Προς το περιεχόμενο

φοιτητικο πασο!!


panos_99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2.Ποια είναι η χρονική περίοδος υποβολής των αιτήσεων για απόκτηση του ΠΑΣΟ;

Οι φοιτητές θα μπορούν να υποβάλλουν την ηλεκτρονική αίτηση καθ'όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2011-12.

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα σε κάποιο δελτίο ειδήσεων ότι πέρσι, ενώ δικαιούνταν 380.000 φοιτητές πάσο είχαν τυπωθεί 520 χιλιάδες. Που σημαίνει ότι είτε 140 χιλιάδες άτομα το έχασαν και πήραν άλλο, είτε ότι 140 χιλιάδες άτομα πήραν πάσο παρανόμως. 140.000!!! Παρότι με πονάει το ότι, ενώ είμαι μέσα στα όρια φοίτησης τρίτου κύκλου, δεν θα πάρω φέτος πάσο λόγω ορίου ηλικίας, χαίρομαι που όλοι αυτοί οι απατεώνες θα μείνουν χωρίς πάσο. Αν κάτσει να υπολογίσει κανείς πόσα λεφτά κόστισε στις δημόσιες συγκοινωνίες αυτό το θέμα, θα πάθει πλάκα...

 

Στις υπεργαμάτες δημόσιες συγκοινωνίες που σέβονται και εξυπηρετούν τον πολίτη ε;

Ειδικά στην Αθήνα. Πληρώνεις 1,40€ χρυσό το εισιτήριο αλλά ξέρεις οτι θα φτάσεις στη δουλειά σου αξιόπιστα, στην ώρα σου, με αξιοπρέπεια και ψυχικά υγιής χωρίς απεργίες, καθυστερήσεις, μειωμένα δρομολόγια, στριμωξίδι και σπάσιμο νεύρων.

 

 

ha_ha_ha_no_lol.jpg

 

 

Προσωπικά θεωρώ πιο αξιοπρεπές να έχει κάποιος παρανόμως πάσο και να πληρώνει μισό εισιτήριο (αλλά να πληρώνει) παρά καραγκιοζιλίκια δήθεν "κινήματα" τύπου "δεν πληρώνω εισιτήριο" και "δώσε το εισιτήριό σου στον επόμενο". Στην τελική, όταν το κράτος με κοροιδεύει κατάμουτρα λέγοντάς μου "σου προσφέρω ΜΜΜ με εισιτήριο 1,40€", και αυτά υπολειτουργούν, δεν βρίσκω λόγο να μην το κοροιδέψω κι εγώ με το πλαστό μου πάσο και να πληρώσω 0,70€. Ούτε εγώ ειμαι άγιος, ούτε το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φοιτητές με 10% τι ισχύει? Επειδή στις προυποθέσεις λέει ότι δεν πρέπει ο φοιτητής να έχει πτυχίο από Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ.

Παίρνω τηλ αλλά δε πιάνω γραμμή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο πτυχίο?

 

Έχω ναι.. Απλά να το σιγουρέψω ήθελα ότι "κόπηκε" το πάσο για μας.. (Στα πλαίσια των περικοπών και αύξηση εσόδων και αυτό να υποθέσω)

Πήρα τηλ. και αυτό μου επιβεβαίωσαν, ότι αν έχεις πτυχίο δεν παίρνεις πάσο. Προφανώς αν έχεις περάσει σε μια σχολή με το 10% αλλά είναι η πρώτη σου σχολή, δικαιούσαι κανονικά πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Δεν έχει να κάνει με το τρόπο εισαγωγής. Τα όρια είναι, να έχεις πτυχίο ή να έχεις περάσει τα ν+2 έτη σπουδών ή το όριο ηλικίας που έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα σε κάποιο δελτίο ειδήσεων ότι πέρσι, ενώ δικαιούνταν 380.000 φοιτητές πάσο είχαν τυπωθεί 520 χιλιάδες. Που σημαίνει ότι είτε 140 χιλιάδες άτομα το έχασαν και πήραν άλλο, είτε ότι 140 χιλιάδες άτομα πήραν πάσο παρανόμως. 140.000!!! Παρότι με πονάει το ότι, ενώ είμαι μέσα στα όρια φοίτησης τρίτου κύκλου, δεν θα πάρω φέτος πάσο λόγω ορίου ηλικίας, χαίρομαι που όλοι αυτοί οι απατεώνες θα μείνουν χωρίς πάσο. Αν κάτσει να υπολογίσει κανείς πόσα λεφτά κόστισε στις δημόσιες συγκοινωνίες αυτό το θέμα, θα πάθει πλάκα...

με το πασο δεν εχεις εκπτωση μονο στις αστικες συγκοινωνιες,αλλα και σε καραβια,σινεμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά 29 χρονών. Οπότε δεν παίρνεις....

 

Από την γραμματεία μου είπαν ότι δεν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο.

 

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ωστόσο καθότι ακόμα περιμένω τον αριθμό μητρώου μου για να κάνω την διαδικασία. Σε λίγες μέρες φαντάζομαι θα μπορώ να πω αν ισχύει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιτήσεις για νέο δελτίο ειδικού εισιτηρίου δικαιούνται να υποβάλλουν:

α) Οι φοιτητές πλήρους φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι

πτυχίου ΑΕΙ για όσα έτη απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό

πρόγραμμα σπουδών προσαυξημένα κατά δύο (2) έτη.

β) Οι φοιτητές μερικής φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι

πτυχίου ΑΕΙ για διπλάσια έτη από όσα απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το

ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών.

γ) Οι φοιτητές του δεύτερου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου

για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους σύμφωνα με το εκάστοτε ενδεικτικό πρόγραμμα δεύτερου

κύκλου σπουδών.

δ) Οι φοιτητές του τρίτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι διδακτορικού τίτλου για

τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία εγγραφής τους.

ε) Οι φοιτητές-πολίτες κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τρίτων κρατών, οι οποίοι

σπουδάζουν σε ημεδαπό ΑΕΙ στα πλαίσια του προγράμματος κινητικότητας της Ευρωπαϊκής

Ένωσης «Erasmus» για όσο χρόνο διαρκεί η φοίτησή τους στο ημεδαπό ΑΕΙ.

 

 

 

 

 

 

Μάλλον έχεις δίκιο. Δεν θυμάμαι που το είχα ακούσει για το όριο ηλικίας :X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μπορείς να την κάνεις, αλλά για να εκδοθεί το πάσο, πρέπει να έχεις κάνει την δήλωση μαθημάτων στην σχολή για να περάσει από την έγκριση της γραμματείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή μου ανοίγει για μαθήματα στις 10, που σημαίνει ότι τότε θα μπορώ να δηλώσω. Εγώ όμως θέλω να φύγω στις 13 για τα μέρη μου, επομένως δεν θα έχω το πάσο, άρα τι μπορώ να κάνω με το εισιτήριο του ΚΤΕΛ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή μου ανοίγει για μαθήματα στις 10, που σημαίνει ότι τότε θα μπορώ να δηλώσω. Εγώ όμως θέλω να φύγω στις 13 για τα μέρη μου, επομένως δεν θα έχω το πάσο, άρα τι μπορώ να κάνω με το εισιτήριο του ΚΤΕΛ;

 

To περσινό ισχύει μέχρι τις 23 Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...