Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, με firefox. Το silverlight ειναι npapi plugin και εδω και αρκετους μηνες ο chrome υποστηριζει μονο ppapi plugins, οποτε plugins οπως το silverlight και η java απλα δεν παιζουν σε chrome.

 

http://blog.chromium.org/2013/09/saying-goodbye-to-our-old-friend-npapi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει παρατηρήσει κάνεις τον τελευταίο καιρό την προβληματική συμπεριφορά του Chrome απέναντι στα site με https;

 

Τα μισά (Εντάξει Όχι τα μισά) τα βγάζει με προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εισαι με xp και εσυ?

 

Όχι με windows 8, linux αλλά και στον Chrome για Android.

 

 

Ένα παράδειγμα είναι το my.cyta.gr, που ειδικά στον mobile browser το βγάζει πάντα κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με windows 8, linux αλλά και στον Chrome για Android.

 

 

Ένα παράδειγμα είναι το my.cyta.gr, που ειδικά στον mobile browser το βγάζει πάντα κόκκινο.

 

Δες τις ρυθμίσεις του router μήπως έχει πειραχτεί το DNS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κάνει μόνο στο σπίτι μου.

 

Το κάνει και στους υπολογιστές της δουλειάς και με άλλες συνδέσεις.

 

Ακόμη ένα παράδειγμα  https://submit-academicid.minedu.gov.gr/Login.aspx?ReturnUrl=%2fSecure%2fStudents%2fDefault.aspx

 

σε εσάς δουλεύει σωστά;

 

Προσθέτω και μερικά παραδείγματα.

post-112644-0-68376600-1430643845_thumb.png

post-112644-0-27489000-1430643949_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κάνει μόνο στο σπίτι μου.

 

Το κάνει και στους υπολογιστές της δουλειάς και με άλλες συνδέσεις.

 

Ακόμη ένα παράδειγμα  https://submit-academicid.minedu.gov.gr/Login.aspx?ReturnUrl=%2fSecure%2fStudents%2fDefault.aspx

 

σε εσάς δουλεύει σωστά;

 

Προσθέτω και μερικά παραδείγματα.

 

Άλλο είχα καταλάβει ότι σου έβγαζε. Ναι αυτό είναι φυσιολογικό. Απλά μερικές σελίδες (όλως τυχαίως ελληνικές κατα βάση) έχουν ληγμένα πιστοποιητικά και o chrome σε προηδοποιεί ότι μπορεί να μη είναι ασφαλής η σελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο είχα καταλάβει ότι σου έβγαζε. Ναι αυτό είναι φυσιολογικό. Απλά μερικές σελίδες (όλως τυχαίως ελληνικές κατα βάση) έχουν ληγμένα πιστοποιητικά και o chrome σε προηδοποιεί ότι μπορεί να μη είναι ασφαλής η σελίδα.

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ληγμένα τα πιστοποιητικά.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχει δυναμώσει τα κριτήρια ασφαλείας για να αναγκάσει τα διάφορα site να δυναμώσουν και αυτά με τη σειρά τους τις ρυθμίσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερωτηση και απο εμενα.. εδω και 2-3 μερες στα βιντεο του youtube εχω μαυρη εικονα , ο ηχος ακουγεται κανονικα ,ομως αν παω το βιντεο λιγο πισω επανερχεται η εικονα .. Τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωωω καλα εισαι, τα κερατα του τρωει, εδω κ καιρο φωναζω, καθε καρτελα θανατος, καθε addon το ιδιο, δες task manager, αλλα κατσε πρωτα μην παθεις ανακοπη μ αυτα που θα δεις, απαραδεκτο απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω να πιστευεις οτι 900 ειναι λιγο ετσι; ακου 1gb ram για τον browser, αυτη ειναι η εξελιξη;

αμα ειναι ετσι, να μου λειπει, firefox με 5-10 tabs και καμια 20αρια addons κ ειμαι στα 300mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστευω να πιστευεις οτι 900 ειναι λιγο ετσι; ακου 1gb ram για τον browser, αυτη ειναι η εξελιξη;

αμα ειναι ετσι, να μου λειπει, firefox με 5-10 tabs και καμια 20αρια addons κ ειμαι στα 300mb

 

Η RAM είναι για τρώγεται, το έχουμε ξανασυζητήσει. Όταν είχα 2 GB RAM o Chrome με 4 καρτέλες έτρωγε γύρω στα 500 MB. Για μένα η διαφορά είναι πολύ μικρή απο τη στιγμή που κερδίζω σε απόκριση. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν δουλέυω με πάνω απο 7-8 tabs οπότε δεν με ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...