Προς το περιεχόμενο

τιμη χρυσου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Αν καποιος εχει λιγα λεφτα στην ακρη και θελει να τα κανει χρυσο...

α)παιζει καποιο σαιτ που να λεει καθημερινα την τιμη του χρυσου και να χει και καποιο γραφημα της πορειας του τους τελευταιους μηνες/χρονια;

β)ποια η διαδικασια αλλαγης των ευρω σε χρυσο και που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια.

Αν καποιος εχει λιγα λεφτα στην ακρη και θελει να τα κανει χρυσο...

α)παιζει καποιο σαιτ που να λεει καθημερινα την τιμη του χρυσου και να χει και καποιο γραφημα της πορειας του τους τελευταιους μηνες/χρονια;

β)ποια η διαδικασια αλλαγης των ευρω σε χρυσο και που;

 

γιατι δεν δοκιμαζεις να παρεις χρυσες λιρες?

 

also

 

http://www.bloomberg.com/markets/commodities/futures/

 

GOLD 100 OZ FUTR (USD/t oz.) 1,743.400 -1.400 -0.08% 05:34

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,συμφωνω χρυσες λιρες.

α)Απο που τις περνω/ποια η διαδικασια

β)καποιο γραφημα που να λεει ποσο κανει η χρυση λιρα τους τελευταιους μηνες/χρονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,συμφωνω χρυσες λιρες.

α)Απο που τις περνω/ποια η διαδικασια

β)καποιο γραφημα που να λεει ποσο κανει η χρυση λιρα τους τελευταιους μηνες/χρονια;

 

για ελλαδα δεν ξερω τπτ

 

αλλα απ οσο βλεπω στο sbc

τιμη λιρας ειναι γυρω στο 300κατι να την αγορασεις

και 200κατι να την πουλησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυσές λίρες μπορείς να πάρεις απο την Τράπεζα της Ελλάδος, πας με τα ζεστά ευρω σου και αγοράζεις λίρες, ξέρώ οτι ο χρυσός ανεβαίνει συνέχεια τον τελευταίο καιρό αλλά για γράφημα δεν ξέρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιον χρηματιστή, ειδικά αν μιλάμε για αρκετά χρήματα, υπάρχουν πάρα πολλά προιόντα σχετικά με χρυσό (εμπορεύματα, μετοχές, ομολογα, δείκτες, ETF, options, certificates, fonds, κτλ.). Aν πας μόνος θα σου τα φάνε οι προμήθειες, φόροι, κτλ.

 

btw. ο χρυσός ανεβαίνει τα τελευταία 10 χρόνια...

 

http://thestockmarketwatch.com/stock-data.aspx?stock=XAU&a=showCharts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ενδιαφέρεσαι να επενδύσεις στον χρυσό, θα σου πρότεινα την επένδυση σε χρυσά δόντια! Έτσι, εκτός του εκθαμβωτικού χαμόγελου, θα έχεις όλη την περιουσία σου πάντα μαζί, θα γλυτώσεις από οδοντικές παθήσεις, θα ανοίγεις μπίρες με τα δόντια, θα έχεις και ανεβασμένο πρεστίζ στην κοινωνία και σουξέ στις κορασίδες!

Να, σαν τον Φλέιβα:flavor_flav_big.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιον χρηματιστή, ειδικά αν μιλάμε για αρκετά χρήματα, υπάρχουν πάρα πολλά προιόντα σχετικά με χρυσό (εμπορεύματα, μετοχές, ομολογα, δείκτες, ETF, options, certificates, fonds, κτλ.). Aν πας μόνος θα σου τα φάνε οι προμήθειες, φόροι, κτλ.

 

[...]

Κι εγώ της αυτής άποψης είμαι. Δεν θα πήγαινα ποτέ να αγοράσω χύμα χρυσές λίρες αλλά κάποιο ειδικότερο προϊόν βασισμένο κυρίως ή αποκλειστικά στον χρυσό.

 

[...] και σουξέ στις κορασίδες!

 

Δεν συμφωνώ. Κάθε φορά που μία κορασίς πλησιάζει να σε φιλήσει, μετά θα πρέπει να μετράς τα δόντια σου και τα καράτια σου. Χρονοβόρο, ιδίως αν οι κορασίδες είναι πολλές καθημερινώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεδωσε,τι αλλο υπαρχει πουναξιζει? Αν παρω πχ απτην τραπ τησ ελλαδοσ χρυσες λιρες δεθαμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απτο να γινει καμια υποτιμηση και να μου μεινουν τα μισα λεφτα στην τραπεζα?

 

παρεδωσε,τι αλλο υπαρχει πουναξιζει? Αν παρω πχ απτην τραπ τησ ελλαδοσ χρυσες λιρες δεθαμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απτο να γινει καμια υποτιμηση και να μου μεινουν τα μισα λεφτα στην τραπεζα?

 

παρεδωσε,τι αλλο υπαρχει πουναξιζει? Αν παρω πχ απτην τραπ τησ ελλαδοσ χρυσες λιρες δεθαμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απτο να γινει καμια υποτιμηση και να μου μεινουν τα μισα λεφτα στην τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παρεδωσε,τι αλλο υπαρχει πουναξιζει? Αν παρω πχ απτην τραπ τησ ελλαδοσ χρυσες λιρες δεθαμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απτο να γινει καμια υποτιμηση και να μου μεινουν τα μισα λεφτα στην τραπεζα?

Προσωπικά δεν το έχω ψάξει οπότε δεν θέλω να σου πω κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Αν ρωτήσεις όμως έναν χρηματοοικονομικό σύμβουλο ή μία σοβαρή τράπεζα μπορεί να σε κατευθύνει σε προϊόντα που βασίζονται στον χρυσό.

 

Θεωρώ βέβαια ότι η επένδυση στον χρυσό είναι πολύ πιο ασφαλής από το να αφήσεις τα λεφτά σου "έκθετα", σε έναν τραπεζικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χρυσος οπως και αλλα μεταλλα θεωρουνται κανονικο χρημα με αξια γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να κοψεις χρημα. στην εποχη του κανονα του χρυσου τα χρηματα που κυκλοφορουσαν ηταν σε σταθερες ποσοτητες γιατι ειχαν αντικρυσμα το χρυσο. οταν εφυγε και η αμερικη στη δεκαετια του 70 και αρχισε το τεχνητο χρημα η ποσοτητα πηδηξε απο το ταβανι

 

το καθε συστημα εχει τα καλα του και τα κακα του. ο μεν χρυσος κραταει σταθερες τις αξιες των νομισματων και ειναι δυσκολο να αντιμετωπισει μεγαλες μεταβολες το δε συστημα του τεχνητου χρηματος ειναι πιο ευκολο να κραταει τις ισοτιμιες να ανεβοκατεβαινουν αλλα το κακο ειναι οτι πηζεις στο χρεος οπως γινεται σημερα

 

τωρα που θα αποτυχει και αυτο το συστημα να δουμε τι θα γινει στο μελλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στην Τράπεζα της Ελλάδος και κανεις αίτηση να αγοράσεις ράβδους χρυσού

(μην νομίζεις τπτ τέτοιο)

Where-is-Germany%E2%80%99s-Gold.jpg

Οι Ράβδοι διατίθενται σε διάφορα μεγέθη βάρους 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 και 1000 γραμμαρίων.Η αξία των Ράβδων Χρυσού, μεταβάλλεται καθημερινά ανάλογα με την διακύμανση της τιμής του χρυσού στις διεθνείς αγορές.

 

Για να έχεις μια τάξη μεγέθους 1Kg κάνει περίπου 27.000 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...