Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Third Man (1949)Ο τρίτος άνθρωπος Poster

Μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει χωρις αμφιβολια. Η μιαμιση ωρα που διαρκει περναει νερακι, αλλα ειναι γεματη με φανταστικους διαλογους, πανεμορφη φωτογραφια, και εξαιρετικες ερμηνειες. Η ταινια γυριστηκε στην βομβαρδισμενη μετα τον παγκοσμιο πολεμο Βιεννη, και οι τοποθεσιες γυρισματος που επιλεχθηκαν ειναι πραγματικα αξεχαστες. Και να μην ειχε τα παραπανω, οι αμετρητες θρυλικες σκηνες της που εχουν μεινει στην  ιστορια του παγκοσμιου σινεμα (διαλογος στη Ροδα, κυνηγητο στους υπονομους και στα σοκακια της Βιεννης, η σκηνη κλεισματος στο νεκροταφειο) θα την εβαζαν στο βαθρο των ''κλασσικων'' νοιρ της εποχης.

10/10

Biutiful (2010)Biutiful Poster

Πιστευω πως ειναι μια ταινια που σηκωνει παραπανω απο μια ή και 2 προβολες. Την πρωτη φορα εγω παρατηρουσα την πλοκη και προσπαθουσα να καταλαβω ακριβως τι γινεται αλλα προς το τελος συνειδητοποιησα πως ο σκοπος της ταινιας ηταν αλλος. Ειχα ομως ηδη αργησει πολυ σε αυτο, ειχα ηδη χασει πολλες μεταφορες που προσπαθουσε να μεταδωσει ο Innaritu. Παρολα αυτα πιστευω πως ειναι μια κουραστικη ταινια, αρκετα αργη και μελαγχολικη. Αν δεν ειχε την εξαιρετικη ερμηνεια του Μπαρδεμ ως κεντρικο αξονα της ιστοριας, πιστευω πως θα εχανα ενδιαφερον στο μισαωρο Την εχουν βαλει στην κατηγορια των ρομαντικων ταινιων, πραγμα τελειως λαθος. Ειναι δραμα με τα ολα του αλλα δεν πιστευω οτι προσεγγιζει σε ποιοτητα το φανταστικο Amores Perros, οσες φορες και να το ξαναδω.

7,5/10

 

Επεξ/σία από armin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, armin είπε

The Third Man (1949)Ο τρίτος άνθρωπος Poster

Μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει χωρις αμφιβολια. Η μιαμιση ωρα που διαρκει περναει νερακι, αλλα ειναι γεματη με φανταστικους διαλογους, πανεμορφη φωτογραφια, και εξαιρετικες ερμηνειες. Η ταινια γυριστηκε στην βομβαρδισμενη μετα τον παγκοσμιο πολεμο Βιεννη, και οι τοποθεσιες γυρισματος που επιλεχθηκαν ειναι πραγματικα αξεχαστες. Και να μην ειχε τα παραπανω, οι αμετρητες θρυλικες σκηνες της που εχουν μεινει στην  ιστορια του παγκοσμιου σινεμα (διαλογος στη Ροδα, κυνηγητο στους υπονομους και στα σοκακια της Βιεννης, η σκηνη κλεισματος στο νεκροταφειο) θα την εβαζαν στο βαθρο των ''κλασσικων'' νοιρ της εποχης.

10/10

Δεν εχω δει τον τριτο ανθρωπο, αλλα εχω δει τον τεταρτο  

Τhe Fourth Man (1983) iejnsn.jpg

 

Δε πιστευω ότι ο τριτος μπορει να να εναι καλυτερος από τον τεταρτο, επηρεαστηκα ομως απο τον σχολιασμο σου και λεω να τον δω :-)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2018 στις 12:06 ΜΜ, armin είπε

Αν αυτη ηταν η μονη σου αποδειξη για την λεγομενη ''πορνοδιαστροφικοτητα'' του Κουμπρικ, τοτε δεν πολυστεκει κατα τη γνωμη μου, καθως αμφιβαλλω αν πολυς κοσμος σκεφτηκε οτι η κοπελα ειναι καθυστερημενη , και οτι οι αλλοι δυο τυπαδες την αποπλανησαν. Εγω ποσο μαλλον το αντιθετο εξελαβα.

Ο ίδιος ο Mίλιτς λέει ότι η μικρή είναι παιδί και deranged. Eίναι η αντιστοιχη Λολίτα. Όλο το EWS είναι μια ωδή προς την ερωτική διαστροφή. Δες π.χ. τα ζευγάρια όλων των λογιων στη βίλα. Για να μην πάμε στην διαστροφή της βίας στο Τζάκετ και στο Πορτοκάλι. Γενικά αυτή η τάση υπάρχει στο έργο του Κιούμπρικ. Φαίνεται ότι τον προβληματίζει πολύ και κάνει αυτην την ιδιαίτερη μνεία συχνά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε
Ο ίδιος ο Mίλιτς λέει ότι η μικρή είναι παιδί και deranged. Eίναι η αντιστοιχη Λολίτα. Όλο το EWS είναι μια ωδή προς την ερωτική διαστροφή. Δες π.χ. τα ζευγάρια όλων των λογιων στη βίλα. 

Στην ιδια σκηνη ειπωθηκε δυο φορες οτι η ιδια τους προσκάλεσε... Ό,τι λεει ο Μιλιτς προφανως το λεει μεσα στα νευρα του προσπαθώντας να ριξει το φταιξιμο στους δυο αντρες παρα στην κορη του με επιπροσθετο σκοπο να τους ''ξεζουμισει'' απο καθε χαρτονομισμα στο πορτοφολι τους. Τελος παντων δεν πιστευω πως το Eyes wide shut εχει μεσα του πολλα πορνοδιαστροφικα πραγματα. Οι illuminati στη βιλα που αναφερεις προφανως ειναι αρκετα ακραιο, αλλα ο Κουμπρικ το σκηνοθετει με τοση χαρη που εγω οποτε το βλεπω παραπανω σαν πινακα ζωγραφικης το παρατηρω και οχι τοσο σαν ''τσοντα''. 

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Wick

Αποσυρμένος hitman επιστρέφει στην ενεργό δράση και τους ξεπαστρεύει όλους γιατί...του σκότωσαν τον σκύλο και του κατέστρεψαν το αυτοκίνητο.

Την είχα δει με το ζόρι όταν βγήκε και δεν την βρήκα καλή. Την ξαναείδα πριν αρκετό καιρό, πάλι με το ζόρι, πάλι δεν την βρήκα καλή. Τότε γιατί την ξαναείδα εχθές στο star;

Γιατί η ταινία έχει πάρα πολύ στυλ, από την σκηνοθεσία, την μουσική, τα κοστούμια, μέχρι τους διαλόγους. Και γιατί ο Keanu δεν είναι υπεράνθρωπος. Φυσικά τους δέρνει όλους, αλλά κάνει και αυτός λάθη. Η σκηνή στο club με το Think των Kaleida από τις καλές σκηνές δράσης γενικώς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

John Wick

Αποσυρμένος hitman επιστρέφει στην ενεργό δράση και τους ξεπαστρεύει όλους γιατί...του σκότωσαν τον σκύλο και του κατέστρεψαν το αυτοκίνητο.

Την είχα δει με το ζόρι όταν βγήκε και δεν την βρήκα καλή. Την ξαναείδα πριν αρκετό καιρό, πάλι με το ζόρι, πάλι δεν την βρήκα καλή. Τότε γιατί την ξαναείδα εχθές στο star;

Γιατί η ταινία έχει πάρα πολύ στυλ, από την σκηνοθεσία, την μουσική, τα κοστούμια, μέχρι τους διαλόγους. Και γιατί ο Keanu δεν είναι υπεράνθρωπος. Φυσικά τους δέρνει όλους, αλλά κάνει και αυτός λάθη. Η σκηνή στο club με το Think των Kaleida από τις καλές σκηνές δράσης γενικώς.

Το είδα κι εγώ χτες στο σταρ για πρωτη φορά, δεν έχω δις ουτε το 2. Μου άρεσε για το είδος της, εύκολα της βάζω 6.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το Lady Bird. Coming of age ταινια με την Ronan να κανει ακομα καλυτερη την ταινια, την δυσκολη και πολυπλοκη σχεση με τη μητερα της, τα προβληματα της οικογενειας και πως φτιαχνονται οι χαρακτηρες μεσα απο αυτα. Μ'αρεσε που εδωσε ισοποσο βαρος τοσο στις περιπετειες της πρωταγωνιστριας αλλα και στην οικογενεια της. Λυτη η επιγκεντρωση στο supporting cast αλλα οχι ελλιπης. Περιεκτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2018 στις 10:11 ΠΜ, Voodooman είπε

John Wick

Αποσυρμένος hitman επιστρέφει στην ενεργό δράση και τους ξεπαστρεύει όλους γιατί...του σκότωσαν τον σκύλο και του κατέστρεψαν το αυτοκίνητο.

Την είχα δει με το ζόρι όταν βγήκε και δεν την βρήκα καλή. Την ξαναείδα πριν αρκετό καιρό, πάλι με το ζόρι, πάλι δεν την βρήκα καλή. Τότε γιατί την ξαναείδα εχθές στο star;

Γιατί η ταινία έχει πάρα πολύ στυλ, από την σκηνοθεσία, την μουσική, τα κοστούμια, μέχρι τους διαλόγους. Και γιατί ο Keanu δεν είναι υπεράνθρωπος. Φυσικά τους δέρνει όλους, αλλά κάνει και αυτός λάθη. Η σκηνή στο club με το Think των Kaleida από τις καλές σκηνές δράσης γενικώς.

Καλά , μόλις διάβασα Keanu , οκ:eek:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και 'γω χθες το Lady bird. Η αλήθεια είναι ότι προσδοκούσα περισσότερα πράγματα από την ταινία, τα οποία δεν πήρα. Γενικώς δεν μπόρεσα να νιώσω την πρωταγωνίστρια, παρόλα αυτά είχε κάποιες καλές στιγμές. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δεν δώθηκα στιν ταινία αφού έκανα και κάτι άλλο παράλληλα. Για δεύτερη θέαση δεν το συζητάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καλά , μόλις διάβασα Keanu , οκ:eek:

Πες με (κι εμένα) κοντόφθαλμο, αλλά κι εγώ όταν είδα ότι παίζει αυτό το αγγούρι, ξίνισε η μάπα μου.

Απορώ πώς άντεξα το πρώτο Matrix, μάλλον θα 'ταν η ηλικία. Τώρα δεν ξέρω αν θα το έβλεπα με Keanu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt0087263/ 220px-Firstbornposter.jpg

Ξαναειδα για πολλοστη φορα το Firstborn (1984). Η ταινια εξελισσεται γυρω απο τις αλλαγες που φερνει στην οικογενεια μιας χωρισμενης μητερας (Terri Garr) και δυo παιδιων (Christopher Collet και Corey Haim), ο νεος boyfriend (Peter Weller σε προ Robocop εποχη) που ερχεται να μεινει μαζι τους.

Η ταινια επικεντρωνεται στο ποσο επηρεαζονται οι ζωες των δυο νεαρων πρωταγωνιστων με ολες τις αλλαγες που συμβαινουν γυρω τους, με την μεταμορφωση τους απο ηρεμους χαρακτηρες και καλους μαθητες σε ευεξαπτους νεους με απροβλεπτες αντιδρασεις, και στην "εκτακτη" ενηλικιωση του μεγαλυτερου γιου που παιρνει τα ηνια οταν η κατασταση φτανει στο απροχωρητο. Η ταινια ειναι καλογυρισμενη και εχει ενα παρα πολυ καλο Soundtrack οπως και ειναι μουσικα επενδυμενη απο ενα μαιτρ στο ειδος, τον Michael Small. Η πλοκη ειναι αργη στην αρχη αλλα μετατρεπεται σταδιακα σε μια κλιμακωμενη κατασταση με ενα απροβλεπτο βιαιο ξεσπασμα στο τελος. Φανταστικη ερμηνεια απο τον Christopher Collet που κυριως τον γνωριζουν ολοι απο την ταινια The Manhattan Project που γυριστηκε δυο χρονια μετα οσο και απο τον Corey Haim που ηταν η πρωτη ταινια που γυρισε. Προτεινεται για τους λατρεις των 80's, με εμφανισεις των νεαρων τοτε Sarah Jessica Parker και Robert Downey Jr σε μικρους ρολους.

 

Επεξ/σία από cobain_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2018 στις 6:48 ΜΜ, armin είπε

The Third Man (1949)Ο τρίτος άνθρωπος Poster

Μια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει χωρις αμφιβολια. Η μιαμιση ωρα που διαρκει περναει νερακι, αλλα ειναι γεματη με φανταστικους διαλογους, πανεμορφη φωτογραφια, και εξαιρετικες ερμηνειες. Η ταινια γυριστηκε στην βομβαρδισμενη μετα τον παγκοσμιο πολεμο Βιεννη, και οι τοποθεσιες γυρισματος που επιλεχθηκαν ειναι πραγματικα αξεχαστες. Και να μην ειχε τα παραπανω, οι αμετρητες θρυλικες σκηνες της που εχουν μεινει στην  ιστορια του παγκοσμιου σινεμα (διαλογος στη Ροδα, κυνηγητο στους υπονομους και στα σοκακια της Βιεννης, η σκηνη κλεισματος στο νεκροταφειο) θα την εβαζαν στο βαθρο των ''κλασσικων'' νοιρ της εποχης.

10/10

Biutiful (2010)Biutiful Poster

Πιστευω πως ειναι μια ταινια που σηκωνει παραπανω απο μια ή και 2 προβολες. Την πρωτη φορα εγω παρατηρουσα την πλοκη και προσπαθουσα να καταλαβω ακριβως τι γινεται αλλα προς το τελος συνειδητοποιησα πως ο σκοπος της ταινιας ηταν αλλος. Ειχα ομως ηδη αργησει πολυ σε αυτο, ειχα ηδη χασει πολλες μεταφορες που προσπαθουσε να μεταδωσει ο Innaritu. Παρολα αυτα πιστευω πως ειναι μια κουραστικη ταινια, αρκετα αργη και μελαγχολικη. Αν δεν ειχε την εξαιρετικη ερμηνεια του Μπαρδεμ ως κεντρικο αξονα της ιστοριας, πιστευω πως θα εχανα ενδιαφερον στο μισαωρο Την εχουν βαλει στην κατηγορια των ρομαντικων ταινιων, πραγμα τελειως λαθος. Ειναι δραμα με τα ολα του αλλα δεν πιστευω οτι προσεγγιζει σε ποιοτητα το φανταστικο Amores Perros, οσες φορες και να το ξαναδω.

7,5/10

Aδικείς πολύ το Biutiful, πολύ καλύτερο από το Amores Peros κι όπως πολύ σωστά παρατηρησες, εξαιρετικός ο Μπαρδέμ. Οσο για τον 3ο ανθρωπο, είναι κλασική ταινία, αλλά δειχνει πολύ τα χρόνια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το πρωτο δε μπορω να διαφωνησω γουστα ειναι, αλλα που ειδες την ταινια να δειχνει τα χρονια της? Τι λιγοτερο εχει απο τις ταινιες των μεγαλων δημιουργων της εποχης οπως de sica, kurosawa πχ ??

Btw. Παιδια οποιος θελει και εχει ορεξη ας μου προτεινει τις καλυτερες ισπανοφωνες ταινιες που εχει δει. Thanks!

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armin είπε

Με το πρωτο δε μπορω να διαφωνησω γουστα ειναι, αλλα που ειδες την ταινια να δειχνει τα χρονια της? Τι λιγοτερο εχει απο τις ταινιες των μεγαλων δημιουργων της εποχης οπως de sica, kurosawa πχ ??

Btw. Παιδια οποιος θελει και εχει ορεξη ας μου προτεινει τις καλυτερες ισπανοφωνες ταινιες που εχει δει. Thanks!

Σου εχω αριστουργηματα...θα παθεις ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...