Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα.

 

Έχω ένα Netbook LG x110 και έχω διαβάσει ότι μπορείς να βάλεις mac os πάνω του. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το κάνω? Πρώτη φορά θα ασχοληθώ με Mac.

 

Αν ξέρετε, θέλω να μου πείτε ποια έκδοση μπορώ να βάλω και αν έχετε δει πουθενά κάποιο tutorial.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις iATKOS S3 v2 ? Φαινεται αρκετα καλη.

 

Την δοκιμάζω αυτές τις μέρες...

Εϊναι όντως αρκετά καλή πρόσπάθεια.. φαντάσου ότι είναι η μόνη διανομή που ξεκίνησε στο πισι του σπιτιού και όχι μόνο αυτό αλλά ολοκήρωσε και εγκατάσταση..

(Asrock 2core-1066, intel e 2140, 3bg ram, ati 4670)...

Σχεδόν τα πάντα δουλέυουν με εξαίρεση δυστυχώς

1. Η saphire ati 4670 που μου δίνει είτε μάυρη οθόνη είτε ακατανόητες μουτζούρες στο ξεκίνημα του γραφικου περιβάλλοντος.

2. Ήχος... to voodooHDA μου δίνει kernel panic ... αλλά αυτό πρέπει να λύνεται αν βρω το κατάλληλο kext..

 

μπορώ να μπουτάρω σε safe mode

προσπαθώ να κάνω την κάρτα γραφικών να δουλέψει αλλά δε μπορώ.

στο boot.plist έχω graphicsenabler=y

kai ta device ids είναι στα kexts. αλλά τον πουλογλου ... μουτζούρες σε μαυρο φόντο...

Έσβησα τα kexts και έβαλα τα αντίστοιχα από snow leopard 10.6.4 αλλά τον πουλογλου μαύρη μαυρίλα σκέτη χωρίς μουτζούρες (=η οθόνη μπαίνει σε power save= όχι σήμα)

 

Έχετε να προτίνεται κάτι ωρέ πάιδες.... είναι πολύ κοντά...... και μου έχιε σπάσει τα νευρα.... επιτέλους.... είναι κοντα,, και δε θέλω να παίσω στην ανάγκη μιας nvidia 8500 που έχω καβάντζα... είναι πολύ χάλια για το 2010....

 

Καμιά πρόταση καμία βοήθεια?????????????????

Το μεσιμέρι από το σπίτι μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία για τα πακέτα που έβαλα..

Για boot loader δεν εχω chameleon αλλά ένα πειραγμένο που έχει η iatkos s3 για υποστήριξη περίσσότερων καρτών γραφικών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκιμάζω αυτές τις μέρες...

Εϊναι όντως αρκετά καλή πρόσπάθεια.. φαντάσου ότι είναι η μόνη διανομή που ξεκίνησε στο πισι του σπιτιού και όχι μόνο αυτό αλλά ολοκήρωσε και εγκατάσταση..

(Asrock 2core-1066, intel e 2140, 3bg ram, ati 4670)...

Σχεδόν τα πάντα δουλέυουν με εξαίρεση δυστυχώς

1. Η saphire ati 4670 που μου δίνει είτε μάυρη οθόνη είτε ακατανόητες μουτζούρες στο ξεκίνημα του γραφικου περιβάλλοντος.

2. Ήχος... to voodooHDA μου δίνει kernel panic ... αλλά αυτό πρέπει να λύνεται αν βρω το κατάλληλο kext..

 

μπορώ να μπουτάρω σε safe mode

προσπαθώ να κάνω την κάρτα γραφικών να δουλέψει αλλά δε μπορώ.

στο boot.plist έχω graphicsenabler=y

kai ta device ids είναι στα kexts. αλλά τον πουλογλου ... μουτζούρες σε μαυρο φόντο...

Έσβησα τα kexts και έβαλα τα αντίστοιχα από snow leopard 10.6.4 αλλά τον πουλογλου μαύρη μαυρίλα σκέτη χωρίς μουτζούρες (=η οθόνη μπαίνει σε power save= όχι σήμα)

 

Έχετε να προτίνεται κάτι ωρέ πάιδες.... είναι πολύ κοντά...... και μου έχιε σπάσει τα νευρα.... επιτέλους.... είναι κοντα,, και δε θέλω να παίσω στην ανάγκη μιας nvidia 8500 που έχω καβάντζα... είναι πολύ χάλια για το 2010....

 

Καμιά πρόταση καμία βοήθεια?????????????????

Το μεσιμέρι από το σπίτι μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία για τα πακέτα που έβαλα..

Για boot loader δεν εχω chameleon αλλά ένα πειραγμένο που έχει η iatkos s3 για υποστήριξη περίσσότερων καρτών γραφικών....

Για ηχο αναλογα τι Chipset εχει η Mobo σου, πχ εγω που ηθελα IDT HD στο 10.5.8 τους βρηκα αλλα δεν ειχα συμβατους για καρτα γραφικων (Albatron 4870 1GB).. ετσι το χα παρατησει, μετα απο καιρο δοκιμαζα του Hazard το απλο δεν ετρεχε, και μετα εβαλα το Server Edition ωπου δουλευε και η καρτα γραφικων κανονικα (με 1/2 monitor ομως) αλλα δεν δουλευανε τα Kexts για IDT HD.

 

Λοιπον στο θεμα σου, δυσκολη φαση η ati σου, αμα ειχες καμια που υπηρχε σαν επιλογη αγορας σε Mac, ακομα και 38XX θα δουλευε πιστευω κανονικα.

 

Ο Ηχος οπως καταλαβαινεις αμα δεν ξερεις το Chipset σου, δεν κανεις δουλεια.. και η συγκεκριμενη εκδοση δεν εχει πολλες επιλογες...

 

Αυτο στο τελος που λες, οτι χανει η οθονη το σημα ειναι καλο, δοκιμασε αμα γινεται σε αλλο Output της καρτας γραφικων να την συνδεσεις η με αλλο καλωδιο (πχ αμα εχεις DVI2DVI καντω D-SUB2DVI h D-SUB2D-SUB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκιμάζω αυτές τις μέρες...

Εϊναι όντως αρκετά καλή πρόσπάθεια.. φαντάσου ότι είναι η μόνη διανομή που ξεκίνησε στο πισι του σπιτιού και όχι μόνο αυτό αλλά ολοκήρωσε και εγκατάσταση..

(Asrock 2core-1066, intel e 2140, 3bg ram, ati 4670)...

Σχεδόν τα πάντα δουλέυουν με εξαίρεση δυστυχώς

1. Η saphire ati 4670 που μου δίνει είτε μάυρη οθόνη είτε ακατανόητες μουτζούρες στο ξεκίνημα του γραφικου περιβάλλοντος.

2. Ήχος... to voodooHDA μου δίνει kernel panic ... αλλά αυτό πρέπει να λύνεται αν βρω το κατάλληλο kext..

 

μπορώ να μπουτάρω σε safe mode

προσπαθώ να κάνω την κάρτα γραφικών να δουλέψει αλλά δε μπορώ.

στο boot.plist έχω graphicsenabler=y

kai ta device ids είναι στα kexts. αλλά τον πουλογλου ... μουτζούρες σε μαυρο φόντο...

Έσβησα τα kexts και έβαλα τα αντίστοιχα από snow leopard 10.6.4 αλλά τον πουλογλου μαύρη μαυρίλα σκέτη χωρίς μουτζούρες (=η οθόνη μπαίνει σε power save= όχι σήμα)

 

Έχετε να προτίνεται κάτι ωρέ πάιδες.... είναι πολύ κοντά...... και μου έχιε σπάσει τα νευρα.... επιτέλους.... είναι κοντα,, και δε θέλω να παίσω στην ανάγκη μιας nvidia 8500 που έχω καβάντζα... είναι πολύ χάλια για το 2010....

 

Καμιά πρόταση καμία βοήθεια?????????????????

Το μεσιμέρι από το σπίτι μπορώ να δώσω περισσότερα στοιχεία για τα πακέτα που έβαλα..

Για boot loader δεν εχω chameleon αλλά ένα πειραγμένο που έχει η iatkos s3 για υποστήριξη περίσσότερων καρτών γραφικών....

 

Βαλε μωρε την 8500, σε mac os x που δεν παιζεις παιχνιδια ή δεν εχεις επιταχυνση hd videos ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Massivor δεν έχω ακόμα ασχοληθεί καν με το θέμα του ήχου... επειδή η μητρική δεν έχει κάτι εξεζητημένο μπορεί και να δουλέψει...

 

Το πρόβλημά μου ε΄ναι η κάρτα γραφικών...

Τώρα την έχω σε dvi2vga.. πριν σε vga δεν είχε σήμα....

Στην αρχή σε -v μου λέει ότι δεν μπορεί να φορτώσει τα kexts ΑΤΙ 2000 και ΑΤΙ 4000.

Αυτά προσπάθησα να τα αλλάξω με τα kexts από 10.6.4 (macbook) αλλά και πάλι no signal...

Μόλις πάω σπίτι θα δω τα id s αν είναι οκ ... και βλέπουμε... θα κάνω και ένα ποστ το forum του Ιatkos για βοήθεια.

 

Αλλά μάλλον με βλέπω αν λύσω το θέμα με τον ήχο να καταλήξω στην 8500 (καταραμένε γρουσούζη haHa)...

 

H μαμακία είναι ότι δε μπορούσα να μπουτάρω με καμία διανομή λόγω AHCI και τώρα μπορώ με iatkos s3 και βουλεύουν όλα.... cpu, ram, hdd, usb, μέχρι και η κάμερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή σας γράφω από ένα πλήρως λειτουργικό hackintosh.....

 

Mε iatkos s3

στο ακολουθο hardware και με αντίστοιχα πακέτα.....

 

Μοbo Asrock conroe 2core-1066 (άψογα όλα , μα όλα ακόμα και ο ήχος)

cpu intel dual core e 2140 (λιγο ψηλά αναφέρεται η θερμοκρασία από istat στους 42)

Ram 3gb ddr2 667 (όλα καλά)

GPU Nvidia 8500 GT (όλα καλά CL/CI ktl ktl enabled)

 

πακέτα που επιλέγουμε κατά την εγκατάσταση

γράφω μονο τα ονόματα .... .

1. asere(κατι)

2. (boot optios)

graphicsenabler

ethernet

3.sleepenabler

4. Intel Sata/IDE

5.voodoo ps/2

6. Voodoo Power

7 (VGA)

VGA/DVI

NVEnabler

 

SOS SOS SOS SOS SOS

 

MΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Ο ήχος δουλέυει με το voodooHDA αλλά μην το επιλέξετε για εγκατάσταση στην αρχή γιατί θα φατε ξεγυρισμένα kernel panics......

μετά την εγκατάσταση και μετά την επανεκκίνηση απο το dvd του iatkos βρειτε το πακέτο.... (μην εξηγώ και πως).. και κάντε το εγκατάσταση μονο του ... μετά όλα καλά)

 

Σε εμένα ΌΛΑ πέτυχαν με την πρώτη προσπάθεια...

 

τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα τον βάλω στο γραφείο και να φέρω τον καινούργιο στο σπίτι ..... για παιχνιδάκια!!!!!!!!

Επεξ/σία από hasodikis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι το μόνο πρόβλημα που έχω μέχρι στιγμής είναι το καταραμένο το flash που σηκώνει σε chrοme π.χ. τη cpu στα 96%.

 

Ααααα επίσης μόνο μια φορά μου πέταξε ένα κερνελ panic σε προσπάθεια επαννεκίνησης, αφού είχε προηγηθεί απόπειρα επεανκκίνησης από το software update που απέτυχε επειδή έτρεχε το utorrent από πίσω... όταν το έκλεισα και προσπάθησα να κάνω manual επανεκκίνηση ... έφαγα kernel panic... αλλά μέχρι στιγμής είναι η μόνη φορά.

 

ΑΝ αποδειχθεί σταθερός.. πάει για το γραφείο....

Το γαμώτο ειναι ότι πρέπει να αλλάζω κάρτα γραφικών για να μπουτάρω σε windows όταν θέλω να παίξω κάνα παιχνιδάκι.... αλλά φυσικά αυτό δε θα ισχύει αφής στιγμής πάει στο γραφείο το πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ αποδειχθεί σταθερός.. πάει για το γραφείο....

Το γαμώτο ειναι ότι πρέπει να αλλάζω κάρτα γραφικών για να μπουτάρω σε windows όταν θέλω να παίξω κάνα παιχνιδάκι.... αλλά φυσικά αυτό δε θα ισχύει αφής στιγμής πάει στο γραφείο το πισι

 

Απλό συμπέρασμα από την παραπάνω πρόταση... δεν δουλεύεις Σάββατο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό συμπέρασμα από την παραπάνω πρόταση... δεν δουλεύεις Σάββατο... :P

 

κακιασμένε άνθρωπε... αμέσως να παίξεις με τις ενοχές μου... .Ντροπή σου μονο αυτό έχω να πώ.....

 

Το απόγευμα θα πάω ...... αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε... μαζί με το πισι ... και θα φέρω το μανάρι το καινούργιο στο σπίτι.......

 

ΠΑΝΤΩΣ ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!!!!! :-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά παιδια!

εχω το λαπτοπ hp dv7 2020ev

προσπαθώ να βρω μια λύση για hackintosh έχετε τίποτα υπόψιν ??

κατέβασα την έκδοση Snow Leopard 10.6 hazard που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες αλλά όταν bootaro περνω panic mode.

to bios μου δεν μπορώ να το ρυθμίσω δεν ξέρω το λόγο δείχνει σαν κλειδωμένο και δεν μπορώ να μπω σε όλες της λειτουργίες όπως μπαίνω στο pc.

οπότε δεν μπορώ να πάω να αλλάξω το δίσκο σε ον AHCI καμιά ιδέα και εδώ?

πια εκδοση πρεπει να βρω??

αντε βοηθάτε παλικάρια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά παιδια!

εχω το λαπτοπ hp dv7 2020ev

προσπαθώ να βρω μια λύση για hackintosh έχετε τίποτα υπόψιν ??

κατέβασα την έκδοση Snow Leopard 10.6 hazard που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες αλλά όταν bootaro περνω panic mode.

to bios μου δεν μπορώ να το ρυθμίσω δεν ξέρω το λόγο δείχνει σαν κλειδωμένο και δεν μπορώ να μπω σε όλες της λειτουργίες όπως μπαίνω στο pc.

οπότε δεν μπορώ να πάω να αλλάξω το δίσκο σε ον AHCI καμιά ιδέα και εδώ?

πια εκδοση πρεπει να βρω??

αντε βοηθάτε παλικάρια!!!

 

 

ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ να κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις ....

είναι να μας γραφεις τι hardare έχει το μηχάνημα..........

αναλυτικά.../

 

Να ξέρεις πάντως ότι η υπόθεση hackintosh σε φορητό είναι πονεμένη ιστορία..

όταν βρεις τι hardware έχεις δες εδω

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.3/Portables#HP

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2/Portables#HP

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.1/Portables#HP

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0/Portables#HP

 

Από ότι είδα το μοντάλο σου δεν είναι ... αλλά δες αν κάποιο έχει παρόμοιο hardware....

 

μετά πας στο φοροθμ του insanelymac.com και ψάχνεις...

 

Κανονας είναι ο εξής:

ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ΅ΤΖΑΜΠΑ ΔΙΑΝΟΜΕΣ.. πρώτα δες τι παίζει με το hardaware και μετά....

 

επισης πρέπει να έχεις υπομεονή και επιμονή εεεε και λιγες γνώσεις unix δε χαλάνε

 

στο HP Pavilion dv5063ea δεν έπαιζε wireless kai vga...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...