Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα ελεγα να μην πας σε i7. Ηδη εχεις αρκετα γρηγορο συστημα και δεν αξιζει να δωσεις 300+ ευρω για μικρη αυξηση επιδοσεων.

Και το λεω αυτο γιατι σε i7 ειναι λιγο στριφνο το snow leopard και θελει αρκετη τυχη.

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις snow στο τωρινο σου συστημα?

 

 

Αν θελεις υποχρεωτικα i7, μπες στο insanelymac και αρχισε το διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω θα ελεγα να μην πας σε i7. Ηδη εχεις αρκετα γρηγορο συστημα και δεν αξιζει να δωσεις 300+ ευρω για μικρη αυξηση επιδοσεων.

Και το λεω αυτο γιατι σε i7 ειναι λιγο στριφνο το snow leopard και θελει αρκετη τυχη.

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις snow στο τωρινο σου συστημα?

 

 

Αν θελεις υποχρεωτικα i7, μπες στο insanelymac και αρχισε το διαβασμα.

 

Δεν ξέρω, νιώθω το συστημα μου πολυ αργο. Μηπός πρέπει να αλλάξω την κάρτα όμως?

Θέλω μια που να δουλεύει καλα στα snow με dual monitor.

 

Also, κανένα tutorial πως να βάλω snow στο τωρινό μου σύστημα?

Format & install from scratch πρέπει να κάνω? η upgrade όπως στα genuine Mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Είχα ξαναποστάρει εδω πιο παλια οταν ηθελα να εγκαταστησω το SL στο pc μου και με ειχατε παραπεμψει στο insanelymac.Τελικα όλα καλα με το σύστημα μου!Αλλα προέκυψε προβληματακι...

Το σύστημα μου ειναι:

Asus P5Q

Intel Quad Q9550

OCZ 4Gb ddr2

GeForce 9800GT 512mb

3 σκληροί δίσκοι(500 Snow Leopard-500 μονο data-320 windows 7)

 

Ξεκινούσα το σύστημα μου με cd και συγκεκριμενα τον bootloader chameleon RC2.

Να τονίσω πως η εγκατάσταση ηταν με retail dvd της Apple που πήρα απο ένα φιλο.

Ετσι όταν ξεκινούσε το pc επέλεγα λειτουργικό(2 επιλογές όπως είπα και πάνω)

Ολα καλά λοιπον μεχρι που ηρθε να με ταράξει η παρακάτω εικόνα και να μήν κάνει boot με τίποτα στο SL.

Το pc το είχα αφήσει στους δικούς μου για λίγο καιρό και συγκεκριμένα στο μικρό μου αδερφό για να παίζει παιχνίδια.Ετσι μια μέρα με πηρε τηλ και μου λεει δεν μπορω να μπω πουθενα...ουτε καν στα windows.Εγω με το που πηγα να δω τι συμβαινει παρατηρησα οτι ειχαν αλλαξει κάποιες ρυθμισεις στο bios(το boot device priority συγκεκριμενα) και ειχε μπει σαν πρωτο το floppy disk το οποιο δεν υπηρχε, και ετσι κολλούσε ο κέρσορας και δεν εκανε boot απο cd ουτε απο κάπου αλλου.Τεσπα εφτιαξα να μπουταρει ξανα απο το dvd player οποτε εμφανιστηκε ξανα η αρχικη σελιδα του bootloader και μολις πατουσα να μπει στο SL μου εμφάνιζε αυτο που εχω επισυνάψει.Στα windows έμπαινε κανονικα...

Γνωρίζει κανεις τι μπορει να συνέβει?Τι ειναι αυτο το μνμ που βγαζει?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα με βοηθησει παρα πολυ να σώσω πολλα αρχεία μου και το αγαπημένο μου SL.

post-129295-129063090115_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να βάλω στο msi U100 κάποια έκδοση mac os και θα ήθελα λίγη βοήθεια απο κάποιον φίλο που ξέρει... Να σημειώσω οτι έχω προσθέσει άλλο 1 gb μνήμης.

 

Επίσης, γίνεται dual boot με xp? (ενημερωτικά έχω 2 partition, το ένα win το άλλο άδειο)

 

---------- Προσθήκη 20-05-2010 στις 00:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 19-05-2010 στις 23:49 ----------

 

να προσθέσω οτι ο οδηγος που βρήκα στο thread για το advent δε με βοηθησε, δε καταλαβα τίποτα για την ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Είχα ξαναποστάρει εδω πιο παλια οταν ηθελα να εγκαταστησω το SL στο pc μου και με ειχατε παραπεμψει στο insanelymac.Τελικα όλα καλα με το σύστημα μου!Αλλα προέκυψε προβληματακι...

Το σύστημα μου ειναι:

Asus P5Q

Intel Quad Q9550

OCZ 4Gb ddr2

GeForce 9800GT 512mb

3 σκληροί δίσκοι(500 Snow Leopard-500 μονο data-320 windows 7)

 

Ξεκινούσα το σύστημα μου με cd και συγκεκριμενα τον bootloader chameleon RC2.

Να τονίσω πως η εγκατάσταση ηταν με retail dvd της Apple που πήρα απο ένα φιλο.

Ετσι όταν ξεκινούσε το pc επέλεγα λειτουργικό(2 επιλογές όπως είπα και πάνω)

Ολα καλά λοιπον μεχρι που ηρθε να με ταράξει η παρακάτω εικόνα και να μήν κάνει boot με τίποτα στο SL.

Το pc το είχα αφήσει στους δικούς μου για λίγο καιρό και συγκεκριμένα στο μικρό μου αδερφό για να παίζει παιχνίδια.Ετσι μια μέρα με πηρε τηλ και μου λεει δεν μπορω να μπω πουθενα...ουτε καν στα windows.Εγω με το που πηγα να δω τι συμβαινει παρατηρησα οτι ειχαν αλλαξει κάποιες ρυθμισεις στο bios(το boot device priority συγκεκριμενα) και ειχε μπει σαν πρωτο το floppy disk το οποιο δεν υπηρχε, και ετσι κολλούσε ο κέρσορας και δεν εκανε boot απο cd ουτε απο κάπου αλλου.Τεσπα εφτιαξα να μπουταρει ξανα απο το dvd player οποτε εμφανιστηκε ξανα η αρχικη σελιδα του bootloader και μολις πατουσα να μπει στο SL μου εμφάνιζε αυτο που εχω επισυνάψει.Στα windows έμπαινε κανονικα...

Γνωρίζει κανεις τι μπορει να συνέβει?Τι ειναι αυτο το μνμ που βγαζει?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα με βοηθησει παρα πολυ να σώσω πολλα αρχεία μου και το αγαπημένο μου SL.

 

Υπάρχει περίπτωση ο αδερφός σου να έκανε κάποιο απο τα software updates και να "έσπασε" η εγκατάστασή σου?

 

Πάντως κολλάει σε πολύ πρώιμο στάδιο το booting, δεν βλέπω να έχει προλάβει να φορτώσει drivers, οπότε υποπτεύομαι μήπως έχει χτυπήσει κανένας kernel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Είχα ξαναποστάρει εδω πιο παλια οταν ηθελα να εγκαταστησω το SL στο pc μου και με ειχατε παραπεμψει στο insanelymac.Τελικα όλα καλα με το σύστημα μου!Αλλα προέκυψε προβληματακι...

...

...

...

Γνωρίζει κανεις τι μπορει να συνέβει?Τι ειναι αυτο το μνμ που βγαζει?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα με βοηθησει παρα πολυ να σώσω πολλα αρχεία μου και το αγαπημένο μου SL.

 

πολυ πιθανο και αυτο που αναφερει ο Mercyful_Fate

 

φαινετε οτι το bios επανηλθε σε default ρυθμισεις...

εκτος απο το boot priority λογικα θα εχουν γυρισει και οι σκληροι σου σε IDE (τους ξαναγυρισες σε AHCI? )

μηπως ειχες καποια αλλη ρυθμιση στο bios που εχεις ξεχασει να την επαναφερεις?

 

Φιλικα,

Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

@Mercyful_Fate

Όχι update δεν εχει κανει γιατι δεν είχε πρόσβαση στο ιντερντετ αυτος ο υπολογιστής.(παντως εγω το ειχα κανει update στην 10.6.1 κανονικα χωρις προβλημα-δεν προχωρησα σε αλλο update γιατι δεν ημουν σιγουρος)

Τι εννοείς ακριβώς οτι "χτύπησε" ο kernel ?

 

@dpilio

Απ'οτι θυμάμαι δεν είχαν αλλάξει εντελώς οι ρυθμίσεις του bios,δλδ το AHCI mode ηταν ενεργοποιημένο-τα πείραξα λιγο μπας και γινει κατι αλλα τπτ.Το πρώτο που τσέκαρα ηταν το bios γιατι φοβήθηκα για χειρότερη ζημιά αλλά ήταν οκ(είχα βάλει το "πειραγμένο" bios για macos και ολα τα υπόλοιπα).

 

Η σιγουρη λύση που έχω σκεφτεί να κάνω είναι να πάρω τον σκληρό και να τον κάνω εξωτερικό...να τον συνδέσω στο macbook και να κάνω backup όλα τα αρχεία μου(φακελος user κυρίως) και μετά κάνω και ένα clean install απο την αρχή..Απλά αυτή είναι η εύκολη-τελευταία λυση και πόσταρα εδώ μήπως μπορέσω να γλιτώσω ολη τη διαδικασία.

Ευχαριστώ που ασχολείστε με το πρόβλημα μου!

 

update:Να σημειώσω εδω οτι το "mac" λειτουργούσε άψογα-κανενα kernel panic για πανω απο 5-6 μήνες και με full χρηση(24/7 ανοιχτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα αυτά ολα και η μόνη διαφορά ηταν οτι κολλούσε σε αυτην την οθόνη που σας εστειλα...ενω οταν το ξεκινουσα κανονικα δεν κολλουσε...εκανε σαρωσεις απο πανω μεχρι κατω και μαυριζε σιγα σιγα μεχρι που γινοταν μαυρο τέρμα σε σημειο να μην μπορουσες να διαβασεις τι εγραφε.

Δεν το εχω αυτη τη στιγμη το πισι μου εδω(ειναι ακομα στους δικους μου)-εγω σπουδαζω σε άλλη πολη.

Εμένα η αισθηση που μου δινει ειναι οτι δεν βρίσκει αρχεια startup για να ξεκινησει το boot...σαν να εχει γινει κατι στο σκληρο δλδ...πχ να εχουν με καποιο τροπο διαγραφει αρχεια εκκινησης απο μεσα.Περιεργο αυτο που λεω γιατι συνηθως μονο του δεν γινεται τπτ..Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Λεω να κανω και ενα ποστ στο insanelymac μηπως γνωρίζει κανείς κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω το εξης προβλημα,ενω εκανα την εγκατασταση της 10.5.2 kalyway αρκετες φορες κιολας παντα οταν ξεκιναει δν μπορω με τιποτα να φορτωσει το λειτουργικο και συγκεκριμενα ενω ειμαι στην οθονη με το μηλαρακι παντα μου λεει να κανω restart και στο αμεσως επομενο boot παλι restart και παει λεγοντας..καποια βοηθεια??ευχαριστω προκαταβολικα

 

το συστημα μου ειναι

p5e3 premium

q9300

4g ram

gtx 285 1g

 

Βλεπετε ισως καποιο προβλημα ασυμβατοτητας?η κατι που δν εχω κατανοησει και δεν κανω σωστα?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν πεις τι ακριβως βγαζει οταν κολλάει δυσκολα να καταλαβουμε....

 

πως κανεις startup?

 

ξεκινα με -v -x

 

(γιατι παιδευεσαι με το 10.5 και δεν κατεβαζεις 10.6 με ενα bootloader που στηνεται "σχετικα" ποιο ευκολα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαζει κατι απλα στην οθονη με το μηλαρακι φορτωνει και μετα μου βγαζει ενα μηνυμα για restart...και παντα αυτο,να ρωτησω κατι σχετικα με τον bootloader στην 10.6 ποιον πρεπει να επιλεξω κατα την εγκατασταση?:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει χιλιοαπαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω τώρα. :fear: ΄Εχω το λευκό macbook (MB403LL/A) το οποιο θεωρητικά υποστηρίζει 64b για να περάσω το snow. Τα έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τη γνώμη του γιατι φοβάμαι μήπως πέσουν "βαριά". ( Ο mac έχει 4gb ram ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαζει κατι απλα στην οθονη με το μηλαρακι φορτωνει και μετα μου βγαζει ενα μηνυμα για restart...και παντα αυτο,να ρωτησω κατι σχετικα με τον bootloader στην 10.6 ποιον πρεπει να επιλεξω κατα την εγκατασταση?:shifty:

 

αλλα αν δεν ριξεις διαβασμα στο incanelymac.com δυσκολα θα βγαλεις ακρη....

ψαξε για το mohterboard σου τι ακριβως εχουν κανει για να κανουν install, σιγουρα θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι...

 

για το boot cd κοιτα για boot 132 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καπου ειχε παρει τι ματι μου ενα ετοιμο image για netbook αλλα τωρα δεν το βρισκω οποιος εχει καποια ιδεα αν υπαρχει ακομα ας στειλει ενα pm θα βαλω mac os σε ενα lenovo-s10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...