Linux

 

debian = διανομη GNU/Linux

 

android = λειτουργικο που χρησιμοποιει τον linux kernel.

 

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το GNU/Linux ειναι ενα , τοτε τι να πω. :-(

ΟΚ το εμπεδωσα :-D τωρα θελω να διωξω της αμφιβολιες :mrgreen:

Αλλη απορεια λοιπον ολες η διανομες βασιζονται σε μια κερνελ και αν οχι υπαρχει διανομη που να βασιζεται σε microkernel ή exokernel κλπ και οχι σε monolithic kernel ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...