Προς το περιεχόμενο

αλλαγη ρουτερ


pavlinara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη χαλασε το ρουτερ της cyta θα βαλω ενα της φορθνετ που εχουμε. αλλα για να μπει στο ιντερνετ χρειαζονται καποιες ρυθμισεις. ξερετε τι ρυθμισεις χρειαζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα πρεπει να μπεις μεσα στο modem της forthnet...και να βαλεις τα στοιχεια της συνδεσης σου που εχεις απο την cyta...αν θες επιπλεον βοηθεια πες μου να σου πω...αναλυτικα βημα βημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν τα καταφερα. καταρχην το ρουτερ της φορθνετ siemens δεν εχει υποδοχη για το καλωδιο του τηλεφωνου. εχει μονο για το dsl. πηρα στην cyta και μου λεγαν οτι ναναι παλι. εγω ειχα για λιγο ιντερνετ και παλι δεν εχω. δεν συνδεεται με τιποτα. μου λενε δεν εχει προβλημα το ρουτερ αλλα οι ρυθμισεις. μα δεν εχω κανει τιποτα στις ρυθμισεις τι σκατα να κανω πια?

με βλεπω αυριο κιολας να αλλαζω εταιρεια. δεν παει αλλο.

Επεξ/σία από pavlinara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα καταφερα. καταρχην το ρουτερ της φορθνετ siemens ειναι δεν εχει υποδοχη για το καλωδιο του τηλεφωνου. εχει μονο για το dsl. πηρα στην cyta και μου λεγαν οτι ναναι παλι. εγω ειχα για λιγο ιντερνετ και παλι δεν εχω. δεν συνδεεται με τιποτα. μου λενε δεν εχει προβλημα το ρουτερ αλλα οι ρυθμισεις. μα δεν εχω κανει τιποτα στις ρυθμισεις τι σκατα να κανω πια?

με βλεπω αυριο κιολας να αλλαζω εταιρεια. δεν παει αλλο.

 

 

pavlinara pavlinara.

α.στο siemens της forthnet απλα βαζεις Username kai password στην πρωτη σελιδα και πατας connect και συνδεεσαι.ποιο μοντελο ειναι το cl 110 η το sl2 -141 Που ειναι και wireless.

επισης οπως εχω πει αρκετες φορες το λεω και μια ακομα.

η cyta δινει voip.για να παιξει το τηλεφωνο της πρεπει να εχεις το δικο της ρουτερ γιατι ειναι preconfigured με τις δικες τις ρυθμισεις.οτι αλλο ρουτερ και να βαλεις ακομα και ενα ιδιο 782 απο αλλη εταιρεια θα παιξει το ιντερνετ αλλα δεν θα παιξει το τηλεφωνο. η cyta δεν σου δινει τα στοιχεια του voip(τηλεφωνου) παρα μονο του ιντερνετ οποτε το τηλ δεν θα παιξει σε κανενα αλλο ρουτερ γιατι πολυ απλα δεν εχεις τα στοιχεια για να το σεταρεις.οποτε εφοσον σου καηκε το ρουτερ πρεπει να σου δωσουν αλλο αυτοι.με το siemens απλα ιντερνετ μπορεις να εχεις τιποτα αλλο.η cyta σε περιοριζει να παιξεις τηλ και ιντερνετ μονο με το 782 που δινουν.δεν εχει κανονικη tdm τηλεφωνια οπως εχουν οι αλλες εταιρειες.οποτε μπες 192.168.1.1 βαλε τα στοιχεια της cyta και πατα connect.αν θες καντο και ενα reset default απο το μικρο κουμπακι πισω για να εισαι σιγουρη οτι δεν εχειςπειραξει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τους παιρνω και τους λεω να παω καπου το ρουτερ μου να το δουνε? και μου λενε οχι δεν εχει προβλημα το ρουτερ οι ρυθμισεις του εχουν. και μου ξαναστειλαν εναν οδηγο να κανω καποια βηματα που ειναι εντελως αχρηστος. κι αν ειναι να μην λειτουργει το σταθερο τοτε τι να το κανω?με αναγκαζουν να αλλαξω εταιρεια. πως να τους πεισω οτι το ρουτερ εχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τους παιρνω και τους λεω να παω καπου το ρουτερ μου να το δουνε? και μου λενε οχι δεν εχει προβλημα το ρουτερ οι ρυθμισεις του εχουν. και μου ξαναστειλαν εναν οδηγο να κανω καποια βηματα που ειναι εντελως αχρηστος. κι αν ειναι να μην λειτουργει το σταθερο τοτε τι να το κανω?με αναγκαζουν να αλλαξω εταιρεια. πως να τους πεισω οτι το ρουτερ εχει προβλημα?

 

ωραια ας τα παρουμε απο την αρχη.οταν λες χαλασε τι εννοεις?δεν συγχρονιζει δεν μπαινει ιντερνετ δεν εχεις τηλεφωνο???μπας και βγαλουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας το πω εν συντομια γιατι καθομαι στο μπαλκονι να πιασω σημα απο την γειτονια κ εχω ξεπαγιασει. οταν παω στα ασυρματα δικτυα μια το πιανει κ μια δεν το πιανει το δικο μου.οταν το πιανει μια συνδεεται μια δεν συνδεεται. κι οταν καταφερει να συνδεθει απλα δε μπαινει σε καμια σελιδα στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας το πω εν συντομια γιατι καθομαι στο μπαλκονι να πιασω σημα απο την γειτονια κ εχω ξεπαγιασει. οταν παω στα ασυρματα δικτυα μια το πιανει κ μια δεν το πιανει το δικο μου.οταν το πιανει μια συνδεεται μια δεν συνδεεται. κι οταν καταφερει να συνδεθει απλα δε μπαινει σε καμια σελιδα στο ιντερνετ.

 

 

μπες μεσα πριν παγωσεις.α.δοκιμαζεις με καλωδιο και μου λες αν εχεις ιντερνετ.β.το εκανες hard reset καθολου?γ.αναβουν ολα τα λαμπακια πανω ειδικα το broadband και internet??

οτι ασυρματα δεν μπαινει μπορει να ειναι και αλλο θεμα.επισης το τηλεφωνο παιζει?λογικα θα ειναι το Phone 1 αναμμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καλωδιο εχω κανονικα ιντερνετ. αν εννοεις hard reset το οτι το εκλεισα εβγαλα τα καλωδια και το ξαναεβαλα σε λειτουργια ναι το εκανα. αναβουν κανονικα ολα τα λαμπακια. και το τηλεφωνο κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτο να εκπέμπει σε άλλο κανάλι και δοκίμασε και αλλo είδος κλειδώματος άμα εχεις wpa το βάζεις wep η και ξεκλείδωτο μονο για test.

 

το ότι δεν μπαίνεις στο wifi μπορεί να φταίει και το laptop σου. Σε αλλα laptop δουλεύει ? από το κινητό δοκίμασες ? πως συμπεραίνεις δηλαδή πως φταίει το modem και όχι το laptop σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...