Προς το περιεχόμενο

Carrefour tablet CT1002 και CT704


alexpen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχει γινει πολυσελιδη συζητηση στο section των προσφορων, και επειδη εκει ειμαστε πολυ off topic, λεω σιγα σιγα να μεταφερουμε εδω την συζητηση.

Ξεκιναω με ενα πολυ γενικο review της ταμπλετας (εγω πηρα το 10αρι), το οποιο 4 μερες τωρα με εχει αφησει παρα πολυ ευχαριστημενο.

ΥΠΕΡ:

*)Ποιοτητα κατασκευης. Ειναι κατασκευασμενο απο παρα πολυ ποιοτικα πλαστικα. Ειδικα το πισω μερος του ειναι απο μαλακο πλαστικο ματ με υφη που δεν γλυστραει και το κανει πολυ ευχρηστο.

*)Μπαταρια. Αν και δεν εχω πρωτερη εμπειρια με tablets, μπορω να πω οτι η μπαταρια του ειναι επαρκεστατη για την χρηση που προοριζεται. Δηλαδη, σερφαρισμα, skype, blogging και foruming, τα καταφερνει περιφημα με μια μονο φορτιση ανα μερα. Ως καθαρη αυτονομια, θα την προσδιοριζα (με φουλ φωτεινοτητα και WiFi) περιπου στις 4 ωρες.

*)Android out of the box. (τα λογια ειναι περιττα). Ειδικα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι εχει πουλησει ευρυτερα, και προκειται για Branded (οσο παταει η γατα) και οχι για καποιο κινεζακι

*)Capacitive οθονη. Σιγουρα οχι η καλυτερη αποκριση της αγορας, αλλα μια χαρα ευχρηστη και "απροβληματιστη"

*)Επαρκη tech specs.(512ram, 1Ghz ARM A9, 4Gb internal).

*)Videocalls μεσω skype

KATA:

*)Οχι και τόσο φωτεινη οθονη, και ισως γενικοτερα οχι και η καλυτερη ποιοτικα. Πασχει και λιγο στην γωνια θέασης, χωρις ομως να το καθιστα δυσχρηστο.

*)Αδύναμο νομιζω WiFi

*)Κακη αποκριση των κουμπιων αφης που εχει (home,back κλπ). Ευτυχως εχει και soft κουμπακια το android.

*)Κακκιστη ρομ. Θελει οπωσδηποτε ελαφρυ modding. Ερχεται χωρις official android market, με ενα αλλο της πλακας με ελαχιστες εφαρμογες. Επισης, την εσωτερικη μνημη δεν μπορεις να την χρησιμοποιεισεις σαν "αποθηκη". Μπορει να χρησιμοποιειθει μονο απο το λειτουργικο. (αυτα ομως λυνονται με μια ελαφρως πειραγμενη rom)

 

Γενικα:

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το tablet, οχι μονο για τα λεφτα που εδωσα (179 ευρω) αλλα και γενικοτερα ως προς τις απαιτησεις που εχω απο ενα tablet. Απο μενα παιρνει ενα overall 8/10 και ενα value for money 10/10

Αυτα απο μενα, περιμενω αποψεις και συζητηση...

 

***UPDATE:*** Χαρη στον φιλο kalampakas. βρέθηκε και ποιανου κλωνος ειναι (ή τελος παντων ο κλωνος του CT )

http://www.wayteq.eu/hu/tabletpc

 

Στο site εχει βγει udpate για 2.3 gingerbread για το 7αρι, προς το παρον όμως δεν ξερουμε κατα ποσο μπορει να μπεί και στο ct704.

 

Τέλος, στο site αναφέρεται συμβατοτητα με external usb 3G modems.

Επεξ/σία από alexpen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρωτα απ' ολα νομιζω ηταν η καλυτερη κινηση να ανοιξεις καινουριο θεμα εδω γιατι στο προηγουμενο ειχαμε μπερδευτει με τοσα ποστ ασχετα με το ταμπλετ.Οπως σου ειπα το πηρα χτες και μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος.εχω ομως μια απορια.ισχυει οτι εχει 2 χρονια εγγυηση απο το carrefour;γιατι αυτο μου ειπε ο υπαλληλος (φαινοταν κομπιουτερας) και αυτο σημειωσε στην αποδειξη.

Υ.γ περασα το μαρκετ με τη ρομ που προτεινες,ευχαριστω!ειδικα με adw launcher το ταμπλετ μεταμορφωνεται :-)

Καμια ζελατινα για την οθονη και θηκη-βαση βρηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι μένω κατάπληκτος από την τιμή.

 

Μήπως ξέρεις εάν το έχουν στο κατάστημα της Θεσ/νίκης;

 

Είδα στο επίσημο carrefour.gr αλλά δεν το ανέφερε πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι μένω κατάπληκτος από την τιμή.

 

Μήπως ξέρεις εάν το έχουν στο κατάστημα της Θεσ/νίκης;

 

Είδα στο επίσημο carrefour.gr αλλά δεν το ανέφερε πουθενά.

 

Πιστευω οτι αν πας θα το εχουν στη Θεσσαλονικη, γιατι στη Λαρισα που εχει μονο ενα carrefour ειχε αποθεμα χτες.και σου προτεινω να το παρεις, εμενα με βολεψε παρα πολυ και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

Η τιμη του ειναι παλι 199 αλλα και ετσι αξιζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι αν πας θα το εχουν στη Θεσσαλονικη, γιατι στη Λαρισα που εχει μονο ενα carrefour ειχε αποθεμα χτες.και σου προτεινω να το παρεις, εμενα με βολεψε παρα πολυ και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

Η τιμη του ειναι παλι 199 αλλα και ετσι αξιζει :)

Ευχαριστώ για την πληροφορία,αν και στο σάιτ της carrefour το έχει για 179e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και 'γω το Σάββατο (ήταν ακόμη στην προσφορά €179), μετά από παρότρυνση φίλου.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές: όπως είπε και ο φίλος "το ipad του φτωχού". Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από άλλα tablet pc πέρα από λίγο παιχνίδι με το ipad, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το προϊόν. Και για τη δουλειά που πρωτίστως το θέλω (ανάγνωση βιβλίων και περιοδικών σε pdf) είναι πάρα πολύ καλό. Δεν έχω κάνει ακόμη upgrade του firmware.

 

Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις όσον αφορά σε κάποιες λειτουργίες:

 

1. Παίζει ελληνικούς υπότιτλους; Ένα αρχείο avi που τού 'βαλα να πάιξει το έπαιζε κανονικότατα, αλλά οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανίζονταν στα κινέζικα (κυριολεκτικά - ήταν κάποια ιδεογράμματα).

 

2. Μπορεί να διαβάσει εξωτερικά συνδεδεμένη μνήμη flash USB stick;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ανεβαζετε και ενα review αναλυτικο?

ισως και κανα video που να δειχνει λιγο την αποκριση του και τις λειτουργιες του?

 

βιντεο τραβηγμενο απο μενα σημερα για να παρετε μια γευση.οσο καλυτερο μπορουσα πρωτη φορα ανεβασα στο youtube.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GnUuFmr3WRo

 

υ.γ. η οθονη ειναι ρυθμισμενη σε χαμηλη φωτεινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν ρωτησα τπτ για εγγυηση...οφειλει ομως να εχει 2χρονια καθως αυτο αποτέλει οδηγια απο Ε.Ε.

 

η οδηγία δεν ειναι υποχρεωτική. οποιος θελει δινει 1. το carrefour εδινε παλια 2 σε οτι πουλαγε (και στις αλλες μαρκες)

αλλα το έκοψε :(

τυπωμενο λεει τπτ για 2χρονια?μπορεί και να εχει. στην ουσια την εγγυηση πληρωνεις σε σχεση με του eBay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οδηγία δεν ειναι υποχρεωτική. οποιος θελει δινει 1. το carrefour εδινε παλια 2 σε οτι πουλαγε (και στις αλλες μαρκες)

αλλα το έκοψε :(

τυπωμενο λεει τπτ για 2χρονια?μπορεί και να εχει. στην ουσια την εγγυηση πληρωνεις σε σχεση με του eBay.

Αυτο ακριβως. Και γι αυτο και δεν πηρα απο ebay kapoio kinezaki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως. Και γι αυτο και δεν πηρα απο ebay kapoio kinezaki

 

Παίδες...

Σήμερα Πήγα Να Το Πάρω Από Carrefour Κηφισίας Αλλά Έφαγα Άκυρο Διότι Είχε Τελειώσει ! :whistle:

Anyway... Θα Επισκεφτώ Αύριο Τον Άλιμο & Ελπίζω Να Σταθώ Πιο Τυχερός !! :-)

Η Τιμή Του Ήταν 179 Εβραίοι Αν Θέλεις Το Βάζεις Σε 24 Άτοκες Δόσεις Μέσω Πιστωτικής & Σε Ερώτηση Μου

Στον Πωλητή Για Την Εγγύηση Μου Είπε Ότι Μάλλον Έχει 1 Χρόνο !!!

Αφού Δεν Ήταν Σίγουρος Για Την Εγγύηση...Τον Ρώτησα Μέχρι Πόση Χωρητικότητα Παίρνει Σε Μνήμες SD (Κάτι Ερωτήσεις Που Κάνω & Εγώ) Αλλά Δεν Ήξερε Να Μου Πει !!!

 

By The Way...

Μήπως Ξέρει Κάνεις Μέχρι Πόση Χωρητικότητα (Έχει Μέσα Του 4GB Από Τη Μάνα Του) Παίρνει Σε Μνήμη SD ??

 

...Αυτά Τα Ολίγα Από Εμένα !!! ^_^

 

δεχεται καρτα σιμ αυτο παιδες για να χρησιμοποιείται και σαν τηλεφωνο η δεν γινεται κατι τετοιο?

 

Όχι !!! Αν & Δεν Είμαι 100% Σίγουρος !! Αλλά Πουθενά Δεν Αναφέρει Ότι Είναι 3G :shifty:

Ας Το Επιβεβαιώσουν Οι Συμφορουμίτες !!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες...

Σήμερα Πήγα Να Το Πάρω Από Carrefour Κηφισίας Αλλά Έφαγα Άκυρο Διότι Είχε Τελειώσει ! :whistle:

Anyway... Θα Επισκεφτώ Αύριο Τον Άλιμο & Ελπίζω Να Σταθώ Πιο Τυχερός !! :-)

Η Τιμή Του Ήταν 179 Εβραίοι Αν Θέλεις Το Βάζεις Σε 24 Άτοκες Δόσεις Μέσω Πιστωτικής & Σε Ερώτηση Μου

Στον Πωλητή Για Την Εγγύηση Μου Είπε Ότι Μάλλον Έχει 1 Χρόνο !!!

Αφού Δεν Ήταν Σίγουρος Για Την Εγγύηση...Τον Ρώτησα Μέχρι Πόση Χωρητικότητα Παίρνει Σε Μνήμες SD (Κάτι Ερωτήσεις Που Κάνω & Εγώ) Αλλά Δεν Ήξερε Να Μου Πει !!!

 

By The Way...

Μήπως Ξέρει Κάνεις Μέχρι Πόση Χωρητικότητα (Έχει Μέσα Του 4GB Από Τη Μάνα Του) Παίρνει Σε Μνήμη SD ??

 

...Αυτά Τα Ολίγα Από Εμένα !!! ^_^

 

 

 

Όχι !!! Αν & Δεν Είμαι 100% Σίγουρος !! Αλλά Πουθενά Δεν Αναφέρει Ότι Είναι 3G :shifty:

Ας Το Επιβεβαιώσουν Οι Συμφορουμίτες !!! :rolleyes:

Ακριβως...ΟΧΙ ειναι η απαντηση. Δεν παιρνει sim. (ειπαμε...μην ζηταμε και πολλα με 179ευρω). Σε οτι αφορα την ερωτηση σου, ναι ειναι 4 gb αλλα με την μανισια ROM μπορει να χρησιμοποιειθει μονο απο το συστημα, και οχι σαν αποθηκευτικος χωρος. Δηλαδη αν πας να βγαλεις μια φωτο, θα σου πει να βαλεις μια εξωτερικη Sd. Αυτο ομως λυνεται με την ROM που σιγουρα θα περασεις (παρα πολυ απλη διαδικασια). Οταν με το καλο το παρεις, εδω θα ειμαστε να το συζητησουμε.

 

Και επειδη καποιος ζητησε βιντεακι ιδου ενα απο φιλο ισπανο (χρησιμοποιει αλλο launcher και ενδεχομενος την ρομ που συζηταμε πιο πανω)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...