Προς το περιεχόμενο

τιμη χρυσου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειπα ανεφερα οτι ασχολουμαι επαγγελματικα με το trading οχι για να το παιξω "καποιος¨" ουτε να φανω ο εξυπνος της παρεας. Το εκανα για να αποφυγω ανουσιες συγκρουσιες. Πχ ενα μελος ανεβασε τα γραφηματα των USD/JPY, USD/CHF, EUR/USD και τα παρουσιασε ως παραδειγμα λεγωντας οτι το δολλαριο πεφτει. Πεφτει αλλα μονο εναντι των CHF και JPY. Την πιο πληρη εικονα ομως την αγορων τη δινει το ζευγος EUR/USD.

 

 

οποτε ως carry trader θα γνωριζεις φυσικα και την Uncovered interest rate parity

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Interest_rate_parity#Uncovered_interest_rate_parity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"σε ανακαμψη μη προσωρινη αναφερομουν δηλαδη μακροπροθεσμη. επειδη εχω διαβασω και εγω τα δικα μου γιαυτο το λεω"

Σε βαθος χρονου κανεις δεν ξερει τι θα γινει. Ενα ειναι σιγουρο. Οσο η Ευρωπη ταλαιπωρειται τοσο οι επενδυτες στρεφοπνται στην Αμερικη.

 

FarCry και παλι εντελως πληροφοριακα αναφερω οτι διαβαζω καθημερινα το Capital.gr, DailyFx.com και εχω συνδρομη στη Financial Times και Wall Street Journal. Επισης παρακαλουθω σχεδον ολη μερα δορυφορικα το bloomberg(εχει και κανα δυο ωραια γκομενακια)

 

Τα αναφερω οχι για να το παιξω καποιος αλλα να σε ενημερωσω για τις πηγες μου. Μπορει εσυ FarCry να μου πεις κατσε ρε φιλε τι μαλ.. γραφεις. Εγω παραθετω τα εντυπα που διαβαζω, απο εκει ενημερωνομαι. Αποφευγω τα οποιαδηποτε blog γιατι ο καθενας γραφει οτι του κατεβει.

 

Εσυ ποιες εφημεριδες διαβαζεις?

 

οποτε ως carry trader θα γνωριζεις φυσικα και την Uncovered interest rate parity

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Interest_rate_parity#Uncovered_interest_rate_parity

 

Που κολλαει αυτο???!

 

Τι δολαρια! Αγοραστε το ΧΑΑ ρεεεεε νιωστε. Στα 15 δις αγοραζει ολο το χαα (χωρίς ετε, 3ε, οπαπ)

 

ΧΑΧΑ σωστος! Περα απο την πλακα πολλοι ξενοι αναλυτες προτινουν αγορα ετε, hellenic cola, jumbo. Eιχα διαβασει ενα σχετικο αρθρο στο marketwatch αλλα δε μπορεσα να το βρω για να το ποσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου διαβαζεις ολα αυτα γιατι δεν ανεφερες τα μετρα της κινας για να κλεισει το παρεμποριο χρυσου και πως αυτο λειτουργησε αρνητικα στην τιμη του χρυσου?

 

 

 

Indian imports of the precious metal may drop as much as 50 per cent this month after the rupee plunged, said the Bombay Bullion Association.

 

China restricted spot and futures gold trading to the Shanghai Gold Exchange and the Shanghai Futures Exchange as part of efforts to crack down on illegal buying and selling of commodities, the People's Bank of China said yesterday.

 

"Concerns were raised over the sustainability of demand out of China and India," Marc Ground, an analyst at Standard Bank Plc, said in a report yesterday.

 

 

http://gulfnews.com/business/markets/gold-extends-drop-on-slower-india-china-demand-1.958333

 

Που κολλαει αυτο???!

 

 

για το ρισκο που εχει το currency carry trade σε περιπτωσεις Lehman brothers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου διαβαζεις ολα αυτα γιατι δεν ανεφερες τα μετρα της κινας για να κλεισει το παρεμποριο χρυσου και πως αυτο λειτουργησε αρνητικα στην τιμη του χρυσου?

Σε βρισκω επιθετικο εναντιον μου και δεν καταλαβαινω το λογο. Τα νεφερα για να ξερεις απο ενημερωνομαι και για να μη νομιζεις οτι τα κατεβαζω απο το κεφαλι μου. Λες γιατι δεν ανεφερα τα μετρα της Κινας για να κλεισει το παρεμποριο χρυσου και πως αυτο λειτουργησε αρνητικα στην τιμη του χρυσου. Και γιατι να το αναφερω? Μηπως θες να γραψω και καμια πολυσελιδη εκθεση για το χρυσο?

 

Αληθεια ποια η δικη σου προβλεψη για τον χρυσο?

 

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/7e3fe012-323a-11e1-b4ba-00144feabdc0.html#axzz1iG24VxQq

 

http://forex.capital.gr/fx/view_list/arthro_kefalaio/2012-01-02/11128

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑ σωστος! Περα απο την πλακα πολλοι ξενοι αναλυτες προτινουν αγορα ετε, hellenic cola, jumbo. Eιχα διαβασει ενα σχετικο αρθρο στο marketwatch αλλα δε μπορεσα να το βρω για να το ποσταρω

 

Πλακα; Ποια πλακα; Εγω τι φταιω που τα πραγματα στο Χαα ειναι για γελια;

 

Πλακα ειναι οτι η εταιρια που μας ποτιζει αναψυκτικα στοιχιζει οσο στοιχιζουν ολες οι τραπεζες στην Ελλαδα???? Οχι βεβαια, ειναι η πραγματικοτητα του 2/1/2012!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρισκω επιθετικο εναντιον μου και δεν καταλαβαινω το λογο.

 

Αληθεια ποια η δικη σου προβλεψη για τον χρυσο?

 

 

 

δεν ειμαι επιθετικος. απλα δεν αναφερεις γεγονοτα που επηρεαζουν την αγορα προσωρινα ενω ειναι σημαντικα και δινουν τη λαθος εντυπωση οτι ο χρυσος θα εξακολουθησει να πεφτει.

 

την δικη μου προβλεψη την ανεφερα εδω:

 

http://www.insomnia.gr/topic/429138-%cf%84%ce%b9%ce%bc%ce%b7-%cf%87%cf%81%cf%85%cf%83%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__4477497

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι επιθετικος. απλα δεν αναφερεις γεγονοτα που επηρεαζουν την αγορα προσωρινα ενω ειναι σημαντικα και δινουν τη λαθος εντυπωση οτι ο χρυσος θα εξακολουθησει να πεφτει.

 

Ναι ανεφερες την αποψη σου δεν τη δικαιολογησες ομως. Τωρα την δικαιολογεις. Ασχετα με τη Κινα και γενικως ασχετα με Οποιοδηποτε γεγονος, βασικος οδηγος των αγορων ειναι πλεον η κριση χρεους στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ισχυρή συσχέτιση των περισσότερων νομισματικών ζευγών με τον S&P 500 δείχνει ότι το ευρύτερο επενδυτικό συναίσθημα είναι αυτό που ελέγχει την αγορά συναλλάγματος με εξαίρεση την ισοτιμία USDJPY που βρίσκεται υπό την απειλή μιας παρέμβασης. Αν και η ευρωπαϊκή κρίση χρέους αντικατοπτρίζει τις έντονες ανησυχίες των επενδυτών, η απουσία σημαντικών προγραμματισμένων ευρωπαϊκών ανακοινώσεων αυτή την εβδομάδα μετατοπίζει το κέντρο βάρους στις ανακοινώσεις στις ΗΠΑ.

 

Οι μέσες εκτιμήσεις των αναλυτών (Bloomberg) κάνουν λόγο για επιτάχυνση του ΑΕΠ στις ΗΠΑ στο 2,1% το 2012, σε αντίθεση με τις οικονομίες της Ευρωζώνης και της Κίνας όπου αναμένεται επιβράδυνση της ανάπτυξης. Αυτό οφείλεται κυρίως στη σημασία και την ικανότητα της Αμερικής να μετριάσει τις επιπτώσεις της παγκόσμιας οικονομικής επιβράδυνσης. Ως προς τα μακροοικονομικά στοιχεία αναμένονται θετικά: ο δείκτης μεταποίησης ISM εκτιμάται ότι θα δείξει επιτάχυνση της μεταποιητικής δραστηριότητας σε διάστημα έξι μηνών, οι εργοστασιακές παραγγελίες αναμένονται στο υψηλότερο επίπεδο από τον Ιούλιο, ενώ η μεταβολή των θέσεων απασχόλησης θα δείξει νέες θέσεις εργασίας κατά 150.000.

Συμπερασματικά, όλα τα παραπάνω προετοιμάζουν το έδαφος για μια ανάκαμψη της διάθεσης ανάληψης ρίσκου εις βάρος του δολαρίου. Φυσικά, μια απρόσμενη και δραματική εξέλιξη στην Ευρωζώνη ενδεχομένως να διαταράξει την παραπάνω δυναμική. Πράγματι οι χώρες της Ευρωζώνης θα χρειαστεί να αναχρηματοδοτήσουν το χρέος τους ύψους 157 δισ. δολαρίων (πιθανότατα με υψηλό κόστος δανεισμού) που λήγει το πρώτο τρίμηνο του 2012.

 

Tα παραπανω τα ποσταρα σχετικα με τη χθεσινη μου τοποθετηση οπου υποστηριζα οτι Αμερικη περνα σε τροχια ανακαμψης εξηγωντας μαλιστα και το λογο. Μαλιστα το τονισμενα σημεια τα εχω γραψει σε προηγουμενα σχολια μου. Το παραπανω κειμενο ειναι κομματι του αρθρου http://forex.capital.gr/fx/view_list/trends_monitor/2012-01-03/11174 που δημοσιευτηκε ΣΗΜΕΡΑ

 

Συνεχιζω να πιστευω οτι οι οποιες ανοδικες αντιδρασεις στο χρυσο τον τοποθετουν στα $1750 παντα σε εβδομαδιαιο γραφημα. Φυσικα ενα απροσμενο γεγονος μπορει να τον στελει και στα $2500, μιλαω συμφωνα με τις υπαρχουσες συνθηκες.

 

Προσωπικα παρακολουθωντας το εβδομαδιαιο γραφημα θα περιμενω ο slow stochastic να πεσει απο το 80-100 και μπω με short θεση. Συμφωνα με την ενδειξη του γραφηματος αυτο θα συμβει στην περιοχη του 1720-1780.

Θα ανοιξω short θεση με stop loss στο 1805 και profit stop στο 1500. Η θεση μου θα ειναι των 10 συμβολαιων με μοχλευση 1:12. Τι σημαινει αυτο? Οτι τα συμβλαια αξιζουν 12.000ε ενω εγω θα βαλω 1000ε δικα μου. Ας υποθεσουμε οτι θεση θα ανοιχτει στο 1.750. Αν η προβλεψη μου ειναι σωστη τοτε ο στοχος του 1.500 θα μου δωσει κερδη γυρω στα 1900ε. Αν η προβλεψη μου ειναι λαθος τοτε στο 1805 θα κλεισει η θεση με ζημια γυρω στα 400ε. Η συγκεκριμενη τοποθετηση θεωρειται ιδιαιτερα ριψοκινδυνη απο πλευρας στοχου κερδων μιας και η αναλογια κερδους/ζημιας ειναι γυρω στο 1:5. Λογω ομως των αυξημενων διακυμανσεων που ΛΟΓΙΚΑ θα ακολουθησουν ας ειμαστε προσεκτικοι με σφτιχτα στοπ.

 

Ειναι η δικη μου εκτιμηση, οσοι θελουν ακολουθουν. Οσοι ειναι νεοι στις συνναλαγες καλυτερα να μπουνε με ενα συμβολαιο και αν επιθυμουν με χαμηλοτερη μοχλευση.

 

farcry θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για την θεση που προκειται να ανοιξω. Ξερω τι πιστευεις για τον χρυσο αλλα η παραπανω θεση δεν ειναι μακρο, ειναι περιπου 1-2 μηνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, μια απρόσμενη και δραματική εξέλιξη στην Ευρωζώνη ενδεχομένως να διαταράξει την παραπάνω δυναμική. Πράγματι οι χώρες της Ευρωζώνης θα χρειαστεί να αναχρηματοδοτήσουν το χρέος τους ύψους 157 δισ. δολαρίων (πιθανότατα με υψηλό κόστος δανεισμού) που λήγει το πρώτο τρίμηνο του 2012.

 

ολα αυτα που γραφτηκαν βασιζονται πανω σε αυτο το premise. γιαυτο και εγω ταχθηκα υπερ του double dip δηλαδη θα εχει ανακαμψη μεχρι να ξαναπεσει σε υφεση.

 

 

farcry θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για την θεση που προκειται να ανοιξω. Ξερω τι πιστευεις για τον χρυσο αλλα η παραπανω θεση δεν ειναι μακρο, ειναι περιπου 1-2 μηνων.

 

 

δεν ειμαι trader οποτε δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο. οντως οπως αναφερεις οι διακυμανσεις ειναι μεγαλες.

 

εαν εχω κατι απτο οπως τοτε που ειχε βγαλει ανακοινωση η goldman sachs μια παρασκευη για ξεπουλημα του χαρτοφυλακιου της ανακοινωνοντας αναβαθμιση των ευρωπαικων τραπεζων καλωντας τους πελατες της για αγορα, το οποιο ελεγε οτι θα πεσει το ευρω εναντι του δολλαριου, οπως και εγινε απο δευτερα που ανοιξαν οι αγορες θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι trader οποτε δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο. οντως οπως αναφερεις οι διακυμανσεις ειναι μεγαλες.

 

Αφου δεν εισαι trader ο τροπος που βλεπουμε τις οικονομικες εξελιξεις διαφερει. Εσυ απ´οτι καταλαβα τις βλεπεις μακροπροθεσμα, εγω σε βαθος το πολυ εξαμηνου.

Μακροπροθεσμα αν με ρωτησεις για το χρυσο, γιατι το θεμα ανοιχτηκε για το χρυσο, θα σου απαντησω οτι ο χρυσος θα σημειωσει ανοδο. Θα ακολουθησει πτωση στην αρχη. Πτωση που ειναι ιδανικη για αγορες. Οταν ομως με το καλο η κριση χρεους στην Ευρωπη ξεπεραστει ολα τα εμπορρευματα θα σημειωσουν ανοδο(λογικο ειναι). Το ποτε κανεις δε το ξερει. Αυτη την εποχη οι μακροπροθεσμοι καθονται στην ακρη και περιμενουν την καταλληλη στιγμη να ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ. Οι βραχυπροθεσμοι και οι μεσοπροθεσμοι, οπως εγω, περιμενουν την ανοδικη αντιδρασh για να ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ.

 

Νομιζω καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bridgewater Associates has made big money for investors in recent years by staying bearish on much of the global economy. As the new year rings in, the hedge fund firm has no plans to change that gloomy view.

 

Robert Prince, co-chief investment officer at Bridgewater, and his managers at the world's biggest hedge fund firm are preparing for at least a decade of slow growth and high unemployment for the big developed economies. Mr. Prince describes those economies—the U.S. and Europe, in particular—as "zombies" and says they will remain that way until they work through their mountains of debt.

 

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204368104577136531481564726.html?mod=wsj_share_tweet_bot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bridgewater Associates has made big money for investors in recent years by staying bearish on much of the global economy. As the new year rings in, the hedge fund firm has no plans to change that gloomy view.

 

Robert Prince, co-chief investment officer at Bridgewater, and his managers at the world's biggest hedge fund firm are preparing for at least a decade of slow growth and high unemployment for the big developed economies. Mr. Prince describes those economies—the U.S. and Europe, in particular—as "zombies" and says they will remain that way until they work through their mountains of debt.

 

http://online.wsj.co...share_tweet_bot

 

δεν το ειδε κανεις να ερχεται...

 

και τον ποιο αδιαφορο για τετοια πραγματα να ρωτουσες

τα ιδια θα σου ελεγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...