Προς το περιεχόμενο

ΤΟ Linux ή ΤΑ Linux; ΤΟ Windows ή ΤΑ Windows;


orotoi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολες οι εκδοχες ειναι περιπου σωστες. Αυτες οι συγχυσεις δημιουργουνται λογω της πολυπλοκοτητας της ελληνικης που δεν αντιστοιχιζεται με την αγγλικη.

 

Το windows: Δεν συνηθιζεται αλλα δεν μπορει κανεις να πει οτι ειναι λαθος η φραση "Το λειτουργικο windows"===> To windows.

 

Tα windows: Η λεξη windows ειναι πληθυντικος, σημαινει παραθυρα, αρα σαν μια φραση θα το πεις "τα windows".

 

Το linux: Το kernel linux.

 

Τα linux: Αυτο δεν κολλαει και πολυ. Μαλλον ειναι λαθος. Αν μιλαμε για τις διανομες, θα πουμε "Οι linux" εκ του "Οι διανομες linux". Νομιζω οτι οποιος λεει "τα linux", θα λεει και "τα dos", "τα office" κλπ.

 

Εν τελει εγω χρησιμοποιω: Το DOS, το linux, τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα windows: Η λεξη windows ειναι πληθυντικος, σημαινει παραθυρα, αρα σαν μια φραση θα το πεις "τα windows".

 

Πες οτι με λενε Windows.

 

Εισαι με μια παρεα και με περιμενεις.

 

Ερχομαι.

 

Τι θα πεις ?

 

Α να ηρθε και ???? Windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι με λενε Windows.

 

Εισαι με μια παρεα και με περιμενεις.

 

Ερχομαι.

 

Τι θα πεις ?

 

Α να ηρθε και ???? Windows ?

Για το λογο αυτο λεω οτι δεν ειναι λαθος να πεις "Το windows". Δεν ειναι λαθος ουτε το "τα windows". Εξηγησα και το λογο. Μπορει κανεις να ισχυριστει εξαλλου οτι αναφερεται και στα ανω του ενος παραθυρα που διαθετει το εν λογω λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια και μονο , ποσο καιρο χρησιμοποιεις linux και ποια / ποιες διανομες ?

Περιπου 4 μηνες και εχω δοκιμασει μονο τα Mint αφου με εχουν καλυψει πληρος :-D

Στο μελλον λεω να δοκιμασω Fedora και Ubuntu.

 

Πες οτι με λενε Windows.

 

Εισαι με μια παρεα και με περιμενεις.

 

Σιγα μην σε εκανα παρεα με τετοιο ονομα :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου 4 μηνες και εχω δοκιμασει μονο τα Mint αφου με εχουν καλυψει πληρος :-D

Στο μελλον λεω να δοκιμασω Fedora και Ubuntu.

 

 

Αρα επιβεβαιωθηκα.

 

Τα βλεπεις , killik ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι παιδεύεστε; Τη ζημιά την έκανε η MS που ονόμασε στον πληθυντικό το λειτουργικό Windows. Πριν τα Windows ο κόσμος έλεγε το DOS, το MacOS, το Solaris, το HPUX, το Unix, μια και όλα αυτά είναι λειτουργικά συστήματα και το λ/σ είναι ουδέτερο. Και έτσι είναι και το γλωσσικά σωστό. Όπως λέμε η Basic, η C, η Pascal, η Php, η Python γιατί είναι γλώσσες, άρα θηλυκά. Με την ίδια λογική είναι ο Internet Explorer, o Firefox, o Chrome, o Safari γιατί είναι φυλλομετρητές (ή περιηγητές) οπότε αρσενικά.

 

Όταν η αγγλική λέξη-όνομα είναι σε συμφωνία με το γένος και τον αριθμό της ελληνικής έννοιας στην οποία αντιστοιχείται (π.χ. η γλώσσα - η C, το λειτουργικό - το HPUX, ο φυλλομετρητής - ο Mosaic ~ τι θυμήθηκα τώρα! ~) όλα είναι μια χαρά, φυσικά και σωστά. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν υπάρχει ασυμφωνία στο γένος-αριθμό από τα αγγλικά στα ελληνικά. Λέμε το (λειτουργικό σύστημα) DOS, αλλά πως θα πούμε το λειτουργικό σύστημα Windows; Στα αγγλικά δεν υπάρχει θέμα, είναι όνομα και μπορείς να πεις "windows is". Στα ελληνικά όμως δεν έχουμε υπάρχουν ονόματα στον πληθυντικό, ενώ πάντα το άρθρο συμφωνεί με τον αριθμό και το γένος της λέξης που ακολουθεί. Έτσι ναι μεν το "το λειτουργικό σύστημα Παράθυρα έχει ..." ακούγεται και είναι σωστό, αλλά αν προσπαθήσουμε να απαλείψουμε τον προσδιορισμό "λειτουργικό σύστημα", τότε η φράση "το Παράθυρα έχει ..." ακούγεται περίεργα στα ελληνικά. Ο αριθμός του άρθρου και του ρήματος τείνουν να παρασυρθούν από τον αριθμό του ουσιαστικού, και έτσι μας βγαίνει πιο φυσικό και "σωστό" στη δικιά μας γλώσσα να πούμε "τα παράθυρα έχουν" ή "εγκατέστησα τα παράθυρα". Και το ίδιο συμβαίνει και με τον αγγλικό όρο windows, ο οποίος έχει αναγνωρίσιμο πληθυντικό αριθμό ακόμα και όταν χρησιμοποιείται σε ελληνικές προτάσεις. Όπως η θεία από την αμερική θα έλεγε "Άνοιξε τα windows να πάρουμε λίγο αέρα.", έτσι είναι λογικό να λέμε "Εγκατέστησα τα Windows στον υπολογιστή μου.".

 

Ένα άλλο παρόμοιο παράδειγμα είναι "ο φυλλομετρητής Opera" ή "το πρόγραμμα περιήγησης στο διαδίκτυο Opera" ή πιο σύντομα "η Opera". - Ποιον browser χρησιμοποιείς; - Έχω βάλει την Opera. Εδώ το θέμα δεν είναι ο αριθμός αλλά το γένος. Στα ελληνικά δεν σου έρχεται να πεις ο Opera ή το Opera, γιατί η λέξη αναγνωρίζεται ως θηλυκό.

 

Οπότε έχουμε "το Unix", "ο firefox", "η opera", "τα windows", "η Python", "το Linux" στην καθομιλουμένη. Και όλα θα ήταν μια χαρά και δεν θα τα συζητάγαμε αν δεν είχε παρεμβληθεί η καταραμένη πενταετία 1995-2000 όπου ο κόσμος ταύτισε την έννοια λειτουργικό Η/Υ με τα Windows της MS. Νέοι άνθρωποι τότε συνέδεσαν στο μυαλό τους το λειτουργικό με ΤΑ windows, το λειτουργικό με ένα προσδιοριστικό πάντα σε πληθυντικό: τα Windows, τα (windows) 95, τα (windows) 98, τα ... ME, τα ... 2000. Το λειτουργικό είναι λοιπόν εκείνη την περίοδο ΤΑ. Και μετά μια ημερομηνία, ένας αριθμός, ένα αναγνωριστικό. Η λέξη windows εννοείται και παραλείπεται, αφού εκείνη την περίοδο το λειτουργικό προσωπικού Η/Υ είναι πάντα τα windows κάτι, οπότε λέμε "τα κάτι". Μια γενιά ανθρώπων μεγάλωσε και έμαθε ότι το λειτουργικό ενός Η/Υ είναι "τα κάτι". Και η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα και περνάει και στους νεότερους. Έτσι σήμερα όταν κάποιος που ήξερε τα 2000, τα XP, τα Vista και τα 7 ακούει MacOS, μόλις αντιλαμβάνεται ότι πρόκειται για κάτι αντίστοιχο λέει τα MacOS, το ίδιο και με τα Linux. Δεν υπάρχει γλωσσικός λόγος να είναι στον πληθυντικό, είναι λάθος εννοιολογικά, αλλά η συνήθεια πάει και κολλά το ΤΑ μπροστά. Το ότι μιλάνε για τα πολλά linux κλπ είναι φτηνές δικαιολογίες. Η μόνη ειλικρινής εξήγηση είναι ότι έχουν συνηθίσει να λένε τα, εννόντας τα windows, όταν μιλάνε για λειτουργικά συστήματα, και γι' αυτό λένε τα linux ή τα macos, όπως τα XP ή τα 2000, σαν να εννοούν "τα windows linux" ή "τα windows macos". Πράγμα που φυσικά και είναι λάθος, το ξέρουν, απλά η γλώσσα τους έχει συνηθίσει να τα λέει έτσι. Γι' αυτό και οι περισσότεροι μετά από λίγο καιρό ενασχόλησης με το linux ή το macos, και αφού τους διορθώσουν αρκετές φορές, εκπαιδεύουν τη γλώσσα τους και αποβάλλουν την κακή συνήθεια.

 

Οπότε είναι ΤΟ Linux. Τέλος. Αλλά το θέμα στο κάτω κάτω δεν είναι πως το λέμε, αλλά πόσο το αγαπάμε. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί. Αγάπα το, μάθε το, συνείσφερε σε αυτό και θα μάθεις να το λες και σωστά κάποια στιγμή... Δεν είναι και έγκλημα.

 

Α... και με την ίδια λογική είναι το Ubuntu (ή η -διανομή- Ubuntu), η(ή το) Fedora, το(ή η -διανομή -) Mandrake, το (ή η -διανομή-)Suse, το (ή η -διανομή-) Arch κλπ (όπου το γένος δεν είναι έκδηλο ή δεν ξέρουμε τι σημαίνει η λέξη, η ποια λέξη παρεμβάλεται, κολλάμε το ουδέτερο και καθαρίσαμε ... όλο και κάτι θα βρούμε να ταιριάξουμε με το "το" π.χ. το λειτουργικό Ubunutu, το πρόγραμμα Ubuntu, το - πράγμα που δεν ξέρω τι είναι - Ubuntu ;) ... Αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος για "τα Ubuntu"... Ένα είναι, κάτι, ότι και νάναι. ).

 

ΥΓ. ... Έχω χρόνια να γράψω εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ktogias Δεν βλεπεις οτι εδω θελουμε να τσακουθουμε, να το παιξουμε ανωτεροι, να κραξει ο ενας τον αλλον να παρουμε τι χαρα να κατατροποσουμε τον αντιπαλο ε δεν το βλεπεις !!!!

Ερχεσαι λοιπον εσυ με αυτο το κειμενο μακριναρι και μας ξενερωνεις εντελως ντροπη σου :-(

Μετα λοιπον απο πολυ σκεψη ζηταω την αμεση διαγραφει του μελους, τη διαγραφει του ποστ σαν να μην υπηρχε ποτε και να συνεχισουμε την ωραια μας διαμαχη μεχρι τελικης πτωσης :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πιστεύω πως περισσότερο έχει να κάνει με το οτι ο καθένας προερχόμενος από Windows (είδατε, είμαι κομψός) περιμένει να λειτουργεί με την ίδια νοοτροπία τον υπολογιστή του, που ακόμα και η αλλαγή στο όνομα τον ξενίζει.

Κι εγώ ομολογώ στις αρχές πήγε να μου ξεφύγει το "τα linux" (πάει από μόνο του), αλλά αφού διάβασα 1-2 φορές αυτούς που γνώριζαν δεν υπήρξε πλέον δίλημμά ως προς το άρθρο.

Παράδειγμα είναι τα κινητά με android. Παρ'όλο που υπάρχουν πολλές "διανομές", sony, htc, samsung, xdandroid κτλ κτλ καθώς και εκδόσεις, eclair, froyo, gingerbread, honeycomb, ice cream sandwich κτλ, δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει πως έχω τηλέφωνο με τα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα είναι τα κινητά με android. Παρ'όλο που υπάρχουν πολλές "διανομές", sony, htc, samsung, xdandroid κτλ κτλ καθώς και εκδόσεις, eclair, froyo, gingerbread, honeycomb, ice cream sandwich κτλ, δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει πως έχω τηλέφωνο με τα android.

Ναι αλλα ολα τα Android εχουν πανω κατω τα ιδια ενω οι διανομες των Linux KDE,Xfce,Unity,Gnome κλπ ειναι η μερα με τη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...