Προς το περιεχόμενο

ΤΟ Linux ή ΤΑ Linux; ΤΟ Windows ή ΤΑ Windows;


orotoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καμια περιπτωση δεν ηταν υποτιμητικο.

 

Ηταν καθαρα διαπιστωση απο αυτα που διαβασα.

 

Δηλαδη - 5 νοματεους να σου εξηγουν το σωστο , και εσυ να επιμενεις στο λαθος.

 

:-(

Φιλε τριτωνα ο καθενας αντιλαμβανεται καποια πραγματα διαφορετικα μπορει να εχετε δικιο αλλα εμενα αυτα που διαβαζω μου λενε οτι αναλογα με τη περιπτωση ειναι το ή τα.

 

Οσο για το χθεσινο ισως σε παραξηγησα δεν ημουν και πολυ καλα ηταν και αργα οποτε σου ζητω ξανα συγνωμη ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γυναικα το εγραψε το αρθρο, οποτε δικαιολογειται να γραφει για... την Linux. :rolleyes:

 

Εμενα αυτο που με προβληματιζει, ειναι η προφορα.

Λιξουξ ή Λιναξ?

 

Λινουξ. το Λι "βλαχικο" :P

 

 

Πιο πολυ προς λινιξ μου παει (σαν Le-neks). Τουλαχιστον σε αγγλοφωνο context. Οταν μιλαω στα ελληνικα το λεω λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα το λεω Λινουξομπαλο , οποτε δεν με πιανει.

 

:P

Φιλε τριτονα μετα την ιστορικη αψιμαχιας μας :P εψαξα περισσοτερο το νετ και ειδα οτι παρα πολυ χρηστες πιστευουν οτι το linux εχει πληθυντικο και μαλιστα χρησιμοποιουν τον αδοκιμο ορο linuxes.

 

Εσυ τι εχεις να πεις για αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια διαπίστωση από τα άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι. Οι άσχετοι λένε "τα λίνουξ", "τα ubuntu", "τα office" και πάει λέγοντας. Αντίθετα, αυτοί που ξέρουν τι τους γίνεται λένε το linux, το office κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια διαπίστωση από τα άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι. Οι άσχετοι λένε "τα λίνουξ", "τα ubuntu", "τα office" και πάει λέγοντας. Αντίθετα, αυτοί που ξέρουν τι τους γίνεται λένε το linux, το office κτλ.

To office ειναι ενα αρα παει ενοικος, τα windows ειναι πολλα παει πλυθιντικος αλλα το/τα linux ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουμε το πυρινα και τις διανομες οποτε για αυτο σφαζομαστε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To office ειναι ενα αρα παει ενοικος, τα windows ειναι πολλα παει πλυθιντικος αλλα το/τα linux ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουμε το πυρινα και τις διανομες οποτε για αυτο σφαζομαστε :-D

Αυτός που θα πει "τα linux", θα πει και "τα ubuntu". ΣΤΑΝΤΑΡ! Δεν υπάρχει λόγος σφαγής :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά σ'αυτή τη χώρα να μην κάνουμε τον πολύξερο και να συμπορευόμαστε με την άποψη αυτών που όντως γνωρίζουν τα πράγματα δεν πρόκειται να υπάρξει. Ο καθένας το χαβά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά σ'αυτή τη χώρα να μην κάνουμε τον πολύξερο και να συμπορευόμαστε με την άποψη αυτών που όντως γνωρίζουν τα πράγματα δεν πρόκειται να υπάρξει. Ο καθένας το χαβά του...

Φιλε μου μπορει καποιες φορες να ειναι εκνευριστικο αλλα το να λεει ο καθενας τη γνωμη του και να γυνεται διαλογος ειναι η πεμπτουσια ενος forum ^_^ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας στο νοσοκομείο γιατί δεν ξέρεις τι έχεις, και ακούς 3-4 γιατρούς να σου εξηγούν τι συμβαίνει, δεν αμφισβητείς τη διάγνωση. Όχι εσύ, γενικά το λέω. 5-6 μηνύματα σε αυτό το thread να διαβάσει κάποιος, από μέλη που είναι κάτι παραπάνω από "γιατροί" αρκεί για να συνάγει το συμπέρασμα του topic.

 

Υ.Γ. βασικά η νοοτροπία κάποιου (όχι εσένα προσωπικά redonin7) να επιμένει στην έκφραση "τα linux" είναι ακριβώς όμοια με αυτή που έχουν μερικοί και επιμένουν να γράφουν greeklish τη σήμερον, να εκφράζονται με αγγλικές φράσεις κτλ κτλ... Έχουμε εξεφτελίσει τη γλώσσα μας και αντί να δούμε το σωστό και να το εφαρμόσουμε λέμε προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για να κάνουμε το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε τριτονα μετα την ιστορικη αψιμαχιας μας :P εψαξα περισσοτερο το νετ και ειδα οτι παρα πολυ χρηστες πιστευουν οτι το linux εχει πληθυντικο και μαλιστα χρησιμοποιουν τον αδοκιμο ορο linuxes.

 

Εσυ τι εχεις να πεις για αυτο ?

 

Εχω να πω οτι , προφανως , δεν εχουν καμια σχεση με το λειτουργικο , ουτε καν εχουν περασει απεξω ή η εμπειρια τους βασιζεται στο "φαινεσθαι" [κυριως ubuntu και παραγωγα users (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα)]. :P

 

Επισης ξαναλω για πολλοστη φορα.

 

Ενα ειναι το GNU/Linux

 

Οι διανομες-πακεταρισμα-παραλλαγες (δεν ξερω να στο περιγραψω ακομα πιο απλα για να το καταλαβεις) του πολλες.

 

Ποσο πιο απλα να το πω?

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μαζευτεί 10 κομπιουτεράδες να λύσουμε γλωσσολογικό ζήτημα :P

Σαφώς η λογική επιβάλει:

- το (λειτουργικό σύστημα) windows

- το (λειτουργικό σύστημα) linux

- το (λογισμικό) office

- το (λογισμικό) firefox

 

Από 'κει και πέρα, σε ορισμένες περιπτώσεις, η ονοματοδοσία είναι και θέμα γούστου του δημιουργού, η Microsoft ας πούμε, νομίζω αναφέρει "τα Windows" επίσημα (παρόλο που γλωσσολογικά δεν είναι σωστό).

 

Μετά παίζει ρόλο και η συνήθεια, λέμε "άνοιξε τον browser"/"μου έκλεισε ο browser" και μας ακούγεται σωστό, ενώ δεν είναι ούτε σωστό ούτε λάθος, μιας που δεν είναι ορολογία, αλλά η αγγλική λέξη για τον "περιηγητή". Όπως το "Θα πάω να wash τα dishes" δεν είναι ούτε σωστό ούτε λάθος, απλά fail :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...