Προς το περιεχόμενο

αλλαγη ρουτερ


pavlinara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επελεξα το καναλι 11(ηταν 6 πριν).για να δουμε..

 

το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα

 

δε μπαινει να ξαναλλαξω καναλι?

 

γενικως για να κανεις την ζωη σου πιο ευκολα οταν ειναι να φτιαξεις το wireless θα μπαινεις παντα με καλωδιο θα κανεις οτι αλλαγες θες και μετα θα δοκιμαζεις με wireless αν παιζει.αν οχι ξανα με καλωδιο ξανακανεις αλλαγη και δοκιμαζεις παλι.

αυτο πρεπει οπωσδηποτε να το αλλαξω?

 

νομιζω πως τα καταφερα. αλλα απο το κινητο δε μπορω να μπω.

καλο ειναι το κλειδωμα να ειναι wpa2 αν δεν παιζει αυτο τοτε wpa+wpa2 αν ουτε αυτο τοτε wpa και αν ουτε αυτο τοτε μονο wep.

 

Στην ασφαλεια ειναι το θεμα σου. Μαλλον με wep μονο θα παιζεις. Μην το αφησεις εντελως ξεκλειδωτο, γιατι θα κανουν παρτυ στη γυρω γειτονια.

 

Μπορει να κατεβαζουν παρανομο πορνογραφικο υλικο, ή να σχεδιαζουν πως να φτιαξουν βομβα απο χλωρινη και καλιο και ολα αυτα θα φαινονται οτι γινονται απο το σπιτι σου.

 

Δε πολυ λεει... ε?

καλα και να φαινονται οτι γινονται απο το σπιτι της παντα εχεις το αλλοθι οτι οκ μου κλεβουν νετ.ασε που απειρα ιντερνετ καφε και Hot spot για να κανεις τετοια.

 

δηλαδη η cyta? α οκ ευχαριστω.

 

 

forthnet,cyta,hol κτλ ειναι ολοι Isp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η διαφορα των wpa?

 

 

επισις σε μερικα wpa σε αφηνει να διαλεξεις μεταξυ tkip και aes με το δευτερο να ειναι καλυτερο.τωρα για να μην φρικαρεις με τις λεπτομερειες και wpa να το κλειδωσεις με ενα δυσκολο κωδικο που σαν λεξη να μην υπαρχει πχ fdfdk@$fa( δεν θα το βρει κανεις.απεφυγε ετοιμες λεξεις πχ superman,extraordinary και γενικα λεξεις που σημαινουν κατι και μπορει να τις βρει καποιος σε λεξικο.οχι οτι θα κατσει να ασχοληθει και πολυ καποιος αλλα λεμε.συνηθως οι τσαμπατζηδες :P σπανε τα wep η μπαινουν σε αυτα που ειναι open.ο αλλος που θα κατσει να ασχοληθει με wpa θα το κανει για πλακα και σιγουρα θα εχει το δικο του ιντερνετ.εξαιρεση που σπαει ευκολα ειναι αν αφησεις το default ssid και τον default κωδικο σε μερικα ρουτερ.εκει με κατι σαν generator μπορει να βρουν ποιος ειναι ο default Κωδικος.οποτε καλο ειναι να αλλαζεις το ssid(Onoma δικτυου) και τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μου θυμισες τον Ζηκο... Ποιος ειναι ο ΙΚΑΣ? :lol: Χωρις παρεξηγηση...

Ο isp ειναι ο internet service provider σου.

ποιος ειναι ο ζηκος?

 

επισις σε μερικα wpa σε αφηνει να διαλεξεις μεταξυ tkip και aes με το δευτερο να ειναι καλυτερο.τωρα για να μην φρικαρεις με τις λεπτομερειες και wpa να το κλειδωσεις με ενα δυσκολο κωδικο που σαν λεξη να μην υπαρχει πχ fdfdk@$fa( δεν θα το βρει κανεις.απεφυγε ετοιμες λεξεις πχ superman,extraordinary και γενικα λεξεις που σημαινουν κατι και μπορει να τις βρει καποιος σε λεξικο.οχι οτι θα κατσει να ασχοληθει και πολυ καποιος αλλα λεμε.συνηθως οι τσαμπατζηδες :P σπανε τα wep η μπαινουν σε αυτα που ειναι open.ο αλλος που θα κατσει να ασχοληθει με wpa θα το κανει για πλακα και σιγουρα θα εχει το δικο του ιντερνετ.εξαιρεση που σπαει ευκολα ειναι αν αφησεις το default ssid και τον default κωδικο σε μερικα ρουτερ.εκει με κατι σαν generator μπορει να βρουν ποιος ειναι ο default Κωδικος.οποτε καλο ειναι να αλλαζεις το ssid(Onoma δικτυου) και τον κωδικο.

τωρα σοβαρα ποιος δεν εχει ιντερνετ σπιτι του και κλεβει? εγω σκεφτομαι να βγαλω εντελως τον κωδικο οποιος θελει να μπαινει ελευθερα. τι θα παθω εγω αν καποιος μπαινει με το δικο μου? θα εχω βοηθησει κι εναν συνανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τωρα σοβαρα ποιος δεν εχει ιντερνετ σπιτι του και κλεβει? εγω σκεφτομαι να βγαλω εντελως τον κωδικο οποιος θελει να μπαινει ελευθερα. τι θα παθω εγω αν καποιος μπαινει με το δικο μου? θα εχω βοηθησει κι εναν συνανθρωπο.

 

 

πολλα ατομα.ατομα που απλα μετακομισαν καπου και περιμενουν να βαλουν

ατομα που χαλανε 100 ευρω καθε σαββατο για ποτα αλλα τσιγκουνευονται τα 20 του ιντερνετ και σου λενε δεν εχω

ατομα που κατεβαζουν και απο την δικια τους συνδεση και κατεβαζουν και απο την κλεμμενη.

τι θα παθεις αμα δινεις.

το ενα που ειπαν να κανει καποιος κατι και να φαινεται οτι τοεχεις κανει εσυ.λιγο τραβηγμενο βεβαια αλλα ενταξει μπορει να γινει.

β.να σου πατησει κατω την γραμμη.δηλαδη αντι να παιρνει χαλαρα ιντερνετ για να μην σε επηρεασει κοινως μου δινεις ιντερνετ μην στο παρω ολο μπαινουν μεσα και κατεβαζουν 100 ταινεις την ωρα και μετα εσυ λες γιατι δεν μπορω να ανοιξω σελιδα.κοινως η ηλιθια το ξεχασε ανοιχτο αρα δεν ξερει απο ιντερνετ αρα ας της πατησω κατω ολη την γραμμη και δεν θα καταλαβει κατι.δεν ξερουν το κλεψε αλλα κλεψε με μετρο.

βεβαια μπορεις να το ανοιξεις και αμα δεις οτι ξαφνικα σουρνεσαι οκ το ξανακλειδωνεις.για το α δηλαδη για παρανομες πραξεις ενταξει το θεωρω κομματακι δυσκολο.αν καποιος θελει να κανει απατεωνοδουλειες υπαρχουν και ιντερνετ καφε υπαρχουν και Hot spot οποτε δυσκολο να αποδειξει καποιος οτι το εκανες εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπε ο poulinos είναι σωστά, αλλα η ιδέα τις pavlinara να αφήσει το wifi open με σκοπό να βοηθήσει συνανθρώπους είναι πολύ καλή και ανιδιοτελής σκέψη.

 

Απλός ίσως να πρέπει να αλλάξεις το όνομα σε free-open η κάτι τέτοιο για να μην νομίζουν πως είσαι χάζη και το αφίσες ξεκλείδωτο από αγνοια και επίσης για να μην σου γονατίζουν τι γραμμή μια απλοϊκή λύση θα ήταν να έβαζες το wifi να εκπέμπει σε b δηλαδή στα 11mbps και εσύ να μπαίνεις full speed από καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπε ο poulinos είναι σωστά, αλλα η ιδέα τις pavlinara να αφήσει το wifi open με σκοπό να βοηθήσει συνανθρώπους είναι πολύ καλή και ανιδιοτελής σκέψη.

 

Απλός ίσως να πρέπει να αλλάξεις το όνομα σε free-open η κάτι τέτοιο για να μην νομίζουν πως είσαι χάζη και το αφίσες ξεκλείδωτο από αγνοια και επίσης για να μην σου γονατίζουν τι γραμμή μια απλοϊκή λύση θα ήταν να έβαζες το wifi να εκπέμπει σε b δηλαδή στα 11mbps και εσύ να μπαίνεις full speed από καλώδιο.

 

το τελευταιο δεν το καταλαβα. πως το κανουμε?

αλλα απο σημερα η γειτονια μου θα εχει free internet for all!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση pavlinara κάτι σε αυτή την φιλοσοφία έχω κάνει και εγώ. όσο για να το γυρίσεις στα 11mbps πήγαινε εκεί στο menu που πείραζες τα κλειδώματα και το κανάλι και εκεί πρέπει να υπάρχει και το αν εκπέμπει σε b η g.

 

b = αργό

 

g = γρήγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα και το βαζεις στο 802.11b μονο, δηλαδη στο 1ο πανω πανω στην λιστα.

 

Έτσι οποιος συνδέεται σε σένα θα έχει max speed 11mbps από τα 54mbps που θα μπορούσε να του προσφέρει το wireless. Λίγο η απόσταση λίγο τίποτα εμπόδια δεν θα συγχρονιζουν και στα 11mbps ακριβώς.

 

Για να εχεις εσύ full ταχύτητα πρέπει να μπαίνεις με καλώδιο. Aμα θες να ασχοληθείς και λιγάκι παραπάνω υπάρχουν και αλλα settings που μπορείς να κανεις.

 

Η λύση είναι λίγο μπακαλική αλλα είναι απλοϊκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η γειτονια εχει κανα 2 ακομη ξεκλειδωτα ρουτερ, οποτε δε νομιζω να επηρεασει την ταχυτητα μου. ποιοι ειναι αυτοι που τα αφηνουν ξεκλειδωτα ομως? εταιρειες?

 

αν το βαλω στο 802.11g θα εχω πιο γρηγορο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που ειπα πριν είναι πως από default το modem εκπέμπει στα b/g για να συμβατό και με τα 2 έτσι εσύ που εχεις σύγχρονο laptop μπαίνεις με g και 54mbps.

 

Η πρόταση μου ήταν πως για να περιορίσεις λίγο τους γείτονες να βάλεις b δηλαδή 11mbps μιας και το route σου δεν εχει και κάποιον πιο έξυπνο τρόπο να το κάνει

 

Δηλαδή αφήνεις το αργό wifi για τους γείτονες και μπαίνεις εσύ με το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...