Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: το 1/3 των χρηστών του Internet θα κατέχουν tablet μέχρι το 2014


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε digekas, μόνο "φιλικούς χαιρετισμούς" δεν διακρίνω στα μηνύματά σου... ξέρεις, όποιος διαφωνεί μαζί σου, δεν είναι εξ ορισμού "υπερκαταναλωτικός βλάκας", "πρόβατο", ούτε στερείται "παιδείας". Μάθε να συζητάς χωρίς να προσβάλλεις.

 

Όσον αφορά τα tablets, συμφωνώ ότι είναι πολυτέλεια για την σημερινή εποχή, αλλά τελικά μπορούν να βρουν μια θέση σε πολλά νοικοκυριά.

 

Όντας κάτοχος iPhone, μόλις είδα το iPad το θεώρησα άχρηστο, λόγω του ότι δεν είχε κάτι που να θεωρούσα ότι δεν το κάνει το κινητό μου.

Δεχόμενος πιέσεις από την σύζυγό μου, η οποία μου το ζητούσε για την δουλειά της (είναι καθηγήτρια μουσικής σε ωδείο και ήθελε να εμπλουτίσει το μάθημα - την έχω κάνει χειρότερη gadgetoβια απο μένα!), υπαναχώρησα και το πήρα.

 

Από τότε, κοίταξα να δω πως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί καλύτερα...Αυτό που διαπίστωσα κατ'αρχήν είναι ότι έχει μειωθεί κατά πολύ η ώρα που ξοδεύω μπροστά στον desktop μου. Το browsing γίνεται στον καναπέ πλέον.

Ακόμα, το χρησιμοποιώ συχνά για gaming, λόγω της μεγάλης οθόνης και των αρκετά καλών παιχνιδιών για φορητή συσκευή.

 

Πολύ συχνά το χρησιμοποιώ και ως video player, ή για θέαση web tv. Λόγω της μεγάλης οθόνης, βλέπεις άνετα τα πάντα, σχεδόν σαν φορητή τηλεόραση.

 

Αλλά η πιο ενδιαφέρουσα χρήση του είναι για την ανάγνωση βιβλίων ή comics. Πραγματικά, η δυνατότητα να έχεις αναρίθμητα βιβλία μέσα σε μία ελαφριά συσκευή είναι ανεκτίμητη. Θα τολμούσα να πω ότι με βολεύει περισσότερα και από κανονικό βιβλιο, καθώς σου επιτρέπει να το στηρίζεις άνετα στα γόνατα και να γυρνας σελιδα και με ενα χερι, οσο μεγαλο και αν είναι ένα βιβλίο (στο φυσικό έντυπο θα ήταν δύσκολο, λόγω βάρους και πολλών σελίδων).

 

Σίγουρα, τίποτα από αυτά δεν είναι αναντικατάστατο ή τόσο απαραίτητο, ώστε να δικαιολογεί άμεση αγορά. Προσφέρει όμως μια ενδιαφέρουσα υλοποίηση και έχει τα φόντα να αντικαταστήσει κάποιες δραστηριότητες που κάνουμε μεμονωμένα, συνδυάζοντάς τες με πιο αποτελεσματικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε digekas, μόνο "φιλικούς χαιρετισμούς" δεν διακρίνω στα μηνύματά σου... ξέρεις, όποιος διαφωνεί μαζί σου, δεν είναι εξ ορισμού "υπερκαταναλωτικός βλάκας", "πρόβατο", ούτε στερείται "παιδείας". Μάθε να συζητάς χωρίς να προσβάλλεις.

...

 

Οι φιλικοί χαιρετισμοί μπαίνουν και απευθύνονται σε όλους, είτε συμφωνούν με αυτά που γράφω και υποστηρίζω είτε όχι. :-)

 

Όπως ξαναέγραψα, πολλοί προβαίνουν (μάλλον περισσότερο προέβαιναν) σε αγορές χωρίς να είναι σε θέση να δικαιολογήσουν πρώτα στον εαυτό τους την κίνησή τους αυτή και αυτό εύκολα γίνεται αντιληπτό από επιχειρήματα του στυλ, "οι άλλοι τα δίνουν απλόχωρα αλλού, δικαίωμά τους, άρα και δικαίωμά μου να κάνω ό,τι θέλω".

 

Δλδ, μία κατακριτέα για αυτούς τακτική και λογική που αφορά άλλους, απλά δικαιολογεί την δική τους.

 

Αυτός που ξέρει τι αγοράζει και γιατί, αδιαφορεί για το τι λένε ή πιστεύουν οι άλλοι για τις επιλογές του, αυτοί όμως που αγοράζουν ότι αγοράζουν κυρίως για την εντύπωση που θα κάνουν, προφανώς και καίγονται για το τι λένε ή πιστεύουν οι άλλοι.

 

Αυτό είπα και όποιος νομίζει ότι προσβάλλεται, πρώτα από όλα προσβάλει ο ίδιος τον εαυτό του με το να εντάσσει τον εαυτό του σε αυτό το σύνολο, δλδ ο ίδιος αποδέχεται μία ταμπέλα που σε καμία άλλη περίπτωση δεν θα μπορούσε να σταθεί πάνω του. :-)

 

Πάντα με φιλικούς χαιρετισμούς, Δημήτρης. :-)

 

Υ.Γ. Η ύπαρξη διαφορετικών απόψεων είναι απλά ένδειξη δημοκρατίας, αλίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε ή αν δεν επιτρέπαμε να ακουστούν διαφορετικές απόψεις. :-)

 

Αυτά τουλάχιστον on-topic ως προς το πως μπορεί να αυξηθεί το ποσοστό των πωλήσεων tablet, ποια είναι η σχέση προσφοράς/ζήτησης με την τιμή και ποιος είναι ο ρόλος του μάρκετινγκ σε αυτή την σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι οποίος εχει φράγκα το παίρνει . Οι υπόλοιποι απλά αξιολογούν και βάζουν προτεραιότητες. Στην τελικη μια ζωη την έχουμε και μακάρι να μπορούμε να παίρνουμε οτι γουσταρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει διαφορα να εχεις εναν υπολογιστη με το να εχεις ενα υπολογιστη,ενα λαπτοπ,ενα νετμπουκ,ενα ταμπλετ,ενα ipod,ενα ,iphone ,ενα iΠορδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πιστεύω οτι οποίος εχει φράγκα το παίρνει . Οι υπόλοιποι απλά αξιολογούν και βάζουν προτεραιότητες. Στην τελικη μια ζωη την έχουμε και μακάρι να μπορούμε να παίρνουμε οτι γουσταρουμε.

Μα καλά, δεν διαβάζεις τι γράφεται τόση ώρα από αυτόκλητους υπερασπιστές των δικαιωμάτων "σου" και τσάμπα μάγκες;

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι, ακόμη κι αν έχεις χρήματα, ακόμη κι αν θέλεις να ξοδέψεις, δεν πρέπει να το κάνεις γιατί είσαι "πρόβατο", σε δέρνει "υπερκαταναλωτική βλακεία" και είσαι και εσύ μέλος στο "κοπάδι";

 

Τίποτα δεν κατάλαβες επιτέλους;

 

Όχι κύριε, ακόμη κι αν έχεις λεφτά, ακόμη κι αν γουστάρεις να πάρεις κάτι, να ΜΗΝ το πάρεις. Και, αλίμονο εάν τολμήσεις να γράψεις κάτι αντίθετο, θα είσαι κι εσύ "θύμα" και "πρόβατο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει διαφορα να εχεις εναν υπολογιστη με το να εχεις ενα υπολογιστη,ενα λαπτοπ,ενα νετμπουκ,ενα ταμπλετ,ενα ipod,ενα ,iphone ,ενα iΠορδ.

σύντομα όλα αυτά θα είναι μια συσκευή

 

έχοντας tablet εδώ και λίγο καιρό μου έχει προσφέρει τις ευκολίες που περιγραφεί ο chupacabra. Πλέον χρησιμοποιώ το desktop πολύ λιγότερο και τα αποτελέσματα είναι εμφανή στο λογαριασμό του ηλεκτρικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο steve jobs είχε δίκιο που έλεγε ότι αν ο φορντ είχε κάνει έρευνα αγοράς, όλοι θα ζητούσαν γρηγορότερο άλογο, όχι αυτοκίνητο! Το είδαμε με τα laptop που όλοι τότε ήθελαν τούμπανο desktop και τα laptop ήταν για χλεχλέδες άσχετους ("δεν αναβαθμίζονται αυτά", λες και το τρίων ετών desktop αναβαθμιζόταν)! Μετά θέλαν όλοι κινητάρες με σούπερ κάμερες ("πολλά μεγκαπίξελς") και σούπερ πληκτρολόγια. Και μόλις είδαν το user interface του (σχετικά αδύναμου σε specifications) iphone πάθανε κολούμπρα ("μα να μην έχει φυσικό πληκτρολόγιο!"). Τώρα είμαστε σε φάση "μια χαρα είναι τo σμαρτφοόουν μου" (το οποίο εντωμεταξύ είναι πλήρης αντιγραφή του πρώτου iphone, το physical keyboard το ξεχάσαν όλοι!), και "το ipad είναι για τα θύματα του marketing!". Σε λίγα χρόνια τα tablet θα είναι γαμάτα και τα θύματα του marketing θα είναι οι χρήστες των νέων προιόντων (ίσως φορητών συσκευών χωρίς οθόνη κτλ.).

Δεν πρέπει να είμαστε έτσι ρε παίδες, είμαστε νέοι σε τεχνολογικό σαιτ, όχι τεχνοφοβικές κυράτσες! Αγαπήστε την πρόοδο και την καινοτομία! Καλύτερα να την πατήσουμε μια φορά με ένα καινοτομικό αλλά αποτυχημένο προιον, παρά να κατακλυστούμε από εταιρίες χωρις όραμα καινοτομίας.

συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις ότι, ακόμη κι αν έχεις χρήματα, ακόμη κι αν θέλεις να ξοδέψεις, δεν πρέπει να το κάνεις γιατί είσαι "πρόβατο", σε δέρνει "υπερκαταναλωτική βλακεία" και είσαι και εσύ μέλος στο "κοπάδι";

 

Τίποτα δεν κατάλαβες επιτέλους;

 

Όχι κύριε, ακόμη κι αν έχεις λεφτά, ακόμη κι αν γουστάρεις να πάρεις κάτι, να ΜΗΝ το πάρεις. Και, αλίμονο εάν τολμήσεις να γράψεις κάτι αντίθετο, θα είσαι κι εσύ "θύμα" και "πρόβατο".

Άμα δε υπάρχει ουσιαστικός λόγος, δε τα χρειάζεσαι, τα παίρνεις για να τα πάρεις ισχύουν τουλάχιστον τα σκούρα από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι για σένα δεν είναι ουσιαστικός λόγος, δεν σημαίνει ότι δεν είναι και για τον άλλο. Είναι λυπηρό το πόσο "συνειδητοποιημένοι καταναλωτές" νομίζουν μερικοί ότι είναι, την ίδια στιγμή που προβαίνουν σε καταναλωτικές συνήθειες σαν αυτές που ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που δεν είναι πρόβατα θα ήθελα να μου εξηγήσουν πως:

 

Θα διαβάζω ότι βιβλίο θέλω, όπου θέλω, όταν θέλω

Θα αγοράζω τα ξενόγλωσσα περιοδικά σε μισή τιμή (ίσως και χαμηλότερα)

Θα μπαίνω στο διαδίκτυο

Θα έχω VoIP sip τηλεφωνία με μικρόφωνο χωρίς παράσιτα

Θα παίζω κανένα παιχνιδάκι για χαλάρωση (έως τώρα έπαιξα λίγα και μου άρεσαν)

Θα μπαίνω στον Linux server (υπάρχει και το teamviewer)

Θα βρήσκω εύκολα και γρήγορα την μουσική που μου αρέσει

Θα έχω οθόνη (πολλαπλής) αφής (το ποντίκι πέθανε)

 

(σίγουρα ξέχασα αρκετά από την λίστα)

 

αλλά όλα αυτά με αυτονομία 10 ωρών σε μέγεθος και βάρος βιβλίου με τιμή 600€ και οθόνη πολλαπλής αφής 10 inches (προτιμώ 12) + ssd 16g ή μεγαλύτερο μέγεθος, σε συσκευή που ανοίγει σε λιγότερο από 3 δευτερόλεπτα (μην γράψω 500ms και έχουμε παρατράγουδα)

 

Μπορεί κάποιος να είναι ικανοποιημένος με ένα θορυβώδες ακίνητο τεράστιο desktop για να κάνει τα παραπάνω (αν και δεν βολεύει για αφή οθόνη που δεν την κρατάς), μπορεί να διαλέξει και ένα βαρύδι φορητό αν δεν το παίρνει συχνά και για λίγες ώρες, μπορεί να διαλέξει και ένα netbook που δεν θα μπορεί να διαβάζει βιβλία.

 

Αλλά πρόβατο δεν είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι για αυτό και η αναφορά στο 99 δολαρίων touchpad (για όσο κράτησε η προσφορά, δλδ μέχρι που ξεπούλησαν) για αυτό και η αρνητική κριτική σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συσκευή αξίας 600+ ευρώ όταν το κόστος της δεν ξεπερνάει τα 150 και αυτές εταιρίες είναι και το κέρδος τους κοιτάνε, καλά οι πωλητές και οι άμεσα συσχετιζόμενοι με αυτές, αλλά ως καταναλωτές να υποστηρίζουμε ότι προτιμάμε να πληρώνουμε 1200 για μία συσκευή που σήμερα την τιμολογούν στα 600... :shock: (μια και δυσκολεύονται κάποιοι να αντιληφθούν την μείωση της τιμής όταν υπάρχει ανταγωνισμός ή όταν οι πωλήσεις μειώνονται)

 

Αλλά βέβαια, το θέμα δεν έχει να κάνει με το τι εισάγουμε σε σχέση με το τι εξάγουμε, ούτε το θέμα είναι η καταναλωτική συμπεριφορά των συμπολιτών μας, το βλέπουμε αυτό άλλωστε στην πράξη σήμερα με την οικονομία που έχουμε, αλλά αυτά για τους περισσότερους είναι off-topic με το θέμα που συζητάμε, από εκεί να δείτε μέχρι που φτάνει η αντίληψη τους.

 

Αλλά δεν είναι αυτά που τους απασχολούν αλλά το τι μπορεί να πει ο κόσμος αν τους δει με αυτές τις υπερτιμολογημένες συσκευές, θα πουν άραγε μπράβο καλή αγορά, ή τους πιάσανε κορόιδα και τους έγδαραν κανονικά;;;

 

Για αυτό για πολλοστή φορά έγραψα ότι αυτός που ξέρει τι αγοράζει και γιατί, αδιαφορεί για την γνώμη του ευρύτερου συνόλου, οι υπόλοιποι προφανώς και ακολουθούν το ρεύμα και αυτούς αφορά η κριτική μου ανεξάρτητα σε ποια πλατφόρμα βρίσκονται, ανεξάρτητα του εισοδήματός τους... χώρια που υπεραμύνονται του δικαιώματός τους να αγοράζουν ότι θέλουν, λες και κάποιος μπορεί να τους το απαγορεύσει... αλλά δεν είναι αυτό που τους απασχολεί όσο οι εντυπώσεις που δημιουργούν και δημιουργούνται, αφού το παραδέχτηκαν και αυτό ότι τα χρήματα τα έχουν για να κάνουν επίδειξη, κρίμα, κρίμα γιατί αν ακόμα και τώρα δεν το έχετε νιώσει στο πετσί σας το που οδηγούσε και οδηγεί αυτή η συμπεριφορά θα το βιώσετε πολύ σύντομα και πραγματικά λυπάμαι για αυτό. :-(

 

Πέρα από τις όποιες διενέξεις/διαφωνίες/αψιμαχίες δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και κακώς το παίρνετε προσωπικά το θέμα, το έχω πει τόσες φορές, για αυτό υπάρχουν και τα pm στο κάτω κάτω της γραφής, εξάλλου η συμφωνία με μία άποψη δεν είναι υποχρεωτική, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να στέλνονται φιλικοί χαιρετισμοί, όπως πάντα, προς όλους, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι για σένα δεν είναι ουσιαστικός λόγος, δεν σημαίνει ότι δεν είναι και για τον άλλο. Είναι λυπηρό το πόσο "συνειδητοποιημένοι καταναλωτές" νομίζουν μερικοί ότι είναι, την ίδια στιγμή που προβαίνουν σε καταναλωτικές συνήθειες σαν αυτές που ανέφερα πιο πάνω.

Μα αυτοί που αγοράζουν αυτά που ανέφερες είναι τις ίδιας νοοτροπίας με αυτούς που αναφέρομαι.

 

Και σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω ποιος είναι ουσιαστικός λόγος για κάποιον. Εκείνος όμως ξέρει ή θα έπρεπε να ξέρει. Και αυτό άσχετα με τα χρήματα που έχει.

 

@clav αυτοί που έχουν τις ανάγκες αυτές τότε καλά κάνουν και το παίρνουν. Ποιος είπε ότι είναι αυτοί πρόβατα;

 

Πες μου όμως. Πόσοι από αυτούς της έρευνας θα είναι τέτοιοι χρήστες; Και πόσοι θα επηρεαστούν από αυτή την έρευνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που παραθέτει το άρθρο είναι τελείως αναξιόπιστα...προϋποθέτει ότι σχεδόν όλος ο αμερικάνικος πληθυσμός είναι χρήστης του διαδυκτίου και επομένως το 1/3 αυτού (δηλ. τα 90 εκατ.) θα χρησιμοποιούν τάμπλετ..επί πλέον, είμαι περίεργος..πώς γνωρίζουν πόσες γυναίκες και πόσοι άντρες χρησιμοποιούν τάμπλετ...προφανώς μας δουλεύουν ώστε να αναπαράγουμε τέτοιες ειδήσεις άκριτα και δίχως επεξεργασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που παραθέτει το άρθρο είναι τελείως αναξιόπιστα...προϋποθέτει ότι σχεδόν όλος ο αμερικάνικος πληθυσμός είναι χρήστης του διαδυκτίου και επομένως το 1/3 αυτού (δηλ. τα 90 εκατ.) θα χρησιμοποιούν τάμπλετ..επί πλέον, είμαι περίεργος..πώς γνωρίζουν πόσες γυναίκες και πόσοι άντρες χρησιμοποιούν τάμπλετ...προφανώς μας δουλεύουν ώστε να αναπαράγουμε τέτοιες ειδήσεις άκριτα και δίχως επεξεργασία..

Προσωπικά έδωσα το tablet μου σε μία φίλη και την κοπέλα μου για μερικές μέρες μιας και έφυγα για ταξίδι και όταν γύρισα ήταν ξετρελαμένες και μου λέγανε αν είχαν χρήματα σίγουρα θα αγόραζαν ένα. Να σημειώσω επίσης πως και οι 2 δεν έχουν και πολύ καλή επαφή με την τεχνολογία. Το ίδιο έγινε και με τη γυναίκα του αδερφού μου που το χειρίστηκε για λίγες μέρες που μου είπε μεν ότι είναι αργό [γιατί έχει 800mHz επεξεργαστή] αλλά αν ήταν πιο γρήγορο μπορεί να αγόραζε ένα. Δηλαδή σε 3 γυναίκες που το έδειξα οι 2 μου είπαν ότι αν είχαν λεφτά θα το αγόραζαν σίγουρα και η τρίτη ζήτησε μεγαλύτερη ταχύτητα για να υπάρξει μία πιθανή αγορά.

 

Θα μου πείτε αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά καλύπτει ηλικίες από 21 έως 33 χρονών.

Με διαφορετικό υπόβαθρο εκπαίδευσης η κάθε μία. Παραπάνω για στατιστικά δεν ξέρω για να παραθέσω περισσότερες λεπτομέρειες

πάντως όπου έχω δείξει το tablet [ναι αυτό με τον 800Mhz επεξεργαστή που σέρνεται σε μερικές εφαρμογές] μόνο καλά λόγια έχω

ακούσει και πλέον περιμένω τον Ιανουάριο να αποκτήσω ένα πραγματικό tablet με διπύρηνο επεξεργαστή και IPS panel. Γιατί πολύ

απλά όποιος έχει χρησιμοποιήσει tablet για πάνω από ένα μήνα δεν πιστεύω πως μπορεί να το αποχωριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...