Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδία, να πω και τα δικά μου, εν αρχή εβαλα σε λαπτοπ hp 790 celeron τα 10.5 μια έκδοση απο απο τα γνωστά site, αλλα δεν είχε drivers συμβατούς με το λαπτοπ όποτε "βρήκα" μια αλλη εκδοση από όπου και περασα τους δριβερς. σχετικά πάει καλά μέχρι και το τελευταίο security update έκανα χωρίς πρόβλημα.

 

Προβληματάκια.

1. θερμοκρασία, ζεστένετε αρκετά αλλά με μια απλη βασούλα με ανεμιστηράκι και βγάσλιμο μερικά καπάκια είναι μια χαρα. με αναστροφή του ανεμιστήρα για να μην μπαίνει η σκόνη μέσα

2. το 2ρο προβληματάκι είναι το γνωστό με το wifi αλλα όπως ανέφερα στο 1 εχω την βασήκαι το έχω κανει desktop δεν με ενδιαφέρει να το έχω σαν λαπτοπ, έχει και η γυναίκα μου άλλο όποτε δεν με νοιάζει.

3. μερικά κρασαρίσματα στο μπουτ αλλα αμελητεά το λένε και τα λεο 'κράτα το κουμπί παρατεταμένο για να κλέισει' χαχα.

 

αλλαγές hardware που έγιναν, μνήμη στα 3 γίγα τα λεο την χρειάζονται.

 

και είναι ένα πολυ καλό κατεβαστήρι

pc: celeron 2.1 monopurhno

3 giga mnhmh

 

 

αυτά απο μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

LG R700(intel core 2 duo T750,2 GB Ram,250 GB σκληρος,NVIDIA GeForce Go 8600M GS)

Εχω κατεβασει μια εκδοση mac os leopard(iatkos v7) και την εγγραψα σε ενα DVD.Μετα εβαλα το δισκακι στο λαπτοπ,το εκλεισα και το ξαναανοιξα για να κανει boot.τοτε μου βγαζει μια μαυρη οθονη μου λεει να πατησω οποιοδηποτε κουμπι και εγω παταω το εντερ,τοτε βγαζει απο μονο του πολλες σειρες με γραμματα και φτανει σε αυτο το σημειο και κολλαει:

http://s849.photobucket.com/albums/a...0.jpg&newest=1

και λογικα δεν ολοκληρωσα την εγκατασταση!σας ειπα κιολας οτι ειαι λιγο ασχετος.

 

Για αρχή, παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις στο BIOS (ειδικά ότι αφορά τον σκληρό δίσκο), και βάλε να κατεβαίνει και κάποια άλλη διανομή για να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω τις προαλλεσ κανα δυο προσπαθειες.

Εχω την p5q deluxe και ειχα κατεβασει οσες διανομες βρηκα γιατι δοκιμαζα σε ενα sony vaio vgn-fn290 με μετρια αποτελεσματα (δεν καταφερα να βαλω την ethernet και το wifi ποτε, μαλλον κατι δεν εκανα καλα.)

 

Οσο αφορα το desktop pc προσπαθησα να βαλω τα εξης iatkos v7 , ideneb 1.4 και 1.6 , kalyway 10.5.2.

Στις δοκιμες δεν καταφερα να βαλω κανενα. Στο iatkos με το που ξεκιναγε να μπει στο setup τραβαγε restart μονο του και παλι απο την αρχη. Με τις αλλες διανομες παντα εβγαινε καποιο kernal panic και σταματαγε.

Τι προτεινετε?

Τα kernel screens δεν τα εχω αλλα μπορω να τα ανεβασω το απογευμα αν πιστευετε οτι θα βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις στο BIOS (ειδικά ότι αφορά τον σκληρό δίσκο), και βάλε να κατεβαίνει και κάποια άλλη διανομή για να δοκιμάσεις.

 

οταν λες να παιξω με τα ΒΙΟS τι εννοεις?τι να ρυθμισω?και σε οτι αφορα τον σκληρο τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στήσει σε ένα Athlon X2 με μία μητρική με K8T800 τσιπάκι και μία Nvidia 7600GT σε AGP επιτυχώς το iDeneb 1.5.8 Lite edition. Ακόμα και η Soundblaster Audigy που έχω παίζει χάρις στους kxAudio drivers. Το μοναδικό που δεν έχω καταφέρει είναι η οθόνη μου να μπαίνει σε sleep mode μετά το χρονικό διάστημα αδράνειας που του έχω ορίσει. Αντ' αυτού μαυρίζει, χωρίς όμως να μπαίνει σε sleep mode. Για την κάρτα γραφικών χρησιμοποιώ τους NVInject 0.2.1 . Ξέρει κανείς συμφορουμίτης να μου δώσει τα φώτα του;

 

--edit 1--

Μόλις δοκίμασα και την μέθοδο με τα EFI strings για την κάρτα γραφικών, καταργώντας έτσι τους NVInject. Αλλά πάλι δεν κατάφερα να μπει η οθόνη σε sleep mode. Άρα μάλλον κάτι άλλο φταίει.

 

--edit 2--

Μόλις δοκίμασα και το SleepEnabler.kext από τον Thireus αλλά πάλι τίποτα

Επεξ/σία από denexo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δισκος που πας να το στησεις δεν ειναι primary master.

 

δες τις παραμετρους και παιξε με το rd=......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω τις προαλλεσ κανα δυο προσπαθειες.

Εχω την p5q deluxe και ειχα κατεβασει οσες διανομες βρηκα γιατι δοκιμαζα σε ενα sony vaio vgn-fn290 με μετρια αποτελεσματα (δεν καταφερα να βαλω την ethernet και το wifi ποτε, μαλλον κατι δεν εκανα καλα.)

 

Οσο αφορα το desktop pc προσπαθησα να βαλω τα εξης iatkos v7 , ideneb 1.4 και 1.6 , kalyway 10.5.2.

Στις δοκιμες δεν καταφερα να βαλω κανενα. Στο iatkos με το που ξεκιναγε να μπει στο setup τραβαγε restart μονο του και παλι απο την αρχη. Με τις αλλες διανομες παντα εβγαινε καποιο kernal panic και σταματαγε.

Τι προτεινετε?

Τα kernel screens δεν τα εχω αλλα μπορω να τα ανεβασω το απογευμα αν πιστευετε οτι θα βοηθησουν.

 

την ΧχΧ 1056 δοκιμασε, και αν δεν μπαινει, δοκιμασε και απο safe mode σε hp δουλευει παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ εδώ και μία βδομάδα να περάσω mac os x στο pc μου αλλά δεν τα καταφέρνω.έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εκδόσεις αλλά πάντα κάτι δεν πάει καλά.το pc μου είναι αυτό http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=277 .μπορεί κάποιος να μου πει αν δέχεται mac os x και αν ναι ποια έκδοση να χρησιμοποιήσω γιατί δεν βγάζω άκρη από το site που υπάρχει με το hardware που υποστηρίζουν τα mac os x....ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν εχετε καταλάβει καποιοι οτι αν δεν ενδιαφερθείτε εσεις για σας δεν θα ενδιαφερθεί κανείς για σας.

Αν δεν μπορείτε να περάσετε mac os x και βαρεθήκατε τα τζαμάτα win 7 υπάρχει και το linux που είναι 10 φορες καλύτερο απο το mac os και τις ασυμβατότητες του στα πάντα.

Έξαλλου ειναι το λειτουργικό του μέλλοντος!

Το mac os x δεν θα γινει πότε κυρίαρχο λογισμικό και ακομα και hacintosh να φτιάξετε θα χρειαστείτε να δώσετε τα χρηματάκια σας κάποια στιγμή για hardware τουλάχιστον σίγουρα αλλιώς δεν θα μπορέσετε να τα δουλέψετε σωστά.Και οχι δεν μιλαω για apple pc αλλα απο το κινητό σας θα ξεκινήσουν ολα λογο ασυμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι απλή: "Get a mac". :-D

Όσο για το linux, καλό είναι αλλά ούτε αυτό θα γίνει ποτέ κυρίαρχο λειτουργικό γιατί ποτέ καμία από τις άπειρες εκδόσεις του δεν θα μονοπωλήσει.

Έτσι γίνεται όταν κάτι μοιράζεται σε άπειρες μορφές, καθώς επίσης για ευνόητους λογους οι μεγάλες εταιρείες software δεν βγάζουν εκδόσεις για linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν εχετε καταλάβει καποιοι οτι αν δεν ενδιαφερθείτε εσεις για σας δεν θα ενδιαφερθεί κανείς για σας.

Αν δεν μπορείτε να περάσετε mac os x και βαρεθήκατε τα τζαμάτα win 7 υπάρχει και το linux που είναι 10 φορες καλύτερο απο το mac os και τις ασυμβατότητες του στα πάντα.

Έξαλλου ειναι το λειτουργικό του μέλλοντος!

Το mac os x δεν θα γινει πότε κυρίαρχο λογισμικό και ακομα και hacintosh να φτιάξετε θα χρειαστείτε να δώσετε τα χρηματάκια σας κάποια στιγμή για hardware τουλάχιστον σίγουρα αλλιώς δεν θα μπορέσετε να τα δουλέψετε σωστά.Και οχι δεν μιλαω για apple pc αλλα απο το κινητό σας θα ξεκινήσουν ολα λογο ασυμβατότητας.

 

Βασικά ξέρεις τι? Είναι διαφορετικό να περιγράψεις hardware, το τι έχεις κάνει μέχρι τώρα, και να παραθέσεις και 4-5 log lines ή 1-2 screenshots με το που έχεις κολλήσει, και εντελώς διαφορετικό να λές "έχω το τάδε μηχάνημα, θα μπει το xxx 10.5.6???".

 

Στην πρώτη περίπτωση αν μπορείς βοηθάς, στη δεύτερη όμως όχι γιατί δεν θα κάτσεις εσύ τώρα να ψάχνεις elementary things που ο άλλος προφανώς βαριέται να ψάξει μόνος του. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια Mercyful_Fate γιαυτό ειπα αν δεν ενδιαφερθείτε εσεις για σας δεν θα ενδιαφερθεί κανείς για σας :)

 

---------- Προσθήκη στις 17:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:11 ----------

 

Η λύση είναι απλή: "Get a mac". :-D

Όσο για το linux, καλό είναι αλλά ούτε αυτό θα γίνει ποτέ κυρίαρχο λειτουργικό γιατί ποτέ καμία από τις άπειρες εκδόσεις του δεν θα μονοπωλήσει.

Έτσι γίνεται όταν κάτι μοιράζεται σε άπειρες μορφές, καθώς επίσης για ευνόητους λογους οι μεγάλες εταιρείες software δεν βγάζουν εκδόσεις για linux.

 

αν δεν γινει το linux τοτε ολοι μας θα εχουμε για παντα windows (εμενα δεν με χαλαει αφου ειναι devices friendly & programs friendly)Ουτε το mac os θα με χάλαγε αλλά δεν ειναι τιποτα απο τα παραπάνω και σε περιορίζει αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , μηπως γνωριζει κανεις αν μπορω να περασω mac os (snow leopard-hackintosh) στο laptop hp9880ev???? και αν ναι ποιον οδηγο να ακολουθησω? Σχετικα με mac ειμαι ψιλο ασχετος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...