Προς το περιεχόμενο

Xfce Desktop Environment - συζητήσεις, απορίες [INFO]


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πρώτο ppa (για τους ...ανυπόμονους δλδ) υπάρχουν πλέον (αρκετά) πακέτα χωρίς το pre2 suffix. Το οποίον σημαίνει ότι είναι stable (λέμε τώρα). Θα το εγκαταστήσω και θα ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ενημερώσω ότι το tiling patch υπάρχει ακόμα και προσφέρει έξτρα δυνατότητες. Δυστυχώς το 4.10 core δεν έχει όλες τις δυνατότητες σε tiling που παρέχει το patch (4.8 και 4.10), ποιος ξέρει γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρόλο που μ'αρέσει το xfce, έχω μερικά παράπονα:

 

το δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας αργεί χαρακτηριστικά να μου εμφανίσει το μενού.

έβαλα compiz σε xubuntu 12.04 και υπάρχει σύγκρουση με τον xfwm4 (κάνει κι εκείνος compositing) με αποτέλεσμα για να υπάρχουν decorations παραθύρου χρειάζονται επιπλέον πακέτα(είτε emerald "με το χέρι") είτε compiz-gnome.

 

Το compiz-gnome όμως για να αλλάξει θέμα, θέλει το gnome-tweak που φέρνει μαζί του σχεδόν ολόκληρο το gnome!

 

[edit]

οδηγός compiz+xubuntu 12.04:

 

1.εγκατάσταση: compizconfig-settings-manager, compiz-gnome, gnome-themes-standard

2.στο Διαχειριστή ρυθμίσεων compiz τσεκάρουμε τα: Διακόσμιση, Μετακίνηση, Μορφοποίηση, Τοποθέτηση, Grid Παραθύρων

3.

>compiz --replace ccp

(κι αν όλα καλά: το προσθέτουμε στο "συνεδρία+εκκίνηση->αυτόματη εκκίνηση)

Επεξ/σία από twiner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας αργεί χαρακτηριστικά να μου εμφανίσει το μενού.

 

σε εμένα δεν αργεί, μήπως δεν φταίει το XFCE ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμένα δεν αργεί, μήπως δεν φταίει το XFCE ?

 

μ'έβαλες σε σκέψεις και το βρήκα: Φταίει που περιέχει και το μενού εφαρμογών.

 

Λύση σε Xubuntu 12.04: δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας ---> Ρυθμίσεις επιφάνειας εργασίας

--> Μενού ---> απεπιλογή του "Εμφάνιση μενού εφαρμογών στο δεξί κλικ..." :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το μενου εφαρμογων σου εχει καποιο υπομενου που το καθυστερει?

Οταν ημουν σε 4.6, το κανονικο μενου (αυτο με το ποντικι κατω δεξια) μου εβγαζε ενα υπομενου "Αλλα >", οταν θυμοταν, και αυτο καθυστερουσε την εμφανιση ολου του μενου γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο ppa (για τους ...ανυπόμονους δλδ) υπάρχουν πλέον (αρκετά) πακέτα χωρίς το pre2 suffix. Το οποίον σημαίνει ότι είναι stable (λέμε τώρα). Θα το εγκαταστήσω και θα ενημερώσω...

 

Πλέον στο ppa βρίσκονται πακέτα για όλα τα Xfce 4.10 πακέτα, περιλαμβανομένου και του Thunar 1.4

Σε γενικές γραμμές, το 4.10 είναι πολύ σταθερό. Έως τώρα μου έχουν κρασάρει βέβαια κάποιες εφαρμογές, οι οποίες όμως είναι όλες από τα goodies. Major εφαρμογή δεν έχει (ακόμη) κρασάρει.

 

Να υπενθυμίσω οτι το Xfce 4.10 ΔΕΝ υποστηρίζεται επίσημα στο Ubuntu/Xubuntu 12.04 (τουλάχιστο όχι ακόμα) συνεπώς οτι bug/crash report κτλ κάνετε, πάει απ' ευθείας στο trash can κάποιου.

 

ΥΓ : το compiz δουλεύει αν κάνετε αυτά που πρότεινε ο twiner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οδηγός compiz+xubuntu 12.04:

 

1.εγκατάσταση: compizconfig-settings-manager, compiz-gnome, gnome-themes-standard

2.στο Διαχειριστή ρυθμίσεων compiz τσεκάρουμε τα: Διακόσμιση, Μετακίνηση, Μορφοποίηση, Τοποθέτηση, Grid Παραθύρων

3.

>sleep 3s; compiz --replace ccp

(κι αν όλα καλά: το προσθέτουμε στο "συνεδρία+εκκίνηση->αυτόματη εκκίνηση)

 

Update: στο βήμα 3 καλό είναι να βάλουμε και το sleep 3s; για την αποφυγή κάποιων συγκρούσεων στην αυτόματη εκκίνηση με άλλα κομμάτια του desktop που ξεκινούν παράλληλα π.χ. xfdesktop.

 

Επίσης πολύ βολικό είναι το xfce4-appfinder που μοιάζει με το gnome-do ή το dash του unity.

 

Πάμε στις ρυθμίσεις του xfce->πληκτρολόγιο και προσθέτουμε συντόμευση για το xfce4-appfinder με ένα πλήκτρο της επιλογής μας.

Πατώντας το πλήκτρο ξεκινούμε να πληκτρολογούμε το όνομα της εφαρμογής (στα ελληνικά ή στα αγγλικά)

και αφού την βρει πατάμε 2 φορές εντερ για να ξεκινήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να δω ποτε / αν θα διορθωσουν το arrange by name στον thunar, που σε ελληνικα ονοματα αρχειων/φακελων τα βγαζει οπως να ναι.

 

Στον 1.3 δουλευε μια χαρα. :(

 

----------------------------------------

 

Και σημερα ως δια μαγειας τα δειχνει σωστα, οεο :blink:

 

χμμ, ισως επειδη εβαλα τα mp3 σε αλλο δισκο, εσωτερικα στο server, ισως καποιο update στο arch who knows...

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω από τον Αύγουστο (από το stable repo) και δεν έχει σφάλματα, τι περίμενες να δεις? Αν ήταν κάτι θα το είχαμε αναφέρει.

 

Ότι θέλει διορθώσεις θέλει, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

υγ: αν καταφέρω να του περάσω και έναν tiling...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...