Προς το περιεχόμενο

[Φήμη] Η Sony θέλει να εξαγοράσει το μερίδιο της Ericsson


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία προσπάθεια να ανακτήσει το χαμένο έδαφος και να ανταγωνιστεί καλύτερα τα μεγαθήρια του χώρου Apple και Samsung, η Sony βρίσκεται σε συνομιλίες για εξαγορά του ποσοστού της Ericcson στην κοινή τους κοινοπραξία έτσι ώστε να αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο της εταιρίας. Η Sony που είναι ένας από τους μεγαλύτερους παροχείς περιεχόμενου παγκοσμίως πιστεύει ότι οι ξεχωριστές προσφορές έξυπνων τηλεφώνων και on-line περιεχομένου είναι εμπόδιο στην ανταγωνιστικότητα της Sony Ericcson της οποίος μετέχει κατά 50%. Η κίνηση εντάσσεται στα άμεσα σχέδια της Sony για στενό συνδυασμό των έξυπνων τηλεφώνων της, tablet και game consoles με την παροχή περιεχομένου ακολουθώντας το πρότυπο της Αpple όπως άλλωστε και η Amazon με το Kindle Fire.

 

sonyericcson.jpg

 

Η κοινοπραξία των δύο εταιριών που δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2001, μόλις έκλεισε τα δέκα χρόνια ζωής και γνώρισε ιδιαίτερη επιτυχία με την υιοθέτηση των τεχνολογιών Walkman and Cyber-shot της Sony στα κινητά της Ericcson. Έκτοτε όμως έχει μείνει αρκετά πίσω, απέτυχε να ακολουθήσει την Αpple και το 2010 έπεσε στην έκτη θέση των πωλήσεων παγκοσμίως ενώ τα κέρδη της έχουν κάνει βουτιά με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα. Οι δύο εταιρίες απέφυγαν το σχολιασμό της είδησης.

 

Link.png Site: reuters


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα δεν με ενδιαφέρει μία το πως θα λέγεται

αρκεί να προσφέρουν ποιότητα....

 

συμφωνώ απολύτως, αν και ήμουν μεγάλος φαν της ερικσον στα πρώτα χρόνια της κινητής τηλεφωνίας και μετά της sonyericsson έμεινε πίσω και πλέον την αποφεύγω, άντε μόνο για καμιά φθηνή συσκευή. Αλλά εμάς σαν καταναλωτές έπρεπε να μας ενδιαφέρει πέρα από συναισθηματισμούς μόνο αν αυτή η κίνηση θα μας προσφέρει παραπάνω ποιότητα με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θυμάμαι τα κινητά της sony, πραγματικά χάλια...με την ροδέλα στο πλάι...και να αναρωτιέμαι τότε πως γίνεται ένας κολοσσός να μην μπορεί να βγάλει κινητό της προκοπής...τώρα με το android όμως όλα έγιναν εύκολα, παίρνεις λογισμικό έτοιμο, επεξεργαστή έτοιμο, οθόνη έτοιμη, συναρμολογείς και έβγαλες κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δεν με ενδιαφέρει μία το πως θα λέγεται

αρκεί να προσφέρουν ποιότητα....

δεν ξέρω για ποιότητα αλλά ένα καρακλειδωμένο με 1000 και δυο τρόπους bootloader θα το έχει.......... και ξέχνα root και ξέχνα custum roms και ξέχνα advanced πράγματα που έκανες στο android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πολυ δυνατό brand name για να το αλλάξουν απο sony ericsson σε sony! αν ειναι ηλιθιοι μονο θα κάνουν κατι τέτοιο!

την εποχή τον megapixel ολοι μας είχαμε sony ericsson! αν και πολυ μουφα κινητα ηταν πολυ φτηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιου είδους δηλώσεις πολλές φορες τις διαβάζω για πολλά μεγαθήρια... και καμια φορα τις κάνω και εγώ πχ η κίνηση της τάδε εταιρίας να κάνει το δείνα είναι λάθος κτλ..

 

αλλα ξέρεις κάτι? 9 στις 10 φορες ΕΜΕΙΣ έχουμε το λάθος και ας μας φαίνονται αυτοί χαζοι..

 

και γιατί αυτό?

γιατί εμείς είμαστε οι "απλοί" άνθρωποι!

 

αυτοί είναι μεγάλες ομάδες άρτια εκπαιδευμένων ανθρώπων σε αυτό που κάνουν με μεγαλη εμπειρία και λειτουργούν σε μια εταιρία με τεραστια κέρδη ..

 

Αν είχαμε εμείς δίκαιο μάλλον αυτοί θα βγάζανε 3500 ευρώ τον μηνα και εμείς θα βγάζαμε τα δις..

 

αλλα συμβαίνει βλέπεις το ανάποδο!

 

οποτε άγνωσται αι βουλαί της sony αλλα για να το κάνει μάλλον θα έχει δίκαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα διαβάζουν κάποιοι fans της εν λόγω εταιρείας αυτά, που θεωρούν επειδή βλέπουν τα παιδάκια στα σχολεία όλα να έχουν τα χρωματιστά κινητά της στο χέρι, πως τα πάει καλά ως εταιρεία και μόνο οι άλλες κατηφορίζουν... Έκτη θέση στις πωλήσεις παγκοσμίως και μάλιστα για τους ίδιους λόγους που ανέφερα εντελώς τυχαία σε παρόμοιο topic πρόσφατα και οι "κάποιοι" επιμένανε για το αντίθετο! Επίσημο topic για την "καλή πορεία" της SonyEricsson!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα θυμάμαι τα κινητά της sony, πραγματικά χάλια...με την ροδέλα στο πλάι...και να αναρωτιέμαι τότε πως γίνεται ένας κολοσσός να μην μπορεί να βγάλει κινητό της προκοπής...τώρα με το android όμως όλα έγιναν εύκολα, παίρνεις λογισμικό έτοιμο, επεξεργαστή έτοιμο, οθόνη έτοιμη, συναρμολογείς και έβγαλες κινητό.

μια χαρα ηταν η ροδελα την εποχη του πενακιου (για να μη βγαζεις το πενακι) και σε κειμενο ηταν επισης πολυ χρησιμη , αν ηθελες να πας σε συγκεκριμενο σημειο (βεβαια αυτο ευτυχως γινεται πλεον και στο android με καποια πληκτρολογια και τα κουμπια της εντασης , γιατι στην αρχη ειδικα οταν ηθελα να σημαδεψω κατι μου εσπαγαν τα νευρα στις πιο μικρες οθονες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...

Αν είχαμε εμείς δίκαιο μάλλον αυτοί θα βγάζανε 3500 ευρώ τον μηνα και εμείς θα βγάζαμε τα δις..

...

...

 

€3500? Αχάριστε...

 

Πάντως, όσον αφορά τα ericsson είμαι φανατικός από παλιά. Από το 768, με το πορτάκι, αν θυμάμαι καλά. Και από τότε τσακωνόμασταν με τους φανατικούς της Nokia για το ποιος είναι πιο εύχρηστος και γρήγορος ("με πόσα 'κλικ' μπαίνεις στο ημερολόγιο, στα μηνύματα, στα ξυπνητήρια..."). Μία μόνο φορά αποπειράθηκα να αλλαξοπιστήσω με ένα Nokia (Xpress music 5800) και μου φάνηκε ότι άλλαξα σύμπαν. Μπορεί να είμαι συναισθηματικός, μονόχνοτος και περίεργος αλλά την ευκολία ενός οικίου interface σε συνδυασμό με πραγματικό πληκτρολόγιο, που να αισθάνεσαι τα πλήκτρα καθώς περνάς τα δάχτυλά σου από πάνω του και να το παίζεις "τυφλό", δεν μπορεί να την φθάσει κανένα touch. Και ναι, μιλάω για τη χρήση εν ώρα οδήγησης, όχι εν ώρα βύθισης σε καναπέ.

Επίσης, θυμηθείτε κάτι... Όταν η Sony κόλλησε στην Ericsson, ήταν τα τηλέφωνα της Sony που εγκαταλήφθηκαν, και οι δύο εταιρείες 'απλώς' συνέχισαν από κοινού την εξέλιξη της γραμμής τηλεφώνων της Ericsson. Αν η Sony ήθελε να κατασκευάσει τα δικά της κινητά τότε θα μπορούσε να πει ότι αποχωρεί απο την κοινοπραξία. Αντ' αυτού όμως λέει (ok, φήμες λένε) ότι θα εξαγοράσει το ποσοστό της Ericsson. Αυτό σημαίνει ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο με την ATi/AMD. Το brand Ericsson θα σταματήσει να υπάρχει σε κινητά τηλέφωνα όπως και αυτό της ATi. Το να ξεκινήσει η Ericsson καινούρια σειρά τηλεφώνων cold start χωρίς μοιραζόμενη τεχνολογία μεταξύ της υπάρχουσας το βλέπω απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να αποχωρήσει από τη συγκεκριμένη αγορά όπως έκανε η Motorola πρόσφατα ή η IBM (στα PC) παλίοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

€3500? Αχάριστε...

 

Πάντως, όσον αφορά τα ericsson είμαι φανατικός από παλιά. Από το 768, με το πορτάκι, αν θυμάμαι καλά. Και από τότε τσακωνόμασταν με τους φανατικούς της Nokia για το ποιος είναι πιο εύχρηστος και γρήγορος ("με πόσα 'κλικ' μπαίνεις στο ημερολόγιο, στα μηνύματα, στα ξυπνητήρια..."). Μία μόνο φορά αποπειράθηκα να αλλαξοπιστήσω με ένα Nokia (Xpress music 5800) και μου φάνηκε ότι άλλαξα σύμπαν. Μπορεί να είμαι συναισθηματικός, μονόχνοτος και περίεργος αλλά την ευκολία ενός οικίου interface σε συνδυασμό με πραγματικό πληκτρολόγιο, που να αισθάνεσαι τα πλήκτρα καθώς περνάς τα δάχτυλά σου από πάνω του και να το παίζεις "τυφλό", δεν μπορεί να την φθάσει κανένα touch. Και ναι, μιλάω για τη χρήση εν ώρα οδήγησης, όχι εν ώρα βύθισης σε καναπέ.

Επίσης, θυμηθείτε κάτι... Όταν η Sony κόλλησε στην Ericsson, ήταν τα τηλέφωνα της Sony που εγκαταλήφθηκαν, και οι δύο εταιρείες 'απλώς' συνέχισαν από κοινού την εξέλιξη της γραμμής τηλεφώνων της Ericsson. Αν η Sony ήθελε να κατασκευάσει τα δικά της κινητά τότε θα μπορούσε να πει ότι αποχωρεί απο την κοινοπραξία. Αντ' αυτού όμως λέει (ok, φήμες λένε) ότι θα εξαγοράσει το ποσοστό της Ericsson. Αυτό σημαίνει ότι θα γίνει κάτι παρόμοιο με την ATi/AMD. Το brand Ericsson θα σταματήσει να υπάρχει σε κινητά τηλέφωνα όπως και αυτό της ATi. Το να ξεκινήσει η Ericsson καινούρια σειρά τηλεφώνων cold start χωρίς μοιραζόμενη τεχνολογία μεταξύ της υπάρχουσας το βλέπω απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να αποχωρήσει από τη συγκεκριμένη αγορά όπως έκανε η Motorola πρόσφατα ή η IBM (στα PC) παλίοτερα.

 

θα συμφονίσω με 3.500! τα μισα να επέρνα θα ειμουν χαρούμενος!

 

τωρα γι αυτο που λες με τα πληκτρα εχεις δικιό και εγω εχω το ίδιο προβλημα με το νοκια 5800! αλλα τουλαχιστον δεν μου κολαει...

τωρα γι αυτο με την ati. εχει εξαγωραστη ιδη!

απλα κρατα ενα δυνατο brand name στα χέρια της με πολλους funs! δεν θα ηταν καλη κίνηση να αλλάξουν το όνομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...