Προς το περιεχόμενο

Xfce Desktop Environment - συζητήσεις, απορίες [INFO]


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμομουν οτι το xfce ειχε ενα gui για τα του πληκτρολογιου, και επεσα μεσα. Το xfce4-keyboard-settings εινια αυτο που λεω, οποτε δεν ειναι αναγκη να μπλεξεις με επεξεργασια αρχειων.

 

Αν δεν το βρεις στο μενου, alt+f2 > xfce4-keyboard-settings και καθαρισες. Αν δεν το βρεις γενικως, περιλαμβανεται στο πακετο xfce4-settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην περίπτωση που θέλω να ορίσω το winkey τι θα πρέπει να βάλω στο xkboptions?

από όσο ξέρω για όλες τις διανομές είναι το xev (ανοίγεις τερματικό δίνεις xev και μετά πατάς το key που θες)

εμένα μου έδωσε αυτό για το δικό μου keyboard το win key

 

>KeyRelease event, serial 34, synthetic NO, window 0x1e00001,
   root 0x102, subw 0x0, time 88489, (-1022,755), root:(323,778),
   state 0x40, keycode 133 (keysym 0xffeb, Super_L), same_screen YES,
   XLookupString gives 0 bytes: 
   XFilterEvent returns: False

 

άρα είναι Super_L

με των ίδιο τρόπο ορίζεις και τα mouse button σε συνδυασμό με το xbindkeys

ο udev πάνω απο 4-5 κουμπιά τα γράφει στα τέτοια του, όπου 4-5 κουμπιά είναι left-right + ροδέλα πάνω-κατω

εάν έχεις ένα καλό mouse με 12 button τι κάνεις ? το gnome & lxde δεν έχουν σίγουρα κάτι για να βοηθήσει τα άλλα de δεν ξέρω και για vm ούτε λόγος για κάτι τέτοιο

 

δεν είναι κακό να μάθεις να ορίσεις εσύ τι θα κάνει το σύστημα άσχετα με τι de η vm θα μπεις στον X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κακό να μάθεις να ορίσεις εσύ τι θα κάνει το σύστημα άσχετα με τι de η vm θα μπεις στον X

 

 

Ετοιμασου να ακουσεις για "μανιβελες" και συναφη... :lol: :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατί να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία από την στιγμή στο kde και unity, gnome όλα αυτά τα κάνεις με δύο κλικ. Μαζόχες είμαστε. Οσό για την μανιβέλα την έχω δουλέψει για τα καλά όλα αυτά τα χρόνια στο linux και στις περισσότερες περιπτώσεις τη θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά βρήκα το αρχείο του xkb που βρίσκετε στο .config/xfce4/panel φάκελο και απλά του άλλαξα το δικαιώματα για να είναι μόνο ανάγνωσης. Μάλλον υπήρχε ένα bug και ενώ άλλαζες τα κουμπιά του layout αυτά με κάθε επανεκίνηση επανερχόντουσαν στην παλιά ρύθμιση.

Να ρωτήσω. Αυτό το panel πρόγραμμα που εχει το gnome για να βλέπεις την ημερομηνία και που όταν ανοίγει σου δείχνει και ένα χάρτη με τοποθεσίες πως λέγετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω. Αυτό το panel πρόγραμμα που εχει το gnome για να βλέπεις την ημερομηνία και που όταν ανοίγει σου δείχνει και ένα χάρτη με τοποθεσίες πως λέγετε?

 

Βγαλε ενα screenshot γιατι κατι μου λεει οτι αυτο ειναι feature του applet της ωρας του gnome-panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check2fire το Xfce έχει το Orage Panel Clock (απλά το προσθέτεις στο panel)

ORAGE

 

είναι παραμετροποιήσιμο και έχει επιπλέον λειτουργίες από το αντίστοιχο του gnome.

(δεν έχει την εικονίτσα με τη γη αλλά νομίζω μικρή η απώλεια ^_^ )

 

π.χ. γραμμή 1: %d %b %R

 

κάνοντας κλικ πάνω στην ώρα εμφανίζει παράθυρο με ημερολόγιο.

Το παράθυρο αυτό μπορούμε να το μετακινήσουμε όπου θέλουμε (εγώ το έχω ακριβώς από κάτω όπως στο gnome)

κάνοντας πάλι κλικ εξαφανίζεται.

 

το ημερολόγιο έχει μενού με πολλές επιλογές

π.χ. Επεξεργασία -> Προτιμήσεις -> Ζώνη Ώρας

Επεξεργασία -> Display settings -> show borders, εμφάνιση μενού: για να γίνει ολόιδιο σε εμφάνιση με του gnome.

για να μετακινήσουμε παράθυρο χωρίς borders: ALT + κλικ + σύρσιμο

 

για να έχουμε πρόσβαση στις ρυθμίσεις -αν εξαφανίσουμε το μενού: ALT+F2 -> orage -p -> ENTER

 

 

με διπλό κλικ επάνω σε μια μέρα μπορεί να ορίσει κανείς ένα κάρο πράγματα όπως ραντεβού, todo κ.ά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που υπήρχε στο gnome μου άρεσε που μπορούσες να ορίσεις διαφορετική ώρα σε διάφορες περιοχές της γής. Το orage όσο και να το έψαξα δεν νομίζω να έχει τέτοια δυνατότητα. Δεν θυμάμαι πάντως πως λεγόταν αυτό του gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok του άλλαξα τα φώτα με την καλή ένοια φυσικά. Υπήρχαν ήδη και άπειρα thems, wallpaper στα repositories της διανομής. Πάντως είναι φοβερά ελαφρυ ακόμα και με ενεργοποιημένες τις διαφάνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ο τhunar ειναι για τα ψιλομπαζα και δεν ειναι και τοσο light-fast πρεπει να του βαλουν κανα 2-3 έιτουργιες intergrated

o pcmanfm ειναι πιο καλος για light καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...