Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: το 1/3 των χρηστών του Internet θα κατέχουν tablet μέχρι το 2014


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@clav αυτοί που έχουν τις ανάγκες αυτές τότε καλά κάνουν και το παίρνουν. Ποιος είπε ότι είναι αυτοί πρόβατα;

 

Πες μου όμως. Πόσοι από αυτούς της έρευνας θα είναι τέτοιοι χρήστες; Και πόσοι θα επηρεαστούν από αυτή την έρευνα;

Διαφωνείς ότι οι περισσότεροι της έρευνας αγοράζουν tablet για το διαδίκτυο / παιχνίδια; Γιατί πρέπει να μπαίνεις στο διαδίκτυο ή να παίζεις με βαρύ / δύσχρηστο ηλεκτρονικό υπολογιστή και όχι με tablet;

 

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος ότι κάνω για να μην είναι... πρόβατο!

 

Η πλειοψηφία αγοράζει βάση τιμής και marketing, όχι βάση ερευνών (επειδή ρωτάς). Το πετυχημένο marketing δεν αναιρεί την αξία / χρησιμότητα του προϊόντος. Μάλλον περισσότερο θα επηρεαστούν από ένα φίλο τους.

 

Όποιος πιστεύει πως είναι ακριβά τα tablets ας μας υποδείξει ισάξιες λύσεις και φθηνότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνείς ότι οι περισσότεροι της έρευνας αγοράζουν tablet για το διαδίκτυο / παιχνίδια; Γιατί πρέπει να μπαίνεις στο διαδίκτυο ή να παίζεις με βαρύ / δύσχρηστο ηλεκτρονικό υπολογιστή και όχι με tablet;

 

Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος ότι κάνω για να μην είναι... πρόβατο!

 

Η πλειοψηφία αγοράζει βάση τιμής και marketing, όχι βάση ερευνών (επειδή ρωτάς). Το πετυχημένο marketing δεν αναιρεί την αξία / χρησιμότητα του προϊόντος. Μάλλον περισσότερο θα επηρεαστούν από ένα φίλο τους.

 

Όποιος πιστεύει πως είναι ακριβά τα tablets ας μας υποδείξει ισάξιες λύσεις και φθηνότερες.

Όχι δε διαφωνώ. Αλλά νομίζω δε θα διαφωνήσεις κι εσύ ότι αυτές οι «ανάγκες»(σε ένα πολύ μεγάλο μέρος των καταναλωτών, αν όχι στη πλειοψηφία) είναι προϊόντα του marketing(και η συγκεκριμένη έρευνα μάλλον marketing είναι-για αυτό και το ερώτημα για το πόσους θα επηρεάσει)

 

Η χρησιμότητα ενός αντικειμένου έγκειται στη χρήση-ανάγκη. Εγώ δε βρίσκω σωστό-λογικό-«ηθικό» να μου δημιουργήσουν μία ανάγκη ώστε να θεωρήσω το προϊόν τους χρήσιμο, ανεξάρτητα από τη τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι απο ipad2 (δανεικό ) αυτή τη στιγμη και οφείλω να ομολογήσω πως με έχει βολέψει απίστευτα μιας και είμαι ταβλα στο κρεβάτι άρρωστος απο χτες και αναθεωρω για αυτα που είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ.

 

Δεν το περίμενα και εχω αναθεωρήσει αρκετά για τα tabs αυτές τις ώρες που το εχω δουλέψει . Θα βολέψει αρκετά πιστεύω για ταξίδια (ταινίες μουσική βιβλία κομιξ ) κτλ αλλα και για χάζεμα μεσαστο σπίτι . και εννοειται πως οχι για μλκιες του στυλ παω για καφε και το κουβαλαω μαζι για να κανω των τΖιβατο χιπι , το βγάζω πάνω στο τραπέζι γιατί εχω να κανω ένα ´´ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ´´ check in.... ΟΥΣΤ γι κάτι τέτοια .

 

Ειναι πολυτέλεια μεν αλλα εχει και την χρησιμότητα του εν μέρη άλλα εννοείται πως δεν μπορεί και ουτε πρόκειται να αντικαταστήσει εν σταθερό ή ένα λάπτοπ .

 

Θα κανω κανω μια έρευνα αγωρας και ίσως χτυπησω tab μέσα στο '12 λογικά αν και θα παω προς android μεριά.

Επεξ/σία από grouspen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει τα tablet να ξεχωρίζουν είναι η δυνατότητα ελέγχου μέσω του touch, έχουν βέβαια και άλλα προτερήματα όπως η χαμηλότερη κατανάλωση και η μεγαλύτερη αυτονομία αλλά το σημαντικότερο είναι ο έλεγχος μέσω του touch.

 

Στα 600 ευρώ λοιπόν από θέμα hardware έχεις από την μία ένα laptop με i5, geforce 540m, 4GB ram, 500GB σκληρό και γενικότερα ένα μηχάνημα με το οποίο κάποιος μπορεί και να δουλέψει πέρα από το να το έχει για ψυχαγωγία και από την άλλη μία συσκευή με ένα πολύ πολύ φθηνότερο επεξεργαστή και γενικότερα ένα κατά πολύ υποδεέστερο hardware και όμως το πουλάνε στα 600+ ευρώ και ο κόσμος το αγοράζει χωρίς να σκεφτεί καλά αυτοί τι περιθώριο κέρδους έχουν;

 

Αυτό λοιπόν είναι το θέμα και όχι αν κάποιος το βρίσκει χρήσιμο ή απαραίτητο. Πόσοι λοιπόν θα βρεθούν να δικαιολογήσουν τα 600 ευρώ του hardware ενός tablet;;; Και αν δεν εκτιμούν το κόστος βάσει του hardware που φέρει η συσκευή γιατί αυτά τα tablet να μην έχουν 1200;;;

 

Αυτά τα είχαμε πει και παλαιότερα, τότε που είχε βγει εκείνη η έρευνα που αφορούσε την χρήση tablet, η επιτυχία των εταιριών ήταν που προσέγγισαν κυρίως κόσμο που δεν είχε ιδιαίτερη/μακροχρόνια σχέση με τον χώρο τον υπολογιστών οπότε και αυτός ο κόσμος δεν είχε κάποιο μέτρο σύγκρισης ώστε να εκτιμήσει αν αυτό που αγοράζει ως hardware δικαιολογεί το ποσό που δίνει.

 

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον χώρο των smartphones και τις αντιδράσεις αυτού του κόσμου τις βλέπουμε στις ειδήσεις που αφορούν διπύρηνα και πλέον τετραπύρηνα κινητά που αντιλαμβάνονται ότι πλέον το κινητό τους δεν θα θεωρείται από τα "γρήγορα" άρα και πάλι θα πρέπει να δώσουν ένα ποσό για να αγοράσουν νέο και όλα αυτά επειδή ακόμα η αγορά ήταν νέα για τον πολύ κόσμο. Τώρα που θα δυσανασχετήσουν και δεν θα αγοράζουν κάθε λίγο και λιγάκι κινητό των 500+ ευρώ, θα αναγκαστούν οι εταιρίες να ρίξουν τις τιμές τους προκειμένου να αυξηθούν οι πωλήσεις τους. Το ίδιο υποστηρίζουν αρκετοί αναλυτές ότι θα γίνει και με τα tablet τα οποία θα πέσουν εκεί γύρω στα 300-350 ευρώ όταν αυτά εμείς εδώ τα λέγαμε πριν 1-1.5 χρόνο και όχι μόνο τότε πολλοί αντιδρούσαν, αλλά ακόμα και τώρα υπάρχουν πολλοί που αντιδρούν και να πεις ότι δουλεύουν σε καταστήματα που τα πουλάνε, λες πάει στο καλό, κέρδος θέλουν να βγάλουν, αλλά να το υποστηρίζουν ως καταναλωτές, ε, δεν είναι και πολύ λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάθε τι καινούργιο είναι ακριβό, ναι υπάρχει το tablet των 600 ευρώ υπάρχει και το tablet των 100+ ευρώ. Εσύ διαλέγεις δεν σου βάζει η εταιρία το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξεις. Υπάρχει ας πούμε το Quicksilver C7 το οποίο με 199 ευρώ κάνει παπάδες άμα ήθελα tablet αυτή τη στιγμή για να μπω στο κόσμο των tablet θα τα είχα σκάσει. Και σαφώς υπάρχουν και χρήστες που θα σκάσουν πολλά λεφτά για να έχουν το latest gadget. Είναι γούστα είναι το πως λειτουργεί ο καθένας και τι προτεραιότητες βάζει στη ζωή του. Δεν μπορείς να τους κρίνεις έτσι κινούνταν πάντα η αγορά υπήρχαν κάποιοι που αγόραζαν ένα αμάξι ακριβό μόλις έβγαινε και μετά το αγόραζαν και άλλοι όταν έπεφτε η τιμή τους και άλλα τόσα αναρίθμητα παραδείγματα. Πλέον το tablet δεν πιστεύω πως είναι πολυτέλεια όταν μπορείς να βρεις tablet από 100+ ευρώ για να καλύψεις κάποια βασικά χαρακτηριστικά. Τεσπά ο καθένας έχει την δικιά του άποψη που είναι απολύτως σεβαστή. Εγώ θα μείνω στην άποψη του grouspen που πάνω κάτω είναι και η δικιά μου. Αμα δεν έχω ένα gadget μαζί μου το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ εύκολα, κάτι να απασχοληθεί ο νους να ξεχαστεί από τα άλλα και να κοιμηθώ ήρεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο υποστηρίζουν αρκετοί αναλυτές ότι θα γίνει και με τα tablet τα οποία θα πέσουν εκεί γύρω στα 300-350 ευρώ όταν αυτά εμείς εδώ τα λέγαμε πριν 1-1.5 χρόνο και όχι μόνο τότε πολλοί αντιδρούσαν, αλλά ακόμα και τώρα υπάρχουν πολλοί που αντιδρούν και να πεις ότι δουλεύουν σε καταστήματα που τα πουλάνε, λες πάει στο καλό, κέρδος θέλουν να βγάλουν, αλλά να το υποστηρίζουν ως καταναλωτές, ε, δεν είναι και πολύ λογικό.

 

Αυτό πιστεύω και εγώ,νομίζω ότι 500-600 ευρώ είναι απλά γελοίο για τέτοια συσκευή.

 

Νομίζω ότι μια τιμή γύρω στα 250-300 είναι πολύ ποιο λογική για τα καλύτερα κομμάτια και γύρω στα 100 για τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες σε μία συσκευή 100-300 ευρώ IPS panel για να βλέπεις σαν άνθρωπος multitouch 2 σημείων για να έχεις gestures, wi-fi,bluetooth, 3g[4g], usb port,speaker, OS,1GB ram, 8 gb hdd και να είναι και branded?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν δούλευα στο δρόμο,θα έπαιρνα ταμπλετ(εννοειται οχι ιπαντ,γιατι πληρώνεις τη μάρκα και οχι τόσο, το προϊόν το ιδιο).

 

αν ημουν μαθητής,θα επαιρνα μικρο λαπτοπ,για να μην παθω και κύφωση απο το σκύψιμο,ουτε να αγοραζω 50 επιπλέον μλκιες,που θα κανουν το ταμπλετ να μοιαζει με λαπτοπ.

 

εαν έκανα διακοπές ή οτιδήποτε αλλο,τοsmart phone, μου ειναι αρκετό.

 

Κάποιος ειπε για το φυσικό πληκτρολόγιο και οτι κοσμος πίστευε οτι ειναι περιττό,φυσικα και πίστευε γιατι οταν αγαπητέ εγω πήρα το P800 και σου έδινε αυτη τη δυνατότητα,η οθόνη σου την στερούσε(ανάλογο επιχείρημα μπορώ να σου βρω και για το αυτοκίνητο στις αρχές του),οπότε άκυρο το επιχείρημα.

 

Όσο καιρό μια τεχνολογία ειναι ακριβή,θα είναι περιττή και ο κοσμάκης που την προμηθεύεται,θα ειναι πρόβατο,αν οχι τπτ χειρότερο.

 

ευτυχώς που υπήρξε και το "μισητό" συμπιαν και πηγε μπροστά η τεχνολογία.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μας οι "αχυράνθρωποι" που παρουσίασα υπάρχουν. Δεν τους κατασκεύασα.

Εσένα τι σε αφορά πώς χειρίζεται κάποιος το internet όταν είναι εκτός; Υπάρχει κανονισμός που λέει ότι το internet το χειρίζεσαι μόνο όταν είσαι μέσα στο σπίτι;

 

Κι αφού το θες να το λαϊκίσουμε, ένας, ένας από όσους χαρακτηρίζουν "θύμα" όποιον δώσει τα λεφτά του για ένα tablet, ένας από αυτούς έστω, δεν θα είναι καπνιστής..; Σκέψου ότι με τα ίδια λεφτά που αυτός ξοδεύει σε ελάχιστους μήνες για να καταστρέφει τον οργανισμό του, ο άλλος προσθέτει μια πολυτέλεια στην ζωή του. Σε κάθε θέμα υπάρχουν πολλές οπτικές, όχι μόνο η δική μας...

Εν τέλει συμφωνώ απόλυτα με τον Evangelos Anagnostou.

 

Δεν ξέρω κανενα, που να αγοράζει αμάξι πάνω πάνω από τις δυνατότητες του. Δηλαδή να μπορεί να "σηκώσει" μέχρι ένα yaris και να τον βρεις με X6. Αντε κανά golf gti. Αλλά και πάλι είναι πρακτικό. Σκέψου πόσα προσπεράσματα κάνεις με το gti και πόσα με το yaris.

 

Μα είναι βλακεία για μένα, μεγάλη όταν βγαίνεις έξω να ξεσκάσεις, να μπαίνεις πάλι στο ιντερνέτι. Το μόνο που μπορώ να κατανοήσω, είναι ότι παίζεις online στοίχημα, αλλά όταν κάποιος βγαίνει μια βόλτα και μπαίνει στο internet για να δει το στατους ή πως το λένε στο facebook, θεωρώ πως αυτός χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης. Εχει εθισμό.

 

 

Αυτοί που δεν είναι πρόβατα θα ήθελα να μου εξηγήσουν πως:

 

Θα διαβάζω ότι βιβλίο θέλω, όπου θέλω, όταν θέλω

Θα αγοράζω τα ξενόγλωσσα περιοδικά σε μισή τιμή (ίσως και χαμηλότερα)

Θα μπαίνω στο διαδίκτυο

Θα έχω VoIP sip τηλεφωνία με μικρόφωνο χωρίς παράσιτα

Θα παίζω κανένα παιχνιδάκι για χαλάρωση (έως τώρα έπαιξα λίγα και μου άρεσαν)

Θα μπαίνω στον Linux server (υπάρχει και το teamviewer)

Θα βρήσκω εύκολα και γρήγορα την μουσική που μου αρέσει

Θα έχω οθόνη (πολλαπλής) αφής (το ποντίκι πέθανε)

 

(σίγουρα ξέχασα αρκετά από την λίστα)

 

αλλά όλα αυτά με αυτονομία 10 ωρών σε μέγεθος και βάρος βιβλίου με τιμή 600€ και οθόνη πολλαπλής αφής 10 inches (προτιμώ 12) + ssd 16g ή μεγαλύτερο μέγεθος, σε συσκευή που ανοίγει σε λιγότερο από 3 δευτερόλεπτα (μην γράψω 500ms και έχουμε παρατράγουδα)

 

Μπορεί κάποιος να είναι ικανοποιημένος με ένα θορυβώδες ακίνητο τεράστιο desktop για να κάνει τα παραπάνω (αν και δεν βολεύει για αφή οθόνη που δεν την κρατάς), μπορεί να διαλέξει και ένα βαρύδι φορητό αν δεν το παίρνει συχνά και για λίγες ώρες, μπορεί να διαλέξει και ένα netbook που δεν θα μπορεί να διαβάζει βιβλία.

 

Αλλά πρόβατο δεν είναι :)

 

1.Γιατί αν αγοράσεις ένα βιβλίο, δεν μπορείς να το διαβάσεις όπου θέλεις; Σοβαρολογούμε; Στην τελική παίρνεις kindle.

2.Τι ξενόγλωσσα περιοδικά; Τον economist;

3.Ουαου, θα μπαίνεις στο διαδίκτυο; Θέλω κι εγώ ένα. Υπάρχουν βέβαια και τα laptop για αυτή τη δουλειά.

4.Ε ναι, εγώ που μιλάω με παλιάς γενιάς κινητό, πλέον δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Με παίρνουν οι πελάτες και μου λένε, πως δε με ακούνε. :-D

5.Παιχνιδάκια, παίζεις στις κονσόλες ή στα πισιά.

6.Μπαίνεις σε linuxserver. Πάω για ταμπλετ αμέσως.

7.Καλά, εγώ νόμιζα ότι μετά από 7 χρόνια adsl και μερικά τερα έχουμε πλεον κατεβάσει ότι μουσική μας άρεσε (και σε flac ε, όχι mp3;) Και το κανα αυτό χωρίς ταμπλετ. Εγώ και μερικές χιλιάδες άλλοι

 

Αμα δεν έχω ένα gadget μαζί μου το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ εύκολα, κάτι να απασχοληθεί ο νους να ξεχαστεί από τα άλλα και να κοιμηθώ ήρεμος.

 

Κοίτα, κι εγώ πριν κοιμηθώ βλέπω καμιά σειρά, διαβάζω κανά βιβλίο, κόμιξ από το λαπτοπ κλπ. Αλλά, πρόσεξε, η τεχνολογία εκεί, είναι το μέσο, δεν είναι αυτοσκοπός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πόσες διαφορετικά πράγματα είπες που συγκεντρώνονται όλα σε μία συσκευή. Μίλησες για βιβλίο,περιοδικό,laptop,παιχνιδομηχανή,κινητό τηλέφωνο,Remote Connect[ala teamviewer],mp3 player. Και γω αυτά κάνω συνύθως πριν πάω για ύπνο και προφανώς η τεχνολογία είναι το μέσο για να με ηρεμήσει από τη δύσκολή ή όχι μέρα που πέρασα και όχι ότι ντε και καλά πρέπει να είναι αυτοσκοπός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες σε μία συσκευή 100-300 ευρώ IPS panel για να βλέπεις σαν άνθρωπος multitouch 2 σημείων για να έχεις gestures, wi-fi,bluetooth, 3g[4g], usb port,speaker, OS,1GB ram, 8 gb hdd και να είναι και branded?

ευκολα γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες σε μία συσκευή 100-300 ευρώ IPS panel για να βλέπεις σαν άνθρωπος multitouch 2 σημείων για να έχεις gestures, wi-fi,bluetooth, 3g[4g], usb port,speaker, OS,1GB ram, 8 gb hdd και να είναι και branded?

 

Ήδη υπάρχουν tablet σε λογικές τιμές που έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις για δε τα IPS panels δες εδώ: http://www.digitimes.com/news/a20110808PD213.html $35 παραπάνω στοιχίζουν, ανεξάρτητα αν κάποιοι δίνουν δυσθεώρητα ποσά για να αγοράσουν φορητό με IPS panel, αλλά είπαμε, δεν ξέρουν πόσο στοιχίζει το κάθε τι και τι τελικά πληρώνουν για αυτό και τους γδέρνουν κανονικά, αλλά άμα τους πεις πρόβατα παρεξηγούνται και για να μην δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση, όχι δεν είναι μόνο μία εταιρία που δίνει laptop (πλέον και tablet) με IPS panels, είναι πολλές οι εταιρίες και τα χρησιμοποιούν στα "premium" προϊόντα τους... που απευθύνονται στους "premium" πελάτες τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas ξεχνάς ότι ένας υπολογιστης , ταμπλετ δεν απαρτίζεται μόνο από το hardware που το συνοδεύει. Παίζει ρόλο ολόκληρο το οικοσύστημα , και φυσικά το λειτουργικό. Αν κάποιος θελει το οικοσύστημα που παρέχει η απλ πάει αναγκαστικά προς τα εκεί. Φυσικά παίζει ρόλο και το design. Είναι υπερκοστολογημενα τα προιοντα σε απόλυτες τιμές κατασκευής . Ναι είναι . Το λειτουργικό κοστολογείται κανα τριανταρι ναι. Το συνολικό πακετο της λεγόμενης απλ εμπειριας μπορώ να το εχω από άλλου ; όχι . Εκεί πατάει η απλ. Ότι και θηρία των σπεκς να βγούνε κανενα δεν θα έχει το οικοσύστημα και ίσως το ντιζάιν της απλ. Πιστευω πως η απλ δεν θα ρίξει τις τιμές στο σημείο που αναφέρθηκε. Και αυτο διότι θα φανεί οτι παντα ήταν υπερκοστολογημενα. Επίσης θα χάσει τον premium χαρακτήρα της. Αν τουμπανιασω ένα σκαιλαιν και κάνει τα εκατό πιο γρήγορα από φεραρι θα γίνει φεραρι ; όχι κάποιοι πάλι θα αγοράζουν φεραρι γιατί είναι άλλη η αισθηση και γουστάρουν αητη την αισθηση. Κάποιοι θα προτιμήσουν το σκαιλαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

digekas ξεχνάς ότι ένας υπολογιστης , ταμπλετ δεν απαρτίζεται μόνο από το hardware που το συνοδεύει. Παίζει ρόλο ολόκληρο το οικοσύστημα , και φυσικά το λειτουργικό. Αν κάποιος θελει το οικοσύστημα που παρέχει η απλ πάει αναγκαστικά προς τα εκεί. Φυσικά παίζει ρόλο και το design. Είναι υπερκοστολογημενα τα προιοντα σε απόλυτες τιμές κατασκευής . Ναι είναι . Το λειτουργικό κοστολογείται κανα τριανταρι ναι. Το συνολικό πακετο της λεγόμενης απλ εμπειριας μπορώ να το εχω από άλλου ; όχι . Εκεί πατάει η απλ. Ότι και θηρία των σπεκς να βγούνε κανενα δεν θα έχει το οικοσύστημα και ίσως το ντιζάιν της απλ. Πιστευω πως η απλ δεν θα ρίξει τις τιμές στο σημείο που αναφέρθηκε. Και αυτο διότι θα φανεί οτι παντα ήταν υπερκοστολογημενα. Επίσης θα χάσει τον premium χαρακτήρα της. Αν τουμπανιασω ένα σκαιλαιν και κάνει τα εκατό πιο γρήγορα από φεραρι θα γίνει φεραρι ; όχι κάποιοι πάλι θα αγοράζουν φεραρι γιατί είναι άλλη η αισθηση και γουστάρουν αητη την αισθηση. Κάποιοι θα προτιμήσουν το σκαιλαιν

 

Τώρα θα σου πουν ότι είσαι βαλτός και ίσως και ότι κακώς δεν γεννήθηκες χθες και μπορεί να ξέρεις και 5-10 πράγματα παραπάνω!!! :lol: :P

 

To θέμα φίλε μου δεν είναι αν κάποιοι προτιμούν μία Ferrari από ένα Skyline αλλά πόσο και τα δυο προωθούνται ως καταναλωτικά αγαθά που προορίζονται για το ευρύτερο σύνολο και ακόμα χειρότερα το πως το ίδιο το ευρύτερο σύνολο αποδέχεται αυτό το μάρκετινγκ ως δικαιολογία της τιμής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Γιατί αν αγοράσεις ένα βιβλίο, δεν μπορείς να το διαβάσεις όπου θέλεις; Σοβαρολογούμε; Στην τελική παίρνεις kindle.

Διαβάσες αποσπασματικά αυτό που έγραψα. Δεν έγραψα αυτό, έγραψα ένα "αλλά" και πολλά "και". Να στο κάνω σαφές μην ξαναδιαβάζεις: Το βιβλίο μπαίνει στο διαδίκτυο; Δηλαδή προτείνεις να κουβαλάω και φορητό και τα βιβλία μου και κονσόλα (και τα παιχνιδια) και μία... οθόνη (για την κονσόλα) μαζί μου; Εσύ μπορεί να κάθεσαι στο σπίτι σου (και καλά κάνεις) αυτό δεν ισχύει για όλους. Μπορεί να έχεις 4 βιβλιοθήκες (και καλά κάνεις). Έχω 2 και τις γέμισα. Δεν έχω χρήματα να αγοράσω άλλο σπίτι και βιβλιοθήκες. Μερικά βιβλία, έχουν χαλάσει από την χρήση και τα περιοδικά μουχλιάζουν στο μπαλκόνι. Τα pdf δεν χαλάνε.

 

Δεν απαντάω στα υπόλοιπα, ήδη απο το πρώτο μήνυμα δείχνεις ότι ούτε σωστή ανάγνωση μπορείς να κάνεις και έχεις διάθεση να ειρωνεύεσαι για πράγματα που δεν γνωρίζεις. Δεν έχω διάθεση να σχολιάσω κάποιον που δεν έχει ιδία άποψη και ευγένεια. Άλλωστε έχεις κατεβάσει όλα τα τραγούδια σε flac, τί να λέμε (γράφουμε) :)

 

Για τις τιμές:

http://www.getitnow.gr/prod/tablets/tablets/motorola-xoom-32gb/prod1250005pp/

 

Το μόνο (που ίσως) είναι καλό στην τιμή είναι αυτό

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0631346&catid=010900

που δεν έχει gps / usb και δεν κατάλαβα αν μπορείς να τα βάλεις επιπλέον.

 

Πριν βγάλετε συμπέρασμα

"Τhe IdeaPad’s display is not nearly as bright or nearly as crisp."

http://www.tabletpcreview.com/default.asp?newsID=2511&review=lenovo+ideapad+k1+google+android+honeycomb+tablet

 

"When you have the IdeaPad on its own, you won't necessarily notice that the 10.1-inch display isn't very bright, but place it next to an iPad 2 and it becomes immediately obvious."

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/tablets/lenovo-ideapad-k1-983881/review?artc_pg=3

 

Όλα τα μοντέλλα της lenovo (ΙΒΜ) εδώ

http://shop.lenovo.com/us/tablets/ideapad/tablet-series/k1

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση η άρνηση για τα tablets όταν τα κινητά είναι «ακριβότερα» (σε σχέση μ' αυτά που προσφέρουν, αν αναλογιστείς το μέγεθος αλλάζει η εκτίμηση). Δηλαδή προτιμώ να έχω το φθηνότερο κινητό (το αγόρασα 50€) και ένα tablet με 600€ διότι λόγω οθόνης προσφέρει περισσότερες / άλλες δυνατότητες από ένα κινητό των 600€ ή έναν φορητό αντίστοιχης τιμής.

 

Ναι, υπάρχουν και φθηνά tablets, μόνο που είναι υποδυέστερα - σε όλα. Σε 2-3 χρόνια ελπίζω και τα φθηνά να έχουν αξιόλογο software και hardware. Πριν αγοράσω μου έδωσαν ένα Archos 5 inches - νομίζω - για δοκιμή. Το επέστρεψα αυτοστιγμής. Χάλι μαύρο. Είχε σκληρό δίσκο που κουνούσε το χέρι μου (φυγοκέντριζε από την χρόνια χρήση). Ήταν και abandoware.

 

Τώρα η Apple είναι ο μεγάλος κακός που πουλάει ακριβά. Η Archos που στο συγκεκριμένο μοντέλλο χρησιμοποιούσε ακόμη χειρότερο hardware ήταν ο καλός της υπόθεσης επειδή ήταν... φθηνότερο;

 

Πάντως ακομη δεν είδα προτάσεις για ποιοτικά tablets όπως K1, iPad, Xoom.

 

Μερικές βοήθειες περί ποιότητας.

 

Σύγκριση software

http://www.anandtech.com/show/4216/apple-ipad-2-gpu-performance-explored-powervr-sgx543mp2-benchmarked/2

 

Tablet χωρίς καλή οθόνη, προφανώς είναι fail, φροντίστε το tablet που θα προτείνετε να έχει τέτοια οθόνη ή καλύτερη. Αν μου περισέψουν χρήματα θα πάρω δεύτερο, να μην την πατήσω :)

http://www.anandtech.com/show/4225/the-ipad-2-review/12

 

@digekas ποιά φορητή IPS οθόνη πολλαπλής αφής προτείνεις; Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει φορητή οθόνη πολλαπλής αφής. Θα μου άρεσε να έτρεχα τον Xserver σε τέτοια οθόνη. Το link που έδωσες δεν με βοήθησε. Είναι σαν να μου δίνεις την τιμή πυριτίου αντί να μου προτείνεις έναν επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...