Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 710 : Το οικονομικό Windows Phone smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, γιατί όλοι μας σε κάθε κινητό αλλάζουμε μπαταρία και έχουμε μονίμως μια δεύτερη μαζί μας. :rolleyes:

Ξεκολλήστε επιτέλους από τις χαζομάρες και κοιτάξτε τα σοβαρά aspects ενός κινητού. Τζίζους...

 

Το ότι μπορείς να αλλάξεις μπαταρία δε σημαίνει πως θα κουβαλας και μπαταρίες. Απλά ο καθένας για λόγους δικούς του μπορεί να πάρει μια extended μπαταρία με 2πλασια mAh η πολύ απλά να πέσει η απόδοση της μπαταρίας με τον καιρό και να μη χρειαστεί να πετάξεις το κινητό. Τζιζους δηλαδή..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι μπορείς να αλλάξεις μπαταρία δε σημαίνει πως θα κουβαλας και μπαταρίες. Απλά ο καθένας για λόγους δικούς του μπορεί να πάρει μια extended μπαταρία με 2πλασια mAh η πολύ απλά να πέσει η απόδοση της μπαταρίας με τον καιρό και να μη χρειαστεί να πετάξεις το κινητό. Τζιζους δηλαδή..!

 

Ναι βρε, ολοι αυτό κάνουν και γι' αυτό έχει αναχθεί σε τόσο σημαντικό κριτήριο η αποσπόμενη μπαταρία. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορείς να αλλάξεις μπαταρία δε σημαίνει πως θα κουβαλας και μπαταρίες. Απλά ο καθένας για λόγους δικούς του μπορεί να πάρει μια extended μπαταρία με 2πλασια mAh η πολύ απλά να πέσει η απόδοση της μπαταρίας με τον καιρό και να μη χρειαστεί να πετάξεις το κινητό. Τζιζους δηλαδή..!

 

+1

 

Couldn't have said it better. Τζιζους δηλαδή..!

 

privateer, κάπου εκεί στα settings φάνηκαν 6.28GB;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

privateer, κάπου εκεί στα settings φάνηκαν 6.28GB;;;

 

αφού έχει 8gb χώρο, τόσα μένουν διαθέσιμα. Στο hd7 μου που έχει 16bg χώρο είναι τα 14,63gb διαθέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "thirteen hundred milliamperes" το άκουσες; Ενώ η ερώτηση ήταν πόσα mah είναι η μπαταρία. Οι περισσότεροι δεν έχουν επαφή με το αντικείμενο, τα μεγέθη και γενικότερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Για την μνήμη τώρα, το c1-02 του πατέρα μου (της nokia συσκευή και dump phone) παίρνει 32άρα.

 

Εντάξει, μην είσαι τόσο ευέξαπτος. Το είπε εν τη ρύμη του λόγου. Τί να πει κανείς τότε για το πόστ σου, που το dumb phone το έκανες dump phone! (Εντάξει είπαμε, δεν είναι έξυπνο, αλλά δεν είναι και για πέταμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μην είσαι τόσο ευέξαπτος. Το είπε εν τη ρύμη του λόγου. Τί να πει κανείς τότε για το πόστ σου, που το dumb phone το έκανες dump phone! (Εντάξει είπαμε, δεν είναι έξυπνο, αλλά δεν είναι και για πέταμα...)

 

Ότι δεν ήταν τυχαίο;;; :rolleyes:

 

alexzzz, διαθέσιμα GB από το video φαίνονται να είναι 5.93

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzzz, διαθέσιμα GB από το video φαίνονται να είναι 5.93

 

Δεν το είδα αλλά φαντάζομαι ότι τόσα είναι ελεύθερα. Στα διαθέσιμα γίνεται ότι γίνεται πάντα όταν μιλάμε για χωρητικότητες, κάποια τα δεσμεύει το σύστημα και τα διάφορα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, δεν αντιλέγω απλά κάποιοι παραπάνω υποστήριζαν ότι η μνήμη επαρκεί σε βαθμό που να μην χρειάζεται κάρτα μνήμης ή δεν χρειάζεται να αφαιρείται η μπαταρία λες και θα συνεχίσουμε για πολύ ακόμα να αλλάζουμε κινητά κάθε λίγους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, δεν αντιλέγω απλά κάποιοι παραπάνω υποστήριζαν ότι η μνήμη επαρκεί σε βαθμό που να μην χρειάζεται κάρτα μνήμης ή δεν χρειάζεται να αφαιρείται η μπαταρία λες και θα συνεχίσουμε για πολύ ακόμα να αλλάζουμε κινητά κάθε λίγους μήνες...

 

A, οκ.. δεν είχα δώσει σημασία στις κοκορομαχίες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε, τώρα και εσύ... :lol:, κοκορομαχίες, υπερβάλεις, απλά funboyσμοί :lol: :devil:

 

privateer, λογικό να πάρει από τα 6.28 μερικές εκατοντάδες MB αλλά το θέμα είναι ότι ούτε μια σεζόν δεν χωράει όταν σε αυτή ή παραπλήσια τιμή βρίσκεις άλλα με hdmi έξοδο και microsd.

 

Πάντως από τα δυνατά ατού της nokia οι χάρτες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη τιμή, μια χαρά φαίνεται. Λογικά με τον καιρο θα πέσει και αλλο. Αντέγραψε και τα κακα της φιλοσοφίας apple. Μπαταριά δε βγαινει, επέκταση μνημης δεν έχει.. Και τα 2 πολυ κακα ότι και να γραφούν διάφοροι. Μηδέν κοστος έχει μια υποδοχή επέκτασης μνημης. Του βαζεις και μια 32αρα και κανείς ότι γουσταρεις. Mp3, video, εφαρμογές. Εγώ παντως εχω ξεμείνει απο τα 16 g ενσωματομενα, και απο τα αλλα 16 της sd, και ετοιμάζομαι να πάρω 32αρα (16+32) καμία 100ρια mp3 εχω και ελάχιστα μικρά βιντεακια, + κάποια απαραιτητα backup λειτουργικού και εφαρμογών. Πολλές εφαρμογές όμως..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε, τώρα και εσύ... :lol:, κοκορομαχίες, υπερβάλεις, απλά funboyσμοί :lol: :devil:

Fanboy-σμοι (το "fun" κράτα το για πάρτη σου ;) ) από χρήστη iPhone/Mac σε θέμα για Windows Phone? :whistle: Το ακούσαμε και αυτό.

 

Η γνώμη μου είναι ότι μνήμες των 8 & 16GB είναι επαρκείς για φυσιολογική χρήση. Φυσιολογική χρήση δεν σημαίνει "φορτώνω 4500 mp3 και 20 επεισόδια Dexter". Απο κει και πέρα, αν δέχεται κάρτες μνήμης είναι καλοδεχούμενο, αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος επειδή μια συσκευή των 16GB δεν δέχεται κάρτες μνήμης. Η γνώμη μου, ξαναλέω.

 

Όσο για την αποσπόμενη μπαταρία, οι δικαιολογίες του στυλ "κουβαλάω δεύτερη μπαταρία αν τελειώσει η κανονική", "αλλάζω μπαταρία γιατί τα έχει φτύσει η υπάρχουσα" κλπ. τις θεωρώ ανεπαρκείς. Ούτε εγώ, ούτε όσοι ξέρω, κουβαλούσανε backup μπαταρία όταν είχαμε τα κλασικά dumb phones ή smartphones με αποσπόμενες. Όσο για το όριο ζωής της, στο iPhone 2G που είχα σχεδόν 3 χρόνια δεν υπήρξε ούτε καν υποψία πτώσης της απόδοσης της μπαταρίας, οπότε δεν τίθεται καν θέμα αλλαγής της. Το ίδιο συμβαίνει και με το 3GS που έχω τώρα και έχει ήδη 2 χρόνια ζωής.

 

Θεωρώ πως εταιρείες όπως η Apple ή ο συνασπισμός Nokia/MS έχουν γίνει κόκκινο πανί για ορισμένη μερίδα χρηστών (είτε οπαδοί του Android, είτε "ρομαντικοί" οπαδοί του Symbian - εξίσου fanboys και στις δύο περιπτώσεις), και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να προσπαθούν να βρουν αρνητικά εκεί που δεν υπάρχουν, ή να φουσκώνουν πράγματα που είναι πολύ λιγότερο σημαντικά στην πραγματική τους διάσταση.

 

Εγώ παντως εχω ξεμείνει απο τα 16 g ενσωματομενα, και απο τα αλλα 16 της sd, και ετοιμάζομαι να πάρω 32αρα (16+32) καμία 100ρια mp3 εχω και ελάχιστα μικρά βιντεακια, + κάποια απαραιτητα backup λειτουργικού και εφαρμογών. Πολλές εφαρμογές όμως..

Πλάκα κάνεις, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mercyful αν νομίζεις ότι κάνω πλάκα οκ. Το backup μονο που εχω στην sd ειναι 2.5 giga. Φυσικά θα μπορουσα να μη το κραταω στην sd αλλα στο pc. Διευκόλυνεται πολυ η ολη ιστορία να το εχω εκεί. Αν δεν ειχα sd. Αναγκαστικά θα τα κραταγα στο pc όπως έκανα στο παρελθόν και μου έβγαινε η παναγία.. 2 giga ειναι οι χάρτες 2 πλοηγών. Κάποια game φτάνουν το καθενα 500 mb. Δεν είμαστε στην εποχή των Java games των kb, και ναι εχω και 500 φωτο σε υψηλή αναλυση.

Ανάγκες ειναι αυτές βεβαία. Αμα θες απλα να μπαίνεις σε κανα fb κλπ οκ Παντως τα 8 giga αρχίζουν να γίνονται πολυ λίγα ακόμα και για το μεσο χρήστη. Μη ξεχνάς ότι τα πραγματικά ελεύθερα ειναι αρκετά λιγότερα για πολους λόγους. Αφαίρεσε και το χωρο των χαρτών.. Βγαλε και μερικές φωτο σε 5 mb+ video καλουτσικης ανάλυσής και ελα να συζητήσουμε. Κάποτε ειχα το κ800 που είχε κάποια ελάχιστα mb και δεν τέλειωναν με τίποτα. Έχουν αλλάξει τα πράγματά. Η γνώμη μου. Δεκτές οι διαφωνίες.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...