Προς το περιεχόμενο

[Φήμη] Η Sony θέλει να εξαγοράσει το μερίδιο της Ericsson


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εσύ με το που μπαίνεις στο αυτοκίνητο σβήνεις το κινητό σου, αν πηγαίνεις παντού με τα προβλεπόμενα/επιβαλόμενα όρια ταχύτητας, αν δεν πατάς ποτέ και για κανένα λόγο διπλή γραμμή, αν κάνεις γυμναστική τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και έχεις κόψει το τσιγάρο και τα λίπη από τη διατροφή σου, ε, τότε πραγματικά είσαι το ίνδαλμά μου και, πίστεψέ με, προσπαθώ πολύ να σου μοιάσω! Εκτός απ' αυτό, αναφερόμουν σε "τυφλή" χρήση του κινητού. Αυτό σημαίνει όχι ότι προσπαθώ να μην κοιτάζω το δρόμο, προσπαθώ να μην κοιτάζω το κινητό.

 

 

ΝΑΙ κλεινω το κινητο η αν πρεπει να κανω τηλφωνηματα θα χρησημοποιησω το bluetooth στην χειροτερη ή θα σταματησω καπου για τηλεφωνησω. οχι ουτε διπλη γραμμη παταω γιατι εχω μαθει να σεβομαι τους ορους και τους νομους και την ασφαλεια. δεν καπνιζω και δεν κανω υγεινη διατροφη. απο το να εισαι ειρωνικος καλυτερα να προσπαθησεις να γινεις καλυτερος.

 

να ξερεις πως η πρωτη εντυπωση μετραει παντα στους ανθρωπους που δεν σε ξερουν και το να δηλωνεις κατι τετοιο δεν ειναι σωστο. (παθον σε 2 τροχαια οπου επεσαν πανω μου επειδη κοιτουσαν το κινητο και το ενα τροχαιο στην εθηνικη οδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΝΑΙ κλεινω το κινητο η αν πρεπει να κανω τηλφωνηματα θα χρησημοποιησω το bluetooth στην χειροτερη ή θα σταματησω καπου για τηλεφωνησω. οχι ουτε διπλη γραμμη παταω γιατι εχω μαθει να σεβομαι τους ορους και τους νομους και την ασφαλεια. δεν καπνιζω και δεν κανω υγεινη διατροφη. απο το να εισαι ειρωνικος καλυτερα να προσπαθησεις να γινεις καλυτερος.

 

να ξερεις πως η πρωτη εντυπωση μετραει παντα στους ανθρωπους που δεν σε ξερουν και το να δηλωνεις κατι τετοιο δεν ειναι σωστο. (παθον σε 2 τροχαια οπου επεσαν πανω μου επειδη κοιτουσαν το κινητο και το ενα τροχαιο στην εθηνικη οδο).

 

Το θέμα είναι ότι πολλοί σκέφτονται/ ενεργούν Έτσι στο ελλαντα. Δεν ξέρω αν σοβαρολογουσε ο φίλος πιο πάνω αλλα η πραγματικότητα είναι ότι παρα πολλοί έλληνες το παίζουν μάγκες με το να κάνουν πράγματα επικίνδυνα για τους ίδιους και τους υπόλοιπους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύσμα φόρτισης έχουν αλλάξει? Εγώ δεν ξαναπήρα sony ericsson λόγω του προβληματικού βύσματος που είχαν 2-3 γενιές κινητών και πάντα δεν έκανε καλή επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά που έβγαλε η Sony όταν εμφανίστηκε στον χώρο των κινητών το 1996 ήταν πολύ καλά για τα δεδομένα της εποχής. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ήταν τα καλύτερα. Η σειρά ΜZ είχε μεγάλη οθόνη συγκριτικά με το μέγεθος . Προσωπικά δεν είχα sony κινητό γιατί ήταν πανάκριβο. Δοκίμαζα του φίλου μου, ο οποίος ήταν ναυτικός και είχε τρελή επιδότηση . Πραγματικά το ζήλευα. Πρέπει να ήταν το CMD-MZ5 το 2000 περίπου αν δεν κάνω λάθος.

 

327_5.jpgmz5.jpg 327_7.jpg 327_4.jpgΉταν στιβαρό. Δεν έδινε την αίσθηση της πλαστικούρας των υπόλοιπων. Ήταν ελαφρύ και δεν ζόριζε το τσεπάκι του πουκάμισου. Ήταν λίγο παχύ αλλά αυτό αντισταθμίζονταν από το πολύ μικρό μέγεθος. Η οθόνη ήταν εκπληκτική. Όταν τα υπόλοιπα μοντέλα έδειχνα μια γραμμή άντε δύο , το sony είχε 4 έως 5 γραμμές. Τέλειο για sms σε μία εποχή που οι τηλεφωνικές κλήσεις ήταν πραγματικά πανάκριβες. Έπαιζε μουσικά αρχεία μέσω memory stick. Πολύ προχωρημένο τότε. Ο φωτισμός της οθόνης δεν παιζόταν. Την νύχτα πουλούσες τρελή μούρη. Από αυτονομία έπασχε αλλά το λειτουργικό του ήταν τρομερά εύχρηστο με την ροδέλα και εξαιρετικά πλούσιο.

 

Στην Ελλάδα τα κινητά Sony πωλούνταν για δύο με τρία χρόνια μέχρι την συγχώνευση. Δεν υπήρχε πληθώρα διαφορετικών μοντέλων. Στη πραγματικότητα ένα τύπος μονάχα με τις αναβαθμίσεις του. Το άσχημο με τα sony κινητά ήταν πως ενώ ήταν πανίσχυρη εταιρεία, η Nokia και η Ericsson είχαν εξασφαλίσει συνεργασίες με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας. Λόγω μεγάλων παραγγελιών πρόσφεραν μεγάλες εκπτώσεις. Το Sony ήταν επιλογή για ψαγμένους. Αν είχε καλό μάρκετινγκ , ίσως να είχε την τύχη του iPhone από πολύ νωρίς. Ήθελε να ασχοληθείς πολύ για να πάρεις επιδότηση και αυτή σχετικά μικρή.

 

Πάντως εμένα μου άρεσαν τα κινητά της πριν ενωθεί με την Ericsson . Πάντα πίστευα πως έχασαν και οι δύο εταιρείες. Άνοιξαν τον δρόμο στην Nokia μέχρι να εμφανιστεί το iPhone.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Είχα κι εγώ Sony το 1999, ένα αρκετά μεγάλο με την πολυαγαπημένη μου ροδέλα στο πλάι (που βόλευε πάρα πολύ, επειδή έτρεχες γρήγορα μέσα στο μενού).

Ήταν γερά κινητά (δύο πέρασαν απ'τα χέρια μου) και απίστευτα όμορφα για την εποχή τους.

Η ericsson τότε είχε αυτά τα μικρά με τα καπάκια που ανοιγόκλειναν, μεν όμορφα στο μάτι... αλλά αν όλα της τα μοντέλα χαρακτηριζόταν από κάτι, ήταν οι μικρές οθόνες και... Η ΑΡΓΟΣΤΡΟΦΙΑ!!! Πολλές φορές νόμιζες πως θα σπάσεις τα κουμπιά απ'τη προσπάθεια σου να κάνεις ένα κλικ πιο γρήγορα, επειδή πατούσες ένα πλήκτρο μέσα σε μήνυμα και έβλεπες το επιθυμητό γράμμα να εμφανίζεται δευτερόλεπτα μετά!

Γενικά ποτέ μου δε τη συμπάθησα τη δεύτερη, ούτε μπορούσα να καταλάβω πως την επιλέγανε κάποιοι, εφόσον ήταν τόσο μα τόσο αργόστροφη.

Στη συνέχεια έβγαλε η Nokia το 3210 που οι πρώτοι που το αγοράσανε, το κρύβανε όταν βγαίνανε έξω, για να μη κάνει κύκλους από χέρι σε χέρι, ώστε όλοι να δούνε αυτό το (επίσης για την εποχή) όμορφο κινητό, που... δεν είχε κεραία και άλλαζε προσόψεις!!! hahahahahahahahahaha

Απίστευτες εποχές... Telestet τότε και όλες οι εταιρείες ανεξαιρέτως σήμα "γειαααααααααα σας" με πανάκριβες χρεώσεις!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύσμα φόρτισης έχουν αλλάξει? Εγώ δεν ξαναπήρα sony ericsson λόγω του προβληματικού βύσματος που είχαν 2-3 γενιές κινητών και πάντα δεν έκανε καλή επαφή.

 

Υπάρχει παγκόσμια οδηγία. Όλοι χρησιμοποιούν πλέον microUSB κάτι που θα μειώσει περαιτέρω το κόστος των συσκευών εφόσον στα προσιτά κινητά δεν θα σου δίνουν φορτιστή. Μόνο μην ρωτήσεις πως κάνει ακόμη η Apple τα δικά της... Ίσως στο iPhone 5 να βάλει και αυτή microUSB.

 

Όσο για τη Sony έφτιαχνε εξαιρετικά κινητά για την εποχή της με interface που ήταν πολύ μπροστά. Μακάρι να γίνει κάτι γιατί η Sony Ericsson έχει κουράσει - αναμασά συνέχεια τα ίδια όταν η Samsung έχει αρχίσει να ξεφεύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για ποιότητα αλλά ένα καρακλειδωμένο με 1000 και δυο τρόπους bootloader θα το έχει.......... και ξέχνα root και ξέχνα custum roms και ξέχνα advanced πράγματα που έκανες στο android

 

πόσο καιρό έχεις να ασχοληθείς με τα της sony ericsson; σε όλα τα νέα μοντέλα του 2011 έχουν βγάλει εργαλείο επισημο που ξεκλειδώνεις τον bootloader και για τα παλιά κινητά (βλέπε x10mini/pro,x8 klp) έδωσε αρχεία και εργαλεία στην cyanogenmod για να συνεχισουν το καταπληκτικό τους έργο στο modding των παλιών συσκευών)

http://www.skroutz.gr/products/compare_selected_products/40?compare=,,,271683,277259το ένα έχει gps και το άλλο είναι 3G κατα τα άλλα είναι ίδια

στο μόνο πράγμα που είναι καλύτερο το κινητό που έδειξες είναι στο ότι έχει gps το οποίο όμως είναι παντελώς άχρηστο μιας κ στη ουσία δν έχει πρακτική χρήση. σε όλα τα άλλα το κινητό της ερικσον που έδειξες ειναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον μεγαλυτερη οθονη

2ον 3g

3on βιντεοκλησεις

4ον μεγαλυτερη εσωτερική μνήμη

5ον το νοκια δν εχει καν δονηση!!!

6ον μεγαλύτερη κάμερα..

 

εσυ δλδ τα βλέπεις ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όπου βλέπεις παυλα το θεωρείς ως όχι τότε κάνεις λάθος

Με αυτή την λογική το sony ericson δεν παίρνει ακουστικά, δεν έχει ηχογράφηση

 

επίσης δεν έχει φωνητικές εντολές

δεν έχει GPS

το νοκια επίσης ειναι πιο ελαφρύ

και έχει μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής και ομιλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια. ξέχνα την δόνηση. στα αλλα πχ πως θα έχει βιντεοκληση χωρίς 3g δίκτυο; μεγαλύτερη οθόνη; μεγαλύτερη κάμερα; εσωτερική μνήμη; σε αυτά δεν είναι καλύτερο; τεσπα. ξεφευγουμε απο το θέμα αλλά καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο. :rolleyes:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Είχα κι εγώ Sony το 1999, ένα αρκετά μεγάλο με την πολυαγαπημένη μου ροδέλα στο πλάι (που βόλευε πάρα πολύ, επειδή έτρεχες γρήγορα μέσα στο μενού).

Ήταν γερά κινητά (δύο πέρασαν απ'τα χέρια μου) και απίστευτα όμορφα για την εποχή τους.

Η ericsson τότε είχε αυτά τα μικρά με τα καπάκια που ανοιγόκλειναν, μεν όμορφα στο μάτι... αλλά αν όλα της τα μοντέλα χαρακτηριζόταν από κάτι, ήταν οι μικρές οθόνες και... Η ΑΡΓΟΣΤΡΟΦΙΑ!!! Πολλές φορές νόμιζες πως θα σπάσεις τα κουμπιά απ'τη προσπάθεια σου να κάνεις ένα κλικ πιο γρήγορα, επειδή πατούσες ένα πλήκτρο μέσα σε μήνυμα και έβλεπες το επιθυμητό γράμμα να εμφανίζεται δευτερόλεπτα μετά!

Γενικά ποτέ μου δε τη συμπάθησα τη δεύτερη, ούτε μπορούσα να καταλάβω πως την επιλέγανε κάποιοι, εφόσον ήταν τόσο μα τόσο αργόστροφη.

Στη συνέχεια έβγαλε η Nokia το 3210 που οι πρώτοι που το αγοράσανε, το κρύβανε όταν βγαίνανε έξω, για να μη κάνει κύκλους από χέρι σε χέρι, ώστε όλοι να δούνε αυτό το (επίσης για την εποχή) όμορφο κινητό, που... δεν είχε κεραία και άλλαζε προσόψεις!!! hahahahahahahahahaha

Απίστευτες εποχές... Telestet τότε και όλες οι εταιρείες ανεξαιρέτως σήμα "γειαααααααααα σας" με πανάκριβες χρεώσεις!!! :rolleyes:

 

το se P1i που είχα πριν 2-3 χρόνια, η ροδέλα του με είχε βολέψει αφάνταστα!!! πραγματικά σε κάποιες περιπτώσεις ήταν πολύ βολική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και τα 2 αυτά μοντέλα που συγκρίνετε, πάσχουν από βασικότατα πράγματα...

Το Nokia δεν έχει 3G (αν είναι δυνατόν!!!) ενώ το SE έχει,

το SE έχει "απαράδεκτη" διάρκεια μπαταρίας, ενώ το Nokia έχει μια αξιοσέβαστη διάρκεια ομιλίας!

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. Η δόνηση δεν ενδιαφέρει ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών (εμένα προσωπικά μου τη δίνει), οι κάμερες και στα 2 είναι να μην πω για τι (σιγά τη διαφορά του SE, απλά δίπλα στον τυφλό ο μονόφθαλμος διαφέρει...) και η εσωτερική μνήμη είναι επίσης κάτι εντελώς αδιάφορο, διότι με μια κάρτα μνήμης έχεις λύσει το πρόβλημα σου.

 

Αν αρχίσουμε τώρα να αναλύουμε μέγεθος από οθόνες κλπ, δε θα σταματήσουμε ποτέ!

Το Nokia έχει όντως μικρότερη οθόνη, το SE έχει συρόμενο καπάκι, που μετά από λίγους μήνες θ'αρχίσει να κουνιέται.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, για τη τιμή τους, κερδίζεις κάτι και χάνεις κάτι μεγάλο!

 

το se P1i που είχα πριν 2-3 χρόνια, η ροδέλα του με είχε βολέψει αφάνταστα!!! πραγματικά σε κάποιες περιπτώσεις ήταν πολύ βολική!

 

Απίστευτη ήταν, ιδιαίτερα όταν έμπαινες στο τηλεφωνικό κατάλογο! Κρακ-κρακ-κρακ όταν την είχες με ήχο lol, κυριολεκτικά "έτρεχες" προς τα κάτω

ή ακόμα και στη περίπτωση πολλών SMS έτρεχες μέσα στο μενού και ύστερα με ένα πάτημα της, έμπαινες εκεί που ήθελες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω σε όλα με τον από πάνω. και τα 2 είναι πάρε το ένα κ χτύπα το άλλο. εγώ ο μόνος λογος που μπήκα στο "τρυπακι" να σχολιασω ήταν επειδή δν γινεται να λέμε οτι ένα κινητό ειναι καλύτερο από ένα άλλο επειδή έχει gps ενω το αλλο δν εχει την στιγμή που σε όλα τα άλλα είναι υποδεέστερο. βλέπουμε το δέντρο κ χάνουμε το δάσος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτσει η Sony να βγάλει κάνα playstation 4 μου φαίνεται και να αφήσει αυτα τα μονοπωλιακά που προσπαθεί γιατί έχει χάσει ήδη το παιχνίδη απο καιρού σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...