Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [PS3][PS4]


karubas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιχνίδια QTE fests με περισσότερα set-pieces απο καθαρό gameplay, με regenerative health, με πολύ μικρή sp διάρκεια, με-με-με gimmicks που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια, δεν μπορούν να θεωρηθούν hardcore. Το Heavy Rain, το MGS4, το Versus XIII, το Diablo, είναι hardcore, το Uncharted σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια QTE fests με περισσότερα set-pieces απο καθαρό gameplay, με regenerative health, με πολύ μικρή sp διάρκεια, με-με-με gimmicks που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια, δεν μπορούν να θεωρηθούν hardcore. Το Heavy Rain, το MGS4, το Versus XIII, το Diablo, είναι hardcore, το Uncharted σε καμία περίπτωση.

για να καταλαβουμε και εμεις που δεν σκραμπαζουμε και πολλα αγγλικα τι εννοεις με τον ορο hardcore? ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια QTE fests με περισσότερα set-pieces απο καθαρό gameplay, με regenerative health, με πολύ μικρή sp διάρκεια, με-με-με gimmicks που έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια, δεν μπορούν να θεωρηθούν hardcore. Το Heavy Rain, το MGS4, το Versus XIII, το Diablo, είναι hardcore, το Uncharted σε καμία περίπτωση.

 

 

Δεν ανέφερες αυτά πριν αλλά μόνο τις ώρες διάρκειας.

Εκεί ήταν η απορία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ελπίζω να σε κάλυψα τώρα.

 

για να καταλαβουμε και εμεις που δεν σκραμπαζουμε και πολλα αγγλικα τι εννοεις με τον ορο hardcore? ^_^

 

Παιχνίδια τα οποία δεν σου δίνουν τα πάντα στο πιάτο μέσω άπειρων QTE's, απλουστευμένου gameplay, γραμμικών μονοπατιών, και story 6-7 ωρών. Hardcore είναι το MGS4, το Dark Souls, το Final Fantasy, το Diablo, παιχνίδια που θέλουν μυαλό, υπομονή, και μπορείς να τερματίσεις πολλές φορές με διαφορετικούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ανέφερες λέγονται RPG και όχι hardcore φίλε μου. Για να καταλάβω το uncharted ήταν γεμάτο με qte ή εγώ δεν τα θυμάμαι. Και επίσης μας λες ότι παιχνίδια όπως god of war, resident evil 5 δεν είναι hardcore επειδή έχουν QTEs? Και τι δηλαδή εμείς που τα παίζουμε είμαστε casual gamers και συγκρινομαστε με αυτούς που παίζουν τα χαζοπαιχνιδα στο facebook? Πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω τέτοια λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κατάλαβες, και εγώ παίζω Uncharted και GOW, και συγκεκριμένα θεωρώ το U2 ως ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών. Αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι παιχνίδια που θα σε βάλουν να σκεφτείς η να δυσκολευτείς, σε παίρνουν απο το χεράκι και σε πηγαίνουν μέχρι το τέλος ουσιαστικά on-rail. Δεν θα κολλήσεις πουθενά στο Uncharted, ούτε στο GOW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κολλήσει και στα 2. Και πολλές φορές ειδικά στο gow χρειάστηκε να δω κάμποσες φορές walkthrough. Μια χαρά γρίφους και δύσκολους καμία φορά έχουν αυτά τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλλησες στους "γρίφους" των Uncharted2 και GoW3..? :huh:

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ περίεργο, ειδικά για να δείς και walkthrough.

 

Βασικά στο gow κόλλησα αρκετές φορές σε όλη την σειρά... Στο uncharted όχι τόσο καμία 2 φορές να κοίταξα το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλάκα πάντως που μιλάς για QTE fests κ ανέφερες το Heavy Rain ως hardcore game. Συμφωνώ σε ό,τι λες κατά τ' άλλα, απλώς έπρεπε να σχολιάσω την ειρωνία :P

 

Τα Uncharted, αν και πολύ ευχάριστα, μάλλον interactive movies θα τα έλεγα εγώ πάντως, παρά παιχνίδια. Δεν το λέω ως κακό, μου αρέσουν και interactive movies, και δε χρειάζονται όλα να είναι "hardcore" games για να έχουν αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια διαφορά όμως. Το Heavy Rain είναι εξ' ολοκλήρου ένα QTE game, και έτσι έχει διαφημιστεί κιόλας. Μάλιστα η εμπειρία είναι ακόμα πιο ρεαλιστική με το Move. Μπορεί λοιπόν και αυτό να είναι έτσι, αλλά τα πολλαπλά του σενάρια, οι δεκάδες συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις κατα τη διάρκεια του story, και το οτι μπορείς να παίζεις το παιχνίδι για πολλές εβδομάδες μέχρι να δείς όλα τα endings, το καθιστούν μοναδικό και εντελώς hardcore σαν ιδέα και υλοποίηση. To GOW και το Uncharted ναι, είναι παιχνίδια κράχτες για τις δυνατότητες του PS3, αλλά μετά απο 1-2 τερματισμούς μπαίνουν στο ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα Uncharted, αν και πολύ ευχάριστα, μάλλον interactive movies θα τα έλεγα εγώ πάντως, παρά παιχνίδια.

 

 

 

Aν τα uncharted ειναι interactive movies και οχι παιχνιδια τοτε το 90% των κυκλοφοριων στα ''gaming'' συστηματα δεν ειναι παιχνιδια,αλλα ταινιες(και μαλιστα κακες,χειροτερες απο το uncharted).

Οποτε οι κονσολες ειναι dvd players/blu ray players? :unsure:

 

Mαλλον οχι...

 

Δεν καταλαβαινω αυτες τις ταμπελες καθολου,hardcore οχι hardcore,interactive movies οχι games.Eγω ξερω οτι οι μονες ταμπελες που μπορουμε να δωσουμε ειναι καλα games ή κακα games,οπως και να τα χωρισουμε σε κατηγοριες shooters,adventures,rpgs κτλ κτλ.

 

Το uncharted λοιπον ειναι third person shooter,τοσο απλο.Το οτι παρουσιαζει το story πολυ καλυτερα και ισως καλυτερα απο οποιοδηποτε παιχνιδι του ειδους δεν το κανει interactive movie ,αλλα καλυτερο third person shooter και καλο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...