Προς το περιεχόμενο

Ζούμε το τέλος του ευρω;


μαφαλντα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνουμε ουσιαστικα καπου Midi αλλα ειναι εμφανες οτι ο ΙΤ δεν μπορει να συντηρει πλεον τον ΔΤ εξ΄ου και αυτες οι ευκολες και γρηγορες "λυσεις" μειωσης του κοστους του ΔΤ. Δεν υπαρχει κανενα αλλο περιθωριο χρονου και δυστυχως αυτα που λες απαιτουν χρονο και μελετη (δεν υπαρχει ουτε το ενα, ουτε και το αλλο) και χρειαζεται καποια "λυση" αμεσα οποια και να ειναι αυτη. Δυστυχως ή ευτυχως η "λυση" αυτη θα ειναι παντα απο μειωσεις μισθων και απολυσεις δια της πλαγιας οδου οσον αφορα τον ΔΤ.

 

Αυτο ειναι το προβλημα. Οσο υπηρχαν τα χρονικα περιθωρια δεν γινοταν τιποτα. Τωρα που δεν υπαρχει τιποτα πλεον προσπαθουν με σπασμοδικες κινησεις να περιορισουν την ελειψη χρηματων που δεν φτανουν για ολους στον ΔΤ. Οπως ειπαμε ακομα υπαρχουν αρκετες παχιες αγελαδες στο δημοσιο αλλα ποιος θα τις σφαξει ειναι το ερωτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενώ οι απολύσεις και οι μειώσεις μισθών στον ΙΤ είναι απευθείας και όχι μέσω της πλαγίας οδού.

Δεν βλέπω όμως την ίδια ευαισθησία, δυστυχώς.

Ενώ αν πει κάποιος κάτι για τον ΔΤ αμέσως θα υπάρξει έντονος αντίλογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι απολύσεις και οι μειώσεις μισθών στον ΙΤ είναι απευθείας και όχι μέσω της πλαγίας οδού.

Δεν βλέπω όμως την ίδια ευαισθησία, δυστυχώς.

Ενώ αν πει κάποιος κάτι για τον ΔΤ αμέσως θα υπάρξει έντονος αντίλογος.

Σοβαρολογεις? Ολο το ινσομνια παιζει να εχει πανω απο καμια 30ρια θρεντ των 30 σελιδων το καθενα που συζητουν για τα απανθρωπα μετρα κατα του μισθωτου/ανεργου κλπ, δεν πηρε ουτε ενα το ματι σου>

 

Το προβλημα ειναι οτι εσυ (και αλλοι πολλοι) βλεπεις ως αντιλογο ή υποστηριξη προς τον ΔΤ εναν που θα πει οτι τα μετρα αυτα δε λυνουν προβλημα (οπως και τα μετρα κατα των μισθωτων), αντιθετα το εντεινουν μεσοπροθεσμα/μακροπροθεσμα.

 

Κοινωνικη συνοχη 0, αυτο ειναι η μεγαλυτερη επιτυχια του μνημονιου. Κοινωνικη ομαδα εναντιον κοινωνικης ομαδας και τα μετρα συνεχιζουν να περνουν πανευκολα κερδιζοντας σχεδον παντα επιδοκιμασιες απο τους μεν επειδη θιγουν τους δε. Και περιμενετε στην Ελλαδα μηπως δειτε ασπρη μερα, οσο ο λαος τα βαζει με τον λαο, για τα λεφτα που φαγαν αλλοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν μπορείς να συντηρήσεις έναν κομματικό στρατό που επι χρόνια έφτιαχνες, τον διώχνεις.

Αυτό είναι έλλειψη κοινωνικής συνοχής;

Και η "άλλη" λύση πια είναι; και άλλοι φόροι; πχ γιατί όχι φπα 25% στα πάντα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνικη συνοχη 0, αυτο ειναι η μεγαλυτερη επιτυχια του μνημονιου. Κοινωνικη ομαδα εναντιον κοινωνικης ομαδας και τα μετρα συνεχιζουν να περνουν πανευκολα κερδιζοντας σχεδον παντα επιδοκιμασιες απο τους μεν επειδη θιγουν τους δε. Και περιμενετε στην Ελλαδα μηπως δειτε ασπρη μερα, οσο ο λαος τα βαζει με τον λαο, για τα λεφτα που φαγαν αλλοι...

 

Τι ειναι αυτα που λες... Βλεπεις να πεφτει ξυλο αναμεσα σε ΔΥ / ΙΤ; Κοψε κατι, ενα google να κανεις το "Δημοσιος υπαλληλος" το μονο που θα δεις ειναι γελοιογραφεις με ξυστες και μιζαδορους. Τυχαια βγηκαν; Οπως και να το κανουμε ο δημοσιος τομεας δινει πολλες αφορμες, φακελακια μιζες κομπινες κοπανες πανε βερεσε. Και τι κανει αυτη η κοινονικη ομαδα; Δεν μιλαει για να μην τον πουν χαφιε και πεσει το κοινωνικο του προφιλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτα που λες... Βλεπεις να πεφτει ξυλο αναμεσα σε ΔΥ / ΙΤ; Κοψε κατι, ενα google να κανεις το "Δημοσιος υπαλληλος" το μονο που θα δεις ειναι γελοιογραφεις με ξυστες και μιζαδορους. Τυχαια βγηκαν; Οπως και να το κανουμε ο δημοσιος τομεας δινει πολλες αφορμες, φακελακια μιζες κομπινες κοπανες πανε βερεσε. Και τι κανει αυτη η κοινονικη ομαδα; Δεν μιλαει για να μην τον πουν χαφιε και πεσει το κοινωνικο του προφιλ.

Συνεχιζετε απλως να βγαζετε αχτι για τους ΔΥ αρνουμενοι παραλληλα τα περι σπασμενης κοινωνικης συνοχης...Αντιφαση μεσα στην ιδια παραγραφο.

 

Περα απτο παραπανω ομως, οταν εσεις που νιωθετε μια ικανοποιηση για οσα μετρα λαμβανονται στον ΔΤ, καταλαβετε οτι κανουν μια τρυπα στο νερο και χαλανε απλως τη ζαχαρενια μερικων βολεμενων (πραγμα που σε προσωπικο επιπεδο σας κανει να χαιρεστε), θα ειναι αργα. Διοτι και χειροτερο ΔΤ θα εχετε και οι κυφηνες καλα θα την εχουν (η τουλαχιστον καλυτερα απο εσας) και απλως θα εχουν απολυθει μερικοι κακομοιρηδες και θα κανουν παρεα στους υπολοιπους κακομοιρηδες, απολαμβανοντας ολοι μαζι εναν εξισου αχρηστο-καρκινικο ΔΤ με τον σημερινο.

 

Αφου σε τετοιες εποχες εχετε χρονο να σκεφτεστε ποσο πολυ σας φταιει ο ΔΤ για τα 7 κακα της μοιρας σας, εγω τι να πω νιπτω τας χειρας μου. Οπως εγραψα εχει φαση να τρωγεστε ανεργοι/μισθωτοι με τους ΔΥ για τα λεφτα που φαγαν αλλοι και να ικανοποιειστε με μετρα που δεν βελτιωνουν σε κατι αυτο το καρκινωμα που λεγεται ΔΤ.

 

Το πιο χαρακτηριστικο ειναι οτι σας φαινεται πως παιρνω θεση προστασιας απεναντι στον ΔΤ και τους ΔΥ με οσα λεω παραπανω, δηλαδη η παρακρουση δεν σας αφηνει να αντιληφθειτε καν το ποιντ μου, ενα ποιντ που εχω απαραλλακτο και για τα μετρα που λαμβανονται και κατα του ΙΤ/των ανεργων/των συνταξιουχων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζετε απλως να βγαζετε αχτι για τους ΔΥ αρνουμενοι παραλληλα τα περι σπασμενης κοινωνικης συνοχης...Αντιφαση μεσα στην ιδια παραγραφο.

 

Περα απτο παραπανω ομως, οταν εσεις που νιωθετε μια ικανοποιηση για οσα μετρα λαμβανονται στον ΔΤ, καταλαβετε οτι κανουν μια τρυπα στο νερο και χαλανε απλως τη ζαχαρενια μερικων βολεμενων (πραγμα που σε προσωπικο επιπεδο σας κανει να χαιρεστε), θα ειναι αργα. Διοτι και χειροτερο ΔΤ θα εχετε και οι κυφηνες καλα θα την εχουν (η τουλαχιστον καλυτερα απο εσας) και απλως θα εχουν απολυθει μερικοι κακομοιρηδες και θα κανουν παρεα στους υπολοιπους κακομοιρηδες, απολαμβανοντας εναν εξισου αχρηστο ΔΤ.

 

Αφου σε τετοιες εποχες εχετε χρονο να σκεφτεστε ποσο πολυ σας φταιει ο ΔΤ για τα 7 κακα της μοιρας σας, εγω τι να πω νιπτω τας χειρας μου. Οπως εγραψα εχει φαση να τρωγεστε ανεργοι/μισθωτοι με τους ΔΥ για τα λεφτα που φαγαν αλλοι και να ικανοποιειστε με μετρα που δεν βελτιωνουν σε κατι αυτο το καρκινωμα που λεγεται ΔΤ.

 

Το πιο χαρακτηριστικο ειναι οτι σιγουρα σας φαινεται πως παιρνω θεση προστασιας απεναντι στον ΔΤ και τους ΔΥ με οσα λεω παραπανω.

 

 

Οπως και να το κανουμε ο δημοσιος τομεας δινει πολλες αφορμες, φακελακια μιζες κομπινες κοπανες πανε βερεσε.

 

ισχυει; Κανουν κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ασυναρτητη απαντηση σε σχεση με οσα ειπα, δυσκολευομαι να δωσω απαντηση, ειδικα οταν στα προηγουμενα ποστ εχω παρει θεση και σε αυτο που ρωτας.

 

Τεσπα δε συνεχιζω σε αυτο το τρυπακι, οποιος επιθυμει να καταλαβει τι λεω, το καταλαβαινει και μονο παραλογιζομενος μπορει να διαφωνησει. Οι υπολοιποι απλως βλεπετε ως αφορμη τα ποστ να βγαλετε το αχτι σας για τους ΔΥ, συνεπως δεν εχω θεση στη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

my2€cents:Aυτόν τον κακάσχημο που είχε εμφανιστεί στο γυαλί πριν μήνες και μας ανακάτευε τα σκότια (μέχρι ξεράσματος) τον παρκάρανε σε ανώδυνη θέση (για το I.Q. του),με 10k€ το μήνα.Ναι.

 

Αίνιγμα:Πόσα δημοσιοϋπαλληλάκια των 600€ καθαρά το μήνα ψωμίζονται απ' το μισθό του άχρηστου (και ιδιαζόντως επικίνδυνου) είπαμε;

 

Κατατά,αφήστε κάποιον νάχει δουλειά,ψοφάει μετά η "κατσίκα του γείτονα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ασυναρτητη απαντηση σε σχεση με οσα ειπα, δυσκολευομαι να δωσω απαντηση, ειδικα οταν στα προηγουμενα ποστ εχω παρει θεση και σε αυτο που ρωτας.

 

Τεσπα δε συνεχιζω σε αυτο το τρυπακι, οποιος επιθυμει να καταλαβει τι λεω, το καταλαβαινει και μονο παραλογιζομενος μπορει να διαφωνησει. Οι υπολοιποι απλως βλεπετε ως αφορμη τα ποστ να βγαλετε το αχτι σας για τους ΔΥ, συνεπως δεν εχω θεση στη συζητηση.

 

Δεν λες τιποτα. Βαζεις λογια τιποτα αλλο.

Συνεχιζετε απλως να βγαζετε αχτι για τους ΔΥ αρνουμενοι παραλληλα τα περι σπασμενης κοινωνικης συνοχης...Αντιφαση μεσα στην ιδια παραγραφο.

 

Περα απτο παραπανω ομως, οταν εσεις που νιωθετε μια ικανοποιηση για οσα μετρα λαμβανονται στον ΔΤ, καταλαβετε οτι κανουν μια τρυπα στο νερο και χαλανε απλως τη ζαχαρενια μερικων βολεμενων (πραγμα που σε προσωπικο επιπεδο σας κανει να χαιρεστε), θα ειναι αργα. Διοτι και χειροτερο ΔΤ θα εχετε και οι κυφηνες καλα θα την εχουν (η τουλαχιστον καλυτερα απο εσας) και απλως θα εχουν απολυθει μερικοι κακομοιρηδες και θα κανουν παρεα στους υπολοιπους κακομοιρηδες, απολαμβανοντας ολοι μαζι εναν εξισου αχρηστο-καρκινικο ΔΤ με τον σημερινο.

 

Αφου σε τετοιες εποχες εχετε χρονο να σκεφτεστε ποσο πολυ σας φταιει ο ΔΤ για τα 7 κακα της μοιρας σας, εγω τι να πω νιπτω τας χειρας μου. Οπως εγραψα εχει φαση να τρωγεστε ανεργοι/μισθωτοι με τους ΔΥ για τα λεφτα που φαγαν αλλοι και να ικανοποιειστε με μετρα που δεν βελτιωνουν σε κατι αυτο το καρκινωμα που λεγεται ΔΤ.

 

Το πιο χαρακτηριστικο ειναι οτι σας φαινεται πως παιρνω θεση προστασιας απεναντι στον ΔΤ και τους ΔΥ με οσα λεω παραπανω, δηλαδη η παρακρουση δεν σας αφηνει να αντιληφθειτε καν το ποιντ μου, ενα ποιντ που εχω απαραλλακτο και για τα μετρα που λαμβανονται και κατα του ΙΤ/των ανεργων/των συνταξιουχων κλπ.

 

Εγω σου λεω για ξυστες και μιζαδορους και εσυ μου λες για αχτι & κακομοιρους αλα νταλα της Παρασκευης το γαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες τιποτα. Βαζεις λογια τιποτα αλλο.

 

 

Εγω σου λεω για ξυστες και μιζαδορους και εσυ μου λες για αχτι & κακομοιρους αλα νταλα της Παρασκευης το γαλα

Ειπε ο τυπος που μου απαντησε οτι επειδη δε πεφτει ξυλο μεταξυ ΔΥ/ΙΥ υπαρχει συνοχη και να γκουγκλαρω να βρω σκιτσα δημοσιων υπαλληλων για να αντιληφθω οτι ο ΔΤ ειναι καρκινωμα, λες και στα πρηγουμενα ποστ ειπα το αντιθετο...

 

Και συνεχιζεις να πιστευεις οτι oι no-point ασχετες με την συζητηση τρολο-απαντησεις ξεκινησαν απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν μου αρεσει να βλεπω κινησεις εντυπωσιασμου (πωωωω απολυσαμε 100κ+ ΔΥ, πωωωωω τα καταφεραμε παλι) οταν εμφανεστατα ειναι λαθος ο τροπος αντιμετωπισης αλλα ο ΙΤ ειναι σε αθλιοτατη κατασταση, πολυ μα ΠΟΛΥ χειροτερα απο οσο καποιοι πιστευουν και ο ΔΤ δεν ειναι τιποτα αλλο πλεον απο γαγγραινα σε βαρος του. Οτι και να κανουν στην παρουσα φαση δεν θα βοηθησει ουσιαστικα. Γονατιζουν καθε μερα τον ΙΤ μονο και μονο για να μπορει να υπαρχει στην τωρινη αρρωστημενη μορφη του ο ΔΤ. Απλα δεν γινετε να συνεχιζει αυτο. Δεν παει αλλο.

 

Παλιός συνδικαλιστής του ΠΑΣΟΚ (που πλέον τα παραδέχεται όλα και έχει ίδιες απόψεις με εμένα που ψηφίζω Τζήμερο) μου έλεγε ότι απορεί πως αντέχουν ακόμα οι ιδιώτες και δεν έχουν μπει μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες για να τα κάψουν όλα και να στείλουν οι ίδιοι στον αγύριστο τους δημόσιους υπάλληλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμαθα εχτες απο δικια μου πηγη που ειναι μεσα στα πραματα,πως αναμενεται προσληψη 100κ νεων ΔΥ.

δεν ειχα χρονο να ρωτησω λεπτομερειες και στο google δεν βρηκα κατι σχετικο που να το επαληθευει.

μονο μια αναφορα για ενα προγραμμα προσληψης 100k ΔΥ αλλα αυτη η ειδηση ηταν πριν 8 μηνες και δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο που εμαθα τωρα.

 

εχει ακουσει κανεις κατι σχετικα;

μολις βρω ευκαιρεια θα ξαναρωτησω τον δικο μου αλλα ηθελα να ξερω αν οντως ακουγεται κατι τετοιο απο τωρα.

 

Παλιός συνδικαλιστής του ΠΑΣΟΚ (που πλέον τα παραδέχεται όλα και έχει ίδιες απόψεις με εμένα που ψηφίζω Τζήμερο) μου έλεγε ότι απορεί πως αντέχουν ακόμα οι ιδιώτες και δεν έχουν μπει μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες για να τα κάψουν όλα και να στείλουν οι ίδιοι στον αγύριστο τους δημόσιους υπάλληλους.

 

α μπραβο.αυτο που λεω εγω εδω και τοσα χρονια.θα γινει εμφυλιος.μερικοι το ακουνε και γελανε,αλλα δεν εχουν καταλαβει σε τι πραγματικοτητα ζουμε.

κατσε να γινει το μπαμ με την χρεωκοπια της ελλαδας,τοτε ολοι οι ανοιχτοι λογαριασμοι θα πληρωθουν.με αιμα.δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακίες λέτε,ελπίζω να μη τις πραγματοποιήσετε κι όλας.

Θα μπουκάρετε στις εφορίες (π.χ.) και θα κάψετε ζωντανούς τους υπαλλήλους;

 

Ωραία επανάσταση,βίβα λε ρεβουλοσιόν.

 

Θέλετε δράση;Γωνία Ακαδημίας με Β.Σοφίας,40 A.K.47 με τη μικρή γεμστήρα των 35 (αν και δεν μπλοκάρουν ποτέ αυτά,ποτέ δεν ξέρεις όμως...),βγαίνουν από 40 σακ-βουαγιάζ,βολή κατα ριπάς στις πρώτες,να μπουσουλήσουν όσοι τη δουν πατριωτικά και μετά ρύθμιση βολή κατα βολή,θα πέσουν χιλιες τετρακόσιες σφαίρες,οι πεντακόσιες να βρουν στόχο,είναι μια καλή αρχή.

Γιατί,τα "σαράντα παλληκάρια ν´ από μωρε-ν´από τη Λεβαδειά" ήταν ποιό μάγκες;

 

Μέχρι τότε,ας μη ξαναδώ να "χύνεται-αίμα" από Έλληνα σε Έλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...