Προς το περιεχόμενο

Xenon


val007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι ειδους λαμπες εχουνε? Η τι?

κι εγω εχω βαλει στο δικο μου,αλλα το χω μετανοιωσει,αν και ουτε κι εμενα εχει παραπονεθει κανεις.βεβαια τα χω βαλει ενα κλικ να βαρανε πιο χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαμπες ειναι Η7 αλλα δεν θυμαμαι μαρκα του κιτ .Το ειχα παρει ακριβα ομως με την τοποθετηση καπου 200 ευρω το 2008 και ειχα παιδευτει να βρω κιτ να συνεργαζεται με το αυτοματο αναμα φωτων του civic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δέν είναι όλα τα αμάξια τα ίδια

-Δέν είναι όλα τα Xenon kit τα ίδια

 

και/το/κυριότερο:

 

-Δέν είναι όλα τα μάτια ίδια...

 

Κύριε Γιάννη,η ίδια δέσμη φωτός μπορεί να στείλει αδιάβαστο τον κερατοειδή μου και να φύγω σε κανένα ρέμα (ΑΝ δέν πάρω μαζί μου κανέναν άτυχο).Το ότι υπάρχουν 2-5-10 άτομα που το μάτι τους δέν "νιώθει" δέν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι ασφαλή,άλλα ούτε και οτι θα πρέπει να πάρουμε το τεστ στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δέν είναι όλα τα αμάξια τα ίδια

-Δέν είναι όλα τα Xenon kit τα ίδια

 

και/το/κυριότερο:

 

-Δέν είναι όλα τα μάτια ίδια...

 

Κύριε Γιάννη,η ίδια δέσμη φωτός μπορεί να στείλει αδιάβαστο τον κερατοειδή μου και να φύγω σε κανένα ρέμα (ΑΝ δέν πάρω μαζί μου κανέναν άτυχο).Το ότι υπάρχουν 2-5-10 άτομα που το μάτι τους δέν "νιώθει" δέν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι ασφαλή,άλλα ούτε και οτι θα πρέπει να πάρουμε το τεστ στα σοβαρά.

 

Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες και εκανα bold και δεν ειπα οτι το τεστ μου εχει ...επιστημονικη αξια. Το οτι ομως κανεις 3 χρονια δεν "ειπε" με τον τροπο του κατι στον δρομο για μενα κατι λεει.Πιστευω οτι κιτ των 60 ευρω , ναι ειναι επικυνδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αμάξια καταλαμβάνουν μεγάλο μέρος απο τα πεζοδρόμια,άλλα οι περισσότεροι οδηγοί δέν έχουν δεχτεί ποτέ επίπληξη.Αυτό τι σημαίνει;Απο την στιγμή που δέν έχει γίνει νύξη,δέν ενοχλώ και αφου δέν ενοχλώ μπορώ να συνεχίσω απτόητος; ....Δέν νομίζω!

Δέν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς περιμένει* να δεί κάποιος οδηγός,έτσι ώστε να το εκλάβει ώς ενόχληση (απο την μεριά του).Προσωπικά, ελαττώνω ταχύτητα και αποφεύγω τις απότομες κινήσεις για να μήν χτυπήσω κάποιο δικυκλιστή.

 

*Βασικά ξέρω τι περιμένει,μεγάλη σκάλα-κόρνες-και εορτολόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ειμαστε απολυτοι και μην κρεμαμε κατι γενικευοντας το.

Εχω δει στο δρομο πολλα αμαξια με μη εργοστασιακα xenon και τα πιο πολλα δεν ενοχλουν.

 

Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τα περισσότερα αυτοκίνητα με HID που έχω δει, με ενοχλούνε πολύ. Και δεν έχω πρόβλημα φυσικά μέσα στην πόλη, όπου υπάρχει φως, αλλά όταν ταξιδεύω νύχτα. Εκεί πραγματικά τυφλώνομαι έτσι και έρθει κανένας τέτοιος απέναντί μου.

 

Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ μου κάτι για να «διαμαρτυρηθώ», ούτε μεγάλα φώτα, ούτε τίποτα. Απλά κόβω και περιμένω να φύγει ο εφιάλτης. Ή, αν είναι πίσω μου, ρίχνω τον καθρέπτη σε γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ μου κάτι για να «διαμαρτυρηθώ», ούτε μεγάλα φώτα, ούτε τίποτα.

Λάθος, μεγάλο λάθος.

Όταν έρχεται από απέναντι μεγάλα, όταν είναι πίσω, το ομίχλης (καλύτερη περίπτωση είναι μερικά led στην εταζέρα)

 

Σίγουρα θα υπάρξουν μερικοί, που θα συνειδητοποιήσουν πόσο στραβώνουν, και θα αλλάξουν φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

αν δεν εχεις φωτα με προτζεκτορες μη βαλεις,και θα στραβωνεις κοσμο,και δε θα δεις καμια διαφορα προς το φως.

 

Ψιλοξεθάβω: πώς καταλαβαίνεις ότι το φανάρι σου είναι με προτζέκτορα και όχι με κάτοπτρο, ώστε να βάλεις ή να μην βάλεις λάμπες xenon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θένξ. Από όσο καταλαβαίνω, στον προτζέκτορα η λάμπα είναι τραβηγμένη προς τα μέσα, και η υποδοχή του έχει σχεδόν ημισφαιρικό σχήμα, ενώ ο καθρέφτης έχει την λάμπα πιό έξω, πάνω σε προεξοχή της βάσης κάπως, σωστά;

 

 

ή, αν θες: αυτό εδώ τι στο καλό είναι;

 

1907357_7c_b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθρεφτης

 

προτζεκτορας ειναι οταν βλεπεις και εχει αυτο το γυαλι γυρω απο τη λαμπα (ναι η λαμπα καθεται πιο μεσα και ουσιαστικα δεν φαινεται καν παρα μονο αν κοιταξεις καλα και απο πολυ κοντα)...οπως ακριβως εχουν οι...προτζεκτορες! αυτο που κανει ειναι να διαχεει το φως πολυ καλυτερα και με κατευθυνση και οχι να τυφλωνει οπως βλεπουμε κατα κορον αυτοκινητα με καθρεφτες που εχουν βαλει xenon κι οποιον (απεναντι η μπροστινο) παρει ο χαρος.

 

απο τους πισω με σωζει ο ηλεκτροχρωματικος εσωτερικος καθρεφτης μου, οι απεναντι ομως, ειναι σπανιο (ραγδαια αυξανομενο ομως) ειδος ανικητης βλακειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προτζεκτορας εχει ενα ημισφαιριο γυαλιου μπροστα απο τη λαμπα οπως ακριβως ειναι οι προτζεκτορες που προβαλλουν ταινιες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...