Προς το περιεχόμενο

Ektelion's Retro Reviews


ektelion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γάμησε. Κάθε βδομάδα θέλω επεισόδιο γαμώτο! Βρες έναν σπόνσορα, μίλα με τα παιδιά του GameOver.gr δε ξέρω, κάνε κάτι.

Είσαι ο ήρωας μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 504
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα είχαμε κάποια hints για την άπειρη ενέργεια ή τις απαντήσεις στους διαλόγους, αλλά το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν απλώς trial and error μέχρι τελικής πτώσεως. Τότε είχαμε τις αντοχές, ενώ σήμερα... Ίσως ο ektleion να το θυμάται καλύτερα.

 

 

Ο περιοδικός τύπος, τότε, κατά καιρούς είχε walkthrough, μέχρι να το δημοσιεύσει όμως, περνούσε καιρός, ειδικά εδώ στην επαρχία που είχαμε μια διαφορά ενός μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τους επαίνους και τις παρατηρήσεις. Θα το ψάξω αυτό το θεματάκι με τον ήχο που αναφέρετε πολλοί. Άλλαξα κάποια πράγματα στη διαδικασία παραγωγής και ίσως φταίει αυτό.

 

Χαίρομαι επίσης που έχετε πιάσει όλοι το νόημα της σειράς, το οποίο δεν είναι άλλο από τη σάτιρα ορισμένων χαρακτηριστικών των παιχνιδιών με τα οποία μεγαλώσαμε, τα οποία τότε τα δεχόμασταν αδιαμαρτύρητα γιατί απλά... δεν ξέραμε καλύτερα. Και, φυσικά, η νοσταλγία για μία ωραία και πιο αθώα εποχή (όχι, δεν είμαι από αυτούς τους νοσταλγούς του παρελθόντος που αναθεματίζουν οτιδήποτε σύγχρονο, αλλά είναι αντικειμενικά αληθές ότι στα τέλη του 80 - μέσα του 90 ζούσαμε πολύ πιο απλές και αθώες ζωές). Στο επόμενο review θα εστιάσω περισσότερο στη νοσταλγία, παρά στη σάτιρα. Ελπίζω να σας αρέσει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τους επαίνους και τις παρατηρήσεις. Θα το ψάξω αυτό το θεματάκι με τον ήχο που αναφέρετε πολλοί. Άλλαξα κάποια πράγματα στη διαδικασία παραγωγής και ίσως φταίει αυτό.

 

Χαίρομαι επίσης που έχετε πιάσει όλοι το νόημα της σειράς, το οποίο δεν είναι άλλο από τη σάτιρα ορισμένων χαρακτηριστικών των παιχνιδιών με τα οποία μεγαλώσαμε, τα οποία τότε τα δεχόμασταν αδιαμαρτύρητα γιατί απλά... δεν ξέραμε καλύτερα. Και, φυσικά, η νοσταλγία για μία ωραία και πιο αθώα εποχή (όχι, δεν είμαι από αυτούς τους νοσταλγούς του παρελθόντος που αναθεματίζουν οτιδήποτε σύγχρονο, αλλά είναι αντικειμενικά αληθές ότι στα τέλη του 80 - μέσα του 90 ζούσαμε πολύ πιο απλές και αθώες ζωές). Στο επόμενο review θα εστιάσω περισσότερο στη νοσταλγία, παρά στη σάτιρα. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

Αθώα εποχή, απλά δεν είχες τις σκοτούρες που έχεις σαν ενήλικας κλπ, αν ήσουν «εισοδηματίας» ακόμα θα είχες την υπομονή να ψάξεις όλα τα αδιέξοδα του SotB, δεν νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθώα εποχή, απλά δεν είχες τις σκοτούρες που έχεις σαν ενήλικας κλπ, αν ήσουν «εισοδηματίας» ακόμα θα είχες την υπομονή να ψάξεις όλα τα αδιέξοδα του SotB, δεν νομίζεις;

Οχι γιατι πρωτον υπαρχει τοσο μεγαλη προσφορα παιχνιδιων που αμα καποιο σε τσαντισει το βαζεις στην ακρη. Δευτερον, και κυριοτερο, η λυση απεχει λιγα δευτερολεπτα και κλικ μονο απο ενα googlaρισμα. Ουτε να ψαχνεις τον τυπα που το εχει τελειωσει, ουτε να γραφεις γραμματα σε περιοδικα για να παρεις απαντηση 3 μηνες μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατι πρωτον υπαρχει τοσο μεγαλη προσφορα παιχνιδιων που αμα καποιο σε τσαντισει το βαζεις στην ακρη. Δευτερον, και κυριοτερο, η λυση απεχει λιγα δευτερολεπτα και κλικ μονο απο ενα googlaρισμα. Ουτε να ψαχνεις τον τυπα που το εχει τελειωσει, ουτε να γραφεις γραμματα σε περιοδικα για να παρεις απαντηση 3 μηνες μετα

 

Σχετικό, όταν, σπάνιο μεν, βρίσκω χρόνο φορτώνω winuae και βάζω κανένα action χωρίς cheats, επειδή μπορώ, και ας κουτουλάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

COLGATE ΛΕΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Ειλικρινά κάπου το έχω παίξει αυτό αλλά δε θυμάμαι που! (τι στο καλό είχα αμίγκα ;)

Τρελή παιχνιδάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...