Προς το περιεχόμενο

τιμη χρυσου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

johnny black το ξαναειπα οτι χρηματιστηριο ειναι δουλεια μου. ασχολουμαι ολη μερα με τις αγορες οποτε, επιτρεψε μου, να εχω ενα λογο παραπανω.

Λοιπον ο χρυσος αρχες Σεπτεμβρη χτυπησε τιμη ρεκορ στα $1900 η ουγγια ενω παραλληλα το ευρω ειχε οπως ειπες 1,45. Απο τοτε το ευρω αρχισε να πεφτει και μαζι του και ο χρυσος. Αποτελεσμα? Τωρα το ευρω ειναι στο 1,2950 και ο χρυσος στο 1,550. Δηλαδη ο χρυσος μεσα σε 4 μηνες επεσε κατα $350. Ειναι η μεγαλυτερη βουτια στην ιστορια του.

 

Ενα τεραστιο λαθος που κανουν ολοι οι απειροι ειναι να κοιτανε τα ημερισια διαγραμματα, ή ακομα χειτοτερα ακομα πιο βραχυπροθεσμα διαγραμματα, και να νομιζουν οτι εχουν την πληρη εικονα. Καλυτερα να κοιτατε τα εβδομαδιαια και μηνιαια διαγραμματα.

 

Επισης οταν ο χρυσος, το ευρω κτλ σημειωνουν μια τεραστια πρωση ειναι λογικο να υπαρχει στη συνεχεια μια ανοδικη αντιδραση.

 

Για να καταλαβετε πως λειτουργουν οι αγορες ανοιξτε εναν δοκιμαστικο λογαριασμο σε οποιαδηποτε εταιρια σε εικονικα λεφτα π.χ. plus500 που εχει την πιο απλη πλατφορμα. Θα διαπιστωσετε οσα ειπα στα προηγουμενα ποστ μου.

 

τετοιες ατακες δεν ειναι δεκτες πουθενα τωρα ποια

ποσο μαλλον σε ενα δημοσιο φορουμ

 

αν δεν μπορεις ή αν δεν θες να επισημανεις προβληματα και λαθη στα επιχειρημτα του αλλου

τοτε ή μην ασχολησε καθολου ή πες του να το ψαξει μονος του

 

επισης δεν θυμαμαι το plus500 να εχει γραφηματα προηγουμενων μηνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

viper2005 εχω ολη την καλη διαθεση να εξηγησω καποια πραγματα. Δε καταλαβαινω τι εννοεις ατακες οταν εγω χρησιμοποιω επιχειρηματα χρησιμοποιωντας τις τιμες του χρυσου. Μαλιστα στο τελος λεω εμμεσα να ψαξει ΚΑΙ μονος του χρησιμοποιωντας μια πλατφορμα.. Οσο για την plus500 επειδη την χρησιμοποιουσα οταν αρχισα να ασχολουμαι με το trading εχει μεχρι και weekly διαγραμματα. Αν ομως πατησεις το κουμπι σμικρυνσης σου δειχνει μεχρι και μερικα χρονια προς τα πισω.

 

 

Χρησιμοποιωντας λεξεις ¨απειροι ¨ δε το λεω για να προσβαλω κανεναν. Οταν ο φιλος μου λεει οτι χρυσος κινειται ανοδικα ενω εχει πεσει 350$ σε 4 μηνες(η μεγαλυτερη πτωση στην ιστορια του) τοτε εγω πως να τον πω? Εμπειρο?

 

Αν θες κανε κοπο και κοιταξε την πορεια του χρυσου τους τελευταιους μηνες Παραλληλα με το ευρω. Αν θες επισης κοιτα τις τελευταιες μερες που ο χρυσος απο το 1.750 επεσε στο 1.550 και το ευρω απο το 1,34 στο 1,29.

 

Και επειδη με τσατισε το υφακι σου μη νομιζεις οτι επειδη διαβασες δυο αρθρα σε ενα blog, ειδες και ενα γραφημα οτ καταννοεισες πως λειτουργει η αγορα.. Εχω εχασα 2000€ πριν ξεκινησω να εχω σοβαρα εσοδα και πιστεψε με πρεπει να λιωσεις πανω στον υπολογιστη και να ξενυχτησεις στο διαβασμα και στην εξασκηση. Πρεπει ολη σου η ζωη να ξεκινα και τελειωσει με το ωραριο των αγορων. Τα παραπανω δεν αφορουν μονο εμενα αλλα Ολους τους traders. Και , επισημα, το 90% των traders χανουν τα λεφτα τους. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper2005 εχω ολη την καλη διαθεση να εξηγησω καποια πραγματα. Δε καταλαβαινω τι εννοεις ατακες οταν εγω χρησιμοποιω επιχειρηματα χρησιμοποιωντας τις τιμες του χρυσου. Μαλιστα στο τελος λεω εμμεσα να ψαξει ΚΑΙ μονος του χρησιμοποιωντας μια πλατφορμα.. Οσο για την plus500 επειδη την χρησιμοποιουσα οταν αρχισα να ασχολουμαι με το trading εχει μεχρι και weekly διαγραμματα. {1}Αν ομως πατησεις το κουμπι σμικρυνσης σου δειχνει μεχρι και μερικα χρονια προς τα πισω.

 

 

Χρησιμοποιωντας λεξεις ¨απειροι ¨ δε το λεω για να προσβαλω κανεναν. Οταν ο φιλος μου λεει οτι χρυσος κινειται ανοδικα ενω εχει πεσει 350$ σε 4 μηνες(η μεγαλυτερη πτωση στην ιστορια του) τοτε εγω πως να τον πω? Εμπειρο?

 

[2]Αν θες κανε κοπο και κοιταξε την πορεια του χρυσου τους τελευταιους μηνες Παραλληλα με το ευρω. Αν θες επισης κοιτα τις τελευταιες μερες που ο χρυσος απο το 1.750 επεσε στο 1.550 και το ευρω απο το 1,34 στο 1,29.

 

[3]Και επειδη με τσατισε το υφακι σου μη νομιζεις οτι επειδη διαβασες δυο αρθρα σε ενα blog, ειδες και ενα γραφημα οτ καταννοεισες πως λειτουργει η αγορα.. [4]Εχω εχασα 2000€ πριν ξεκινησω να εχω σοβαρα εσοδα και πιστεψε με πρεπει να λιωσεις πανω στον υπολογιστη και [5]να ξενυχτησεις στο διαβασμα και στην εξασκηση. Πρεπει ολη σου η ζωη να ξεκινα και τελειωσει με το ωραριο των αγορων. Τα παραπανω δεν αφορουν μονο εμενα αλλα Ολους τους traders. Και , επισημα, το 90% των traders χανουν τα λεφτα τους. Αυτα.

 

1) δεν ξερω τι γινοτανε τον καιρο που χρησιμοποιουσες το +500 τι γινοτανε

αλλα τωρα σου δειχνει γραφημα μεχρι και την προηγουμενη χρηση του προγραμματος

 

2) ξερω τι γινεται με τα μεταλλα, δεν χρειαζεται περαιτερω εμβαθυνση

 

3) φαντασου πως εξοργιζονται οι αλλοι οταν ακουνε "εγω ξερω, γιαυτο ακου"

 

4) ολοι χανουνε λεφτα στην αρχη, λιγοι κλαιγονται γιαυτο

 

5) με τετοια μεταβλητοτητα στις αγορες το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να δωσεις τις εντολες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δηλαδη αν το αφησω στο 1minute chart θα εχω το μονο το 1minute chart. Μολις τωρα την χρησιμοποιησα και δεν στεκουν αυτα που λες. Μαλλον καπου το ακουσες και το διαδιδεις. τεσ πα.

 

2)Αφου ξερεις τι γινεται με τα μεταλλα υποθετω οτι συμφωνεις με τα οσα εγραψα γιατι ανεφερα απλως πραγματα που συνεβησαν.

 

3) Γραφω σε αυτο το υφος για να καταλαβει ο συνομιλητης που πιο πριν μου απαντησε ΕΙΡΩΝΙΚΑ λεγωντας "αφου το ευρω πεφτει γιατι ο χρυσος κινειται ανοδικα?" Ξερω 5 πραγματα παραπανω για το χρηματιστηριο και το λεω για να αποφευχθουν ακυρες συγκρουσεις στη συνεχεια, για να καταλαβει δηλαδη ο εν λογω συνομιλητης οτι εχει να κανει με επαγγελματια και μην παραθετει οτι ακουει απο δω κι απο κει. Συν τις αλλοις του εξηγησα λεπτομερεστατα γιατι εχει λαθος.

 

4)Ολοι χανουν λεφτα στην αρχη και πιστεψε με ολοι κλαινε. Τοσο πολυ που τα παραπατανε. Γιατι για να τα παραταει το 90% παει να πει πως τα κλαινε.

 

5)Σε αυτο συμφωνω αν και καποια επιφυλαξη. Οσο περναει ο καιρος οταν και θα ακουγεται μια καλη ειδηση οι αγορες θα γραφουν σημαντικη ανοδο και μετα θα ξαναπεφτουν. Το κλιμα ειναι παρα μα παρα πολυ αρνητικο. Οι αγορες ζητανε απεγνωσμενα μια σημαντικη ειδηση.

 

Και τελος. Πιστευω, οπως και πολλοι, οτι συμφωνα με τις υπαρχουσες συνθηκες ο χρυσος θα σημειωσει πτωση. Τωρα αν αποφασισουν απο κοινου να διαγραψουν ολα τα χρεη ή να συμβει οτιδηποτε αλλο, αυτο δε μπορω να το ξερω.

http://forex.capital.gr/fx/view_list/commodities/2011-12-30/11072

 

 

Btw εντελως πληροφοριακα ρωταω, ασχολεισαι με το trading?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δηλαδη αν το αφησω στο 1minute chart θα εχω το μονο το 1minute chart. Μολις τωρα την χρησιμοποιησα και δεν στεκουν αυτα που λες. Μαλλον καπου το ακουσες και το διαδιδεις. τεσ πα.

 

2)Αφου ξερεις τι γινεται με τα μεταλλα υποθετω οτι συμφωνεις με τα οσα εγραψα γιατι ανεφερα απλως πραγματα που συνεβησαν.

 

3) Γραφω σε αυτο το υφος για να καταλαβει ο συνομιλητης που πιο πριν μου απαντησε ΕΙΡΩΝΙΚΑ λεγωντας "αφου το ευρω πεφτει γιατι ο χρυσος κινειται ανοδικα?" Ξερω 5 πραγματα παραπανω για το χρηματιστηριο και το λεω για να αποφευχθουν ακυρες συγκρουσεις στη συνεχεια, για να καταλαβει δηλαδη ο εν λογω συνομιλητης οτι εχει να κανει με επαγγελματια και μην παραθετει οτι ακουει απο δω κι απο κει. Συν τις αλλοις του εξηγησα λεπτομερεστατα γιατι εχει λαθος.

 

4)Ολοι χανουν λεφτα στην αρχη και πιστεψε με ολοι κλαινε. Τοσο πολυ που τα παραπατανε. Γιατι για να τα παραταει το 90% παει να πει πως τα κλαινε.

 

5)Σε αυτο συμφωνω αν και καποια επιφυλαξη. Οσο περναει ο καιρος οταν και θα ακουγεται μια καλη ειδηση οι αγορες θα γραφουν σημαντικη ανοδο και μετα θα ξαναπεφτουν. Το κλιμα ειναι παρα μα παρα πολυ αρνητικο. Οι αγορες ζητανε απεγνωσμενα μια σημαντικη ειδηση.

 

Και τελος. Πιστευω, οπως και πολλοι, οτι συμφωνα με τις υπαρχουσες συνθηκες ο χρυσος θα σημειωσει πτωση. Τωρα αν αποφασισουν απο κοινου να διαγραψουν ολα τα χρεη ή να συμβει οτιδηποτε αλλο, αυτο δε μπορω να το ξερω.

 

Btw εντελως πληροφοριακα ρωταω, ασχολεισαι με το trading?

 

1) τα εκλεισα στις 29, το ανοιξα σημερα. Guess what μεχρι 29 δειχνει [σε 2 διαφορετικα pc & os]

 

2) συμφωνω οτι εγιναν, οχι για τον λογο

 

3) το οτι το αντιληφθηκες ειρωνικα δεν σημαινει οτι ετσι ειναι...

 

4) για να τα παραταει το 90% σημαινει ή οτι ειναι αδυναμοι χαρακτηρες ή οτι ειχαν λαθος προσδοκιες ή ενα μειγμα απο τα 2 προηγουμενα

 

5) αν ακουστει καποια καλη ειδηση και οχι ενα καλο γεγονος, τοτε το σκαμπανεβασμα ειναι ακομα ποιο μεγαλο

 

εχω πολλα χομπυ, το trading ειναι ενα απο αυτα [οσο μου το επιτρεπει ο χρονος μου]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως κοιτας τις αγορες της Νεας Υορκης ή του Λονδινου? Γιατι ειναι κλειστα σημερα οποτε λογικο ειναι να σε βγαζει στην Παρασκευη. Συνεπως η αγορα χρυσου σημερα ειναι κλεισ

 

Για την PLUS500 εχω ακουσει πολλα. Προσωπικα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα. Εχω κανει αναληψη μεχρι και 5000ε και σε δυο μερες ηταν στην καρτα μου.

 

Εντελως τεχνικα να το δουμε ο χρυσος βρισκεται σε πτωτικη ταση. Το βλεπεις ξεκαθαρα στο λινκ που ανεβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FarCry Και εσυ εισαι λαθος. Η Αμερικη περναει σε τροχια ανακαμψης(!) Ο λογος? Τα επενδυτικα φευγουν απο την Ευρωπη και πηγαινουν στην Αμερικη οπου δημιουργουνται επενδυσεις, νεες θεσεις εργασιας κτλ. Παραλληλα η Αμερικη παρολο που υποβαθμιστηκε απο την S&P συνεχιζει να δανειζεται με πολυ χαμηλοτερα επιτοκια απο την Ευρωπη. Οπως και η Αγγλια.

 

Η κριση στην Ευρωπη δημιουργηθηκε απο την Αμερικη για να τραβηξει τα επενδυτικα κεφαλαια της Ευρωπης.

 

 

τροχια ανακαμψης? really?

 

get your facts right

 

 

20111230_FOC8.png

20111230_FOC3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε και καμια περιγραφη για τις ζωγραφιες που πετας...

 

 

η πρωτη δειχνει οτι η αυξηση του αεπ της αμερικης συρρικνωνεται και η δευτερη οτι ο χρυσος εχει μεγαλα κερδη ενω οι αποδοσεις των μετοχων ειναι σταθερες

 

κατα τα αλλα παμε για double dip ενω ο κυριος μιλαει για ανακαμψη

 

yea right

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Praetorianos

Λοιπον για να μαθαινεις και να μην παραπλανεις αυτους που δεν ξερουν.

 

1) Η απειρια σου φαινεται απο τη στιγμη που χρησιμοποιησες τα USD, JPY, CHF ως παραδειγμα. Και τα 3 νομισματα θεωρουνται ως επενδυτικα ασφαλη καταφυγια. Λογικο ειναι οταν τα συγκρινεις μεταξυ τους να υπαρχουν διαφορες. Οταν λεμε "το USD θα ενισχυθει" εννουμε οτι δεν υπαρχει διαθεση για αναληψη ρισκου και στρεφομαστε στην ασφαλεια του USD. Εξου και τα βασικα ζευγη GBP/USD, EUR/USD, AUD/USD, NZD/USD πεφτουν σε μια ασχημη οικονομικα μερα. Ταυτοχρονα ομως μπορει να δεις το JPY να ενισχυεται εναντι του USD!

Τι σημαίνει και τα 3 θεωρούνται επενδυτικά ασφαλή καταφύγια? Εφ' όσον είσαι trader, πόσο μακροπρόθεσμα παίζεις για να θεωρείς το δολλάριο ασφαλές καταφύγιο?

 

Γιατί και ο χρυσός θεωρείται ασφαλές καταφύγιο με την ίδια λογική.

 

4) Ο χρυσος οσο η παγκοσμια οικονομια θα καταρρεει, τοσο θα καταρρει και αυτος. Προσωπικα θα χρησιμοποιω τις ανοδικες αντιδρασεις του σε ημερισια διαγραμματα για πωλησεις.

 

Ασχολουμαι επαγγελματικα με το χρημαστηριο. Τα παραπανω ειναι βασικες αρχες των αγορων. Οποιαδηποτε απορια εχεις ευχαριστως να στη λυσω

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις την πορεία του χρυσού από 2006-2010? Είμαι περίεργος να συγκρίνω το bold με την τιμή του χρυσού και το αμερικάνικο 2008.

 

Edit: Την πόσταρε ο FarCry, thank you. Βλέπω μία αντίθεση του bold με τον πίνακα του Bloomberg.

 

Επίσης χωρίς να θέλω να προσβάλλω, το "είμαι επαγγελματίας trader" δίπλα στο "90% των traders χάνουν τα λεφτά τους" δεν προσδίδει και πολύ κύρος στα γραφόμενα κάποιου ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις την πορεία του χρυσού από 2006-2010? Είμαι περίεργος να συγκρίνω το bold με την τιμή του χρυσού και το αμερικάνικο 2008.

 

 

Gold's 10 Percent Gain in 2011 Extends Its Run to 11 Years

 

 

http://www.ibtimes.com/articles/274910/20111231/gold-2011-bullion-gain-smallest-annual-rise.htm

 

o χρυσος παιζει παντα σε μακρο. εαν εισαι επενδυτης δε παιζεις μακρο. συνηθως επενδυτες παιζουν βραχυπροθεσμα γιατι θελουν γρηγορο κερδος. τωρα να περιμενεις 1 χρονο για 10% αυξηση δε λεει.

 

αλλο αυτο ομως και αλλο το ασφαλες καταφυγιο. ακομα δεν εχει γινει κατι τραγικο στην οικονομια οπως μια χρεοκοπια χωρας

η πιστη στα νομισματα ειναι ισχυρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις την πορεία του χρυσού από 2006-2010? Είμαι περίεργος να συγκρίνω το bold με την τιμή του χρυσού και το αμερικάνικο 2008.

 

Edit: Την πόσταρε ο FarCry, thank you. Βλέπω μία αντίθεση του bold με τον πίνακα του Bloomberg.

 

 

Με προλαβες ακριβως αυτο ηθελα να γραψω και γω.

και το σχολιο μου χτες δεν ηταν ειρωνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η πρωτη δειχνει οτι η αυξηση του αεπ της αμερικης συρρικνωνεται και η δευτερη οτι ο χρυσος εχει μεγαλα κερδη ενω οι αποδοσεις των μετοχων ειναι σταθερες

κατα τα αλλα παμε για double dip ενω ο κυριος μιλαει για ανακαμψη"

Το οτι δεν διαβαζεις εστω και συστηματικα οικονομικες ειδησεις ευκολα το καλαβαινεις κανεις. Οταν εγραψα οτι τα επενδυτικα κεφαλαια φευγουν απο την Ευρωπη και πανε στην Αμερικη δεν ηταν καποια γνωμη μου, ειναι ειδηση συμβαινει δηλαδη. Αυτο μαλιστα συμβαινει απο το καλοκαιρι και μετα οποτε μη περιμενεις να το δεις σε ετησια διαγραμματα. Αν διαβαζες οικονομικες εφημεριδες θα το ηξερες ηδη. Τεσ πα.

 

"Τι σημαίνει και τα 3 θεωρούνται επενδυτικά ασφαλή καταφύγια? Εφ' όσον είσαι trader, πόσο μακροπρόθεσμα παίζεις για να θεωρείς το δολλάριο ασφαλές καταφύγιο?

Γιατί και ο χρυσός θεωρείται ασφαλές καταφύγιο με την ίδια λογική." Ασφαλη καταφυγια σημανει οτι οταν οι μετοχες πεφτουν εγω προσπαθω να βρω κατι για να πιαστω και αποφυγω τις απωλειες. Αυτο το κατι το προσφερουν αυτα τα τρια νομισματα. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως. Η αγορα συνναλαγματος θελει διαβασμα και θα φερω ενα παραδειγμα. Η κριση χρεους ταλαιπωρει την Ευρωπγη και το EUR/USD θα πεσει. Παραλληλα ομως το EUR/AUD θα ενισχυεται. Θα πει καποιος καλα τι γιενται το ευρω ανεβαινει και κατεβαινει ταυτοχρονα? Οχι. Το AUD θεωρειται νομισμα υψηλου ρισκου γι αυτο παρολη την συνεχομενη πτωση του τα τελευταια χρονια αναμενεται σημαντικη αντιστροφη προς την ανοδο. Οταν λεμε επεσε το ευρω συμηθως το λεμε εναντι του δολλαριου. Μη τα βαζουμε ολα στο ιδιο δοχειο. Μπορει το δολλαριο να καλπαζει ανοδικα ενω εναντι του γιεν να καταρρει!

 

Οπως ειπα ανεφερα οτι ασχολουμαι επαγγελματικα με το trading οχι για να το παιξω "καποιος¨" ουτε να φανω ο εξυπνος της παρεας. Το εκανα για να αποφυγω ανουσιες συγκρουσιες. Πχ ενα μελος ανεβασε τα γραφηματα των USD/JPY, USD/CHF, EUR/USD και τα παρουσιασε ως παραδειγμα λεγωντας οτι το δολλαριο πεφτει. Πεφτει αλλα μονο εναντι των CHF και JPY. Την πιο πληρη εικονα ομως την αγορων τη δινει το ζευγος EUR/USD.

 

Με προλαβες ακριβως αυτο ηθελα να γραψω και γω.

και το σχολιο μου χτες δεν ηταν ειρωνικο.

 

σορρυ αλλα ετσι το πηρα. λαθος μου. φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν διαβαζεις εστω και συστηματικα οικονομικες ειδησεις ευκολα το καλαβαινεις κανεις. Οταν εγραψα οτι τα επενδυτικα κεφαλαια φευγουν απο την Ευρωπη και πανε στην Αμερικη δεν ηταν καποια γνωμη μου, ειναι ειδηση συμβαινει δηλαδη. Αυτο μαλιστα συμβαινει απο το καλοκαιρι και μετα οποτε μη περιμενεις να το δεις σε ετησια διαγραμματα. Αν διαβαζες οικονομικες εφημεριδες θα το ηξερες ηδη. Τεσ πα.

 

 

σε ανακαμψη μη προσωρινη αναφερομουν δηλαδη μακροπροθεσμη. επειδη εχω διαβασω και εγω τα δικα μου γιαυτο το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τελειωνουμε απο τις οποιες διαφωνιες εγω προσωπικα πιστεω οτι ο χρυσος θα πεφτει οσο η κριση χρεους στην Ευρωπη συνεχιζεται. Οποιαδηποτε ανοδος του χρυσου παραλληλα με την κριση χρεους στην Ευρωπη ονομαζεται ανοδικη αντιδραση. Μη σας ξεγελα. Πολυ, οπως και εγω, απο τις πωλησεις που κανουν ρευστοποιουν τα κερδη τους. Γνωμη μου παντα.

 

Αν συμβει κατι εξωπραγματικο και βρεθει τελικα λυση(μακαρι να βρεθει για το καλο ολων μας) τοτε μετοχες, εμπορρευματα, ευρω κλπ θα ενισχυθουν. λογικο ειναι.

 

Οσοι θελουν να αγορασουν πραγματικο χρυσο και οχι συμβολαια χρυσου μεσω ιντερνετ, εχω την εντυπωση πως θα τα πληρωσουν πολυ πιο ακριβα, νομιζω εως και $200 ανα ουγγια.

 

Προτινω σε οσους εχουν μερικα χρηματα στην ακρη και θελουν να νιωσουν καποια ασφαλεια να ΜΗΝ ασχοληθουν με το trading χρυσου. Η χρονια που ερχεται αναμενεται με μεγαλες μεταβολες. Οι πειραματισμοι λειπουν καλυτερα να λειπουν. Γι'αυτο ακι ανεφερα στο 1ο ποστ μου την αγορα δολλαριων ή γιεν. Πας στην τραπεζα, δινεις ευρω, παιρνεις δολλαρια, εφυγες. Ουτε γραφηματα, ουτε ιντερνετ, ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...