Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η αγορά/ενοικίαση ταινιών στο ελληνικό iTunes Store


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα οι τιμες ειναι οντως εκτος πραγματικοτητας. Νταξ βεβεαια τωρα θα μου πεις αυτοι ετσι θελουν κ τις πλασαρουν κ καλα κανουν κ ξερουν οτι θα πιασει κ ολας. Για μας μιλαμε τωρα που δεν ειμαστε απο αλλο πλανητη.

 

Και φιλε timonkaipumba τα πραγματα δεν ειναι οπως τα περιγραφεις οσο αφορα τις ταινιες και τους υποτιτλους. Για την ιδια ταινια στα τορρενταδικα υπαρχουν δεκαδες εκδοσεις, αναλογα με το ποιος τις ριπαρε. Ειδικα στους ξενουν τρακερς θα βρεις τουλαχιστον 5-10 διαφορετικες εκδοσεις τις ιδιας ταινιας. Αν κατεβαζεις υποτιτλους για αλλη εκδοση και πρεπει να τους συγχρονισεις μονος σου, τοτε το λαθος ειναι δικο σου, οχι των υποτιτλων :)

Μπες λοιπον πρωτα στο subs4free, βρες υποτιτλο για την ταινια που θες και μετα κατεβασε απλα απο ενα τορρενταδικο την ιδια εκδοση ταινιας. Προσωπικα ποτε δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με το να βρω σωστους υποτιτλους σε πανω απο 5 λεπτα για ταινια που θελω να δω. Φυσικα βεβαια υπαρχουν και τα ελληνικα τορενταδικα που ο,τι ταινια θα κατεβασεις θα εχει και τους υποτιτλους ετοιμους μεσα. Οποτε ετσι κ αλλιως με ενα κλικ θα την δεις ειτε την χρυσοπληρωσεις απο itunes ειτε την κατεβασεις μονος σου.

Μην μας πιανουν και κοροιδα οι γερολυκοι του ειδους..

 

Αυτο σου λεει οτι βαριεται πλεον να κανει...

Προσωπικα γνωριζω αρκετα ατομα που ουτε καν θα εμπαιναν στον κοπο να μαθουν τι ειναι το subs4free οχι να κατσουν να κατεβασουν και υποτιτλους.

Δυστυχως δεν πρεπει να σκεφτομαστε με τη λογικη των τεχνικων γνωσεων που εχουμε εμεις, οτι την εχει κι ο υπολοιπος κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο σου λεει οτι βαριεται πλεον να κανει...

Προσωπικα γνωριζω αρκετα ατομα που ουτε καν θα εμπαιναν στον κοπο να μαθουν τι ειναι το subs4free οχι να κατσουν να κατεβασουν και υποτιτλους.

Δυστυχως δεν πρεπει να σκεφτομαστε με τη λογικη των τεχνικων γνωσεων που εχουμε εμεις, οτι την εχει κι ο υπολοιπος κοσμος.

 

 

Επιτέλους και ένας που κατάλαβε!!!

 

thnx pournaras...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Σ/Κ νταντευα το διχρονο ανηψακι μου.Νοικιασα λοιπον 2 ταινιες κινουμενων σε blue ray.

Κοστος 3 ευρω για επιστροφη την δευτερα.Τις ειδαμε και δεν τις ειδαμε γιατι τα παιδια

σε αυτην την ηλικια ξερουν και δεν ξερουν τι θελουν.Το επομενο Σ/Κ ενδεχεται να τον ξαναεχω.

Ειμαι σιγουρος αν του ξαναβαλω τις ιδιες ταινιες δεν προκειτε να μου πει οτι αυτα τα ειδαμε

και την προηγουμενη εβδομαδα αντιθετως θα μου δειχνει την τηλεορ;αση και θα μου ζηταει πααλος=παπαγαλος

προκρειμενου να απασχοληθει κανενα μισαωρο μεχρι να βαρεθει και να ζηταει τιποτα αλλο.

Δεν καθομαι να υπολογισω τι θα μου κοστιζε η ενοικιαση 2hd ταινιων απο το appstore.

αυτο που ξερω ειναι οτι με 3 ευρω εγω θα εχω τις ταινιες χωρις επιπλεον κοστος και την επομενη εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καθομαι να υπολογισω τι θα μου κοστιζε η ενοικιαση 2hd ταινιων απο το appstore.

αυτο που ξερω ειναι οτι με 3 ευρω εγω θα εχω τις ταινιες χωρις επιπλεον κοστος και την επομενη εβδομαδα.

Απο το iTunes store παντως, με 3€ αποκλειεται να τις εχεις και την επομενη εβδομαδα αν τις εβαλες να παιξουν εστω και 2 λεπτα αυτην την εβδομαδα..

Θα πρεπει να δωσεις 2(ταινιες) x 2(φορες , γιατι τις ξανανοικιαζεις το επομενο ΣΚ) x 3€ (η ταινια) = 12€ συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να μην ξεχναμε οτι οι τιμες βγαινουν μετα απο συμφωνιες με τα κινηματογραφικα στουντιο. Δεν ειναι μοναχα ευθυνη της καθε apple! Μπαινουν πολλα συμφεροντα στη μεση και αποτρεπουν τις φθηνες τιμες "σε ψηφιακη χρηση". Αυτη την αισθηση εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει weeds, τελευταίο κυκλο; Το παν είναι να δημιουργήσεις ένα elite κανάλι διανομής και μετά να υπερτιμολογησεις δίχως αύριο. Και τα θύματα θα είναι χαρούμενα και εσύ θα έχεις βγάλει τα κέρατα σού. Win-win! Καλές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λεξη "αγορά" εννοούν φυσικα ενοικίαση αορίστου χρόνου, λογω του κλειδωματος DRM που βασιζεται σε certificate (οποιος αγοραζει κατι που ειναι κλειδωμενο με DRM certificate στην ουσια το νοικιαζει επ αοριστο χρονο). Ή μηπως δεν εχει DRM; Δεν το διευκρινιζει το αρθρο (για να ειμαι ειλικρινης, περισσοτερο με press release της Apple μοιαζει η ειδηση, παρα με αρθρο). Σημαντικη παραλειψη.

 

Για την ενοικιαση το καταλαβαινω να 'χει DRM, κι αυτο μονο αν ειναι σε καποιο κοινο format πχ Divx VOD, αλλα DRM και σε αγορασμενο αρχειο; Ελεος; Γιατι να μην παρω το δισκακι (DVD/Bluray); Που ναι μεν και αυτο εχει DRM αλλα κανεις δεν μπορει να στο παρει πισω κανοντας revoke το certificate

 

Τελος παντων δωστε μας γυμνο mp4 ή mkv αρχειο προς αγορα, και μετα μπορει να το σκεφτουμε. Μεχρι τοτε... ΑΑΑΡΡΓΚ!

 

Υποτίθεται ότι εξελισσόμαστε και συνέχεια χάνουμε.. Χάνουμε ποιότητα ζωής, ποιότητα γενικότερα, χάνουμε χρήματα υποτίθεται στον βωμό της τεχνολογίας και του Must..

Αναρωτηθείτε πόσο καιρό έχετε ν'ακουσετε Hi_fi Ηχο π.χ Υπάρχουν παιδιά 15χρονα που δεν τον γνώρισαν καν ακόμα..

Καλα, βαλε Mac Mini για media center σε μια Philips hi-end τηλεοραση και ενα καλο συστημα ηχειων, και θα δεις ποιοτητα. Και φυσικα DVDs και Bluray για πηγη (αντιγραμενα 1 προς 1 με το DVDFab ή αγορασμενα). Αλλα οντως μεγαλη απατη να ζητανε 17 ευρώ για ενα καρα-συμπιεσμενο αρχειο (ιδιο με αυτο των torrent αν οχι χειροτερο) που ειναι HD μονο κατ' ονομα, και να εχει και DRM απο πανω. Αλλα και απο παλια υπήρχαν χαζομαρες για νεοπλουτους που υποβαθμιζαν ποιοτητα στο βωμο του εφε (πχ τηλεοραση οπισθιας προβολης), αλλα και τοτε ο εξυπνος διαλεγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λεξη "αγορά" εννοούν φυσικα ενοικίαση αορίστου χρόνου, λογω του κλειδωματος DRM που βασιζεται σε certificate (οποιος αγοραζει κατι που ειναι κλειδωμενο με DRM certificate στην ουσια το νοικιαζει επ αοριστο χρονο). Ή μηπως δεν εχει DRM; Δεν το διευκρινιζει το αρθρο (για να ειμαι ειλικρινης, περισσοτερο με press release της Apple μοιαζει η ειδηση, παρα με αρθρο). Σημαντικη παραλειψη.

 

Για την ενοικιαση το καταλαβαινω να 'χει DRM, κι αυτο μονο αν ειναι σε καποιο κοινο format πχ Divx VOD, αλλα DRM και σε αγορασμενο αρχειο; Ελεος; Γιατι να μην παρω το δισκακι (DVD/Bluray); Που ναι μεν και αυτο εχει DRM αλλα κανεις δεν μπορει να στο παρει πισω κανοντας revoke το certificate

 

Τελος παντων δωστε μας γυμνο mp4 ή mkv αρχειο προς αγορα, και μετα μπορει να το σκεφτουμε. Μεχρι τοτε... ΑΑΑΡΡΓΚ!

 

 

Καλα, βαλε Mac Mini για media center σε μια Philips hi-end τηλεοραση και ενα καλο συστημα ηχειων, και θα δεις ποιοτητα. Και φυσικα DVDs και Bluray για πηγη (αντιγραμενα 1 προς 1 με το DVDFab ή αγορασμενα). Αλλα οντως μεγαλη απατη να ζητανε 17 ευρώ για ενα καρα-συμπιεσμενο αρχειο (ιδιο με αυτο των torrent αν οχι χειροτερο) που ειναι HD μονο κατ' ονομα, και να εχει και DRM απο πανω. Αλλα και απο παλια υπήρχαν χαζομαρες για νεοπλουτους που υποβαθμιζαν ποιοτητα στο βωμο του εφε (πχ τηλεοραση οπισθιας προβολης), αλλα και τοτε ο εξυπνος διαλεγε.

 

και γιατι να βαλει macmini οταν ενας παρα πολυ καλος media player κανει το πολυ 200 ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενοικίαση είναι ακριβή, 1 € θα ήταν φτηνά 2€ ανεκτά με το ζόρι, κατά τη γνώμη μου. Δε νομίζω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία, κυρίως γιατί δεν βλέπω ταινίες τόσο πολύ. Πάντως, ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχει τρόπος (fraps πχ) να "αντιγράφεις" την ταινία που νοίκιασες στο σκληρό σου και να την ξαναβλέπεις όποτε θες οπότε νομίζω ότι στην τιμή της ενοικίασης ΚΑΠΟΥ έχουν υπολογίσει και αυτό (κακώς, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι).

 

Αν κάποιος ξέρει ας μας πει πώς είναι σίγουροι ότι δε θα συμβεί κάτι τέτοιο, τι μέτρα ασφαλείας έχουν πάρει για να αποφύγουν αντιγραφή ταινιών;

 

Τέλος, μιας και βλέπω ότι συζητάμε κυρίως για ενοικίαση, αν αυτή περιλαμβάνει σωστούς υπότιτλους και όχι μισομεταφρασμένες ταινίες και λαμβάνοντας υπόψη την προμήθεια που (σίγουρα;) έχουν πάρει οι εταιρείες, τότε μπορώ να κατανοήσω την τιμή χωρίς ωστόσο να συμφωνώ με αυτήν.

 

Αν βγάζουν προσφορές όπως τα βίντεοκλαμπ (1€ - 5 ταινίες, 10€ = 1 εβδομάδα όσες ταινίες θες ή ακόμα και 0,50 παλιές ταινίες και άλλα τέτοια)

κάτι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά όλοι σας συγκρίνετε την αγορά μίας ταινίας και την ενικοίαση από το app store με το να κατεβάσετε την αντίστοιχη ταινία από torrents? είμαστε σοβαροί?? ξαναρωτάω είμαστε σοβαροί????? και το honda civic που έχετε εάν το κλέβατε φτηνότερο θα σας ερχόταν. Ήμαρτον δηλαδή.

 

Σε κάποιο από τα αρχικά ποστ ένας φίλος είπε πως εάν υπολογίσω την ταλαιπωρία να πάω + βενζίνη + πάρκινγκ + χρόνο που θα χάσω και όλα αυτά Χ2 διότι πρέπει και να την επιστρέψω, προτιμώ το apple store. Ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα και όχι πατάτες με αγγούρια γιατί το αποτέλεσμα καταλήγει σε κολοκύθια τούμπανα.

 

Και εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω από το Apple Store, αλλά ήμαρτον και έλεος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...