Προς το περιεχόμενο

AMD HD7xxx series


John-lamia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα υποτίθεται πως αυτή η μόδα με τις βελτιωμένες ψύξεις στις "ισχυρές" καρτες ήρθε για να αυξήσει τις πωλήσεις των, χωρίς να σκέφτεται ο αγοραστής για AF ψύξη.

Δηλαδή υποτίθεται οτι τις αγοράζεις "πακέτο" με ήδη AF ψύξη. Πχ direct cu στην asus.

 

Εμμένα παντως στην αποψη μου για τους επόμενους, πως να παρουν την υλοποίηση με τη κοινή ψύκτρα και να αγοράσουν μια αξελερο. Αν και εχει μειονέκτημα η συγκεκριμμένη στο θεμα του OC.

 

 

Δεν το ήλεγξα αυτό. Θα του ρίξω μια ματιά, αν φαίνεται πίσω απ'το pcb. Θα κανω μια ηλίθια ερώτηση...μήπως εχει γεμίσει σκόνη η ψύκτρα σου και εξού οι αυξημένες θερμοκρασίες; λέω μήπως δε το πρόσεξες 1 στις 100.

 

 

η κάρτα είναι 2,5 μηνών και έχει δουλέψει τώρα τον τελευταίο μήνα γιατί είχα θέμα και με το τροφοδοτικό....κοίταξα φυσικά μήπως ήταν και θέμα σκόνης όπως είπες αλλα δεν είχε ίχνος.

την έβγαλα και είδα ακριβώς το ίδιο κενό όπως φαίνεται στη φωτογραφία στο link που είχα βάλει.

δηλαδή είναι απίθανα σαΐνια εκεί στην ASUS έβαλαν 4 βίδες με ελατήρια (που το ελατήριο κανονικά αυξάνει την πίεση) αλλα επειδή ακριβώς υπάρχουν μονο 4 βίδες περνούν όλο το βάρος και με τι σειρά τους σπρώχνουν τα ελατήρια και έτσι η ψήκτρα απομακρύνεται και δεν ακουμπάει καν στην GPU.

Επεξ/σία από shadowmann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην 7770 μου φάνηκε ότι η ψυκτρα έπαιζε κάπως, και λίγο που κοίταξα είδα κενό ανάμεσα σε αυτή και στον πυρήνα.

Σκέφτηκα να βάλω λίγη πάστα από αυτή για τους επεξεργαστές, αλλά λέω μήπως τρέχω με την εγγύηση, είναι και 3 χρόνια.

Οπότε είπα να την αφήσω να καεί μόνη της, και αν βγάλει τα 3 χρόνια να την ανοίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακέ! (Βρισιά από Ποπάυ)

 

Πέρα από αυτό, θέλω να ελπίζω πως θα αντέξει μια χαρά χωρίς OC.

Αν είναι να ανεβάσω τα ρολόγια, εννοείται θα κοιτάξω και το θέμα της ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησα σήμερα το Farcry 3. Τι διάολο είναι δαύτο... στο very high, με MSAA 4X, εχω 30-37 fps.

 

Στο ultra/8X, δε μπήκα καν στο κοπο να το δοκιμάσω. Σα να'ναι λιγο απαιτητικό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στο νημα του παιχνιδιου στο φορουμ τι βγαζουν και οι αλλοι.

 

Για τις ΑΜ που λεγαμε χθες και δεν σου απαντησα,φυσικο ειναι η accelero να υπερεχει καπου αφου ειναι μπουρι και κοστιζει 70-80 ευρω απο μονη της (αν λες για την plus ii) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οπως γνωριζω στις καρτες γραφικων μετραει συνηθως η 12V γραμμη, οπως διαβασα σε ξενα forums 46A αρκουν οποτε με τα 60Α του δικου μου πιστευω πως θα'μαι μια χαρα. Aυτο που μ'ενδιαφερει κυριως ειναι αν θα σηκωνει ο/c στον επεξεργαστη και στις δυο καρτουλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο, για 850άρι psu λένε όπου κι αν διάβασα. Για να είσαι άνετος δηλαδή.

 

* Λάθος, αν είναι ποιοτικό 750άρι με μεγάλο efficiency είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...