Προς το περιεχόμενο

Xfce Desktop Environment - συζητήσεις, απορίες [INFO]


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό έχω περάσει το xubuntu στο netbook μου και μου αρέσει αρκετά στο πόσο ποιο ελαφρύ είναι από τις υπόλοιπες εκδόσεις για ένα περιβάλλον εργασίας που υπάρχουν στο linux. Ανοίγω αυτό το νήμα για να συζητάμε για το xfce για προβλήματα που υπάρχουν καθώς και για όποια απορία δημιουργείτε.

Θα ξεκινήσω εγώ με μερικές ερωτήσεις :)

Να πληροφορήσω μόνο ότι το xfce αυτή την στιγμή βρίσκετε στην 4.8 του έκδοση με την επίσημη σελλίδα του να είναι εδώ

 

http://www.xfce.org

 

και το επίσημο blog του εδώ

 

http://blog.xfce.org/

 

Φυσικά το περιβάλλον εργασίας υπάρχει διαθέσιμο για όλες τις διανομές linux. Προσωπικά χρησιμοποιώ το xubuntu που είναι μια τελείως κοινοτική διανομή κάτω από την στέγη της canonical κάτι που γίνετε σχεδόν με όλες τις εκδόσεις από την canonical εκτός του ubuntu. To official site της διανομής είναι εδώ

 

http://www.xubuntu.org/

 

natty_shot_front_0.png

 

Ας ξεκινήσω με μερικές ερωτήσεις...

 

1.από τι κατάλαβα το thunar δεν έχει την δυνατότητα όπως ο nautilus η dolphin να γράφεις στo πεδίο διευθύνσεων μια samba adress και να στην κάνει mount. Υπάρχει διαθέσιμος κάποιος samba client σαν file manager για xfce? Την λύση του fstab την ξέρω αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει μια ποιό άμεση δυνατότητα.

2. Αν δεν υπάρχει το παραπάνω για τον thunar πως γίνετε μετά την εγκατάσταση του nautilus να τον ορίσεις σαν default manager. Η επιλογή που υπάρχει στα settings φαίνετε να μην δουλεύει.

3. Πως γίνετε να αλλάξεις τον συνδυασμό του πληκτρολόγιο για αλλαγή γλώσσας? Και αυτό δεν το βρίσκω. Θέλω να το αλλάξω από το κλασικό alt+shift στο winkey που βολεύει περισσότερο για το μικρό πληκτρολόγιο του netbook.

4. Πείτε τι theme χρησιμοποιείτε.. και τι windows theme..

 

αυτά όσο το σκαλίζω πιστεύω αν βρίσκω περισσότερες ερωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή xfce(αν δεν κάνω λάθος την 4.6) σε mint debian(με προ εγκατεστημένο gnome2)και δεν ειχα δει καμιά εντυπωσιακή διαφορα στην ταχύτητα και έτσι συνέχισα με gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο πάντως που ρώταγα έτσι και αλλιώς όποτε θέλω να το δουλέψω με samba το κάνω εκκίνηση μέσσω τερματικού. Δεν ξέρω όμως αν γίνετε κάτι ποιο μόνιμο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ορισμό των συντομεύσεων στο πληκτρολόγιο έπρεπε να εγκαταστήσω το πακέτο

 

xfce4-xkb-plugin

Αυτο ειναι για την ενδειξη της γλωσσας στο πανελ του xfce.

 

Για να δει ο thunar network shares κλπ θελει gvfs, το οποιο υποστηριζει απο την εκδοση 1.2 του και μετα, δηλαδη απο το xfce 4.8 και μετα.

 

Ενα πολυ ωραιο θεμα για xfwm (και με gtk2 θεμα που παει σετ) ειναι το nooto

http://xfce-look.org/content/show.php/nooto?content=101254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από εκεί μπορείς μετά να επιλέξεις το συνδιασμό στο πληκτρολόγιο για την αλλαγή γλώσσας. Τεράστια διαφορά πάντως του xubuntu στο πόσο ελαφρύ είναι σε σύγκριση με το κλασικό ubuntu. Αλλή μια ερώτηση.. Πως αλλάζουμε το μέγεθος των font γιατί και εκεί δεν βρίσκω κάποια επιλογή.

Οσό για τους network φακέλους τους βλέπει κανονικά ο thunar μέσω τις αντίστοιχης επιλογής που υπάρχει. Απλά δεν μπορείς να δώσεις στον file manaer manual την διεύθυνση του δικτύου όπως στον nautilus. Για ftp έτσι και αλλιώς υπάρχει ο πολύ καλός filezilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα της γραμματοσειρας ειναι καπου εκει κοντα που αλλαζεις το gtk theme και για το window title στις ρυθμισεις του xfwm.

Εννοειται οτι δεν εχει ευκολιες οπως "γραμματοσειρα για τις εφαρμογες", "γραμματοσειρα για το desktop", "γραμματοσειρα για το τερματικο" και "γραμαμτοσειρα για τα εγγραφα". One size fits all.

 

Για αυτο που λες με τα network shares.

Δοκιμασε να δωσεις σαν διευθυνση στον thunar

 

smb://host/share

 

και να δεις οτι θα σε βγαλει στο samba share του ταδε host, πχ

 

smb://mpriki/Public

 

Και σκετο smb:// αν γραψεις εκει θα το παρει και θα κατσει να βρει το workgroup στο οποιο ανηκεις, μετα τους υπολογιστες που ειναι σε αυτο κλπ.

Εννοειται οτι εχεις εγκατεστημενο το samba-common.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω αυτό. Στην αρχή όμως όταν το είχα δοκιμάσει δεν μου το έβγαζε σαν δυνατότητα. Μάλλον κάτι εγκατέστησα αργότερα και πλέων αυτό γίνετε.

Με το keyboard αν δεν τρέχεις το προγραμματακι χάνετε η ρύθμιση και μετά από κάθε επανεκίνηση ξαναγυρνάει στις default alt_shift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οριζεις την γλωσσα απο το DE και οχι ανθρωπινα - ανεξαρτητα σε ενα startup script?

 

 

>setxkbmap us,gr -variant ,extended -option grp:alt_shift_toggle -option grp_led:scroll &

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το xorg.conf δεν υπάρχει ποια μπορούμε να το δημιουργήσουμε μόνοι μας. Η λύση με το xkb-plugin δεν είναι μόνιμη και μετά από κάθε επανεκκίνηση εξαφανίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος για xorg.conf

δημιουργείς το /etc/X11/xorg.conf.d/01-keyboard-layout.conf

και βάζεις μέσα

>Section "InputClass"
       Identifier "keyboard-layout"
       MatchIsKeyboard   "on"
       Option "XkbLayout"  "us, gr"
       Option "XkbOptions" "grp:caps_toggle"
EndSection

 

αυτό για όλους τους users, αλλιώς με xinitrc όπως είπε ο τριτονας

 

και ποιο αναλυτικά εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...